Skocz do zawartości
IGNOROWANY

schemat instalacji z zaworem ATV + sprzeglo(pompa C.W.U ,Kotlowa, C.O)


ACHA
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez eliks,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy moglby ktos wrzucic prawidlowy  schemat graficzny do ukladu otwartego instalacji z zaworem ATV + sprzeglo i trzema pompami(C.W.U, C.O, Kotlowa), dodam ze ten schemat chce wykorzystac co instalacji z samymi grzejnikami + C.W.U.

Edytowane przez ACHA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, eliks napisał:

 

 

Coś prostego.1668015084_kociozasprzgem1obieg.jpg.7c73e9a40ac579bcb7b8d2c1274b90ae.jpg

eliks i sambor   a  czy  w tym schemacie  zamiast sprzegla hydraulicznego jak by zastosowac taki bypas z pompa na powrocie na dlugim obiegu to dalo by sie  jakosc umiejscowic w tym wariancie(tez na powrocie) zawor  ARF 384 z silownikiem lub jakis inny zawor mieszajacy zeby to w miare dobrze zadzialalo.? Mam instalacje z samym zaworem ATV-45 i to co na kotle idzie na instalacje bo nie mam zadnego zaworu mieszajacego ktory podawal by nizsza temperature na instalacje i chcialbym tym sposobem zabardzo nie ingerowac w przerobke obecnej instalacji , dolozyl bym tylko 3-pompe ,bypas i jakis zawor mieszajacy ,723056030_bandicam2021-09-0620-22-42-411.jpg.fe53897267560b3f33041eb72a7fc17b.jpg czy moglo by to w takim ukladzie zadzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz mieć rozdzielony obieg kotłowy od CO, od tego jest sprzęgło. Ja mam jak i ty, tyle że CWU grzeje gazem więc mam tylko jedną pompę, na grzejnikach kryza i termostaty. Musisz tak zrobić żeby nie przegrzewać pomieszczeń i aby kocioł Ci nie taktował typu 15 odpalów dziennie. Wsystko kwestia regulacji hydraulicznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ACHApisałeś wcześniej o małym mieszkaniu 54 m2 . Szkoda kombinacji na tak mała instalację zawór Atv , jedna pompa  w kotle oraz zawór przełączający i po problemie.

Edytowane przez pospisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kotłospaw napisał:

Jeśli coś pomoże to proszę:

