Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele Solarne a PV - grzanie


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się zapytać czy bardziej się opłaca wybrać panele solarne do grzania wody, czy fotowoltaikę (PV)?

Aby zastosować panele solarne trzeba się liczyć z infrastrukturę typu: zbiornik a to wiąże się z dodatkowym miejscem

Jaki można zastosować najmniejszy zbiornik, dla 4 osob?

Jaka jest opłacalność zastosowania paneli solarnych a PV do grzania wody ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aby ogrzać wodę do 40 stopni z 10 stopni potrzeba ok 3.5 kwh

Pytanie

Jak duży solar trzeba i w jakim czasie, aby ogrzać taką ilośc wody

w okresie październik - listopad, luty - kwiecie?

PS Specjalnie dalem takie zimnie miesiace

Teoretycznie słońce dostarcza 1 kW na 1m2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, chyba przesadziłem

Teoretycznie z jednego m2 można pozystać 600-700 W/m2 w lato

Podejrzewać że w okresam jesien - zima- wiosna tj ok 30-20 %

Jakie macie rezultatu w takie zimne miesiące, jaka temp, możecie uzyskac w tym okresie i w jakim czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jesteś kolego w błędzie.  Właśnie w okresie jesienno / wiosennym można uzyskać największy wynik mocy na kolektorach słonecznych. Warunek ? 

1.  Bezchmurne niebo 

2. Glikol ( medium ) powracające do kolektora o jak najniższej temperaturze ( tylko do zrobienia właśnie w tymże okresie ..) 

3. Prawie idealne ustawienie kolektora względem słońca ( czyli zwiększasz kąt posadowienia kolektora z przysłowiowych 45 stopni do np. 60 stopni ), o kierunku na południe nie wspominam bo to oczywiste. 

 

Uzysk wtenczas masz genialny 

Wiem,  sprawdziłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Jakie macie oszczędności po założeniu kolektorów?

Możecie napisać ile oszczędzacie kWh rocznie (przede wszystkim w okresie jesień wiosna)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem

9 godzin temu, Sandek napisał:

Prawie idealne ustawienie kolektora względem słońca ( czyli zwiększasz kąt posadowienia kolektora z przysłowiowych 45 stopni do np. 60 stopni ), o kierunku na południe nie wspominam bo to oczywiste. 

 

Czy to oznacza, że bym musiał zmieniać kąt kolektorów w zależności od pory roku?

Z tego co czytałem, kolektory próżniowe są najbardziej wydajne, ale czy ta wydajność względem ceny jest bardziej opłacalna niż kolektory płaskie?

9 godzin temu, Sandek napisał:

Bezchmurne niebo 

Tylko mało jest takich bezchmurnym dni w tym okresie (a szczególnie na jesień)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności w stosunku rocznym / sezonowym w moim akurat przypadku trudno ocenić, gdyż nie mam porównania pracy instalacji z kolektorem / bez kolektora. 

Po prostu uruchamiając do grzania kocioł na pellet prawie jednocześnie uruchomiłem instalacje solarną.  

Niemniej, moja instalacja ( 4 x kolektor płaski, ok. 10 stopni na południowy wschód, regulowany kąt pochylenia w zakresie 30 - 60 stopni panela ) wypracowała mi za okres 2021.10.01 - 2022.03.31 całe 1466 kWh - jeśli wierząc oprogramowaniu sterownika. Powiedzmy, że przekłamuje on ( a na pewno w jakimś zakresie tak ), odliczmy z 10% ( choćby na straty przesyłowe - ok. 34 m rury solarnej w ziemi ) - to by wychodziło ok.  1300 kWh uzysku. 

Licząc, że 1 kWh ze spalania pelletu w kotle( przy dzisiejszej cenie ok. 1900 zł / tonę ) kosztuje mnie ok. 0,39 zł - to daje nam oszczędność w tym okresie ok. 500 zł. A to tylko połowa roku. Jak będzie dalej ?  Jeśli tylko będzie słoneczko, to bardzo dobrze. 

Czy moje wyliczenia są dobre / poprawne i mogą być wzorem, "włybacz ty" ale nie wiem.  Wolałbym, by Ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział. 

Co do kolektora próżniowego nie wypowiadam się, bo nie miałem z nim nigdy styczności. 

Na jesień / wiosną masz właśnie takich dni najwięcej.  Zimą ( grudzień, styczeń ) wieczne chmury ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak połączyłeś kolektory, aby można było regulować kąt ?

