Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana komputera na energooszczędny - Wasze rozwiązania


daromega

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, der napisał(a):

Następnie podwyżki przyszłoroczne powyżej 2MWh. U mnie jest to 6.5MWh netto z instalacji. W ten sposób wychodzi, że kolejne 50% spłaci się w nie 3 ale góra dwa sezony. A co by było gdybym miał te panele na firmie, a bez nich był zmuszony dziś płacić po 2.30 (2.20 netto) za kWh ?

Paradoks jest teraz taki, że oszczędzając prąd do 2MWh będzie  się dłużej spłacać instalacja.  takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, der napisał(a):

#wacio1967 ilość komputerów nie ma wpływu na oszczędność z inwestycji. Miałbym 100 razy więcej oszczędności i 100 razy więcej wydatków. 

Nie pisałem o inwestycji. Myślałem że te 20w oszczędzasz przy usypianiu kampa, a nie przy wymianie.

Jeżeli miałeś na myśli wymianę, to oczywiście nie ma sensu taki zabieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6kW + falownik hybrydowy to teraz cena ~32-36tyś zł

 

Kogo obchodzi, kiedy to się zwróci? Magazyn energii "P&P" 10kW 20000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wacio1967 napisał(a):

No to masz inną ofertę. Już masz 20 tyś w kieszeni.

To nie jest pełna kwota w tej instalacji, np.  nie ma czym i na czym zamontować paneli, robocizna własna, pewnie jeszcze paru rzeczy brakuje, ale za 30 tyś da się  zrobić 10 kW.

Da się nawet tajnej, tak od 25 - 30 tyś  da się  spokojnie zrobić 10kW. 

Chyba, że " srusy kolumbusy" zaprosisz na dach to kieszeń ci oberwą i tyle.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perski dywan za 4500zł i włoski marmur za 16000zł też się nikomu nie zwraca.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Animus napisał(a):

To nie jest pełna kwota w tej instalacji, np.  nie ma czym i na czym zamontować paneli, robocizna własna, pewnie jeszcze paru rzeczy brakuje, ale za 30 tyś da się  zrobić 10 kW.

Da się nawet tajnej, tak od 25 - 30 tyś  da się  spokojnie zrobić 10kW. 

Chyba, że " srusy kolumbusy" zaprosisz na dach to kieszeń ci oberwą i tyle.

 

To był tylko przykład pierwszy z brzegu. W listopadzie zeszłego roku uruchamiałem u znajomego 10 kWp.

Koszt wszystkiego 33000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Animus

Mieszcząc się w 2MWh nikt nawet nie myślał ani tym bardziej nie pomyśli o montażu PV. 

Co z resztą widać na dachach. Nie widuje się instalacji 6 paneli, chyba że offgrid na żywca do grzałki pod cwu.  Ale jak na razie wciąż więcej osób o tym mówi i pyta niż robi. 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, der napisał(a):

Mieszcząc się w 2MWh nikt nawet nie myślał ani tym bardziej nie pomyśli o montażu PV. 

Co z resztą widać na dachach. Nie widuje się instalacji 6 paneli, chyba że offgrid na żywca do grzałki pod cwu.  Ale jak na razie wciąż więcej osób o tym mówi i pyta niż robi. 

OT:  mająć 10kzl z palcem w nosie można zrobić PV 4kw która produkuje rocznie 3900-4000kwh 

ja tak mam od 2020r i jak dawniej płaciłem 2000zł rocznie za prąd  to teraz płace 200zł (jakieś opłaty stałe) a i tak mam tyle nadwyżki że spokojnie mam prawie polowe w nadwyżce do wykorzystania. 

Apropos kompa co dzisiaj jest na topie jeśli chodzi o procek i kartę grafiki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika balkonowa przeżywa boom w Niemczech

https://biznesalert.pl/fotowoltaika-oze-boom-niemcy-europa-energetyka/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikkei 4MWh to 2x więcej niż 2 

Animus tu póki co jeszcze Polska ciągle, mentalność, ceny i przepisy też Polskie 😉

I media, które napiszą to za co im ktoś zapłaci. 

