Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele Solarne a PV - grzanie


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

I tutaj się z tobą tak do końca nie zgodzę. To jest teoria. A w praktyce wygląda to tak:

  • Puszczam na tą samą grzałkę z tych samych paneli prąd przez falownik (czyli prąd zmienny), to grzałka idzie z mocą 1,6 kW.
  • Jak podłączę pod grzałkę bezpośrednio prąd stały, to grzałka idzie z mocą 2,1 kW

Testowałem to dość długo i nikt mnie nie przekona że puszczając prąd przez falownik do grzałki nic się na tym nie traci. Ja tracę około 20%, dlatego mam grzałkę bezpośrednio do PV podłączone. Jak tylko pojawia się trochę światła, to grzałak zaczyna grzać. Na początku 20 W, potem coraz mocniej, aż osiągnie 2,1 kW. To jest wszystko co potrafię wyciągnąć z pionowych PV 2,65 kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przetworzenie prądu stałego na prąd zmienny przez falownik "kosztuje" zużycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, to co napisałeś, to tylko teoria, bo w praktyce PV + grzałka się nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV + grzałka dlaczego ma się nie sprawdzać, przecież sam tak masz zrobione?

 

EDIT

Powiedzmy, że grzałka ma rezystancję(impedancję) 30 Ohmów.

i=u/r

i- 230/30

i= 7,66A

p=u*i

p=230*7,66

p=~1800W

Niezależnie, czy prąd stały, czy zmienny efekt będzie taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, o6483256 napisał(a):
  Cytat

Napięcie skuteczne prądu zmiennego jest równe napięciu prądu stałego, który płynąc w takim samym obwodzie elektrycznym wydzieli na odbiorniku moc równą średniej mocy wydzielonej przez prąd zmienny

Chodziło mi o ten cytat. Teoria się nie sprawdza w przypadku współpracy PV i grzałki. 

Teoretycznie się zgadza, ale w praktyce, traci się na zmianie DC w AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DC do DC jest lepsze bo nie masz straty na falowniku, a to autor chce zrobić.

 

Teoria jak najbardziej się sprawdza!

 

Tylko lepiej jest wtedy "kilka grzałek", żeby system nie pracował na zwarciu, bo będzie mniej wydajny.

 

 

PS Ile dzisiaj wyprodukowałeś energii ze swojej instalacji PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, o6483256 napisał(a):

PS Ile dzisiaj wyprodukowałeś energii ze swojej instalacji PV?

Całe mnóstwo 🙂 2,5 kW Teraz wszyscy biją rekordy wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której wystartowała Ci instalacja i przy jakim napięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglądało dzisiaj. Start około 8:00 przy napięciu 251 V

 

image.png.a3f8eaa3c342231aa0b430b18696240d.png

 

image.thumb.png.f1461d32e9237bfa60efef0356542b66.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od falownika. FoxESS ma to do siebie, że bez napięcia z PV się nie uruchomi. Dlatego tak wcześnie wstaje. Rusza od 150 V, ale do tych V aby ruszył potrzebuje jeszcze A. Pewnie masz falownik który się usypia na noc i czeka na odpowiednie warunki, aby się obudzić. Po co ma się budzić, jak i tak nic nie wyprodukuje. Mój się musi najpierw obudzić, aby sprawdzić czy coś da się wyprodukować. I tak sobie produkuje od 10 W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, usypia się i czeka. Potem nagle startuje z produkcją 200W i większą. Jak już pracuje ciągnie do końca dnia nawet 10W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV które mam do grzałki w ogóle nie przechodzą przez falownik, tylko mały sterownik temperatury z malutkim magazynem energii. Tam energia pojawia się jeszcze wcześniej. O 7 rano pokazuje już kilka wat, a za oknem jeszcze półmrok. Wiadomo, to wody raczej nie zagrzeje nawet o pół stopnia. Ale jak jest już jasno (nie chodzi o słońce) to kilkadziesiąt wat i więcej już zaczyna grzać wodę w buforze. Nawet rozkład temperatur mam taki dziwny, bo na górze jest najcieplej, potem na dole przy grzałce z PV, a środek najchłodniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego.

http://www.el-car.auto.pl/?69,regulator-mppt-grzalki-zasilanej-panelami-zestaw

Ale ta sama firma ma już o 1 kW mocniejszy sterownik.

