Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Ekoenergia - problem ze spalaniem


osiollekk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zdecydowałem się na temat bo już nie wiem co mam u siebie zrobić, żeby paliło się tak jak powinno…

C34FB028-1640-484C-AE0D-C97568849C2E.thumb.jpeg.00e7ec8dd609cdc71bc71a3a3117c7b3.jpeg

Eksperymentowałem z groszkami, słabsze i mocniejsze, eksperymentowałem z nastawami, i krótkie cykle 3s podawanie/ 44s przerwa i teraz 9s podawanie 130s przerwa, dmuchawa od 25% do 32%. 
Piec wyczyszczony, kanał od nadmuchy też, dmuchawa rozebrana i wyczyszczona, retorta rozebrana, wyczyszczona i delikatnie podklejona silikonem. Temp na piecu od 55 do 70st i bez zmian.

Efekt zawsze ten sam: w piecu czarno, dużo sadzy, węgiel nie spalony.

Dom 200m2, ściana warstwowa pustak/10cm styro/pustak, same grzejnik, CWU grzana na prąd.

Groszki w tym sezonie skarbek i pieklorz. Wcześniej próbowałem Ogień, Lew, Sztygar ultra i premium, jakiś ze składu. 

Instalacja - jedna pompa za 4d, ustawiona na jedynke, 4d sterowany ręcznie, na grzejnik 37-41st, powrót albo 1-2st chłodniejszy albo cieplejszy, zależy od temp zew.

Piec Defro Komfort PZ 20kw, k1pv4, dmuchawa WPA06, palnik ekoenergia - pionowe nacięcia na spodzie retorty + rząd otworów wyżej na przeciwko zasobnika i od strony drzwiczek, czyli od przodu tak jak dmuchawa.

Jak tą ekoenergie ustawić???

 

C90BA641-CD7C-433E-9BF4-86F505BCFBE0.jpeg

A880569C-EE7A-4115-9B97-BEE850425949.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, osiollekk napisał:

Instalacja - jedna pompa za 4d, ustawiona na jedynke, 4d sterowany ręcznie, na grzejnik 37-41st, powrót albo 1-2st chłodniejszy albo cieplejszy, zależy od temp zew.

Jeśli powrót  do kotła ma poniżej 40 C przy temp. zasilającej 70 C, to konieczna dodatkowa pompa na powrocie z 4D. Zwłaszcza że nie grzejesz CWU z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie to raz, wymiana palnika na palnik z wierconymi otworami to dwa a trzy przejście na pracę w PID.

Ten palnik nie nadaje się do spalania twardych węgli - ekogroszku to opinia serwisu ekoenergii wymienili mi w ramach gwarancji parę lat temu, pisałem o tym. Przy pracy w dwustanie czarno w piecu to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to ten kocioł ma ruszt wodny. I możesz robić co chcesz. To schładzacz gazów i jest idealnym generatorem sadzy. Jakby ci się Kolego kiedyś chciało to wytnij ten wynalazek i zaspawaj. Zaoszczędzisz na opale.

Edytowane przez Outsider
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma rusztu wodnego.

2. przy 70st na piecu powrót miał jakoś 46st. Wrzuce pompke na przyszły sezon. Teraz doraźnie co mogę zrobić? Trzymać temp kotła na ile? Może pompke CO wrzucić na drugi bieg? 
3. Kocioł czyszczę min raz w tyg

4. Mogę przejść na PID, tylko jakie widełki ustawić? Z tym też walczyłem. 
Na pewno wyłączyłem hallotron bo z nim nadmuch wariował. Wiatraczek nie działał jak należy przy niskim wietrze.

