Skocz do zawartości
IGNOROWANY

heiztechnik Q EKO GL 20kW - zadymienie, spieki


Przem2012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Proszę o pomoc w temacie ustawienia kotła Q EKO GL20KW ze sterownikiem HT700.

Moje ustawienia:

Przerwa podawania paliwa dla pracy 10s – 53s

Wydajność dmuchawy 6proc

Tryb Pracy standard

Rodzaj paliwa Ekogroszek 25MJ

Temp kotła zadana 61stopni

Powierzchnia domu 120m2, wszystko w podłogowym ogrzewaniu + 2 grzejniki w łazienkach

Zdaje się, że jako laik, sam coś namieszałem… 1. Dodałem do ekogroszku trocin – suche, drobne w proporcjach 1 worek ekogroszku-1/4 worka trocin. Po rozpaleniu jest duże zadymienie, dym uchodzi pomiędzy drzwiczkami, nie następuje również pełnie spalania ekogroszku, pozostaje dużo spieków, kocioł nie może również osiągnąć zamierzonej temp. Kupiliśmy dom razem z piecem – poprzedni właściciel użytkował go ponad rok, paląc tylko ekogroszkiem, natomiast na zdjęciach widać okopcone drzwiczki. Załączam zdjęcia kotła, sapieków, ekogorszku w podajniku, worka z ekogroszkiem. Zdaje sobie sprawę, że motyw z trocinami był nierozsądny, ale niestety muszę spalić to co mam w zasobniku, więcej takiej mieszanki nie zamierzam robić – chyba, że ktoś tak robi, ustawiania inaczej piec i wszystko działa…

 

Z góry dziękuje za odp!

pozdrawiam

1665392592752.webp

1665394046500.webp

1665394046509.webp

IMG_20221001_152314.webp

IMG_20221001_161554.webp

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi @bercus najpierw sprawdź/wyczyść komin,a następnie kocioł. Dobrze by było jakbyś miał nawiew powietrza z zewnątrz tzw. zetkę lub chociaż uchylone okno. Szczelnie zamknięta kotłownia to też problemy ze spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawka paliwa za niska albo ustawienia podtrzymania złe. Kopiec nie powinien się zapadać. Po pierwsze to sznury na drzwiczkach obligatoryjnie do wymiany. Dwa to, ze na tym palniku spalanie trocin czy pelletu to pomyłka. To się w potrzymaniu nie pali a wędzi. Kocioł i komin zajdą smołą. A tym bardziej przy tak niskiej zadanej kotła. Gdzie dla samego węgla jest zdecydowanie za nisko. Temperatura kotła na 70 -75 stopni. Poprawi się dopalanie gazów, zmniejszy się ilość sadzy i spadnie spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus wyczyściłem kocioł, czopuch, komin jest czysty. Generalnie przed paleniem mieszanką z trocinami kocioł czyściłem. Teraz celowo zrobiłem zdj jak wygląda po kilkukrotnym przepaleniu. 

@Popcorn1 generalnie w kotłowni jest bardzo duży przewiew, oprócz szybów w kominie, kiedy rozpalam jest otwarta całą brama garażowa (piwnica gdzie jest kotłownia nie jest wykończone, więc nie ma tam drzwi, tylko brama garażowa).

@Outsider czy masz pomysł, co mógłbym konkretnie przestawić? Jako dodatkowa informacja, mogę powiedzieć, że płomień jest bardzo duży, po otwarciu drzwiczek ogień wychodzi poza kocioł - być może to jakaś wskazówka, w tym co może być źle ustawione.

 

Dziękuje za odp 

Edytowane przez Przem2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Przem2012 napisał:

że płomień jest bardzo duży, po otwarciu drzwiczek ogień wychodzi poza kocioł

To wskazuje na jakiś płomienny i zarazem niskokaloryczny węgiel. Przynajmniej prosto się go spala i nie ma prtoblemów ze spiekaniem.

7 minut temu, Przem2012 napisał:

czy masz pomysł, co mógłbym konkretnie przestawić?

To nie takie proste na odległość. Najpierw trzeba ustalić kiedy zapada się kopiec na palniku. W podtrzymaniu czy w czasie pracy. A abstrahując już od tego to z tym kotłem będą zawsze problemy... na 120 m 20 kw??? Większych nie było? Jeżeli spalisz na dobę 20 kg węgla na super ustawionym palniku to kocioł działa na mocy ok 6 kW. Nie licząc strat. A zapotrzebowanie budynu ( odliczając straty ) to 4,2 kW. Dlatego ten kocioł będzie więcej stał niż pracowal i utylizował opał zamiast go efektywnie spalać. Kocioł powinien pracować non stop. I im bliżej jego mocy maksymalnej tym wyższa jego sprawność. Na ten dom 10 kW byłoby aż nadto. 

Wracając do problemu.