W tej chwili daje niecałe 200 W i trzyma temperaturę około 38 stopni na dole bufora.

image.png.e4b8e63469b00cf4c536ccd69e684e2f.pngimage.png.9203ec5a8fd388529e6c5d2dfa011d4b.png

 

I tak przy okazji. Zmieniłem ustawienia pompy. Dałem na maxa i chyba się nie sprawdza. Na początku wychłodziło dół bufora (zielone), jednocześnie podnosząc temperaturę zasilania. Po chwili włączył się kocioł gazowy. Najważniejsze jest na samym końcu (zaznaczenie). Temperatura zasilania spada i wyrównuje się z temperaturą powrotu. W domu jeszcze nie czuć różnicy, ale to się nie sprawdzi. Koszty pójdą chyba do góry, a temperatura chyba spadnie w domu. Poczekam do wieczora.

image.png.1491980450af1c5969167374ff205a06.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły sterownik, ja się pytam gdzie ten "malutki magazyn energii"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kondensatorach od Mppt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał(a):

To zwykły sterownik, ja się pytam gdzie ten "malutki magazyn energii"

Obok sterownika. To malutkie coś gromadzi energię tylko na potrzeby MPPT. Bez tego też by działało, ale z mniejszą sprawnością. Jak odłączysz zasilanie to po kilkunastu sekundach magazyn jest wyczerpany. Tak jak @PioBin pisze, są to zwykłe kondensatory, tylko wsadzone w obudowę pasującą na szynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2022 o 11:35, o6483256 napisał(a):

Moc maksymalną masz napisaną 395W.

Uważam, że pomysł masz BDB, zamiast kolektorów zamontować panele i grzać wodę, odchodzi problem glikolu, przegrzewania etc.

W okresie kwiecień - wrzesień powinno się sprawdzić.

Ile? To trzeba by policzyć. Jaki bojler, jakie zużycie i jaka grzałka.

 

Sorry, miałem na myśli okres wrzesień -  kwiecień (czyli chłodne miesiące)

Co w tym przypadku bedzie lepsze : panel PV czy kolektor słoneczny?

Chciałbym PV do grzania wody. Jak mi radzicie ?

Czy PV łączyć szeregowo czy równolegle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak połączysz równolegle, to będziesz musiał dać bardzo grube kable. Będziesz miał niskie napięcie, a wysokie natężenie prądu. Do tego jakiś sterownik który to obsłuży i konkretny przekaźnik mocy, żeby nie upaliło styków.

Łącz szeregowo. Będzie wysokie napięcie, sterownik z wbudowanym przekaźnikiem i grzejesz grzałkę. Nie kombinuj z kilkoma grzałkami, tylko załóż grzałkę 2 kW, na ścianę PV z sumą napięć około 230V i wszystko hula.

Jak będziesz wieszał pionowo, to musisz trochę przewymiarować PV aby mieć 100% założonego uzysku.

Baniak 100 litrów przy lekkim słońcu zagrzeje przez kilka godzin do kilkudziesięciu stopni. Zależy od nasłonecznienia, ale nawet w pochmurny dzień będzie grzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres kwiecień- wrzesień, bo wrzesień-kwiecień to zasadnicza różnica 😉

 

Moim zdaniem jak kupisz wystarczającą ilość paneli + grzał wodę gdy świeci słońce "do oporu" to jest szansa, że się to sprawdzi.

Zresztą zapytaj mnie, w przyszłym roku w okolicy października, to odpowiem Ci na 100% 😁

 

PS Mam przygotowaną instalację pod kolektory na dachu, ale póki co odpuściłem, na rzecz właśnie paneli pv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu, styczniu i lutym można zapomnieć o uzyskach jeżeli nie będzie słońca.

W słoneczny dzień w styczniu zeszłego roku wyłączyły się u mnie PV do grzałki, bo sterownik nie ogarnął takiej mocy.

Było to tylko raz przez godzinę co uzyski wyskoczyły ponad 110% planowanych przeze mnie.

Tak jak gdzieś już pisałem PV do grzałki mam przewymiarowane. Mają 2,65kWp, a sterownik ogarnia 2kW. Założyłem że 10% więcej ogarnie, ale nie przypuszczałem że w zimie się na to załapie. Na wiosnę, lato, jesień PV nie osiągną takiej mocy, bo są pionowo na ścianie, w lato dodatkowo pada na nie cień z dachu i tylko połowę mocy dają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli PV wyprodukowało 2,65kWP  to pomimo, że bufor był nienagrzany i tak sterownik wyłączył  grzałkę?

 

Co się stanie grzałka będzie więszej mocy od PV?

Jeżeli grzałka jest na 230Volt to by nalezałoby zainstalować tyle PV aby w  sumie dało te 230 volt - czy dobrze myślę pomimo, że moc jest mniejsza od grzałki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sterownik nie wyłączył grzałki.

Sterownik wyłączył się, bo zadziałało zabezpieczenie przed zbyt wysokim natężeniem prądu.

2. Grzałkę trzeba dobrać do PV i sterownika. Jak grzałka będzie większej mocy, to nic się nie stanie, ale sterownik nie będzie prawidłowo pracował. Mam na myśli grzałkę większą o 10-20%. Z większą grzałkę nie wiem co by się stało. Tzn z grzałką nic, tylko co ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.