Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie na temat kotłów zgazowujących drewno


Marek91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciałbym poznać opinie użytkowników kotłów zgazowujących drewno. Bez żadnej ściemy, powiedzcie jak to działa.

Zestaw z buforem 1000l, zbiornikiem CWU za buforem 300l i ladomatem lub innym rozwiązaniem krótkiego i długiego obiegu chcę zlecić instalatorowi.

Dom 144m^, parterowy, dobrze docieplony(20cm grafitu na zewnątrz, strop 40cm celluloza), ciepłe nadproża itp. Założenia celują w kocioł jak najmniejszy(nieduża kotłownia 8m w którą muszę jeszcze upchnąć rozdzielnicę elektryczną, rekuperator, hydrofor i stację uzdatniania) potrzebny do bufora 1000l. Myślałem o 18kW Atmosie bądź innej firmie. Przy temperaturach zewnętrznych ok 0 byłbym zadowolony, gdyby jeden wsad wystarczył mi na 24h. W domu zamierzam utrzymywać 23 stopnie, 100% podłogówka.

Budżet na kotłownię zakłada ok 25k, wydaje mi się, że powinienem się zmieścić.

Będę wdzięczny za szczere opinie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 8 metrach raczej nie upchniesz wszystkiego - musisz albo piętrowo albo z czegoś musisz zrezygnować

Podaj wymiary pomieszczenia sam metraż nie mówi o jego "ustawności"

Rekuperator na bank musi wisieć pod sufitem ... bo nie wejdzie.

Co to znaczy stacja nieuzdatniania w/g ciebie  ( filtr sendymentacyjny narurowy BB czy inny ?  - ile szt , odżelaziacz ?, zmiękczacz czyli stacja dejonizacji zwana odkamieniaczem ? , hydrofor z napowietrzaczem czy bez, jaka pompa głębinówka w studni czy hydroforowa w pomieszczeniu ?

Także jest dużo pytań czy ty to wszystko upchniesz a może lepiej gazowy kociołek na ścianę ? jakiś mały a może i tych może jest dużo.

Podaj ile miejsca Ci na kocioł zostanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia o wymiarach 3x2.5m.

11.png.7c644a3c0adf08758ab28b195574ed66.png

Pomieszczenie wysokie, 2.90. Nad elementami hydroforu i stacji uzdatniania wisieć ma rekuperator, pod samym sufitem. Od dołu będzie ok 1,90m przestrzeni. Co do stacji uzdatniania to jeszcze nie wiem. Studnię mam swoją, woda jeszcze nie badana więc ciężko powiedzieć. Ma być zmiękczacz i prawdopodobnie coś do oczyszczenia wody. Pompa głębinówka na złączu szwedzkim, w domu tylko zbiornik ciśnieniowy.

Komin wymurowałem fi 160, wysokość 7m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj bufora kombi zamiast dublować zasobnik CWU i bufor

https://kotly.com/pl/865-zbiornik-kombinowany-bez-wezownicy-lemet-300-1000-l.html 

są jeszcze modele z wężownicą solarną dodatkowo ale 1000 l dla 18 kw to za mało ale to trzeba dobrze policzyć w stosunku do zapotrzebowania budynku i rodzaju instalacji ( nisko czy wysokotemperaturowa )

Policzyć zapotrzebowanie domu , określić czas na jaki magazyn  ciepła ma wystarczyć i do tego dobrać kocioł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik kombinowany wyglada spoko. Czyli w CWU tez mam temperaturę max 90 stopni. A jak obniżyć ja do 40? Zawór trójdrożny? Podmieszany zimną wodą ze studni??

Zapotrzebowanie budynku to ok 11 tys kWh rocznie. Moc max potrzebna przy -22 ok 6kW. Ale moc dobieram do bufora a nie domu. Tak jak pisałem zależy mi na jednokrotnym rozpaleniu dziennie przy temperaturach w okolicy zera. Jak będzie zimniej to rozpalę częściej.

Kwestia tego czy te kotły przy prawidłowym paliwie i użytkowaniu rzeczywiście będą działać niezawodnie. To że coś zdechnie raz na jakiś czas jakaś pierdoła to normalna sprawa. Ale chodzi mi o kocioł bez lub z automatyką, która zapewni maksymalną sprawność, wygodę użytkowania i bezpieczeństwo układu. Do całości na pewno będzie UPS. 
Dlatego proszę o opinie użytkowników takich kotłów. 

Edytowane przez Marek91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu wody z bojlera zakładasz zawór mieszający antyoparzeniowy, z możliwością regulacji temp. wody na wyjściu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy zbiorniku kombinowanym dodatkowo odchodzi pojemnosc cieplna CWU ponizej temperatury np. 40C. Czyli „uzytkowa” dla CO jest mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór do CWU trochę słabo, 43 stopnie nie każdego satysfakcjonuje. Kup taki z zakresem 35-60. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marek daj sobie spokoj z atmosem jest wiele lepszych kotlow na drewno tylko te 25k na kotlownie to malo.

Posiadam Lazara Holz Master 20 kw bufor 1000l Cwu 300l ogrzewam ok. 200m grzejniki troche podlogowki do tego grupa pompowa ESBE na bufor grzejniki podlogowke zawor trojdrogowy ESBE 60-70 stopni steruje tym wszystkim tech i3  .Ceny kotlow poszly bardzo w gore Lazara gdzies jeszcze widzialem za 11k no ale Blaze Harmony, Herz ,HDG-R to juz powyzej 20k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachary, dzięki za odpowiedź. Takich informacji szukałem. Wbrew temu co sugerowaliście, przed postem przeleciałem wszelkie tematy odnośnie Atmosów. Postaram się doczytać o kotłach których napisałeś. Lazar ma ten plus, że ma wyjście spalin do góry co w mojej ciasnej kotłowni będzie istotne.

