Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła woda-woda


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Mi COP 4,4 w tej cenie odpowiada. Zwłaszcza zimą. Bilans zużycia energii będzie jeszcze bardziej zoptymalizowany, ponieważ chciałbym w słoneczne dni nabijać zbiornik CWU z grzałki elektrycznej w momentach nadprodukcji FV.

Taki Haier też jest kuszący, ponieważ te 10-15k zaoszczędzone na budowie dolnego źródła można np. zainwestować w lepsze ocieplenie stropu/dachu - również korzyść na zużyciu energii.

Jestem w trakcie budowy, ale decyzja co do GPC lub PPW chyba ostatecznie zapadnie mniej więcej latem, znając lepiej prognozy co cen prądu na kolejne lata....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 85mkw napisał(a):

ponieważ chciałbym w słoneczne dni nabijać zbiornik CWU z grzałki elektrycznej w momentach nadprodukcji FV.

W okresie zimowym to żadnej nadprodukcji z fv nie będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 85mkw napisał(a):

Mi COP 4,4 w tej cenie odpowiada. Zwłaszcza zimą. Bilans zużycia energii będzie jeszcze bardziej zoptymalizowany, ponieważ chciałbym w słoneczne dni nabijać zbiornik CWU z grzałki elektrycznej w momentach nadprodukcji FV.

Taki Haier też jest kuszący, ponieważ te 10-15k zaoszczędzone na budowie dolnego źródła można np. zainwestować w lepsze ocieplenie stropu/dachu - również korzyść na zużyciu energii.

Jestem w trakcie budowy, ale decyzja co do GPC lub PPW chyba ostatecznie zapadnie mniej więcej latem, znając lepiej prognozy co cen prądu na kolejne lata....

Zapomniałeś jeszcze o jednej istotnej sprawie że taki haier potrafi mieć COP nawet 10 w temperaturach powyżej 15 stopni czego gruntówka nigdy nie potrafi i suma sumarum wyjdzie na to że średnioroczny cop wyjdzie dla haiera być może lepiej a cena no cuż to już wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czeslaw napisał(a):

W okresie zimowym to żadnej nadprodukcji z fv nie będziesz miał.

W okresie zimowym równe COP 4,4 mi wystarcza, które mam gwarantowane w GPC. Nadprodukcję przewiduję w miesiącach kwiecień-wrzesień (marzec i październik też, ale to tak pół na pół-produkcja zauważalna ale w takiej ilości, że naturalnie pokryje bieżące zużycie) , wtedy w bilansie wewnętrznym "cały budynek" ma wysokie COP przy dobrym zarządzaniu autokonsumpcją. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nasze pompy powietrze-woda nie dorównają nawet  w połowie wydajnością pomp gruntowych. Popatrzcie dokładnie na dane tej wcześniej wspomnianej oferty. Tam jest podane że woda ma 3stopnie i chłodzona jest do zera. Teraz co się dzieje gdy mam wodę studzienną o temp. 8-12*? Średnia temp w okresie zimowym nie jest wyższa niż temp. wody. Im więcej dni mroźnych, tym większe zużycia dla pomp powietrznych, a tutaj wszystko idzie jakby zimy nie było. Za tę kasę to chętnie skorzystam z takiej oferty, zamiast kupować używkę za 6-8 tys. zł.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 85mkw napisał(a):

Mi COP 4,4 w tej cenie odpowiada. Zwłaszcza zimą. Bilans zużycia energii będzie jeszcze bardziej zoptymalizowany, ponieważ chciałbym w słoneczne dni nabijać zbiornik CWU z grzałki elektrycznej w momentach nadprodukcji FV.

Taki Haier też jest kuszący, ponieważ te 10-15k zaoszczędzone na budowie dolnego źródła można np. zainwestować w lepsze ocieplenie stropu/dachu - również korzyść na zużyciu energii.

Jestem w trakcie budowy, ale decyzja co do GPC lub PPW chyba ostatecznie zapadnie mniej więcej latem, znając lepiej prognozy co cen prądu na kolejne lata....

Zapomniałeś jeszcze o jednej istotnej sprawie że taki haier potrafi mieć COP nawet 10 w temperaturach powyżej 15 stopni czego gruntówka nigdy nie potrafi i suma sumarum wyjdzie na to że średnioroczny cop wyjdzie dla haiera być może lepiej a cena no cuż to już wiesz.

