Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic T-cap 9Kw Monoblok WH-MXC09H3E5


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukam info odnosnie tej jednostki.

Na forum widzę, że jest kilku użytkowników i instalatorów to może mi w czymś pomożecie.

1) Zastanawia mnie jak wygląda sprawa związana z rejestracją pomp ciepła w CRO. Czytając ustawy i wątki głównie na muratorze doszedłem do wniosku, że nic do końca nie może być jasne.

W takim razie, czy ten monoblok w myśl ustawy jest jednostką hermetycznie zamkniętą czy nie?

W karcie katalogowej widnieje taka informacja:

image.png.93975895285815f31358f23054e57b3e.png

https://www.pompy-ciepła.eu/file/public/d1c7ff0a-e2e7-11ea-b798-525400e16d32/aquarea-2020.pdf

ale z drugiej strony, czemu w nowych TCAPach firma postanowiła zmniejszyć ilość czynnika R410A w pompach z 2,75kg do 2,3kg?

Skoro w myśl ustawy limitem dla tego urządzenia jest poziom 6kg?

 

2) jak wygląda sprawa związana z panelami foto o których piszą w dokumentacji:

image.png.0b24152c0feffe6a73fa6caaf058d24f.png

czy to jest jakaś specjalna płyta rozszerzeń do, których łączymy wprost panele fotowotlaticzne z pominięciem inwertera i sieci 230V. Czyli podajemy napięcie DC?

Ktoś coś?

 

3) a może pchanie się w czynnik R410A to jest w krótkiej perspektywie czasowej to nie jest rozsądny wybór - patrz węgiel i powolne obrzydzanie gazu.?

4) dlaczego pompy z serii J pracujące na R32 mają parametry COP gorsze średni 10%?

5) jaki jest poziom regulacji moc przez tą pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie CRO:

ja w tym roku chciałem się zarejestrować w CRO i wypełniłem formularz rejestracji. Po chwili dostałem takiego emaila od administratora CRO:

"Prosimy o wyjaśnienie na adres [email protected]  w jakim celu rejestrują się Państwo jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w bazie CRO.

Taka rejestracja jest możliwa tylko wtedy, gdy jesteście właścicielem (operatorem) urządzenia podlegającego rejestracji w bazie CRO.

Termin ”urządzenie” obejmuje :

  1. stacjonarne urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła
  2. agregaty chłodnicze zamontowane na samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach zdefiniowanych w Art. 2 pkt 26 i 27 Rozporządzenia 517/2014
  3. rozdzielnice elektryczne zdefiniowane w art. 2 pkt 36 Rozporządzenia 517/2014
  4. urządzenia zawierające F-gazy jako rozpuszczalniki organiczne
  5. obiegi Rankine’a zdefiniowane w Art. 2 pkt 34 Rozporządzenia 517/2014
  6. stacjonarne urządzenia będące systemami ochrony przeciwpożarowej

Dla urządzeń (a) do (e) zakłada się Karty Urządzenia, a dla urządzeń (f) - karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej. Karty zakłada się obecnie jedynie dla urządzeń zawierających 5 ton CO2 eq lub więcej F-gazów zdefiniowanych w art. 2 pkt 1 Rozporządzenia 517/2014 lub 3 kg lub więcej substancji kontrolowanych zdefiniowanych w art. 3 pkt 4 Rozporządzenia 1005/2009."

W odpowiedzi napisałem, że mam pompę ciepła, podałem jaką i ile mam gazu i dopiero wtedy zostałem zarejestrowany w CRO. W sumie to możesz wysłać pytanie do CRO przed montażem - może napiszą czy trzeba też rejestrować monoblocki, bo w cytacie powyżej nie ma rozróżnienia na splity i mono.

Co do przyszłości czynnika R410A, to... nic teraz nie wymyślisz. Sam też nie wiem, czy za 10 lat ktoś nie zechce się tego pozbyć. Może to zależeć też od samych użytkowników - czy serwisują, czy wpisują do rejestru i jak często będą wycieki. Ale jakby ktoś miał tak myśleć, to nie byłoby sensu instalować czegokolwiek, bo przecież za 6 lat mogą tego czegoś zakazać.

