Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja izolacji stropu w starym domu


Serpher

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prawie 100 letni dom, gdzie na stropie są położone głównie takie zrębki słomy jak w załączniku (na nich deski). Głębokość od góry legarów do stropu to ok 16 cm.

I tu opcje:

1. wywalić słomę całkowicie, dać wełnę
 1a. wełna 15 cm
 1b. wełna 20 cm (na wcisk)

2. wełna 10 cm na słomę

Oraz czy warto dawać folię paroprzepuszczalną między wełnę a strop?

20220911_161005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna nie powinna być na wcisk. Im bardziej ściśnięta, tym gorsza jej izolacja.

Wełna lepiej izoluje niż słoma, więc 1a.

Co do folii, to jej funkcja sprawdzałaby się jedynie gdyby w warstwie wełny miałaby się skraplać woda. Bo jeżeli folia miałaby służyć tylko do przepuszczania pary od stropu przez wełnę, to przecież czy by ona była, czy by jej nie było, to nie robiłoby żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wello wszystko zależy jaką weźmie wełnę jeśli najcieplejszą to nie warto jej ugniatać bo tylko tracimy na izolacji ale przy tańszych lub najtańszych warto brać grubszą na wcisk (to nie dach że musi oddychać) bo wzrasta współczynnik a miejsce mamy opchane na maxa.

Więc zależy co kupi, choć osobiście wybrałbym chyba 15cm najlepszej, jeśli byłoby to 18cm grubości wolałbym dać 20cm na wcisk gorszej niż 15 lepszej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Na stropie jest pare pęknięć i zastanawiałem się nad folią paroizolacyjną, jednak to dodatkowe koszty i kupa roboty. Opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 17:34, Serpher napisał:

Jednak zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Na stropie jest pare pęknięć i zastanawiałem się nad folią paroizolacyjną, jednak to dodatkowe koszty i kupa roboty. Opinie?

Też się zastanawiam nad tym, chociaż strop mam cały ale nie wiem skąd tam miała by być wilgoć. Chyba że chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią przechodzącą z domu. 

Drugie pytanie, to czy dajesz 1 warstwę tej wełny czy 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że strych służy jako graciarnia, więc dlatego deski by było gdzie rzeczy postawić. Rzucanie na wełnę gratów raczej uszkodzi jej izolację (nie wspominając o chodzeniu po niej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie, ale część wydzieliłem na graty , a resztę dociepliłem 15cm( w sumie mam prawie 40cm)

Wełna luzem ma tą zaletę, że zawsze można ją przesunąć lub nawet zwinąć.

Masz spory kocioł to pewnie nie zauważysz różnicy w spalaniu, ale przy gazie lub PC od razu widać takie działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł chodzi modułowo, także rzadko na 100%, a przy lepszej izolacji prawie w ogóle nie będzie musiał także może być różnica.

Przy audycie energetycznym wyszło, że po pełnej modernizacji wystarczył by kocioł 10 kW, jako że nie mogłem zrobić takiej inwestycji najpierw to lepszą opcją był nowy kocioł (przez ustawy antysmogowe). Wg audytu powinienem mieć 23 kW, ale uznałem że to gruba przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce to może warto nabić jakieś krawędziaki na te belki co masz i podnieść podłogę o 10cm

zawsze to lepsza izolacja. Osobiście to bym kupił najtańszej wełny i wepchałbym jeszcze między krokwie i przykrył zwykła białą geowłókniną żeby się nie pyliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się czy dać najtańszej 0,038 czy 0,033. W audycie miałem 0,038, ale pytanie w którym momencie występuje przerost formy nad treścią. Czy lepiej 2x 0,038 czy 1x 0,033.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.thumb.jpg.b052ec7ec4e7589ecd3112e0d8c2d108.jpg24.thumb.jpg.b471be8432024d3280adc12f1c50a91e.jpg26.thumb.jpg.eb90f070ce7be2a4883b97286fc7cb21.jpg

9 godzin temu, szakallo napisał:

Jak masz miejsce to może warto nabić jakieś krawędziaki na te belki co masz i podnieść podłogę o 10cm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Serpher napisał:

Czy lepiej 2x 0,038 czy 1x 0,033.

Kwestia kasy ale zazwyczaj lepiej ze względu na cenę kłaść 2x tanią wełnę niż jedną drogą ciepłą.

wełna badziewna 15cm 0,044 - opór 3,41x2 - 6,82m2K/W za 21zł x2 = 42złm2 łącznie 30cm grubości

Wełna najlepsza  15cm 0,033 - opór 4,5 m2K/W za 64złm2 - o jedną trzecią droższa a opór gorszy też prawie o 1/3

Tylko jak nie masz gdzie wsadzić 30cm to co poradzić.

   
   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja taka, że położę 30 cm 0,033 na deski, a pod nimi zostawię te plewy. Jakbym miał to wszystko wyciągnąć (ok 80 m2) to wyszło by ok 80 worków 200L po 10-15 kg każdy, z którymi nie wiadomo co zrobić ani gdzie zmagazynować.

Jedyne co mnie zastanawia to czy taki zabieg rzeczywiście poprawi termoizolację, bo sama wełna będzie nad materiałem gorszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ja miałbym osobiście taka sytuację u siebie to nie robiłbym po łepkach.

To jest niestety droga inwestycja i tu nie ma miejsca na błędy.

Wywaliłbym te plewy jak Ty to nazywasz sprawdził dokładnie stan stropu ,jeżeli o których pisałeś  pęknięcia są spore i na przelot to zastosowałbym folię paroprzepuszczalną i na to ułożył wełnę zgodnie z zasadami.

pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, plasticfun napisał:

... to zastosowałbym folię paroprzepuszczalną i na to ułożył wełnę zgodnie z zasadami.

Paroprzepuszczalną? A nie paroizolacyjną by zatrzymywała parę wodną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki mój błąd  pisałem na szybkiego przed pracą.

Oczywiście paroizolacyjną. 

pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o folię to nie wiem czy doczepiać ją do belek w kształt litery U czy jeszcze żeby zachodziły na górę belek? To zachodzenie folii na górę wydaje mi się, że by było bardziej szkodliwe, bo para wodna by była zatrzymywana na belkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest stan tego betonowego stropu.

Ja proponowałbym najpierw wybrać te plewy o których pisałeś wcześniej. Wysprzątać porządnie strop dokładnie odkurzając. Następnie zrób dokładny przegląd stropu. Jak pęknięcia są spore to kup uszczelniacz epoksydowy do naprawy pęknięć w betonie. Napraw te pęknięcia i wtedy nie będziesz musiał stosować folii paroizolacyjnej.

pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł z uszczelniaczem, ale o dziwo na stropie nie widziałem żadnych pęknięć (pewno tylko tynk od dołu), ale mimo to dałem folię, tylko dlatego że to nad kuchnią. W reszcie pomieszczeń o niepodwyższonej generacji pary, to nie będę dawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 27.09.2022 o 21:55, Serpher napisał(a):

Jedyne co mnie zastanawia to czy taki zabieg rzeczywiście poprawi termoizolację, bo sama wełna będzie nad materiałem gorszej jakości.

Te plewy to też jakaś izolacja dodatkowa.

W dniu 27.09.2022 o 21:55, Serpher napisał(a):

Decyzja taka, że położę 30 cm 0,033 na deski, a pod nimi zostawię te plewy.

Ja bym tak zrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.