Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC z klimatyzatora on/off


Koziolek01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przymierzam się do przerobienia mojego starego splita ON/OFF 5kW, ale jak czytam forum, to nikt nie bawi się w przeróbki opierając projekt na on/offie, tylko na inwerterach.

Może ktoś ma doświadczenie, czy warto iść w tym kierunku, czy lepiej rozejrzeć się za inwertwrwm? (wspomnę tylko że on/offa już mam ze swoich starych zasobów).

Pozdrawiam Koziolek

Kilka parametrów dodatkowych:

podłogówka prawie w całym domu (nowy, dobrze zaizolowany), 3 grzejniki na niską temp. ok45*

Obecnie mam kocioł gazowy w jednym układzie z kominkiem z płaszczem wodnym (do układu zamkniętego, bez wymiennika). Bardzo ładnie mi to pracuje na niskich temperaturach zasilania 40* na piecu gazowym.. 23* w pomieszczeniach.

założyłem w panele na dach i stąd te pomysły na PC z wykorzystaniem tego co mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ludziska przerabiają i sobie chwalą bo grosze to kosztuje a działa , na fejsboku masz grupę specjalną i tam cudeńka wyprawiają ba swoje sterowanie już opracowali , ale dziwi mnie że zasilasz podłogówkę 40 stopniami ? ja w starym domu mam max 30 stopni a w domu 24 przy minus 10 stopniach na placu natomiast między plus 5 i minus 5 na placu to zasilanie max 28 stopni ale tak czy siak czy to on/of czy inwerter będzie to działać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka konstrukcja na pewno nie jest zła, jednak obarczona pewnymi problemami z którymi ciężko walczyć bez układów nadzoru. Poczytałem trochę historii tworzenia własnych układów i w miarę czytania poznawałem kolejne problemy trudne do przeskoczenia, niekoniecznie niewykonalne, jednak nie dające gwarancji na bezpieczną pracę. Też chciałem coś takiego zbudować na uniwersalnej jednostce 8kW, jednak jak policzyłem wszystkie niezbędne rzeczy które muszę dołożyć żeby to działało w miarę sprawnie, to sie okazało że dopłaciłem kilka tysi i mam ori pompę monoblok z pełną elektroniką wi-fi i cudami nieosiągalnymi za podobne pieniądze przy samoróbce. Nie wspomnę o większej sprawności pracy takiej ori pompy i gwarancji na kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna jak najbardziej tworzyć coś z klimatyzatora, ale trzeba mieć świadomość zjawisk jakie zachodzą podczas defrostów i odpowiednio tworzyć wymienniki.Osobiście najsensowniejsze rozwiązanie widziałem we wpuszczeniu oryginalnego wymiennika jednostki wewn. do małego zbiornika/bufora, gdzie nie będzie szansy na rozszczelnienie jak w przypadku wymiennika płytowego lub braku ciepła do defrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

carinus ale ten folansi to normalny monoblok z pełnym sterowaniem więc tu nie trzeba nic kombinować tylko zasadne jest pytanie jaka jego wydajność ale choć by miał cop o 1 mniej niż panasonic to i tak 10 tysiaków pozostaje w kieszeni na prąd bo kosztuje to tylko około 6 tysiaków a panasonik 16 tysiaków , pieron wie co o tym myśleć .

trochę kiepsko że to tylko on/of ale cop przy minus 10 a zasilaniu 30-toma stopniami 3,5 czyli dla podłogówki całkiem nieźle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, carinus napisał:

Osobiście najsensowniejsze rozwiązanie widziałem we wpuszczeniu oryginalnego wymiennika jednostki wewn. do małego zbiornika/bufora, gdzie nie będzie szansy na rozszczelnienie jak w przypadku wymiennika płytowego lub braku ciepła do defrostu.