Rozumiem, że nie można było ich połączyć na sztywno

Jaką średnią temperaturę uzyskujesz z kolektorów?

Jaki masz zbiornik na wodę, który jest podgrzewany m.in przez kolektory?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam połączone wszystkie kolektory na sztywno do ramy, która jest przymocowana za pomocą "zawiasów" i podparta kątownikami ( różnej długości ) do sztywnej ramy.  Taki układ zrobiony domowym sposobem.  

Średnia temp zależna jest przede wszystkim od pogody, oraz aktualnej temp w zbiorniku buforowym.  Naturalnie w okresie jesień/zima/wiosna ta temp jest niska gdyż następuje wtedy prawie cały czas rozbiór wody na ogrzewanie podłogowe. 

Tym samym glikol wracający do kolektora jest o wiele chłodniejszy niż np. w lipcu więc i temp uzyskiwana na kolektorze jest mniejsza. Niemniej są to wtedy ok. 40 - 50 stopni.   Latem, jak już bufor jest nagrzany z dnia poprzedniego, temp na kolektorach dochodziła nawet do 70 stopni mimo, że pompa chodziła na max obrotach.  Wiedz, że jest to raczej niepożądana sytuacja. 

Mój zbiornik to bufor ok. 900 L z dolną wężownicą solarną. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 21:44, Sandek napisał:

Mam połączone wszystkie kolektory na sztywno do ramy, która jest przymocowana za pomocą "zawiasów" i podparta kątownikami ( różnej długości ) do sztywnej ramy.  Taki układ zrobiony domowym sposobem.  

Czy kolektory masz szeregowo połączone(jeden za drugim), czy równolegle (rurka główna do 1kolektora, do drugiego itd)?

Rozumiem, że wejscie i wyście z zespołu kolektorów masz elastyczne (aby można było regulować kąt)?

Czy regulacja odbywa się automatyczne (sterownik)?

Masz może zdjęcia

Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory mam połączone szeregowo. Glikol wpływa na dole w pierwszym kolektorze, a wypływa na górze w ostatnim kolektorze. 

Dojście owszem jest elastyczne, bo rura solarna jest w miarę elastyczna 🙂 , jednak pamiętaj że ja planuje opuszczać / podnosić kolektory 3 razy do roku ( do tej pory zrobiłem to dwukrotnie ) ale nie wykluczam, że pozostawię na cały rok tak, jak ma większość czyli 45 stopni.  Wszystko czas pokaże.  

Regulacja nie odbywa się automatycznie, no chyba że kobita mi drabine rozłoży i poda klucze 🙂 To wtedy byłby jakiś półautomat. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie myślałeś o zastosowaniu jeszcze pompy cieplnej, ale pozyskać jeszcze cieplo z glikolu który powraca do kolektorów?

Tym samym glikol powracający będzie miał temperature obniżoną, czyli więcej ciepła odprowadzi i paneli

 

 

Ile miej wiecej waży u Ciebie jeden kolektor?

Jak dużo do niego wchodzi glikogu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2022 o 07:35, genesis72 napisał:

Czy nie myślałeś o zastosowaniu jeszcze pompy cieplnej, ale pozyskać jeszcze cieplo z glikolu który powraca do kolektorów?

Tym samym glikol powracający będzie miał temperature obniżoną, czyli więcej ciepła odprowadzi i paneli

No powiem Ci ,że to było by bardzo sprytne rozwiązanie.  Jednak zimą, temp powracająca do kolektora i tak jest dość niska a słonecznych dni, jak wcześniej wspomniałem w okresie praktycznie listopad - luty jest bardzo mało. Więc i uzysk byłby dość znikomy.  Nie wiadomo, kiedy takie coś by się zwróciło, niemniej pomysł bardzo trafiony ( o ile jest w ogóle możliwość takiego sparowania tych dwóch urządzeń ). 

 

Ile miej wiecej waży u Ciebie jeden kolektor?

35 kg.  

 

Jak dużo do niego wchodzi glikogu?

0,9 L 

 

 

 

22 godziny temu, genesis72 napisał:

Czy uzyskujesz również ciepło w pochmurne dni, oraz w nocy (promieniowanie podczerwone)?

 

Na niebie chmury - nic nie działa jesień/wiosna ( latem tak niemniej bardzo słabo ),  na niebie gwizdy - nic nie działa, na zewnątrz mgła - nic nie działa. 

