Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wybór kotła zagazowującego dla okresu przejściowego i docelowego


asok99

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,
nabyliśmy z Żoną dom z PRL typu kostka z kopciuchem na pokładzie. Mieszkamy w Żorach a więc obowiązuje nas uchwała antysmugowa. Zastanawiamy się nad docelowym źródłem ciepła. Przy okazji przeszukałem forum i nie znalazłem podobnego wątku jak ten.

Po analizach dotyczących czy PC czy też Bufor z grzałką, czy piec gazowy czy... jeszcze nie wiadomo co dochodzimy na tę chwilę do wniosku, że najlepszą opcją będzie piec zagazowujący drewno. Podwyżki prądu są i będą a zamrożenie na rok sprawi, że w następnych latach to będzie wręcz skokowe podwyższanie cen. Zatem opcja bezobsługowego grzania idzie w dal...

Chcemy dwa alternatywne źródła ciepła, dlatego też w przyszłym roku (w tym już się to na 100% nie uda) podłączyć się chcemy do sieci ciepłowniczej miejskiej. Wobec tego jako drugie źródło ciepła chcemy piec na drewno.

Obecnie mamy wszędzie kaloryfery, ale instalacja będzie zmieniana na podłogówkę.

Tu moje pytania, w ramach których proszę o wsparcie, wymianę doświadczeń oraz sugestie:
1) jaki model byście polecali ( obecnie zapotrzebowanie to ok 35 KW, ale po ociepleniu to powinno być ok 8, przy czym ten sezon remontujemy więc nie musi tam być ciepło, ale żeby dom nie przemarzł) - bufor to oczywista oczywistość- ale jaki tutaj bufor zastosować? 
2) proszę o podpowiedzi jeśli chodzi o marki ale też konkretnych fachowców jeśli nie jest to zabronione regulaminem (tego nie sprawdziłem- przyznaję się bez bicia- trochę tam info jest zamieszczone, ale nie znalazłem punktu z zabronieniem polecenia kogokolwiek- może źle szukałem? tego proszę o priv- to chyba już dozwolone),

Gdybym taki post przeczytał- podpowiedziałbym - zakup piec jak zrzucisz kaloryfery- ok mądra podpowiedź ale ten sezon nie chciałbym mieć nieogrzewanego domu, tym bardziej ze w marcu chcemy się wprowadzić na piętro- reszta domu będzie remontowana sukcesywnie. Do sieci podłączenie najwcześniej czerwiec 2023- to już wiem. Może Ktoś ma jakieś inne rozwiązanie, które leży przed nami, ale go nie przeanalizowaliśmy. 

Dzięki za wsparcie i pozdrawiam 
 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szakallo napisał:

Zamontuj klimatyzator i na przyszłość zostanie, a teraz pomoże w ogrzewaniu.

cześć, to jest jakieś rozwiązanie- nawet jak czytam dosyć dobre pod kątem incydentalnego grzania- trzeba by dobrze wycyrklować z czasem grzania- w sensie okresów gdy i tak chciałbym zagrzewać. 

 

Czy ktoś ma już podobne doświadczenia - grzania tylko klimą?? Chodzi mi o to, że musiałbym kupić z 2/3 klimatyzatory- tu kluczowe pytanie jakie wobec tego. Tej kwestii jeszcze nie zgłębiałem...

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, asok99 napisał:

Czy ktoś ma już podobne doświadczenia - grzania tylko klimą??

Tak. Multisplit z piecioma jednostkami wewnętrznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodziło o to że jakiś tam kocioł założysz masz zapotrzebowanie duże, a będziesz miał koło 10kW - kupisz kocioł 14-20kW bo to jedne z najmniejszych gazowych  a to co brakuje możesz dogrzać prądem przez jeden rok.

Ale z drugiej strony jak masz mieć ciepło systemowe to może założyć używany kocioł na P-B bo tylko jeden sezon ma działać.

 

Osobiście ciężko wybrać coś najlepszego i nie umoczyć kupy kasy.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzyłem to przez https://cieplo.app, ale teraz jak o tym myślę to przez ten sezon, do marca zależy mi na tym by dom nie zawilgł oraz nie zamarzł. To są dwa priorytety. Od marca aby dało się tam utrzymać te 17-19 stopni. Piec podłączony do obecnej CO to stary kopciuch : 1) nie chcę dostać mandatu, 2) szkoda mi sąsiadów bo to będzie na 100% jak fabryka opon (jeśli takie generują dużo smrodu to właśnie taka fabryka).

Teraz tak myślę, żeby to jednak inaczej policzyć może. Tak czy inaczej potrzebuję coś niedrogiego, przejściowego oraz bo w na przyszły sezon będę mieć już sieciowe ciepło a jak będzie dom gotowy po remoncie to chcę wtedy drugie alternatywne źródło podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.