Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł CO + Pompa ciepła monoblok + Bufor 1000l


wojtas85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam zamiar dołożyć do obecnej instalacji CO pompę ciepła monoblok np. Haier 8 kW.

Opis instalacji :

 - układ otwarty z naczyniem przelewowym na poddaszu, ciśnienie statyczne 0,9 bar

- źródłem zasilania jest kocioł DS 20 kW + palnik na pellet KIPI (można palić i drewnem i pelletem)

- w układ jest wpięty równolegle bufor ciepła 4 wyjściowy o pojemności 1000 l

- za wyjściem z bufora w kierunku grzejników jest zawór 3D z siłownikiem, temp. przez cały okres grzewczy oscyluje w granicach 40-45 st.C)

- woda  użytkowa jest grzana w zasobniku CWU 200 l bezpośrednio z kotła, lub za pomocą grzałki 2 kW,

- w instalacji są w większości grzejniki stalowe (2 płytowe - 10 szt.) + drabinka i 2 pętle podłogówki na zaworach RTL (około 130mb )

 

 

Chciałbym grzać pompą ciepłą możliwie jak najwięcej, a gdyby nie wyrabiała / mroźne dni  , to wtedy odpalam kocioł.

Pompa ma pracować na jednym obiegu z cała instalacją w ukł. otwartym -> ciśnienie 0,9 bar

Nie chcę glikolu, wymienników ciepła i zaworów antyzamrożeniowych, PC będzie zabezpieczona UPS + pompa obiegowa na bypassie

Jakie podłączenie do istniejącej instalacji będzie odpowiednie ? ( bufor zostaje ze względu na kocioł CO).

schemat nr 2 czy nr 3 , czy może inne rozwiązanie ?

 

image.thumb.png.76cd3e790d86adceb480010da9557c16.png

 

image.thumb.png.c27bd406967fed52bc6460029fb92462.png

image.thumb.png.15f26bf26b9cabf7d1de7bcabc3ebb45.png

 

Edytowane przez wojtas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Moim zdaniem sensowny jest schemat 2. Nie wiem czy jest już rozwiązany i zbudowany układ. Ciekawi mnie bo mam do rozwiazania podobny problem. Chcę jako bufor wykorzystać zasobnik CWU 300l z wężownicą od solarów wodnych (mam dwa zasobniki CWU) i solary wodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła montuję się w układzie zamkniętym. Proszę sprawdzić w instrukcji danej pompy. Osobiście nie widziałem PC zamontowanej w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi pompa ciepła się raczej odwidziała 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.03.2024 o 13:26, buska3 napisał(a):

Pompy ciepła montuję się w układzie zamkniętym. Proszę sprawdzić w instrukcji danej pompy. Osobiście nie widziałem PC zamontowanej w układzie otwartym.

Znam przypadek gdzie znajomy zamontował pompę ciepła w układzie otwartym i oczywiście dzała. Warunkiem jest że ciśnienie na pompie musi być wytworzone przez słup wody od pompy do naczynia wzbiorczego. W jego przypadku trzy kondygnacje.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Dla pomp panasonica wystarcza ciśnienie 0,5 atmosfery więc nie potrzeba trzech kondygnacji. Ale to nie dla ciśnienia producenci wymagają układu zamkniętego. Obawiają się, że w układzie otwartym szybciej korodują metalowe elementy instalacji i powstajacy syf zatyka płytowe wymiennik ciepła w pc i oblepia magnesy stałe w pompie wody a co za tym idzie doprowadza do szybszego zniszczenia pompy. W dodatku w instalacjach niskotemperaturowych mogą powstawać również zanieczyszczenia biologiczne, typu jakieś glony...Myślę, że nie jest to dmuchanie na zimno, zważywszy że w wielu instalacjach mamy wszystko i stal i miedź i "amelinium" więc  korozja jest bardzo prawdopodobna.

Edytowane przez MORIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MORIA napisał(a):

    Dla pomp panasonica wystarcza ciśnienie 0,5 atmosfery więc nie potrzeba trzech kondygnacji. 

Nie zrobi się tego myku w parterówce z dachem kopertowym. Co do pozostałych kwestji Dobrze mieć wiedzę i znać możliwości i konsekwencje, a wybór powinien należeć do inwestora. Wymiennik ciepła  ma też swoje ograniczenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.