Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie na temat kotłów zgazowujących drewno


Marek91

Rekomendowane odpowiedzi

Oj Maćku, musisz trochę zgłębić temat o PC. Ja już przeczytałem chyba ponad polowe internetu, było u mnie już kilku instalatorów… Bufor koniecznie z wężownicą, kolejne źródło podpinasz pod kolejne wężownice.

Pompa Ciepła typu split, na lepszym czynniku czyli R32 to koszt min. 35tys. Wyceny mam od 35-41. Wszystkie modele i firmy maja swoje wady i zalety. Najważniejsze dobrze dobrać moc, wbrew przekonaniom ze starych pieców tam moc dobieramy na styk, a nie z zapasem bo pompa zaczyna taktować(ze względu na zbyt dużą moc często się włącza i wyłącza co jest dla niej niekorzystne). Oczywiście nie pisze już ze koniecznie inwerterowa. Jeżeli chcesz budżetowo to można monobloka Haier nawet wstawić, ale sam musisz podjąć decyzję. Ja mam podejście ze teraz inwestuje nawet więcej bo po budowie będą inne wydatki i chciałbym mieć coś bardziej niezawodnego. Chociaż z tym to tez wielka niewiadoma…

Duży bufor przy pompie to głupota, tam robi się bez bufora bo najefektywniej grzeje w temp. 30-35 stopni i przy 100% podlogowce. Bufor tylko jak masz mieszane podlogowka i grzejniki lub drugie źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcin25 napisał:

Carinus jak u Ciebie sprawuje sie PC?

Coraz bardziej jestem z niej zadowolony, szczególnie jak patrzę na zużycie prądu. Mam za małą moc jak na mój dom, ale mrozów dużych nie ma i daje radę ogrzać wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus PC to obecne parcie na wymianę ogrzewania na takie... Zobaczcie, mamy dofinansowania, a z tym przeważnie i tak góra nas wyrypie w d.... Na gaz też były dofinansowania. Więc sądzę, że prąd pójdzie do góry, z tym że to jedno z nielicznych sposobów ogrzewania domów, które jest tak bezobsługowe. A gdyby przyszedł niewiadomo jaki kryzys to ludzie i tak będą mieli ekologię w głębokim poważaniu i odpalą wszystkie śmieciuchy żeby nie zamarznąć. Największy minus to kwota kotłowni. Jak zaczniesz analizować to nie zawsze wiodące firmy będą najlepsze, ja nie wiem czy nie zdecyduję się na NIBE. Jestem z Białegostoku, robią u mnie na miejscu, serwis mam pod ręką... Panasonic przy mocy której potrzebuję nie ma dodatkowych grzałek w razie wypadku(model 7kW przy -20 ma 4kW ze sprężarki i 3 z grzałki, gdzie Nibe model 8kW ma moc ok 4,5kW i 9kW z grzałek), następnie fajnie wypada DAIKIN ale w mojej okolicy sprzedają go typowi naganiacze, a nie rzeczowy instalator, z którymi miałem możliwość pogadać. Zakładając, że przychodzi większy mróz, sprężarka Panasa mi staje i co mam 3kW na ogrzewanie domu?.... A w temperaturach poniżej -15 i tak COP jest bliskie 1 więc grzałki mi nie straszne. W rocznym rozrachunku interesuje mnie ile zapłacę za prąd, a nie to, żeby zminimalizować używanie grzałki. Mam też do wyboru Mitsubishi za 40k, ale parametrami mało różni się od Nibe za 31... Więc nie wiem czy jest sens przepłacać. Jedyny minus NIBE to czynnik, R410a, a nie jak w większości R32, którego nie trzeba nigdzie zgłaszać.

Edytowane przez Marek91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać pompę, która grzeje grzałkami zamiast sprężarką, to kupiłbym grzałkę zamiast dopłacać do Nibe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 17.01.2022 o 09:00, Marek91 napisał(a):

 Jedyny minus PC .......................więc grzałki mi nie straszne. W rocznym rozrachunku interesuje mnie ile zapłacę za prąd, a nie to, żeby zminimalizować używanie grzałki.

A jak się ma bufor grzałkowy  do pieca indukcyjnego?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam Państwa 🙂 

Szukam opinii bo gubię się w tych wszystkich informacjach. 

