Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka cena panelow


Rekomendowane odpowiedzi

Jak u Was z cenami paneli ? Nie oplaci sa mi wyjechac i odwalic zlotki zamiast korun ku Wam? U nas szalenstwo,jak obserwujem...

https://ecoprodukt.cz/c/vsechno-solarni-panely-solarni-panely-s-pevnym-ramem-2753

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj z  watom troche taniej,dojechac po 2-3 KW,ktore sa mi zmiejsci na pergoli sa ale nieoplaca,kupie za korunki..Na dachu domowym wiecej miejsca,ale to dach jak Matterhorn i w srodku jescze wystepujacy klin kuchni,czesc dnia cien lewo i czesc prawo.I ponajpierw porepasowac troche ten dach,to zrale na smiglowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za repete,ale prosze jescze o lekka porade.Inwerter ma max.wstep z paneli 2000W.Kupic 6 paneli 370-2220W i lekko przewymiarowac,czy 4x455-1820W? Napiecie wstepne max.Jest 145V,czyli 2x41,czy 3x 41 sa zmesci,czy liepiej z powodu wiekszego napiecia 6x panele ktore z moca sa do 2 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bercus napisał:

Sorki za repete,ale prosze jescze o lekka porade.Inwerter ma max.wstep z paneli 2000W.Kupic 6 paneli 370-2220W i lekko przewymiarowac,czy 4x455-1820W? Napiecie wstepne max.Jest 145V,czyli 2x41,czy 3x 41 sa zmesci,czy liepiej z powodu wiekszego napiecia 6x panele ktore z moca sa do 2 kW?

Ważne abyś dobrze dobrał grzałkę do napięcia paneli i nie wstawiał grzałki na 230V jak będziesz miał 140-145V u siebie

Grzałka o mocy 2000W dla napięcia 230V przy napięciu 145 odda tylko 793W. Przy napięciu 130V odda tylko 639W

Doczytałem, że już chyba masz inwerter, to on chyba  będzie Ci już zamieniał na 230V. Myślałem, że o sterowniku co nie zamienia napięcia na 230V, tylko wykorzystuje to co idzie prosto z paneli np. takie coś: http://www.el-car.auto.pl/?69,regulator-mppt-grzalki-zasilanej-panelami-zestaw

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede tež pchac baterie,najwažniejsze w Czechach užyc samemu,co uzyskane.Wysylka pradu w siec zerowym zyskom albo 2/3 tracimy..Oddajemy kW zielonej energii i z powrotom doplacamy obowiazkowa oplata zielona i dystrybucja.......gdo trzyma oplata z naszej oddanej energii? Ekotaryf: Out 2 Kč - IN 2 Kč plus 2,80 oplata eko i dystrybucja....nie bede wstepowac w ten taryf krowy mlecznej.Inwerter bede dzialac na solar i ladowac,kiedy sa wysysaja baterie w ustawiony poziom,przelacza na siec,czaka slonca.Bazen,oczko,lodarka w pergoli na bežaco,pralka chodzi w dzien.Zima može tylko kociol niezaleznie uciagnie-ile sezon i system pozwala,zrobie w domku na plus miejscami zielone gniazdka i bedzie obserwowal i operowal.Chce potestowac,czy ma to sens i czy bedzie to tež widac na rachunku.Minimalnie cos pro swiat zrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Doszedl pierwszy "aero"battery pack :-)   bateria za bateria piw-tak ma byc.

 

 

IMG_20220518_203123.jpg

IMG_20220518_203153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia sa takie.Z samolotu wycofane na 80% pojemnosci.Nie wiem,co znaczy opis"capacity at 1 hour rate"-czy w dluzszym czasu možno wiecej,czy mniej zaciagac.Doczytalem užycje bezpieczne 27-17 V i pozwolniej dobijac,to widzialbym na wieksza kapacyte.Potrzebne tylko przerobic przylacki.Za piwko bedziem ukladac kilka sa zmiejsci 🙂 Poki sa.Cena nowych jest dalej,niž kosmos.Jedna wiecej,niž 3x cala moja instalacja....Nie jestem pierwszym,kto bedzie užywal i opinie sa pozytywne.Czakam jescze na posledne komponenty i bedziem instalowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bercus napisał:

Nie wiem,co znaczy opis"capacity at 1 hour rate"

