Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie na temat kotłów zgazowujących drewno


Marek91

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się ma drewno  i kocioł do niego   to bez bufora się nie da jeśli się chce mieć w domu stałą temperaturę.  I to jest główne zasilanie domu.  Drugie źródło  aby było jak najlepiej wykorzystane powinno być właśnie tak dobrane aby spełnić  to co napisałem powyżej. Bufor i kocioł i tak są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś interesowałem się  kotłem zgazowującym drewno i z tego co pamiętam to zrezygnowałem z banalnego pozornie powodu, który jak czytałem, tu nie był jeszcze poruszony. Miejsce na sezonowanie drewna. Do takich kotłów tylko sezonowane drewno. Kupienie takiego drewna nie dość że jest droższe to jeszcze trzeba wierzyć sprzedającemu na słowo. Pewnym sposobem jest sezonowanie drewna samemu a do tego już potrzebna jest przestrzeń.

Powyższe informacje pochodzą z wiedzy forumowej. Nie mam doświadczenia więc mogę być w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś w błędzie tak powinno być sezonowanie minimum dwa lata 

Ja w tej chwili pale drewnem o wilgotności 12% po dwóch latach suszenia dębinę mam 11% ma pięć lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o kotle Blaze z komorą na drzewo oraz zbiornikiem na pellet i palnikiem Kipi? Wiem, że tu już cena pewno zaporowa będzie. Chyba, że o tym modelu tu piszecie w cenie 30 tyś. 

Dla mnie byłoby to idealne rozwiązanie. Sporo drzewa co roku  własnego spalam, a dla wygody, bądź gdy np. dłużej mnie nie będzie w domu, odpalał by się palnik pelletowy. Model idealny dla mnie to Blaze BCC 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie koszty zakupu, to jednak porażka. Choć znalazłem jeszcze coś ciekawszego na drobnicę drzewną Hargassner ECO-HK 20KW. Tu już jednak aż 50 tysięcy na używkę trzeba. 🤦‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby do tego tak podejść:

- kocioł mpm ds 18 kw  lub wood ( powinien starczyć do nagrzania bufora 1000l przez max 2 wsady)
- grzałki elektryczne w buforze ( tania taryfa g12) 
- bojler 2 wężownice ( 1- C.O, 2- solar)

Bufor grzany kotłem na drewno ze wspomaganiem elektrycznym w taniej taryfie.  Palisz drewnem jak ci sie nie chce palic, grzejesz elektrycznie, lub jak wyjedziesz gdzieś na ferie.

w zimę  CWU grzana kotłem w lato solary robią robotę i nie dotykasz sie do drewna.

Co o tym myślicie?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompletnie nie rozumiem o co ci chodzi?  pisać cos bezsensownie to lepiej wgl nie pisać, nie pomagasz. Czytam te forum od jakiegoś czasu i widzę ze masz sporą wiedze, ale takie komentarze zwalają z nóg.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co są zmuszeni grzać chałupy MPM-em mają duże straty, słabo zaizolowane domy, przeważnie stare z poprzedniej epoki.

 

Ogrzewanie prądem 1:1 jest najdroższym rozwiązaniem "w opale" ale najtańszym w nakładach, jak możemy np. włożyć grzałkę do jakiegoś bojlera, bufora itd.  

Nikt z przyjemności nie zasypuje kopciucha  tylko zmusza go do tego cena sezonowego ogrzewania.

Ty kombinujesz żeby choć na chwilę  się uwolnić od tego kieratu. 

Jedyna droga do jakiegoś lepszego komfortu obsługi C.O.  to zmniejszenie zapotrzebowania na energię domu (ocieplenie), wtedy można przesiadać się na droższe nośniki energii, kwota sezonowego ogrzewania nie rośnie, choć płacimy drożej za jednostkę cieplną na bezobsługowe ogrzewanie.    

Solary to przeżytek, bardziej wykorzystasz panele FV, szybciej coś na tym zarobisz, trzeba nie dać się zrobić w jajo montującym firmom fotowoltaicznym, zdzierają skórę z inwestora.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus 

Wiesz kombinuje u siebie wprowadzić takie rozwiązanie i oczekuje opini od bardziej doświadczonych.

Mam dom nowo wybudowany 110 M2 zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulacji z ciepło właściwe 5.3 kW ( Sr. dobowa -22*C) i 2.5 kW ( Sr. dobowa 0.5 *C)

do tego kocioł zagazowyjacy lub zwykły śmieciuch mpm tylko po to żeby zagrzać bufor 

Drewno darmowe, brykiet w dobrej cenie, od razu mowie inne źródło ogrzewania mi się nie kalkuluje ze wzgledu na koszt jednostkowy lub dalsze użytkowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciejos178 napisał:

Animus 

Wiesz kombinuje u siebie wprowadzić takie rozwiązanie i oczekuje opini od bardziej doświadczonych.

