Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele Solarne a PV - grzanie


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

wacio1967

Czy jak był śnieg to zakrył Ci panele, czy wtedy panele też produkowały prąd (biały śnieg bardzo dobrze odbiła promienie słoneczne)?

Czy możesz się pochwalić ile prądu wyprodukowałeś  w grudniu? 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak był śnieg, to PV które grzeją bufor nie były zaśnieżone. Mam panele pionowo ustawione.

Te co oddają do Taurona nic nie produkowały. U mnie tak to wyglada.

 

image.png.f285f5cb4d40223a3986824a8f4a2779.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczało tej energii, ale wspomagały grzałkę i kocioł na gaz.

Panele mono DAHSOLAR HCM60X9 325. Grzałka 2kW zasilana DC przez sterownik PWM HV MPPT 10A 400V 2000W

image.png.fa5b4cf4f1887a8c66e8f2b3d6603c41.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te, które mają najwieksząsprawność

 

A nie chciałem do grzałki przejsc na prąd AC poprzez falownik - inwenter

 

Czy panele które oddają energie do Tauronu, czy sam je zakladałes?

Rozumiem, że tauron musiaj je sprawdzić

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to trochę bardziej skomplikowane.

W ten sposób zasilana jest druga grzałka 6kW.

1. Jak PV produkują więcej jak 2500W, to włącza się pierwsza część grzałki 2kW

2. Jak PV produkuje więcej jak 4500W, to włącza się druga część grzałki 2kW

3. Jak bufor osiągnie zadaną temperaturę to się wyłączą.

4. Jak PV nie będą produkować odpowiedniej ilości prądu, to się wyłączą.

5. Jak bufor za bardzo wystygnie w drogiej taryfie, to włączy się kocioł gazowy

6. W taniej taryfie grzeję bufor niezależnie od produkcji z PV do temperatury 35 stopni.

7. Grzałka zasilana z DC może grzać do 90 stopni, potem się wyłączy, a produkcja z PV będzie marnowana. (w zimie nie da się zmarnować w ten sposób ani jednego wata. Nigdy się nie nagrzeje powyżej 80 stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno napięcie Ac jest bardziej bezpieczne dla zdrowienia nic DC (w przypadku porażenia

 

Od ilu lat masz  panele?

Czy zauważyłeś na przestrzeni tych lat spadek wydajności ?

Rozumiem, że masz panele PV z których również oddajesz energie do Tauronu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, genesis72 napisał(a):

Podobno napięcie Ac jest bardziej bezpieczne

Nie wiem, nie sprawdzałem na sobie. 🙂 

7 minut temu, genesis72 napisał(a):

Czy zauważyłeś na przestrzeni tych lat spadek wydajności ?

PV mam za krótko (od 2020), aby zaobserwować spadek wydajności. 

7 minut temu, genesis72 napisał(a):

Rozumiem, że masz panele PV z których również oddajesz energie do Tauronu?

Tak. 6,6kWp na dachy jest podłączone do inwertera

2,6kWp na ścianie w zimie jest podłączone pod grzałkę, a w lecie pod drugi inwerter.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

,,, 6,6kWp na dachy jest podłączone do inwertera

2,6kWp na ścianie w zimie jest podłączone pod grzałkę, a w lecie pod drugi inwerter.


Powiem szczerze, że takie rozwiązanie bardzo mi się spodobało.
Pomysł godny do naśladowania, jedynie zamiast drugiego inwertera proponuje przyszłym naśladowcom,  wykorzystać (oczywiście, o ile jest to możliwe) drugi string podstawowego falownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi inwerter pozostał po pierwszej instalacji. Pierwszy pomysł na PV był całkowicie inny.

Miało być tylko na zaspokojenie potrzeb energii elektrycznej (3,65kWp) pod HUAWEI, z możliwością podłączenia przepływowego ogrzewacza na prąd.

Potem "urodził się" pomysł na bufor z grzałkami i dołożenie PV. Wtedy były przewidywania, że ceny gazu pójdą bardzo do góry. Z energią elektryczną jeszcze nic się nie działo.

Kupiłem inwerter 6kW i dołożyłem 3,00kWp na dach (więcej się nie zmieściło) i podłączyłem pod FoxESS.

Został HUAWEI, więc w lecie generuje do Taurona z PV na ścianie, a na jesień, zimę, wiosnę, jest wyłączony.

I tak jeszcze brakuje około 5kWp, aby wyjść na zero w rocznym rozliczeniu, dlatego w dzień grzeje kocioł gazowy, który wychodzi taniej. Jakbym kupił PC, to chyba wyszłoby na zero.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południowa, lekko skierowana na zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy panele PV załażyłeś sam?

 

Jeżeli sam założyłeś, czy mogłeś je uzyskany prąd oddać Tauronowi

Czy podłączenie musi zrobić jakaś firma specjalistyczna?

