Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

robiąc schemat odruchowo skopiowałem całą grupę pompową ze starego układu i potem pojawiły się wątpliwości czy go zostawiać..

co do naczynia to też stan z istniejącej instalacji i stąd pytanie czy przepinać czy może zostać jak na schemacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem może zostać w tym miejscu , nie widzę żeby była możliwość odcięcia go od instalacji nawet jak dasz zawór zwrotny za pompą .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że przy przekroju fi22 będzie działać grawitacja? Nie ma tutaj sarkazmu z mojej strony tylko chciałbym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MikiQ napisał(a):

Myślisz że przy przekroju fi22 będzie działać grawitacja? Nie ma tutaj sarkazmu z mojej strony tylko chciałbym wiedzieć.

A czego miałaby nie działać  ?jak by na tym wisiało 10 kaloryferów to kiepsko ale mniejsza ilośc pojedzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

PC śmiga. Pompę główną przestawiłem z 5biegu na 4. - przepływ zszedł z 24 na 21-22/min, więc jest ok. Separator magnet i zawór przełączający wybrałem z dość wysokim kvs i wszystko na 1" (fajna konstrukcja separatora i cena nie zabija - kuty mosiądz, więc swoje waży, widać przy okazji stan filtra siatkowego: 

Pompkę obiegową zostawiłem na autoadapt i obecnie wskazuje 0,8-0,9m3/h (praktycznie wszystkie termostaty na grzejnikach są teraz na 5 - jest cisza jakby kto pytał/nic nie szumi). Bufor wpięty jak na ostatnim szkicu, tj. w układzie 3-rurowym. Doprowadzenie zasilania do bufora na trójniku 5/4". Cęgami sprawdzałem pobór to po odpaleniu było 3,9 / 4,2/ 4,1 A. Mam licznik, ale jeszcze nie podpiąłem styku impulsów do PC. Czekam za termostatem (tylko oryginał daje możliwość skorzystania z trybu autoadaptacji) i modułem wifi. Obecnie lecę na krzywej pogodowej. Docelowo mam w planie zasilić hydrobox z przetwornicy, ale muszę się upewnić czy będzie on działał jeśli jednostka zewnętrzna (3f) będzie bez zasilania (tzn czy będzie można sterować tym co jest zapięte z jedn.wewn.). W domu już wraca pełen komfort i to w zasadzie najważniejsze. Dziękuję wszystkim za porady!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na wrażenia z użytkowania pompy .

Jak wiesz w  mojej pompie przepustowość zmienna , Jako ciekawostkę podam że przy defroście pompa napierdziela u mnie 43lna min .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wrażenia to jak najbardziej pozytywne. Wersja płyty FTC6, pompa obiegowa (Grundfos UPM3 15-75 130) jak już wspominałem chodzi na zadanym przez użytkownika biegu, grzałki 9kW w układzie 3x1 + 3x2. Na kompresorze jest zakres 6360W 240Hz (u mnie 3F). Delta waha się między 3-4 z tego co zaobserwowałam. Co do wydajności to zostawię szersze analizy na później, bo kończę remont i 3 grzejniki zostały do powieszenia, do tego dopiero wczoraj odpaliłem CWU przez PC, bo się walnąłem zamawiając siłownik zaworu przełączającego (musi być spst, żeby nie kombinować z przekaźnikami), w każdym razie obecnie cop wychodzi 3,6 (pompa wskazuje pobór i produkcję, do tego mam zewn. podlicznik, własnego ciepłomierza brak). Dodatkowo czekam za modułem wifi co też ułatwi analizę + termostat pokojowy z odbiornikiem (urządzenia w standardzie dodane, ale jest obsuwa w dostawie), wtedy będę mógł uruchomić autoadaptację. A żeby nie było całkiem różowo to na minus jest szybkość reakcji na niektóre funkcje w menu serwisowym, tyle że raz się ustawi i w zasadzie można się tam już nie pojawiać. Na wstępie nie bez powodu wspomniałem o FTC6 - trzeba uważać ściągając poradniki instalatora czy inne manuale, bo dotyczą starszych rewizji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pierwsze podsumowanie:

po 30. dniach pracy PC podlicznik nabił 730kWh.

COP ze wskazań PC: ogrzewanie= 3,51; CWU=2,43

(biorąc z PC sumę dla co+cwu =3,36)

Dla średniej zużycia pelletu w okolicy 20kg/doba nawet się to zazębia.

Mam jeszcze kilka opcji do przetestowania, ale jak już wyżej pisałem czekam z tym na moduł wifi/dostęp do wykresów.

Ad PV po pełnym roku produkcja z dachu (9,12kWp) wyniosła 10,76 MWh.

Dla przypomnienia dot. pow. po podłogach 221m2, cwu 200L, grzejniki 33-45st, bufor 126l podłączony trzypunktowo.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odczucia są takie że mniej więcej na kilo pelletu jedną kilowatogodzinę muszę zużyć ,czyli  jak zużyłem 3tony pelletu to na to miejsce zużyje 3tysiące kwh ze wskazaniem na ciut więcej kilowatogodzin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.