Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele Solarne a PV - grzanie


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, zgadza się. Grzałka nie grzała, bo sterownik się wyłączył. Było to raz na około 1 godzinę w ciągu roku.

Zaznaczam że ja tego używam do CO, dlatego "idę po bandzie", z przewymiarowaniem.

Panele mam zamontowane niewłaściwie, bo pionowo. Są pionowo bo tak mi pasowało je powiesić, aby zgarniały jak najwięcej słońca w miesiącach 09-05 i nigdy nie były zaśnieżone. W dniu dzisiejszym pada śnieg, a PV produkuje energię. Mało, ale produkuje. Jakby były najbardziej optymalnie ustawione na miesiące 09-05, to musiałbym je podnieść o około 30 stopni. Ale dzisiaj by nic nie produkowały, bo by były zaśnieżone.

Wiedząc o tym, że PV źle montuję, przewymiarowałem je o 30%, zakładając że nigdy nie osiągną pełnej mocy. Jednak przyszła taka jedna godzina że PV uzyskały prawie 100% swojej mocy, dlatego wyłączył się sterownik. Jakby wszystko było zamontowane i wyliczone według teorii, to miałbym mniejsze uzyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele mam na południe. Nie mam możliwości sprawdzenia ile wyprodukowały. Na tym sterowniku widać tylko moc z jaką grzeje grzałka, napięcie PV i temperaturę w buforze. Nie ma możliwości podpięcia pod żaden program rejestrujący. Ten sterownik kosztował 550 PLN, więc nie ma tam żadnych "wodotrysków". On po prostu cały czas pracuje za free.

Co do dnia dzisiejszego, to na pewno będzie lepiej niż w sobotę. Niby w sobotę nie padało, ale było ciemniej. Dzisiaj pada śnieg, ale jest jaśniej. Wiem że będzie lepszy uzysk, ale nie jestem w stanie tego podeprzeć jakimś odczytem.

Jedyne co mam to zdjęcie z soboty z godziny około 13:30

 

image.png.fd7f3c497d6fdd23b7b7804af98646fa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2022 o 20:20, o6483256 napisał(a):

O której wystartowała Ci instalacja i przy jakim napięciu?

Dzisiaj z rana o 7:30 zrobiłem zdjęcie z tego sterownika co jest podpięty do PV pionowych na ścianie.

image.png.1393d0d9d1bc380388a8998e4b4e712b.png

 

image.thumb.png.7e2981f5b30362780d8f65ad0ae6e29b.png

 

image.thumb.png.0dc16432920fd140de61c891b54e9127.png

 

Wyszło trochę słońca i temperatura na dole bufora podskoczyła do góry. To ta grzałka z tego sterownika tak dźwigła temperaturę.

image.png.8f6dc960021546260a1dae9fb609480f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pójdę w automatykę która będzie puszczała napięcie na grzałkę, gdy produkcja przekroczy zadaną. Chcę grzać tylko 100l bojler na potrzeby CWU w okresie kwiecień- wrzesień.

Naturalnie, póki co bez inwestycji i zabawy przez falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście o648 nastawiłbym się na dofinansowanie i zrobienie instalacji ongrid z jakimś sterowaniem żeby nadwyżkę pchać w grzałkę

Na dzień dziesiejszy na pv ze sterowaniem bez akumulatorów możesz dostać

 

 - do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;

- do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
   - do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł;

Może lepiej już przy okazji nie płacić rachunków za prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on/off grid z falownikiem hybrydowym i magazynem energii.

Mój prąd 4.0 to chyba 6tyś zł za same PV

Do tego odliczenie od podatku 13%?

PS Ceny z każdym tygodniem idą w górę niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność paneli pv to ok 20%. O jakiej sprawności piszesz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, genesis72 napisał(a):

Czy zauważyliście, że panele PV w zimne dni mają większą sprawność?

Zgadza się. Przy identycznym nasłonecznieniu, PV w niższej temperaturze ma wyższą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą różnice 1,5-2% oczywiście zauważyłeś 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo, że to tylko teoria.

Raz zauważyłem większy uzysk. Ale tylko jeden raz. Sterownik się wtedy wyłączył po przekroczeniu wartości krytycznej. 🙂 

A co do grzania wody, to dzisiaj na grzałkę z PV poszło 1kW. Więc nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Tą różnice 1,5-2% oczywiście zauważyłeś 😁

Ja zauważyłem na pewno że w lato przy +30 na zewnątrz instalacja w pięknym słońcu produkowała  o 20% mniej w piku niż gdy było chłodno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale tu widać ewidentnie wpływ temperatury na sprawność

Przyjmijmy że mamy -20 to może okazać się że panele będą miały +15% zwłaszcza że ilość promieniowania słonecznego jest też mniejsza o dziesiątki coś koło 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 25*C najlepsze panele mają chyba ok 22% sprawności.