SlimKo-instalacja-w-ukladzie-zamknietym-ze-sprzeglem-hydraulicznym-2048x982.png

Kotlospaw swietny schemat ale ja nie mam podlogowki tylko sama instalacje grzejnikowa+ bojler , poza tym zeby ustawic nizsza temperature na instalacje musi byc jakis zawor mieszajacy najlepszy z silownikiem. W tym schemacie jest zawor 3-D ARV z silownikiem ale tylko na podloge. Widzialem schemat tylko na grzejniki ktory wrzucam tutaj ale tez bez zaworu mieszajacego i dlatego szukam tutaj na forum porady jaki mieszacz na cala instalacje by mozna bylo dolozyc zeby to wszystko zagralo.9069659_bandicam2022-02-1618-33-35-456.jpg.a3a6ea422dca05550446f7d772cfc1f4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Ale co za różnica w tym przypadku podłoga czy grzejniki? Wszystko masz jak na dłoni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat ochrony powrotu i jaka musi być temp wody na powrocie, aby kocioł nie robil się wilgotny mam osobiste testy. Te wymagane 55 st przez producentow jest grubo przesadzone, a że powstały zawory, które to oferują, to trzeba je jakoś sprzedać. Biznes musi się kręcić 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,jak inaczej,czy liepiej to zadziala z atw.Tak,czy siak wentyl 4d,czy atw nie pusci cieplo na grzejniki,dopoki sia nie wygrzeje kociol z powrotom.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos chce pusczac w grzejniki 60-70° wode i pozbyc komfortu,wychodzi taniej.Jesli nie i jescze instalowac sprzeglo i 3d z silownikom,potym wydaje mi sie zbytne takie skomplikowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za zainteresowanie i dlatego moze zaczne od poczatku. Posiadam dom nie ocieplony z pelnej cegly(szer. zewn. sciany -40cm) o powierzchni 100-120m, kociol kostrzewy 12KW i prosta intalacje jak na zdjeciu z dwoma pompami grunfos(40 i 60) i zaworem na porocie ATV-45 stopni, sterownik mam taki:x.jpg.0bbd1dc22740bd8713758746af3f85ea4c004.png.38ed0534944982a78efd19a11230c44e.png04012022483.thumb.JPG.01d37574887665344d9084b2f0c07f5c.JPGProblemem dla mnie przy tym rozwiazaniu w mojej instalacji jest to ze jak temperatura jaka mam zadana na mieszaczu w sterowniku np : 52-stopnie(a czujnik od temp. mieszacza umieszczony jest na rurze zasilania krotkiego obiegu) to gdy ta temperatura zostanie na mieszaczu osiagnieta to wylacza sie pompa a piec dochodzi do zadanej bo chodzi na automacie i sie wylacza dobijajac temperature w czasie wydmuchu na kotle do prawie 80-stopni, cala ta wysoka temperatura z kotla krazy w krotkim obiegu i czesciowo wydostaje sie na najblizsze 2-grzejniki. Najwieksza wada takiego rozwiazania jest to ze grzejniki przy wylaczonej pompie kotlowej szybko stygna . W mojej instalacji zeby jej zabardzo nie zmieniac znalazlem na necie taka animacje jak na zdjeciu i schemat z dodatkowym bajpasem(ktory by spelnial role mini sprzegla) i dodatkowa pompa na powrocie i tak sobie mysle czy ta 2-pompa pracujac non-stop po wylaczeniu sie pompy kotlowej nie wyciagala by tej goracej temperatury(nie mylic wody) z krotkiego obiegu na obieg grzejnikowy przez co grzejniki by byly caly czas cieple i mozna by bylo zmniejszyc temperature zadana na mieszacu o dobre kilka stopni bo pomieszczenia by sie nie wyziebialy(podobna praca wystepuje w rozwiazaniu z zaworem 4-drogowym  tylko ze obiegi wodne sie mieszaja) a takze przez to byly by praktycznie podwojne oszczednosci na pellecie . Co sadzicie o tym rozwiazaniu?1015411946_bandicam2022-02-1019-34-46-578.jpg.edea2f2f80af3a3de82f4e3e835eee8f.jpg2098308408_bandicam2021-09-0620-22-42-411.jpg.9cf363d36ff0cc732b5f630e822b7bf2.jpg

Edytowane przez ACHA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 15.02.2022 o 07:52, eliks napisał(a):

Witam wszystkich żeby nie zakładac nowych tematów pisze tutaj mam nadzieję że pomożecie .Mam dokładnie taki schemat jak powyżej tyle że mam naczynie przelewowe wpięte w zasilanie kotła i mam takie pytanie odnośnie zaworów zwrotnych bo ja aktualnie mam załozone na zasilaniu grzejników za pompa i na powrocie z instalacji przed sprzegłem żeby zawór 3 drogowy nie podciagał wody z dolnej części sprzegła oraz na zasilaniu cwu też za pompa plus na powrocie przed samym piecem . A tutaj widzę że są tylko na powrotach zawory czy u mnie jest ich za dużo czy tu jest za mało . Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie ten jeden jest zbędny i cwu przepiąć przed zawór zwrotny ok super dzięki za Pomoc . Jak będę na wiosnę zakładał zawór temperaturowy przed sprzegłem bo w sumie go tam narysowałem ale jeszcze go tam nie ma  to ogarnę to tak jak narysowałes .A doradzisz który lepiej zamontować afriso ATV335 czy esbe vtc511 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy lepiej na tym powrocie zostawić  zawór zwrotny klapowy czy dać  grzybkowy miejsce jest także pytam bo lubię mieć ze smakiem zrobione A nie na odwal się . Z góry dzięki za pomoc Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.