Nie doprowadzi to do szybkiego uszkodzenia wymiennika wskutek korozji możesz podać jakiś namiar gdzie o tym poczytać jak macie jakieś ciekawe materiały o przeróbce PC z klimatyzatora to wrzucajcie może być na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, berthold61 napisał:

carinus ale ten folansi to normalny monoblok z pełnym sterowaniem więc tu nie trzeba nic kombinować tylko zasadne jest pytanie jaka jego wydajność ale choć by miał cop o 1 mniej niż panasonic to i tak 10 tysiaków pozostaje w kieszeni na prąd bo kosztuje to tylko około 6 tysiaków a panasonik 16 tysiaków , pieron wie co o tym myśleć .

trochę kiepsko że to tylko on/of ale cop przy minus 10 a zasilaniu 30-toma stopniami 3,5 czyli dla podłogówki całkiem nieźle .

To prawda że monoblok, ale sterowania tam żadnego nie ma. Działa jak grzałka, czyli pracuje albo nie pracuje, żadnej modulacji mocy, wiec nie wróżę przy małym buforze długiego życia. Dostałem panasa 5kW za 14.300.- więc zdecydowałem się teraz na zakup, odpuszczając sobie na razie grzebanie w klimach.Takie coś może być naprawdę dobre do cwu. Załączy się, nagrzeje i tak do następnego dnia.

Godzinę temu, marcus312 napisał:

Nie doprowadzi to do szybkiego uszkodzenia wymiennika wskutek korozji możesz podać jakiś namiar gdzie o tym poczytać jak macie jakieś ciekawe materiały o przeróbce PC z klimatyzatora to wrzucajcie może być na PW

Szperałem na różnych stronach i najwięcej zrozumiałem z kilku materiałów na elektrodzie, gdzie opisy nie obejmowały samych zachwytów nad takim rozwiązaniem, ale naprawdę nieraz drogę przez mękę i porażki. Każdy ma inne warunki, potrzeby, umiejętności i wiedzę żeby takie coś sobie zrobić.Proponuję tylko zagłębić się dosyć dobrze w temat zanim cokolwiek kupimy i zaczniemy z tym robić. Miałem zamówiony taki projekt na bazie jednostki zewn.Toshiba 8kW i wymiennika płytowego z dołożonym sterowaniem pracą oddzielnych pomp do CO i CWU. Koszt zakupu samych gratów wynosił 8,500.- plus rurki i w moim przypadku musiałbym dołożyć nieco czynnika ze względu na długość instalacji. Do tego niepewność poprawnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elektrodzie  od lat się głowią nad takimi  przeróbkami , czytałem kilka tematów najstarszy ma już dobrych parę lat i z 60 stron.Za 8500 zł są gotowce np    rotenso  10 kW gdzie normalnie  trzeba wywalić ponad 20 tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się sparzyłem z takim gotowcem, ale bardziej dlatego ze oferowało to osoba mało poważna. Takie rozwiązania są oferowane chyba głównie przez drobnych montażystów mających czas na kombinowanie z motanymi układami.Gościu obiecywał komplet i nigdy czasu nie miał żeby to przygotować, tłumacząc się nawałem pracy.Ja znowu nie miałem ochoty czekać kiedy ktoś pozbiera mi wszystko do kupy i wyśle.

Teraz gdybym miał coś takiego tworzyć, na pewno nie oszczędzałbym na elementach całej układanki, gdyż właśnie najsłabsze ogniwka uwalają całość układu. Przewagą systemów fabrycznych jest bardziej rozbudowany sterownik i lepsze zawory rozprężne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowce to i tak raczej dla majsterkowiczów którzy mają pojęcie o tym ,obecnie na rynku nie wiele drożej jest już jakiś wybór urządzeń które są bardziej bezpieczne i z gwarancją chociażby taką że dane urządzenie jest legalne i da się je w razie potrzeby wpisać chociażby do zbliżającego się obowiązkowego rejestru urządzeń grzewczych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.