Szukam najbardziej optymalnej opcji ogrzewania 

Mamy swoje drzewo. 

(zapas na dobre 15 lat) 

Dom 350m 3 kondygnacje. Dom z 1997 roku. 

ocieplony dupowato ( to musi poczekać na za rok/dwa) 

okna plastiki, drzwi do wymiany na lepsze. 

Poddasze nie użytkowe.

Jeśli chodzi o piec to teraz jest kopciuch. 

Myśleliśmy o piecu na zgazowywanie drewna z racji ilosci surowca jaki mamy. 

Ale czy to ma sens? 

Czy to się opłaca? 

Jakie koszta byłyby przy takiej inwestycji 

Jeśli to się ma nie udać to co proponujecie?

Gaz raczej nas zje! 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest drewno trza iść w drewno - jako że każd kocioł napaliwo stałe  wymaga dzisiaj bufora trzeba go doliczyc do kosztów .  W zasadzie kotłów na drewno nie ma wiele  a liczą  się dwa MPM  i Atmos . MPM podobno sprawniejszy a na pewno tańszy .

Sytuacja o tyle prosta że bufor  ustawia sprawę  wygodnie bo wtedy moc kotła nie musi być dokladnie dobrana ale..... warto go dość mocno0 przewymiarować  a im większy bufor tym  lepiej.  Palenie drewnem wymaga dużej komory  więc tez kocioł powinien być spory o za tym idzie bufor musi pomieścić najlepiej tyle ciepła ile dom zjada przez chociaż dobę.  Wszystko trzeba zacząć od obliczenia potrzeb domu. # kondygnacje  i 300 m niewiele mówi ale skoro dom słabo ocieplony to kocioł pewnie jest spory . Więc taki sam lub mocniejszy trzeba kupić na drewno.  Ale najpierw obliczyć bufor. Na taki dom to 2000 l to zapewne minimum. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta tej inwestycji beda bardzo duze dobry kociol kosztuje bufory kosztuja pompy sterowniki wsad kominowy przerobka napewno instalacji w kotlowni do tego robocizna. Wszystko zalezy od kasy jaka dysponujesz przy kotle zagazowujacym drewno nie moze byc fuszerki.Zobacz moja kotlownie na forum przemysl wszystko jesli bedziesz na tak to zapraszam na priv. Pozdrawiam wszystkich posiadaczy kotlow na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta da się znacznie zmniejszyć  zakupując blaszane zbiorniki używane  po oleju - przeważnie jest to `1300  do 1500 l  a więc dwa takie  załatwią temat. Trzeba je oczywiście wzmocnić -najlepiej szpilkami na wylot ale opasanie ceownikiem też powinno dać radę.   Bardzo wiele modernizowanych instalacji stalowych ląduje obecnie na złomie gdzie warto zaglądać.  Trafiają się nawet zawory mieszające i termostatyczne -czasem  kwestia wyczyszczenia i mamy wpełni sprawny zawór. Również sporo jest zaworów kulowych  ale te trzeba naprawdę starannie sprawdzić, Jednak z dziesięciu  jakie w zeszłym roku zakupilem  jeden  okazał się lekko puszczać  przy rączce, reszta hula bezproblemowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Czeka mnie montaż kotła zagazowujacego drewno Hargassner Smart HV 20 KW. Jakiej średnicy rur uzyc pomiedzypomiędzy kotłem a buforem, oraz jakiej średnicy rur do zasilania pompy z ogrzewania podłogowego i ladowania boilera CWU. Mam w planie zastosować rozdzielacz do grup pompowych i właśnie jaką rurą go zasilic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2024 o 20:38, Marek94 napisał(a):

Jakiej średnicy rur uzyc pomiedzypomiędzy kotłem a buforem,

Minimum to  5/4  cala. Dałbym 6/4 w grawitacji. Wieksza nie ma sensu bo i drogo i niepotrzebnie. 

Do pomp mogą być 1 calowe . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek94    Nie słuchaj fachowców, tylko śmiało dawaj do bufora 6/4 cala, czyli tak jak króćce w kotle - grube, stalowe, czarne rury nie jakieś tam fifki miedziane. 20KW kocioł to już moc i potrzebuje solidnej magistrali do transportu gorącej wody w bufor. 

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.