Też nie wiadomo, czy za 2 lata nie trzeba będzie rejestrować urządzeń zawierających 3 tony CO2 eq lub więcej...

Jak ja zaczynałem budowę domu w 2010 roku, to smog nie był popularny i nikt nie podejrzewał, że nie będzie można palić węglem. Po 6 latach mieszkania wywaliłem kocioł i grzeję pompą ciepła. A ile będę tak grzał, to nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2021 o 12:34, piastun napisał:

Witam,

Szukam info odnosnie tej jednostki.

Na forum widzę, że jest kilku użytkowników i instalatorów to może mi w czymś pomożecie.

1) Zastanawia mnie jak wygląda sprawa związana z rejestracją pomp ciepła w CRO. Czytając ustawy i wątki głównie na muratorze doszedłem do wniosku, że nic do końca nie może być jasne.

W takim razie, czy ten monoblok w myśl ustawy jest jednostką hermetycznie zamkniętą czy nie?

W karcie katalogowej widnieje taka informacja:

image.png.93975895285815f31358f23054e57b3e.png

https://www.pompy-ciepła.eu/file/public/d1c7ff0a-e2e7-11ea-b798-525400e16d32/aquarea-2020.pdf

ale z drugiej strony, czemu w nowych TCAPach firma postanowiła zmniejszyć ilość czynnika R410A w pompach z 2,75kg do 2,3kg?

Skoro w myśl ustawy limitem dla tego urządzenia jest poziom 6kg?

 

2) jak wygląda sprawa związana z panelami foto o których piszą w dokumentacji:

image.png.0b24152c0feffe6a73fa6caaf058d24f.png

czy to jest jakaś specjalna płyta rozszerzeń do, których łączymy wprost panele fotowotlaticzne z pominięciem inwertera i sieci 230V. Czyli podajemy napięcie DC?

Ktoś coś?

 

3) a może pchanie się w czynnik R410A to jest w krótkiej perspektywie czasowej to nie jest rozsądny wybór - patrz węgiel i powolne obrzydzanie gazu.?

4) dlaczego pompy z serii J pracujące na R32 mają parametry COP gorsze średni 10%?

5) jaki jest poziom regulacji moc przez tą pompę?

Co do czynnika i ilosci temat nie dokoca jasny OCRO i tak nie działa ,ostanie limity jakie były to 3kg czynnika

2 wpomaganie pompy poprzez panele taka pierdoła czyli zbdura na kiju ,dajesz sygał z falownika do pompy jeśli panele pracują to pompa podbija parametry wody jak i ogrzewania generalnie bezsensu ale dla maniaków może znajdą uzasadnienie ,patent samsunga wprowadzony rozniez w panasie

pompy na r32 sa gorsze pod względem wydajności z prostych wgledów bo to czynnik na wyższe temp ,i cos za cos albo większą moc przy nizszej temp albo wyzsze temp i mniejsza moc

jesli chodzi o t-cap to modulacja słaba bo to jest pratycznie o 3kw wieksza od podanej czyli 9kW ma modulacje od 4,5 do 12kW przy czym moc 9kW kończy sie na -15st dla temp wody 55st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten temat z panelami to rozumiem, że chodzi domyślnie o instalację on-grid a nie offgrid? Czyli to bez sensu bo lepiej tą energię wieczorem odebrać na spokojnie z sieci i wykorzystać na grzanie niż przegrzewać dom, przynajmniej do czasu aż rządzący nie zmienią tematu "wirtualnego akumulatora".

A masz jakieś doświadczenie z zabezpieczaniem monobloków przed zamarzaniem w przypadku awarii braku prądu?

Są zawory opróznieniowe, zalewanie glikolem itp?