To tzw. pojemność jednogodzinna, czyli w tym przypadku można obciążyć prądem 44A przez godzinę.  Przy wolniejszym rozładowaniu trochę pojemność wzrośnie, ale nieznacznie. To stara chemia NiCd - można pociągnąć duży prąd i szybko ładować, ale jest efekt pamięci i płaska charakterystyka napięciowa (ogniwo ma prawie do końca 1.2 V, a potem szybki zgon - zatem w przeciwieństwie do litowych nie określisz stopnia naładowania poprzez wartość napięcia). Przynajmniej są bezpieczne - nic się nie dzieje po przeładowaniu, nie zapalą się na pewno. Saft to dobra firma, ale to ma już 21 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdłużej wytrzymują bloki 2V o większych pojemnościach, ale piszę to bardziej w ramach ciekawostki, bo w warunkach domowych takie coś raczej nie ma racji bytu. Miałem styczność z Absolyte (bloki 2400Ah 2V, w sumie to 3x800Ah w jednej obudowie) - chyba śmigają do dzisiaj od 97roku, po 15 latach stosy miały 80-90% pojemności (test przez rozładowanie prądem C/10), rezystancja wewn. też w normie. Kolejne bloki to Sonnenschein 3000Ah 2V i 15 lat nastukane bez uwag. Z kolei z modeli 12V pamiętam, że b.dobrze spisywały się Oerlikony (mogły dojść do 10lat). Zawsze radzę porównać wagę bloków różnych producentów o tej samej deklarowanej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze mam problem z uzemnienim..szukam po internecie i ciežko siebie doradzic,bo pergola,gdzie beda panele ani dom nie maja gromoswodu.Myslalem poczac zrobienim uzemnienia.Pomiedzy pergol i domom jest okolo 7 m,5m pergola i 5m w srodek domu,gdzie w piwnicy bede inwerter,baterie itp.Chcem zabuchac w ziem przy pergole ok.1,5m uziemnienie(rurka,czy L pocynk),do tego panele i po drodze g domu jescze 2 i pod ziemia pospajac gromoswodnym drutom,zasypac(pod trawnikom) i  drugi koniec wyciagnuc w piwnicy,przylaczyc k "0" domowej sieci i ochronam przepiecia....Jestem glupim,czy bedzie to bezpiecne/bezpieczniejsze,niž brak uziemnienia?Czy tylko panele?Wiem,že amatorzy nie maja robic uziemnienia :-) to jedyne doczytalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba miec w piwnicy przy bateriach.Nie oplacalne wysilac nadprodukcji pradu w siec.Kiedy bedzie toto uzardzienie dobro dzialac,na dachu domowym powstaja dalsze panele,w piwnicy baterie,falowniki i przelacza elektryk komplet 3 fazy domowe,zdemontujem"ekogniazdka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne zrobic porzadne uziemnienie.Zakupione i wchodzi w ziem 27m druta 12mm,od pergoli g domu cez ogrod,3 st. 1,5 m kolika.Na jednym koncu panele-na pergoli 10m alu drut(ramki paneli krznaskrz pozlaczane miedzonymi kabli).Drugi wystepujacy przy domu(gdyby na dachu powstaly dalsze panele) i do piwnicy  przylaczony w "gniazdo" uzemnienia przy falowniku zaraz z "0"domowa i wszystkimi ochronami.Taka jest rada projektanta z sklepu,gdzie lata zakupujem elektromaterial.Jescze dužo roboty powstalo :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy niedzieli slonce palilo i przy szybkowarke 2kw solary pchaly 1600 W,400 pociaglo na ta chwile z baterii.Juž mam zamowione jescze 4 baterie,by w dzien naladowalo i wytrzymalo po cala noc krmic lodarka i oczko.Teraz jescze w nocy przelacza na siec,w dzien nie možliwe wyužic calkowu produkcji,2 baterie naladuje szybko .Pralka,zmywarka,bazen,lodarka,lodowacz juž w dzien dzialaja darmowo :-) trzeba tylko užyc pralki,lub zmywarki nie zaraz,žonka nasczescie zrozumiala,jak darmowo myc,prac 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musialem wymienic kable baterie-falownik.Kiedy slonce pali,jest wszystko o.k.W niedzielu nie palilo i zmywarka dzialala tylko na battery pack.96A rozgrzalo kable 16mm fajnie,zmienilem na 35.Tu nie dziala 1mm/10A.Aj z brakiem slonca pozwoli laduje,dalo cez dzien 2x zmywarke i 2x pralke,zadowolnosc i niespodzianka moja jest ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Testujem,repasujem,przerabiam,bo juž na 1/2 skopalem 2 baterii,ktore maja zamiast 20 19 czlonkow??? To nawet nie pomyslalem o tym,nie liczylem-no francuskie :-) .. zbroje na zime.Jescze brakuje mi terminalu do autonomycznego przylacenia x baterii.Paralelny bajpas drutowy nie pozwala extra odlaczenie przy pracy systemu.Polecam pomyslec na to juž przy pierwszym montažu.

 

 

IMG_20220829_202828.jpg

IMG_20220829_202918.jpg

IMG_20220829_202948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Eee,poczta mi zgubila ladowarke o wage 35 Kg,czy to w ogole možliwe??? Boks 50x50 nie jest olowkom...demencyja.Paczka znikla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzenie magazynu i terminal.Dužo czasu polykalo testowanie i skladanie czlonkow baterii.Dolic,naladowac,wyladowac,znalazc zlych,zdemontowac,zmontowac,naladowac,wyladowac,naladowac.Stale z mala ladowarka.Slonca brakuje.W pogodzie tymczasowej tylko dužy UPS.Oodbior ponad tydzien przelaczony na bypass i zamiast slonca tylko "swiatlo"utrzymuje baterii.Moja wies Dolany i to geograficznie znaczy mlga,mlga...

IMG_20221027_212404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla baterii to powinno na dobre wyjść. Po kilku cyklach rozładowania i ładowania odnotowałeś zmianę czasu podtrzymania ? Ja zebrałem już 4 bloki 100Ah i falownik offgrid czeka tylko czasu brakuje.. ps. Te szyny + i - dla bezpieczeństwa docelowo bym czymś osłonił i baterie dał na stojak jeśli to piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.