Jestem nawet skłonny wydać 30k. Kotłownia ma działać bezproblemowo. A czy możesz mi powiedzieć na ile wystarcza Ci jedno rozpalenie i odbiór ciepła z bufora? Biorę pod uwagę też bufor 1500l kombinowany, troszkę mi nie pasuje, bo producent ma zbiornik na CWU w takim buforze tylko 180l. Na rodzinę 2+2 może być trochę mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek91Co do bufora kombinowanego to mam obawy jak się to sprawdza gdy CO zabiera resztę ciepła z bufora i też ze zbiornika WU chyba że zasilanie CO poniżej WU a to zmniejsza objętość bufora. Ja mam wiszący zbiornik z płaszczem podłączony do bufora i pomimo że podłogówka wyciągnie resztę ciepła zbiornik WU zachowuje temperaturę bardzo długo ,oczywiście mam osobną pompkę sterowaną Tech i3 który steruje całym ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kombinowany Lemet 400l - bo większy przez drzwi nie wszedł 🙂 a i w kotłowni nie ma za wiele miejsca więc mam piętrowo. Przy ostatnich mrozach MPM 10kW z blachą zmniejszającą ruszt dawał radę rozpalanie raz na dobę 5 osób w domu. Palone węglem Wesoła Orzech II 25-27MJ/kg rozpalane około 8 rano ładowane do pełna bez dorzucania.

Teraz widzę że optymalny w moim układzie z uwagi na CO  był by kombinowany 800l.

Latem na CWU będzie palone drewnem bez blachy w końcu zagrzeję 400l to i dla 10  ludzi wystarczy tzn. będzie gut. 

Aby polepszyć obsługę zastosowałem uwagi i porady  Piecucha i innych użytkowników forum  dotyczących  MPM-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachary... Dzięki za rozmowę telefoniczną. Widzę, że rzeczywiście kotłownię odpierdzieliłeś elegancko...
Dziękuję za wszelkie porady, wywiązała się fajna dyskusja. Czekam na kolejne posty :) Coraz bardziej jestem za tym, żeby przerzucić się na inny kocioł niż Atmos. Obecnie dzwonię, pytam o ceny i dostępności kotłów. Na zbiornik kombinowany 1500l jestem zdecydowany, będzie trochę zabawy, żeby to wnieść do kotłowni ale będzie to możliwe. Wywalę prawdopodobnie część otworu drzwiowego i wniosę przez dwa skrzydła tarasowe. Muszę jeszcze raz sprawdzić wysokość wpięcia do komina, bo prawdopodobnie jeśli zdecyduję się na lazara będę musiał obniżyć posadzkę w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest bardzo piekna robota na instalacji.Widze dobre planowanie i bezkompromisyjne wykonanie,palce do gory!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest lipa... Zgodnie z tym co udało mi się dowiedzieć u niektórych dostawców Lazar został wycofany z produkcji. W tegorocznym cenniku takich kotłów już po prostu nie ma ze względu na niedostępność palników. Blaze w 2021 roku kosztował ok 20k netto, w 2022 ma być więcej i zabije mnie cenowo, podobnie jak inne kotły wymienione przez Zachary... I w tym momencie już sam nie wiem w co inwestować. Iść w budżet i wsadzić Atmosa/MPM Wood czy zmieniać podejście do ogrzewania...

Edytowane przez Marek91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam jeszcze, rozmawiałem z kilkoma punktami odnośnie Blaze i mają dać mi znać o dostępności i cenie. Jeżeli nikt nic nie podpowie to muszę mocno przemyśleć całą kotłownię. Docelowo celuję w 20kW.
Blaze jest na dziś od ręki ale 15kW. koszt 18400zł. Tylko do 15kW lepszy byłby bufor 1000l kombinowany, a nie 1500. Nie wiem jak ufać marketingowi, bo niestety u mnie w okolicy żaden instalator tego nie montuje, ale jeżeli ich zachwalane modulowanie mocy(prawdopodobnie operowanie dopływem powietrza w kotle) rzeczywiście może działać i grzać dłużej, to większość energii pójdzie nie tylko na ładowanie bufora, ale na odbiór instalacji w czasie rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę tak poczekasz i pewnie kupisz za mniejsze pieniądze pompę ciepła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy mam już powyceniane. Kotłownie i tak wyjdą podobnie. Z tym, że na dzień dzisiejszy licząc COP 2 w pompie ciepła i prąd po 0,82gr zużycie mojego budynku będzie w granicach 5500kWh. W ciepłe zimy bo takie właśnie teraz mamy. Daje to koszt ogrzewania ok 4510zł. Nie uwzględniając podwyżek prądu, które idą bardzo szybciutko w naszym kierunku. Ponadto mieszkam na Podlasiu, gdzie zimy są konkretniejsze niż na zachodzie. Kocioł na HG opalę rocznie za 2000zł, z tym, że muszę przy tym chodzić. I to zakładając, że kupuję drewno zewnętrznie. A tak się składa, że rodzina ma też lasy i mogę mieć tanie ogrzewanie. Myślę, że przy HG jestem w stanie opalić mój dom 7-8m3 drewna rocznie. A komfort palenia jaki da mi kocioł z buforem jest mi jak najbardziej wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.