Ostatnio na kanale z tcapem jeden instalatorów z katowic, mówił że panasonic daje gwarancję nawet w przypadku zalania instalacji glikolem o parametrach do -7oC lub zainstalowania zaworu upustowego? I że formalnie nawet w przypadku uszkodzenia sprężarki przez wodę panasonic bierze na siebie ten temat w ramach gwarancji ( po spełnieniu warunków).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodatkowo UPS dołożyć na pompę obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS do pompy obiegowej, która jest w pompie ciepła? Da się tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piastun napisał:

czyli ten temat z panelami to rozumiem, że chodzi domyślnie o instalację on-grid a nie offgrid? Czyli to bez sensu bo lepiej tą energię wieczorem odebrać na spokojnie z sieci i wykorzystać na grzanie niż przegrzewać dom, przynajmniej do czasu aż rządzący nie zmienią tematu "wirtualnego akumulatora".

A masz jakieś doświadczenie z zabezpieczaniem monobloków przed zamarzaniem w przypadku awarii braku prądu?

Są zawory opróznieniowe, zalewanie glikolem itp?

Ostatnio na kanale z tcapem jeden instalatorów z katowic, mówił że panasonic daje gwarancję nawet w przypadku zalania instalacji glikolem o parametrach do -7oC lub zainstalowania zaworu upustowego? I że formalnie nawet w przypadku uszkodzenia sprężarki przez wodę panasonic bierze na siebie ten temat w ramach gwarancji ( po spełnieniu warunków).

 

tak temat z panelimi tak jak piszesz ,dlatego pisałem ze to bzdura na kiju

zabezpieczenie monobloków ,glikol polipropylenowy min 10% noo aleee spadek sprawnosci przekazu ciepła sie kłania no i wiecej energi na pomk,ę bo gestosc

zawory upustowe od temp no jest to zabezpieczenie ale wyobraz sobie że właczyli prad zona sama w domu i wielki problem zimno nie ma kto wody nalać i odpowietrzyc układu

z ta gwarancją to jest tak umownie

zawsze da sie podwazyć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory upustowe może lepiej  zastosować razem z elektrozaworami wtedy po pojawieniu się zasilania wszystko  powinno  ruszyć automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak wygląda sprawa glikolu w instalacji CO. 

Gdzieś na forum obiło mi się o uszy/oczy, że pakuły z glikolem to nie jest najlepsze rozwiązanie, przynajmniej w instalacji solarnej.

Druga sprawa, skoro 10% roztwór glikolu (z tego co patrzyłem na -5oC) ma zabezpieczyć pompę, która znajduje się na dworze to jaka jest prawdziwa temperatura krzepnięcia i zwiększania objętości tej cieczy?

Nie testowałem tego jeszcze ale podobno glikol nie większa swojej objętości poniżej temperatury pracy tylko robi się czymś w rodzaju galarety?

Dlaczego o to pytam bo jaki jest sens lania do solarów glikolu na paramtery -30oC i więcej jak niektórzy robią?

 

A z tym zaworem antyzmrożeniowym to też ciekawa sprawa.

Wiadomo, że jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie pompy i wylanie z niej wody ale... jeżeli nawet ta operacja zakończy się sukcesem to przecież woda zamarznie w rurkach idących od domu do zaworu i co pomoże w takim razie automatyczne napełnianie?

spacer.png

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał o tym instalatorze z Katowic - nie wiem, czy chodziło o ten film, ale tu wyjaśniają sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piastun napisał:

Wiadomo, że jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie pompy i wylanie z niej wody ale... jeżeli nawet ta operacja zakończy się sukcesem to przecież woda zamarznie w rurkach idących od domu do zaworu i co pomoże w takim razie automatyczne napełnianie?

Ma to mniej więcej działać tak , rury trzeba poprowadzić po spadzie tak żeby zawory upustowe były w najniższym punkcie a w budynku za scianą  elektrozawory odcinają dopływ wody do pompy jak spadnie temperatura do wartości krytycznych woda zostaje spuszczona tylko z rur na zewnątrz pomiędzy pompa a elektrozaworami , jak wraca napięcie elektrozawory się otwierają i napełniają wodą rurki i pompa zaczyna pracować.