Montaż na balkonie PV to największa bzdura o jakiej słyszałem. Bloki zwykle są wysokie stoją za sobą. Jeden w cieniu drugiego. Z czego tylko 1/4 szansa że na południe. Mieszkańcy traktuje jako sypialnie, mieszkania w trakcie produkcji stoją puste. Dla lodówki PV montować? 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, der napisał(a):

Animus tu póki co jeszcze Polska ciągle, mentalność, ceny i przepisy też Polskie 😉

Też jestem zdziwiony, warunki trudne, sprawność mała   ale  widocznie wszystko zależy od ceny zestaw/prąd. 

https://businessinsider.com.pl/technologie/balkonowa-fotowoltaika-dotarla-do-polski-w-niemczech-to-juz-norma/ft1g6g0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajecie wszyscy przykłady PV w systemie opustów. Było minęło. Zaorali to i wszystko o czym napisaliście jest nieaktualne w nowym systemie rozliczeń. Trzeba dodać że PV to nie tylko panele i falownik przewody etc. Do tego trzeba przygotować miejsce, kupić i pomontować trakery czy stelaże (czy jak to się nazywa) i to wszystko zamontować, podłączyć i uruchomić. Kto sobie to sam zrobi pewnie coś zaoszczędzi. Ale zaręczam że 99% ludzi nie ma możliwości ani wiedzy żeby się w to samemu babrać. Wiec zleca budowę i płaci. Więc biorąc to pod uwagę policzcie uczciwie ile to kosztuje pod tzw. przysłowiowy klucz i podajcie wynik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Daromega. Pisałem montowała mi firma. Montaż kompletny z instalacją na dachu płaskim wyszła 38400 brutto. Tak, wiem w2020. Jednak w tym samym czasie wyceny na 56 też otrzymywałem. Na temat nowych zasad swoje wyliczenia też podałem.

#Animus. Przypomina mi to podobną patologię jak z wiatrakami na dach. Produkcji wystarcza na zasilenie inwertera. A w ofercie nadal tego mnóstwo. Bloki to gęsta zabudowa, drzewa, budynki, cień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na początku dostawałem wyceny zestawów PV i rozbieżność tęga, rozciągnięta jak guma w majtkach, nawet zamęczali mnie, nie wiem skąd wykopali mój nr. telefonu.

Te oferty były też pomocne, pozwoliły na  orientację doboru materiałów do zbudowania instalacji, najciekawsze jest to ,że firma kupująca duże ilości materiałów, ta co mi akurat montowała, strasznie się dziwiła, skąd takie ceny części do zestawu. Dorwali moją jakąś fakturę została w pudełku. Oni za niektóre elementy płacą podwójną cenę, a biorą bezpośrednio z hurtowni. Tak to czasem wygląda, jeden z drugiego zdziera skórę a za wszystko płaci inwestor.      

Ja mam niecały rok więc ceny świeższe, montaż na dachu skośnym.

U mnie trzy kompy chodzą cały czas jeden to laptop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der

2020 to były inne ceny i inne zasady rozliczania + instalacja na dachu.

Zużywając bliżej 2000 KWh rocznie czyli jak sądzę u mnie będzie to około 2500-3000KWh po zmianie tych kompów, rachunki za 2023 rok będą oscylowały w okolicy ~ 400 pln / 2 miesiące. Przy 6 rachunkach rocznie daje to 2400pln. 

Przy obecnej ofercie banków wrzucając 50KKz na lokatę 8 % daje to 4000 rocznie - podatek belki = 3240. Po roku czasu rachunki w całości za energię zapłacone i zostaje jeszcze mała górka z odsetek + cały kapitał. I można się dalej zastanawiać czy jest jakaś zachęta do założenia PV czy dalej lipa 🙂 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, daromega napisał(a):

Więc biorąc to pod uwagę policzcie uczciwie ile to kosztuje pod tzw. przysłowiowy klucz i podajcie wynik. 