 

Tutaj tak duże różnice o których piszesz nie występują, choć spadek produkcji w upał jest oczywisty, bo wysoka temperatura ogranicza sprawność paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o tabele, wartości laboratoryjne etc, tylko o użytkowanie instalacji.

Na przykład PV 5 kWp dają w lecie przy +25 w piku na inwerterze 4,5 kW, a w temperaturze +15 z takim samym nasłonecznieniem dają 5 kW.

W zimie, jak masz tracker to uzyski mogą być porównywalne, lub nawet wyższe niż w lecie przy +30

U mnie właśnie w zimę był największy pik na instalacji. Z tym że w zimę przeważnie jest pochmurnie i nigdy suma zebranych kWh nie będzie większa od tych zebranych w lato z ograniczoną sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w lato dach i panele grzeją się tak mocno, że straty są bardzo wyraźne?

 

Zrobienie większej przestrzeni między panelami a dachem może by pomogło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są sterowniki, które np nadwyżkę produkcji prądy potrafią np skierować na inną grzałkę?

TZN

Normalnie PV produkują prąd więc idzie na grzałkę A

kiedy pojawia się nadprodukcja (grzałka A jest za małej mocy) Wtedy sterowni również kieruje prąd na grzałkę B

Oczywiści moc grzałki A+B = moc PV

Lub sterownik wtedy przekazuje "pcha" prąd do sieci

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są, dla sterownika to tylko jeden przekaźnik więcej kwestia tylko znalezienia rozwiązania którego szukamy lub automatyka który to zepnie do kupy.

Ja w tym momencie kombinuję jaki wybrać licznik z opcją smart lub coś z tej serii żeby dało się napisać jakiś najprostszy programik który w wyznaczonych warunkach będzie uruchamiał konkretne przekaźniki.

Chcę zrobić 3x1,2-1,5kW w sprzęgle od ogrzewania podłogowego tak aby można było jak świeci praktycznie całość z PV ładować żywcem w podłogę.

Dodatkowo chciałem grzałkę do CWU też w automacie zrobić żeby latem móc zbijać napięcie na jednej najgorszej fazie

Jeszcze przydałoby się uruchamianie klimatyzatora jak słońce dobrze daje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, szakallo napisał(a):

Oczywiście że są, dla sterownika to tylko jeden przekaźnik więcej kwestia tylko znalezienia rozwiązania którego szukamy lub automatyka który to zepnie do kupy.

Ja w tym momencie kombinuję jaki wybrać licznik z opcją smart lub coś z tej serii żeby dało się napisać jakiś najprostszy programik który w wyznaczonych warunkach będzie uruchamiał konkretne przekaźniki.

Chcę zrobić 3x1,2-1,5kW w sprzęgle od ogrzewania podłogowego tak aby można było jak świeci praktycznie całość z PV ładować żywcem w podłogę.

Dodatkowo chciałem grzałkę do CWU też w automacie zrobić żeby latem móc zbijać napięcie na jednej najgorszej fazie

Jeszcze przydałoby się uruchamianie klimatyzatora jak słońce dobrze daje

Wszystko do ogarniecia na sterownikach swobodnie programowalnych, jak zlapiesz “bakcyla” to oswietlenie, podlewanie ogrodu, kotlownie z kilkoma zrodlami ciepla i , rekuperacje i co tam chcesz zepniesz jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szakallo napisał(a):

Chcę zrobić 3x1,2-1,5kW w sprzęgle od ogrzewania podłogowego tak aby można było jak świeci praktycznie całość z PV ładować żywcem w podłogę.

Do samego sprzęgła starczy 2 kW. Omijasz inwerter, kupujesz najprostszy sterownik i grzejesz bez strat na transformacje z DC na AC. To działa. 🙂 

Jak się upierasz przy przekierowaniu nadprodukcji na grzałkę, lub dwie, lub trzy, lub cztery, to zajżyj na pvmonitor.pl, tam uzyskasz wszystkie odpowiedzi, jaki licznik, sterownik, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2022 o 08:58, o6483256 napisał(a):

Tą różnice 1,5-2% oczywiście zauważyłeś 😁

Spokojnie to się da zauważyć. Współczynniki temperaturowe wahają się od 0,25% do 0,4% na każdy stopień celsjusza.

Latem panele nagrzewają się do 50-60 stopni i ich wydajność maleje, zima mogą pracować w okolicach 0 stopni i ich wydajność zauważalnie rośnie.

Szczególnie widać różnice w wietrzne dni. temperatura otoczenia może być podobna ale chłodzenie o wiele lepsze i wydajność wzrasta.

Gdy współczynnik temperaturowy jest duży to panele przy dobrym chłodzeniu potrafią dawać więcej niż moc znamionowa.

Raz widziałem wynik 115% mocy znamionowej.

Tylko żeby nikt nie myślał że te 115% to każdy uzyska.

Przy dzisiejszych panelach 90-95% to bardzo dobry wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.