Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka PC nowy budynek 250m2


GajoN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje pomocy w dobrze pompy nowy budynek 250m2 po podłogach do ogrzania na ciepłowłasciwe.pl wyliczyło mi zapotrzebowanie na moc grzewczą 11,3kW, myślałem nad jakąś pompą o mocy 12kw . Pytanie brzmi jaką pompę byście mi doradzili z jakiej jesteście zadowoleni posiadając podobny dom do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2021 o 13:44, GajoN napisał:

nowy budynek 250m2 po podłogach do ogrzania na ciepłowłasciwe.pl wyliczyło mi zapotrzebowanie na moc grzewczą 11,3kW, myślałem nad jakąś pompą o mocy 12kw

Witam.

Czy na pewno kolega dobrze policzył? osobiście posiadam budynek 16letni średnio ocieplony pow. 300metrów i ciepłowlasciwe.pl wyliczyło mi 11,7kW razem z CWU dla 6osób. Ty masz nowy budynek i musisz mieć dobrze ocieplony więc powinno byc ok.7-8kW ... nie więcej... Przynajmniej tak mi się wydaje...

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj przykładowe wyliczenia https://cieplo.app/wynik/n1p9   9,1kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU) dom  zaliczany  do klasy B 45-80kWh/m2 rocznie  w tym konkretnym przypadku 75w/m2


Dom około 210 m2 - dzienne zapotrzebowanie na energie to 3,9kW w normalny dzień (średnia dobowa temp około 0-1C)  Dom energooszczędny

zużycie gazu w taki dzień przy sprawności kotła o sprawności 104% wynosi 0,44m3 na godzinę x24 godziny daje  10,56m3 lub z innej strony  uwzględniając współczynnik konwersji  (11.1) wychodzi 8,4 m3

czyli dla takiego budynku zużycie gazu będzie wynosić między 8,5 - 10,5 m3 na dobę około 255-315m3 na miesiąc.
 
przyjmują cenę  3,59zł/m3 gazu (po podwyżkach bez  ulgi rządowej   )  otrzymujemy 915zł do 1130 zł  na miesiąc  z ulgą należało by przyjąć 3,15zl/m3...

strony z których korzystałem do obliczenia zużycia przy konkretnej mocy kotła   pracującej na krzywej grzewczej 24 godziny na dobę.



1 strona https://czips.pl/kalkulator-zuzycia-godzinowego-gazu-przez-kociol-kondensacyjny/

2 strona https://enerad.pl/gaz/kalkulator-gaz-m3-kwh/

 

tak prezentuje się gaz a jak pompa ciepła ?


jeśli ktoś się orientuje proszę niech mnie poprawi.
3,9kW / 3 = 1,3kW  (przyjmując sprawność pompy 300% potrzeba tylko 1,3kW energii aby uzyskać 3,9kW ) 

1,3 kw x24 godz  daje dobowo   31,2 kWh x30 dni  = 936kWh x 0,65  (cena prądu w droższej taryfie ) = 608zł


instalacja fotowoltaiczna 
Przyjmując że średnio z paneli o mocy 1kW otrzymujemy rocznie ~1000 kW
Przyjmując okres ogrzewania 7 miesięcy potrzebna mocy instalacji ~ 7kW 

Wszystko teoria jak praktyka (nie mam pojęcia ) poproszę jeśli ktoś ma wiedzę napisze jak to w życiu wygląda 



co do pytania kolegi (strona ciepłowłasciwe wyliczyła ze dla tego domu potrzeba pompy )
Moc powietrznej pompy ciepła powinna wynosić max. 9kW, natomiast dodatkowe źródło ciepła na największe mrozy powinno zapewnić 9kW. Nie ma tutaj sensu doliczać zapasu mocy na potrzeby grzania wody kranowej (CWU). Ten zapas jest potrzebny tylko w skrajnej sytuacji największych mrozów – a wtedy powietrzna pompa ciepła już (prawie) nie działa, jej rolę przejmuje dodatkowe źródło ciepła – i to właśnie moc dodatkowego źródła ciepła powinna zawierać zapas dla CWU.

Potrzebna moc instalacji PV: ~6,5 kWp
Zawiera 15% zapasu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.