Mam dom nowo wybudowany 110 M2 zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulacji z ciepło właściwe 5.3 kW ( Sr. dobowa -22*C) i 2.5 kW ( Sr. dobowa 0.5 *C)

do tego kocioł zagazowyjacy lub zwykły śmieciuch mpm tylko po to żeby zagrzać bufor 

Drewno darmowe, brykiet w dobrej cenie, od razu mowie inne źródło ogrzewania mi się nie kalkuluje ze wzgledu na koszt jednostkowy lub dalsze użytkowanie

To potrzebujesz bojler elektryczny z wężownicą i  bufor bez woźnicy, z miejscami na grzałki, do tego kocioł na drewno  hol-gaz, programatory czasowe, może jeszcze włącznik temperaturowy i WiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do spalania drewna do 10tyś wielkiego wyboru nie ma.

Ja bym w to nie szedł, darmowe drewno mnie nie przekonuje, chyba że z darmowym palaczem. 

Będzie trzeba wydać ponad 10tyś  na całą kotłownię, masz po całości podlogowkę, to jest szansa sprzedać komuś innemu to darmowe drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty kocioł na darmowe drewno i zbierać kasę na małą PC na okresy przejściowe. Duży bufor też pozwoli w cieplejsze dni rozpalać co drugi dzień, ale pompa pozwoli na dogrzewanie awaryjne podczas nieobecności i bezobsługowe grzanie cwu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc wszystko przeliczam, kalkuluje i dobry kocioł na drewno(blaze) z cała kotłownia będzie mnie kosztować ok 35tys. Trochę zaczyna to dyskwalifikować całą inwestycję. Wszystko fajne, ale mam mała kotłownie w która muszę jeszcze wsadzić reku i całe oprzyrządowanie hydrauliczne także nie wiem czy nie skończy się jednak na PC. W domu mam też awaryjne źródło w postaci najprostszego kominka bez żadnego rozprowadzenia więc nie straszne mi braki prądu.

Kocioł blaze 15kW znalazłem za 18,4 od reki(model comfort), a 20kW będzie pewnie droższa, do tego podwyżki i raczej brałbym model harmony(jeszcze droższy z wbudowaną ochroną powrotu z możliwością podłączenia grawitacyjnie do bufora). Z tym ze czy warto aż tyle inwestować?… Chyba wole wyciągnąć sobie zasilanie z kominka do wężownicy, a w pompie z czasem dołożyć bufor z wężownicą. Chociaż na razie plan jest na kominek bez płaszcza, a wymienić zawsze można. Aby wyciągnąć wcześniej podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Animus napisał:

to jest szansa sprzedać komuś innemu to darmowe drewno.

OOOO  i to jes dobry  pomysł , choće  żeby jakieś sensowne pieniądze wziąć to i tak nie będzie całkiem  bezobsługowo.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marek91 napisał:

Szczerze mówiąc wszystko przeliczam, kalkuluje i dobry kocioł na drewno(blaze) z cała kotłownia będzie mnie kosztować ok 35tys. Trochę zaczyna to dyskwalifikować całą inwestycję.

Jak ma być kocioł zasypowy to najtańszy, nawet jakaś używka ale z papierami, bo jeszcze bufor musi być, on podbija cenę ukrytą w tym nierozerwalnym zestawie, wic nie dość że trzeba zapieprzać w kotłowni to cena zestawu + robocizna-montaż kotłowni  z kominem, to takie palenie dla pasjonata, przy wybudowanym  nowym domu.  

 

Jak weźmiesz takiego obsługowego drogiego blaze to też sensu brak.

4 godziny temu, Gruner napisał:

OOOO  i to jes dobry  pomysł ,

Drewno drożeje zwłaszcza wysezonowane, a to czy je spali czy sprzeda coś musi z tym robić w fazie wstępnej, może zlecić wycinkę itd.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 10:45, carinus napisał:

Prosty kocioł na darmowe drewno i zbierać kasę na małą PC na okresy przejściowe. Duży bufor też pozwoli w cieplejsze dni rozpalać co drugi dzień, ale pompa pozwoli na dogrzewanie awaryjne podczas nieobecności i bezobsługowe grzanie cwu latem.

Ile taka mała PC może kosztować? Można ją wpiąć do bufora w moim przypadku 1000l? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ceny pomp stają na głowie, zależy jakie rozwiązanie chciałbyś mieć, czy postawić monoblok czy zamawiać firmę żeby podłączyła splita. Do bufora można chyba teraz wszystko wpiąć, wszystko co posiada pompkę w swoim obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.