Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór klimatyzatora


szakallo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Może mnie nie zlinczujecie bo nie wiem gdzie tu przyczepić temat ale czy możecie polecić jakieś klimatyzatory o mocy chłodzenia, grzania około 4-5kW

Interesuje mnie firma i rodzaj czynnika czy warto brać coś nowszego czy sprawdzone starsze.

Czy ktoś podpowie ile może być potrzeba czynnika do takiego zestawu split 6-7mb rur.

 

Edytowane przez Ryszard
Temat przeniesiony do bardziej pasującego działu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadwyżkę energii z PV kotłownia jest na gaz, zakup drogiej pompy ciepła staje się bezsensowny. Jedynie cos po taniości żeby działało w okresach przejściowych.   Jakie obecnie jednostki są godne uwagi, zapotrzebowanie na ciepło budynku przeciętna moc grzewcza około 3,7-4KW  maksymalna 8-9 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja przez lato muszę to ogarnąć bo cala nadwyżka przepadnie, a ogrzewanie konwencjonalnymi elektrycznymi grzejnikami jest mało ekonomiczne. Całościowo w pompę nie chce się pakować, chyba ze gaz wywali w kosmos co w sumie jest możliwe bo czasy są jakie są. 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zip20 napisał:

Też jestem ciekaw, co obecnie jest sensownego z dobrym COP. Dostępne na rynku klimatyzatory to inwertery ? 

 

Widziałem niedawno nowe lg ai dual inventer 3.5kw zamontowane pod końcem lutego w każdym pokoju osobna jednostka wew. i zew. W marcu i kwietniu dawała sobie radę, 400kw/miesiąc dla temp 24*. Wg instalatorów przemysłowych sprawność w mrozy -10 może mieć COP 1,2 góra 1,4. Za rok będę więcej wiedział.

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przenośny 4kW przerobiony na kanałówkę. Jeżeli chodzi o grzanie radzi sobie tylko w okresach przejściowych, jak minus na dworze, to zbyt częste defrosty nie pozwalają na efektywne grzanie.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, ale najnormalniej w świecie mi się nie chce!

 

Do klimatyzatora wchodzą 4 rury. 2 to chłodzenie jednostki, a pozostałe dwie to nawiew i wywiew (chłodzenie lub grzanie w zależności od włączonej funkcji) Żeby grzać lub chłodzić, trzeba niestety zamienić rury wlotowe/wylotowe, ale to raz w sezonie.

Na instalacji i w reku klapy zwrotne.

 

EDIT

Wysiliłem się i "pogoglałem" dla Ciebie (choć mógłbyś to zrobić sam 😄😞

 

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie kosztowało mnie zero złotych i płytę spienionego PCV, ze śmietnika.

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy 32*C na zewnątrz mam ok 60*C (wyrzut) przy obiegu "chłodzenia" kompresora, natomiast zabierając z domu 26*C mam na nawiewie 14,5-15*C. Mielę ok 500m3/h powietrza.

To jest bez sensu jak ktoś, nie ma własnego prądu z paneli. 

Dlaczego tak zrobiłem? Dlatego, że chciałem czymś chłodzić, a nie miałem oddzielnych kanałów. Przy chłodzeniu ok 130-140m2 4kW to bardzo mocno "na styk" Gdybym miał jakieś 6kW to pewnie byłoby ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat uruchomiłem.

Rozkład temperatur:

 klima.jpg.902c8a0a9ee94e30d99643add2d37625.jpg

 

Pobór prądu:

image.png.942892c0672d41d6f8bf3a30794494d8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, o6483256 napisał:

,,, Mielę ok 500m3/h powietrza.

To jest bez sensu jak ktoś, nie ma własnego prądu z paneli. ,,,

 

I boli wizerunkowo, te 56,5 *C na wyrzutni rekuperatora.
W ostatni weekend, byli tacy co nie mogli znieś paplaniny dziadka Macieja z kucykiem na siwej głowie.

Ja Ci bardzo dziękuje za zobrazowanie w postaci liczb, tych zjawisk.


ps.
Jeżeli w sezonie grzewczym, spalamy "3 000 kg węgla", to przez pomieszczenie kotłowni i kocioł przepuszczamy około  "42 000 kg chłodnego powietrza".

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szakallo napisał:

Rozbierał ktoś taki przenośny klimatyzator aby wcisnąć go w jakąś bardziej przemysłową obudowę?

Fajnie by było zrobić taki gotowiec do podpinania do rekuperacji.

Rozebrałem go, ale tylko po to aby wybebeszyć elektronikę i sterowanie ( będzie stał na strychu przy rekuperatorze) w celu przeniesienia do sterowania w domu. Nie wiem czy jest sens przenosić go do przemysłowej obudowy. Trzeba by się liczyć ze spuszczaniem gazu i lutowaniem rurek. Obudowałem po zewnątrz dwoma króćcami  150 mm i 100 mm. Jeden wylot na 150 mm już był. Dostał po zewnątrz trochę pianki montażowej, co by mu ciepło było. Jako, że przy pracach poświęcona została m.in. kwadratowa miednica mojej żony, na pewno nie pochwalę się zdjęciem.

Kto w młodości sklejał modele ten da radę 🙂  ( a nie było wtedy trytytek i srebrnej taśmy 😉 ).

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie dałem rady słuchać paplania Pana Macieja... Niestety, ale dobrego nauczyciela to z niego nie będzie.

 

Aktualnie mam zrobioną drugą instalację pod klimakonwektory, tylko musze pompę i te klimakonwektory kupić...  

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Pana Macieja za dużo informacji na raz i słabo usystematyzowanych.

Oglądając jeden z odcinków dopiero za trzecim razem zrozumiałem, że podgrzewa powietrze wychodzące z rekuperatora na dom za pomocą wymiennika woda/powietrze, zasilanego wodą podgrzewaną za pomocą pompy ciepła CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.