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dachu instalowała u mnie firma (mam lęk wysokości 🤐). Na ścianie sam montowałem. Nie ma obowiązku zakładania PV przez firmę specjalistyczną, ale aby zgłosić montaż musi być podpisana przez osobę z uprawnieniami. Tak wygląda końcówka dokumentu ZM.

 

image.thumb.png.f0861e127512d5b1fa7922185a23013c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie zrobiłem wszystko sam. Sam kupiłem materiał, przykręciłem do ściany, założyłem inwerter, pociągnąłem przewody, zacisnąłem końcówki (nie oszczędzaj na końcówkach), podłączyłem, uruchomiłem.

Elektryk, który się tym zajmuje na co dzień i ma uprawnienia, tylko podpisał dokumenty wcześniej sprawdzając czy wszystkie zabezpieczenia i połączenia są prawidłowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie PVMterminal.

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=17933#/sumapv

image.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest wcześniej opisane. Ale ok.

Na dachu 6,6kWp do FoxESS 6Kw

Na ścianie 2,6kWp do HUAWEI 3kW w lecie, a w zimie podłączone pod sterownik PWM (#79)

Na przyłączu licznik 4-kwadrantowy CHINT DTSU666 (dwukierunkowy, moc bierna, czynna i inne pierdoły. Taki musiałem kupić do FoxESS)

Na buforze licznik impulsowy trójfazowy ZAMEL

Trzy liczniki liczniki jednofazowe ORNO (kuchnia, garaż, biuro)

PVMterminal WiFi do obsługi tego wszystkiego, aby było w jednym miejscu. Dodatkowo podłączone termometry z bufora (dół, środek, góra), zasilanie OP i powrót OP. PVMterminal na bieżąco przesyła wszystkie informacje na portal PVMonitor.pl.

Temperatura bufora jest kontrolowana przez trzy regulatory ESCO.

ES10D-RTC współpracuje z PVMterminal i włącza pierwszą część grzałki 3x2kW przy produkcji z PV powyżej 2,5 kW w tygodniu. Jest odpowiedzialny też za strefy czasowe

DC-20D współpracuje z PVMterminal i włącza drugą część grzałki 3x2kW przy produkcji z PV powyżej 2,5kW w weekendy.

ES-10D włącza trzecią część grzałki 3x2kW niezależnie od stref, produkcji z PV i innych czynników, jak temperatura u góry bufora spadnie poniżej 32*

Niezależnie od tego cały czas grzeje grzałka 2kW podłączona pod sterownik PWM, który jest zasilany bezpośrednio z paneli na ścianie. Na grzałkę jest podawany prąd stały.

OP jest ogarnięte przez sterowniki TECH. Siłowniki ogarnia L-7. Zawó 3D ogarnia siłownik Afriso, podłączony pod I-1M.

Wszystko zamknięte w rozdzielnicach.

Jak w drogiej taryfie brakuje ciepła na buforze (nie ma słońca), to włącza się kocioł gazowy (ze względów ekonomicznych gaz wychodzi taniej)

image.png.46999b3667a7133fd724ae9dbf8bdbc2.pngimage.png.06a898ebf36e8f4603a9eac9d4cd5875.pngimage.thumb.png.81607eff1027a5feff8a7c4ad2a8cfc0.pngimage.png.f7f314347e895caf082eaf2a373ac0e2.pngimage.png.1d5c9478aeec8a583d7f22d341a57812.pngimage.thumb.png.3b94af8f5fac2872ec1e5fb420d6bdd9.png

 

  • Lubię to 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Jak dokładali PV w lecie, to stwierdzili że oni nie chcą mieć nic wspólnego z tym co jest zrobione. Byli szczęśliwi, że mieli tylko dwa kable DC do przykręcenia z rozdzielnicy. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem " że z wielka ciekawością studiowali pomysłowe rozwiązanie":))

 

Czy nie chciałem zrobić magazyny energii -  typu akumulatory?

Czy takie rozwiazanie jest zbyt drogie i opłaca się nadwyżki oddawac do Taurony?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na pewno będzie magazyn energii. Inwerter już mam. Magazyn chyba nie będzie dedykowany. 🙂 

Na pewno nie będzie działał jak UPS, bo nie mam takiej potrzeby. Jak będzie taka potrzeba to się dostosuję.

Na chwilę obecną jest to dość drogie rozwiązanie, ale przy zawirowaniach cenowych z energią, to będzie można na tym nieźle zarobić. Trzeba będzie mieć system monitorujący sytuację na giełdzie i tak wpychać energię do sieci, aby trafiała tam po najwyższej cenie. Ale to jest przyszłość. W tej chwili są ceny sterowane i tak będzie do końca roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając dofinansowanie 10kW może nas kosztować poniżej 15tys zł.

 

Do Huaweia to tylko dedykowane niestety. Do tego nie działają jak UPS. Generalnie Huawei to pod tym względem "dziadostwo". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.