 

Zasilając wodą studzienną można liczyć na cop w granicach 6 tylko sęk w tym że nie każdy ma na to warunki wodne tak jak u mnie 3,5 metra sam żwir i wody ile się chce ale inni na 30 metrach jej nie mają albo bardzo mało natomiast z wymiennikiem poziomym właśnie trzeba się liczyć że to ta temp w granicach 3 stopni a na wyjściu nierzadko poniżej zera. i jak bym miał robić poziome źrudło to koszt niemały a uzysk średni bo gruntówka ma zawsze ten sam cop a powietrzna taka jak haier potrafi mieć go mało w mrozy silne ale już bardzo wysoki cop ba nawet w testach wychodziło latem cop 12 to nie moje badania ale tak to się ma , markowe tzn tzw lepsze pompy mają raczej sztywny cop i nic więcej dlatego haier to super maszynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że ten Haier to faktycznie super maszynka, jednak mój panas ni hu nie przekroczy COP w samym sezonie zimowym powyżej 3,8, a biorąc średnią roczną, gdy chodzi latem i grzeje cwu, to wtedy mogę liczyć na dobre 4.5. Tyle ze latem to wodę ogrzeję taniej czarnym wężem ogrodowym rozwiniętym na dachu budynku, a to nad czym się skupiamy to jednak grzanie domu zimą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato to ja zwykłą grzałką elektryczną z PV "za free" podgrzeje wodę w zasobniku. Żadna pompa mi do szczęścia nie jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego latem w tym roku pompę definitywnie wyłączam i grzać będzie tylko grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem instalację pod klimakonwektory, więc mam zamiar chłodzić w lato, ale jest jeden problem...

Trzeba najpierw kupić pompę to jeszcze pół biedy, ale jeszcze klimakonwektory 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz żeby jeszcze wszystkie rury zaizolować otuliną kauczukową?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Zrobiłem instalację pod klimakonwektory, więc mam zamiar chłodzić w lato, ale jest jeden problem...

Trzeba najpierw kupić pompę to jeszcze pół biedy, ale jeszcze klimakonwektory 😁

Zrob na grawitacji! Teraz tak sie to robi! 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, carinus napisał(a):

Pamiętasz żeby jeszcze wszystkie rury zaizolować otuliną kauczukową?

 

Wszystkie są zaizolowane, nie kauczukiem, ale wystarczająco dobrze.

3 minuty temu, PioBin napisał(a):

Zrob na grawitacji! Teraz tak sie to robi! 😉

Raczej nie da rady, ale pompa z jednostki przepchnie bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad tym rozwiązaniem, ale jak zobaczyłem ceny grzejników, to mi szybko przeszło. Zrobiłem oczywiście test na tym co mam i wiadomo, wyszła lipa, grzejniki zimne tylko przy zaworach a z rurek wykropliła się woda.

@PioBin Z ta grawitacją w hu robić to my, nie nas.😜

Edytowane przez carinus
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, o6483256 napisał(a):

Raczej nie da rady

Skoro cieplo idzie do gory to zimno do dolu. 2calowe rury, tylko zamrazarka ma byc wyzej niz odbiornik. Jak sie skropli na rurach to nie szkodzi trzeba tylko spadki zachowac w strone kanalizacji. Obejscie na klapowym.

PS. Ja zartuje!!!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, carinus napisał(a):

Też myślałem nad tym rozwiązaniem, ale jak zobaczyłem ceny grzejników, to mi szybko przeszło. Zrobiłem oczywiście test na tym co mam i wiadomo, wyszła lipa, grzejniki zimne tylko przy zaworach a z rurek wykropliła się woda.

Grzejniki swoją drogą, klimakonwektory pod sufitem swoją 👍 Zresztą i tak nie, we wszystkich pomieszczeniach.

 

Cebuliony złotych kosztują 😢

Na początek 3 potrzebuje.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sam początek będzie w cenie lichej pompki. Jak wniknąłem w ceny takich solidniejszych grzejniczków, to robi się naprawdę spora kasa. Miałem zamiar założyć jedynie na piętrze 4 sztuki, gdzie latem przydaje się chłodzenie a zimą wydajniejsze grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już jednak wolę  klimatyzatory - mniej problemu,   prądu latem  ile chcesz, a grzejniczki  tam gdzie matka natura najlepiej konwekcją się posługuje.

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

ale jeszcze klimakonwektory 😁

Pamiętaj że klimaknwektor ma wentylator promieniowy który powoduje że jednak jest tu urządzenie które wytwarza jakieś tam żródło hałasu które może być uciążliwe w użytkowaniu i nie każdemu przypadnie to do gustu .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza mi to.

10 godzin temu, carinus napisał(a):

To sam początek będzie w cenie lichej pompki. Jak wniknąłem w ceny takich solidniejszych grzejniczków, to robi się naprawdę spora kasa. Miałem zamiar założyć jedynie na piętrze 4 sztuki, gdzie latem przydaje się chłodzenie a zimą wydajniejsze grzanie.

Klimakonwektor podsufitowy w granicach 2-2,5tyś zł

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie akceptowalne dla mnie biorąc pod uwagę wszystkie mankamenty, nie są tańsze niż 4 tyś.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest banalna konstrukcja, więc nie mam wymagań. Wentylator, wymiennik i minimum automatyki.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma płytki sen to nawet taki zwiekszony szum wentylatora bywa upierdliwy, do tego stopnia, że zaczynasz żałować zakupu najtańszego rozwiązania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.