Rozwiązanie na samych zaworach zabezpieczających przed zamarznięciem  też powinno działać z tym że trzeba się liczyć z tym że może  zostać spuszczona większa ilość wody z układu  dlatego zalecane jest automatyczne napełnianie,  zawór taki otwiera tylko na chwile i robi upust wody bo z budynku doleje się cieplejsza i znowu się zamyka ale jak proces jest długotrwały mróz i brak prądu to wyleje się sporo wody z układu dlatego rozwiązanie z elektrozaworami wydaje się lepsze .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcus312 napisał:

elektrozawory odcinają dopływ wody do pompy jak spadnie temperatura do wartości krytycznych

Ale jak wcześniej braknie prądu i z tego powodu spadnie temperatura (wody?), to elektrozawór też nie zadziała.

Spuszczanie wody chyba powinno działać bez względu na prąd - tylko na podstawie temperatury wody. Bo może być tak, że prąd jest ale zepsuła się pompa obiegowa i dlatego woda może zamarznąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też takie, które przy zaniku napięcia nie zmieniają stanu.

Czy przy każdym zaniku napięcia będą upuszczać wodę a potem napełniać i odpowietrzać? Co jak będzie napięcie a padnie pompka obiegowa przy mrozie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej to ma wyglądać oczywiście spad w stronę zaworów zabezpieczających przed zamarzaniem .Elektro zawór się zamknie w momencie braku zasilania a zawory  zabezpieczające przed zamarznięciem otworzą się same jak temperatura spadnie.

 

 

elektrozawór.png

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Brak prądu, elektrozawory się zamykają. Spada temperatura wody, zawory spustowe się otwierają i woda nie ma jak zamarznąć. Zadziałało.

Co się dzieje jak wróci prąd? Pewnie elektrozawory się otworzą i puszczą wodę. A kiedy zawory spustowe się zamykają? Jak płynąca woda je "ogrzeje"? Czy pompa ciepła będzie czekać na wodę, czy zacznie pracować na sucho? Trzeba jeszcze automatycznie odpowietrzyć instalację i uzupełnić wodę.

No i co z awarią pompy obiegowej? Prąd cały czas jest, tylko nie ma obiegu, więc elektrozawory nie zareagują. Bez obiegu spada temperatura wody i zawory spustowe się otwierają.

Tak tylko pytam, bo mnie to zaciekawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prąd wróci to woda wroci do pomopy no i wiadomo, że jej część się wyleje. Ile, to pewnie emirycznie trzeba by sprawdzić. 

A pompa raczej pracować na sucho nie będzie, pewnie ma jakieś czujniki ciśnienia/przepływu .

No te odpowietrzenie to chyba trzeba ręcznie przy pompie odkręci ale zasilana pompa już może sobie grzałką podgrzać wodę.

Jeżeli pompa ma awarię pompy obiegowej to jak zauważyłeś, zawory się otworzą i prawie cała woda w teorii spłynie do drenażu.

Zastanawiam się, czy użycie w tym przypadku zaworów różniowych zamiast elektrozaworów nie rozwiązałoby tego ostatniego problemu.

Nie mniej utrata wody z CO to i tak jest w praktyce zerowy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Łukasz85 napisał:

Czy pompa ciepła będzie czekać na wodę, czy zacznie pracować na sucho? Trzeba jeszcze automatycznie odpowietrzyć

Pompy są różne niektóre monobloki mają pompę CO zabudowaną w budynku .Można zrobić test symulację jak są zawory odcinające przy pompie to można wyłączyć pompę zamknąć zawory wypuścić cześć wody z pompy np śrubunkiem , potem otworzyć zawory i włączyć pompę i już wiadomo jak to zareaguje.Niektóre pompy mają automatyczny odpowietrznik. Możliwe że bez odpowietrzania  to same ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by te warianty połączyć ze sobą  UPS zasilający pompę obiegową CO i elektrozawory i na jakiś czas puki się nie wyładuje akumulator działa obieg zabezpieczający , jak padnie zasilanie odcina zawory od prądu i wypuszcza wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wszystko razem nie wyjdzie drożej niż glikol? Bo na pewno będzie bardziej skomplikowane.

Nawet jak się uda to wszystko zgrać, to za kilka lat przy ewentualnej awarii zawory mogą po prostu nie zadziałać, jeśli nie będą co jakiś czas ruszane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.