Już pisałem, na gotowo instalacja 6kW z hybrydą od 33-37tyś zł w zależności jaka firma (widełki z tych tańszych, mają też wyliczenia na 40tyś)

Do tego dostaniemy zwrot 4000zł i możliwość odliczenia od podatku chyba 13%.

 

Samemu nie opłaca się robić, bo z usługa vat jest na 8%, a samodzielne zakupy na 23%. Wyjdzie taniej na takiej instalacji ok 4000zł. Dla mnie to zbyt mało na samodzielne wykonanie.

 

 

PS Takie wyliczenia jak twoje jeszcze niedawno, robili "palacze węglem". Minęło pół roku i wszystkie obliczenia "psu na budę"  

Sam też płakałeś, że nie możesz kupić opału w PGG, jakbyś nie kupił po dobrej cenie, to teraz inaczej byś "śpiewał".

Z lokaty różnicy byś nie pokrył. Poczekamy, co będzie z prądem, ale taniej to chyba nie będzie.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Tyle ze ja myślę o tym inaczej. 6KW mnie nie interesuje . Jeśli już PV to od razy 10 KW i wjeżdża PC. Tu nie ma już wtedy kompromisów. Albo idę na całość albo wcale. Teraz jak by była PC kocioł by jeszcze grama węgla nie spalił w tym sezonie. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dołożyć paneli. System rozliczeń jest teraz taki, nie inny. Trzeba dobrze przemyśleć swoje potrzeby.

 

Ja byłem gotowy na montaż PC, ale podwyżka cen energii spowodowała, że najpierw zamontuję PV.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Samemu nie opłaca się robić, bo z usługa vat jest na 8%, a samodzielne zakupy na 23%. Wyjdzie taniej na takiej instalacji ok 4000zł. Dla mnie to zbyt mało na samodzielne wykonanie.

To trzeba podejść do tematu inaczej, np. falownik i panele  ze wskazaniem gdzie, tak było u mnie, kupuje firma na 8% a  resztę materiału możesz śmiało kupować samemu bo nawet na  23% i tak kupisz o połowę tańsze materiały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obleciałem wszystkie hurtownie, policzyłem i wyszło mi tak jak napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, daromega napisał(a):

 

Teraz jak by była PC kocioł by jeszcze grama węgla nie spalił w tym sezonie. 

Ja odpaliłem ogrzewanie w domu  na dwa dni, dwie noce, w zeszłym tygodniu, teraz cały czas jest za ciepło komputery grzeją.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzimy teraz do spalonego opału i kosztów? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Ja niczego nie płakałem. Ja się tylko irytowałem że któryś kolejny raz dostaję kopa przy kliknięciu zapłać w kasie. Zmienili to jak po nich jechali jak po burej suce i teraz tam nie ma z tym problemu żadnego. Tyle, że ja akurat wiedziałem i przewidziałem co będzie z ceną i dostępnością latem i jesienią. I dobrze przewidziałem tak samo jak Ty i inni co myślą samodzielnie. Więc się śmiejemy teraz z tego i bardzo dobrze. Jeszcze w bonusie górkę dostaliśmy od Jarka jako wynagrodzenie za "katorgę wiosny" . Natomiast zawsze trzeba myśleć przewidywać, nie szastać kasą na prawo i lewo, a inwestować tam gdzie jest sens. W PV nie widzę teraz sensu. Co nie znaczy że za rok nie będzie zwrotu o 180 stopni jak kto inny będzie guziki wciskał.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, o6483256 napisał(a):

Już pisałem, na gotowo instalacja 6kW z hybrydą od 33-37tyś zł w zależności jaka firma (widełki z tych tańszych, mają też wyliczenia na 40tyś)

Ja w lutym dostawałem wyceny na 10kW od 35-54tyś dach dachówka ceramiczna, niektóre firmy na tekst dachówka ceramiczna, podnosily znacząco wycenę.

Na gotowo instalacja z falownikiem hybrydowym, z  zakupem materiałów robionych przeze mnie wyszła dużo taniej. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.