Być może w pochmurne dni jesienią / wiosną uzysk by był ale z pewnością pod takim warunkiem - by glikol wracający do kolektora miał nie więcej jak 5 stopni C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 20.04.2022 o 14:00, szakallo napisał(a):

Jeśli tylko do grzania to solar. PV ma sens jeśli bedziesz celował ogólnie w prąd a cwu tylko przy okazji.

PV wyjdzie sporo drożej jeśli liczyć moc.

Koszt panelu FV nowego 395W to ok 560 zł, a koszt kolektora słonecznego płaskiego to 1200 zl / 2m2

tylko nie wiem jak ma się to do mocy uzyskanej?

W kolektora jeszcze dochodzi cała infrastruktura

 Panele FV  można bezpośrednia za pomocą sterownika podłączyć do grzałek

Ile z takiego panelu można uzyskać mocy w okresie jesień - wiosna, a ile z kolektora2m2?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc maksymalną masz napisaną 395W.

Uważam, że pomysł masz BDB, zamiast kolektorów zamontować panele i grzać wodę, odchodzi problem glikolu, przegrzewania etc.

W okresie kwiecień - wrzesień powinno się sprawdzić.

Ile? To trzeba by policzyć. Jaki bojler, jakie zużycie i jaka grzałka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Moc maksymalną masz napisaną 395W.

Uważam, że pomysł masz BDB, zamiast kolektorów zamontować panele i grzać wodę, odchodzi problem glikolu, przegrzewania etc.

W okresie kwiecień - wrzesień powinno się sprawdzić.

Ile? To trzeba by policzyć. Jaki bojler, jakie zużycie i jaka grzałka.

 

Niestety. W prostej konfiguracji, inwestując przy tym 1000 PLN nie będzie to funkcjonować wcale. Nie wspominając już o mocy szczytowej panela na poziomie 400 W.

Po pierwsze. Potrzebna jest grzałka na prąd stały. I ciężko będzie przekroczyć prawa fizyki pod tytułem 400 W panel vs 2000 W grzałka. To nie ma prawa zadziałać. Druga sprawa to chwilowy uzysk z panela. Żeby uzyskać cokolwiek w temacie grzania moc grzałki musi być w miarę dopasowana do chwilowej mocy oddawanej z panela. Wiec ciąg dalszy niedziałania tego systemu. Panel daje 50% mocy czyli 200 Watów i co robi wtedy grzałka 2000 Watów? Też nic.

Taki układ zadziała w przypadku jak poniżej:

Moc szczytowa paneli - np. 1500 W połączonych równolegle, dla ograniczenia napięcia a podniesienia natężenia prądu

grzałka prądu stałego 1000 - 1500 W o trzech poziomach mocy. Czyli moc grzałki jest obniżana lub podwyższana zależnie od ilości produkowanej chwilowo energii przez panele.

Do tego jest potrzebny dość dobry, dedykowany sterownik takiego układu.

Wtedy woda będzie grzana wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca.

Innym dobrym rozwiązaniem będzie boiler z autonomiczną małą pompką ciepła. Stawiamy go sobie w kotłowni i odbieramy ciepło z otoczwenia grzejąc sobie CWU ze SCOPem 2,4. Pobieramy 1 kWh prądu produkując 2,4 kWh ciepła i oddajemy go do boilera. Wykorzystujemy sobie ciepło odpadowe  z takiego np kotła pelletowego zmniejszając jego stratę. A przy okazji w kotłowni robi się o 2 do 4 stopni chłodniej.

Takie boilery produkuje np.  Ariston czy Galmet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można bu było zastosowa kilka grzałek małej mocy i sterownik by je włączał w zależności mocy przekazywanej w paneli, tak aby  moc zawsze była wykorzystana (nawet jeżeli mało prądu PV wyprodukują)

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki sposób się to robi, klika grzałek lub jedna z kilkoma spiralami, dobrze kombinujesz.

Wtedy w zależności od produkcji grzałki pracują wszystkie lub 1, 2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Outsider napisał(a):

Potrzebna jest grzałka na prąd stały

A czym rozni sie grzalka na prad staly od tej na przemienny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PioBin napisał(a):

A czym rozni sie grzalka na prad staly od tej na przemienny?

z tego co pamiętam to grzałka na prąd stały przy dobrze wyprostowanym prądzie da niemal podwójna wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsidernie rozumiem o co ci chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze pewnie chodzi o napięcie skuteczne:

Cytat

Napięcie skuteczne prądu zmiennego jest równe napięciu prądu stałego, który płynąc w takim samym obwodzie elektrycznym wydzieli na odbiorniku moc równą średniej mocy wydzielonej przez prąd zmienny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.