Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic T-cap 9Kw Monoblok WH-MXC09H3E5


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

użycie glikolu nawet tego na parametry -7oC to w sumie groszowe sprawy bo ile może kosztować 200l takiego specyfiku? <1000zł?

Jednak glikol ma też pewne wady, kiedyś czytałem że pakuły źle znoszą glikol i przestają być szczelne.

Ostanto kolega @wodnik7 napisał po 2 latach używania glikolu taką opinię:

"glikol jest „lepki“, gorzej cyrkuluje, i jakos z roznych laczen „wycieka“, lub, dokladniej, poci sie bardziej. Swinstwo takie:)"

I to może być zasadniczy problem np w starych stalowych, skręcanych instalacjach. Zresztą w nowych też bo chyba bo zawory do grzejników też mimo wszystko będą zawierać pakuły! Tzn. tak mi się zdaje bo nikt rozsądny nie stosuje do CO taśm teflonowych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol to przede wszystkim gorsze ciepło właściwe od czystej wody. Niektórzy monobloki pozalewali glikolem. No dobrze, glikol nie zamarznie, zrobi się z niego taka galareta. Co z "odmrożeniem" tej galarety? Czekanie do wiosny...? To już lepiej mieć wodę i zawory upustowe imho. To taka sytuacja awaryjna, rzadko pewnie spotykana. Glikol tak naprawdę ma same wady, żadnych zalet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta glikolu wyczytałem takie coś:

"Wodny roztwór glikolu propylenowego w instalacjach pomp cieplnych powinien być sprawdzany co ok. 3 lata."

Jakoś nie wydaje mi się, że ktoś sprawdzi glikol, w szczególności sprawdzi stężenie jonów czegośtam. Ale kto sprawdza zawory bezpieczeństwa albo różnicówki?

 

Pewnie jakby poszukać, to znajdzie się jakaś pasta, która nadaje się do glikolu.

 

To ja może podsumuje swoje spostrzeżenia i chyba wyłączę się z dyskusji:

- glikol może być problematyczny, bo trudniej go przepchać, może powodować wycieki i jest "lepki"

- zawory spustowe mogą być problematyczne bo wykonanie instalacji, która na 100% zadziała nie jest łatwe i tanie, po spuszczeniu wody w rurach robi się syf (to są moje obserwacje rur wyjętych z instalacji), po awarii trzeba sobie napełnić i odpowietrzyć układ albo mieć jakiś automat, który to zrobi

- pompa ciepła typu split może być problematyczna bo może ją zamontować tylko specjalista z uprawnieniami, trzeba zrobić instalację chłodniczą, która zawiera jakieś niebezpieczne gazy, taką instalację musi przeglądać uprawniony specjalista i możliwe, że trzeba będzie się rejestrować jako Operator urządzenia zawierającego F-Gazy

 

Tyle problemów przez jakiś mróz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dziesięciu lat mam mieszaninę Ergolidu (glikol) z wodą zdemineralizowaną, przedtem ekogroszek (przez wymiennik płytowy, w kotle była woda) teraz drugi sezon PC PW (split) jakoś mi pakuł nie wymyło, jak już się układ odpowietrzył nie ma potrzeby dobijania ciśnienia, czyli szczelne jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.