Na koronie palnika i w popielniku masz Kolego niespalony węgiel. To dramatyczna strata. Węgiel za krótko leży na palniku. A nowe podawane dawki wyrzcają go poza strefe spalania. Podejrzewam, że sterownik tego kotła pracuje w trybie PID. Niestety nie mam doświadczenia z tym sposobem sterowania. Paliłem grochem wiele lat na sterowniku dwustanowym. Dlatego powinni pomóc Koledzy co mają z tym do czynienia na codzień. Zawsze można przejść też na dwustan. Ustabilizować kopiec na max 5 cm powyżej korony. Dopasować do tego czas podawania, przerwę i nadmuch. I generalnie zmniejszyć moc palnika. Im mniej kocioł będzie stał w podtrzymaniu tym lepiej. A temperaturę kotła podnieś na 70 - 75 stopni. 

W kotle nie pali się węgiel a gazy. Jeżeli będą one trafiać na " zimne" ścianki kotła to będą się schladzać zamieniając się w sadzę. Nie dopalając się przy tym i jednocześnie generując mniejszą ilość ciepła. Podobnie jak w samochodzie. Niedogrzany silnik zawsze spali więcej paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj podawanie wegla na polowe,zamiast 10 s  ustaw 5 i poobserwuj kilka godzin,czy sia juž dopala,czy trzyma temperature.Druga droga jest zwiekszyc nadmuch,ten wegl jest nie dopalony.Miala by byc cala retorta rozpalona i spadac tylko popiol dopalony.Tu widac kawalki weglowe,poki komin drožny,nawiew do kotlowni tež,potym lub zbyt dužo wegla idzie szybko na palnik,lub slaby nadmuch dmuchawy,lub kombinacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus całe menu przejechałem w sterowniku i nie mogę znaleźć gdzie przestawić podawanie węgla z 10s na 5s. Jedynie mam "przerwa podawania paliwa dla 10s" - ustawione na 55s. Właśnie rozpaliłem, zadymienie wydaje się mniejsze, zwiększyłem dmuchawe na 12proc. Widzę że duża część groszku dalej się nie dopala. Zdj z teraz. 

Ps sterownik HT700. 

IMG_20221011_221231.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do instrukcji tego kotła. Rzeczywiście nie da się tu ustawić podawania niżej niż 10 sek. Głupie. Ale to nie problem przy tym węglu. Bardzo szybko się wypala tworząc krater w retorcie. I myśle, ze tworzy się on w podtrzymaniu. Bo niedopłaty występują z reguły w czasie pracy. Jeżeli zauważysz, że w czasie pracy kopiec jes ok a po postoju kotła jest kraterto trzeba zwiekszyć dawkę podawania w podtrzymaniu albo skrócić czas pomiędzy podawaniem. 

z tego co mówi instrukcja to sterownik ma ht Logic. To ten Pid o którym wspominałem. A kocioł fabrycznie ustawiony jest na tryb dwustanowy.  Sprawdź w jakim trybie pracuje palnik. Jeżeli jest dwustan spróbuj aktywować ten Pid. I zobaczysz jak będzie wyglądała sytuacja na palniku
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku zamiast krotszego podawania wydlužajesz pauze.Musisz znalazc rownowage pomiedzi podawaniem wegla i nadmuchom tak,by sa wszystko dopalilo i nie bylo wypalonej"dziury" w palenisku.Ilosc podanego opalu ustawi moc pracy kotla i dmuchawa sia ustawuje dopalenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w nocy wygasł. Jest komunikat z błędem "nie udane rozpalanie". Pojawiło się sporo smoły. Załączam zdj jak to wygląda wewnątrz. Wcześniej przestawiłem temp kotla na 75stopni. To teraz rozpale ponownie, wydłużę czas przerwy dla podawqnia paliwa (chociaż aktualnie jest 55s, a mogę to zmienić do max 70s, sprawdzę co będzie na 65s). 

16655560666101124112629570708679.jpg

16655561256204120765389834119472.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerwę bym skrócił. I jednocześnie dał wiecej powietrza.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada,že wygasnie w podtrzymaniu,to jest moment,gdy jest kociol na temperaturze i wylaczy sa nawiew i podawanie.Ustaw podtrzymanie,czy može sa to w sterowniku nazywa postoj tak,by podanie i nawiew bylo jako przy pracy i czas pomiedzy tym przedmuchom z podaniem jednorazowej dawki powiedzmy 15 min dla poczatok.W kotlu wyglada,že dlugo sa kisi w tym podtrzymaniu i w koncu wygasnie.Wolal bym utrzymawac co najdlužej na mocy niskiej z odpowiednym nadmuchom i co najmniej tego postoja,kiedy opal ma szybku tendencju do gasniecia.Tež poprzed rozpaleniem poobserwowac drožnosc nawiewnych kanalkow w koronie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc!

Problem został zażegnany. Okazało się, że winą był zabrudzony kocioł, dokładnie miejsce podłączenia kominowego (nie sam komin). Wszystko się tam zatkało, przez brak powietrza występowało zadymienie, kocioł nie osiągał swojej temp. wygasał się, paliwo nie spalało się tak jak powinno. Spędziłem dziś kilka godzin nad czyszczeniem i wszystko działa idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiec na palniku nadal jest za niski. Skróć przerwę albo zwiększ podawanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.