5. A retorte na jaką zamienili? Podeślesz link do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WP_20180305_003.thumb.jpg.4accef141538bab5527f06d4c1907f12.jpgpalnik 15-25 kW na chwilę przed montażem.  Generalnie chodzi o to że w palniku z nacięciami żar położony jest nisko prawie na slimaku. Otwory nawiercone przez producenta na podstawie przesłanych zdjęć i filmiku w trakcie pracy, nie dopala na końcu palnika. Co do PID wyłączenie hallotronu to błąd nie ma wtedy modulacji dmuchawy a obroty dobiera na podstawie wentylatora roboczego tylko wtedy dobrac je właściwie w stosunku do obrotów dmuchawy to już wyższa jazda. Próbowałem tej opcji  raz i nigdy więcej, klapa totalna. Ten wiatraczek to przepływomierz jego obroty są uzależnione od ciągu dmuchawy i nie ma on nic wspólnego z  nadmuchem powietrza do paleniska od tego jest dmuchawa.WP_20180305_002.thumb.jpg.f45bac1b273dddfe89b07401ddc825d9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdemontuj na próbę deflektor. Ten element też często zaburza dopalenie gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 1mps napisał:

wymiana palnika na palnik z wierconymi otworami to dwa

To prawda. U siebie miałem od początku właśnie ten nawiercany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dobie w PID. Hallotron włączony. 
327C199D-2F20-4BBF-87E7-E251CA1F3F14.thumb.jpeg.f870a8fb284edb576898f1f4d42c47e1.jpeg

1-3s podawanie

40-60s przerwa

13-27% nadmuch

40-140 obroty

 

Jak mogę załatwić wymianę retorty? 

Edytowane przez osiollekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonić do serwisu ekoenergii i zamowic. Nawierca i przyślą poczta. Te nastawy to fabryczne ? Trochę dziwne. Jeżeli nie to przywróć nastawy fabryczne i dopiero zacznij od nich korugowac.16387131358017988057890869544331.thumb.jpg.391faaefd912707adf93f8b4121dc624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od ekoenergii:

Witam, dyszę frezowane (wielopaliwowe) są montowane w standardzie , wymiana nie może odbyć się w ramach gwarancji, natomiast można taką dyszę zamówić w kwocie 210zl+25zł wysyłka.”

Co Wy na to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo klarowna i konkretna odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche popisałem z nimi i już ugadałem na wymianę, ale minęły 3 lata i niestety nie mogą. Muszę płacić.

Co myślicie, płacić i będzie znaczna poprawa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe jest to,do jakiego opalu kociol jest dla defro.Jesli jest do wielopaliwa,niech powiedzaja co to normowane wielopaliwo jest.Jesli jest to kociol groszkowy,ma miec korona groszkowa i byles zakupom uwiedzony w blad,bo jesli palilbys cos inego,niž przedpisane nie beda sa oni tež znac na gwarancji.Po trzech latach ale ciežko juž ugadac,nie zbywa niž kupic i dosypac jim dalsze zlotki 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się zastanawiać i pytać najpierw zrób porządek z instalacją ,pompa na powrocie to konieczność to po pierwsze po drugie przejdź na PID ale najpierw przywróć ustawienia fabryczne, bo te które podałeś to jakieś nieporozumienie. Może jeszcze wyłączyłeś hallotron , jeżeli tak no to mamy komplet. Dopiero potem możesz rozważyć wymianę korony. Dopuki tego nie zrobisz zapomnij o dobrych radach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa po sezonie dopiero. 
Na PID przeszedłem i nastawy fabryczne również.
Hallotron włączony, ale co jakiś czas głupieje i musze przedmuchać retorte na full nadmuchu, bo się coś zapycha, i wiatraczek zamiast się kręcić to praktycznie stoi i sterownik dokłada dmuchawy…

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam na tyle tego sterownika aby coś doradzić odnośnie nastaw. Wiatraczek- przepływomierz zwalnia wraz z obrotami dmuchawy podając sygnał że jest za mało powietrza i dmuchawą przyspiesza. Dmuchawą natomiast zwalnia bo temperatura spalin przekracza zadana przez sterownik. Druga opcja dmuchawą zwalnia bo piec przekroczył zadana temperaturę i znowu spadają spaliny ale równie dobrze zaczyna też spadać w krótkim czasie  temperatura zadana i historia się powtarza. Robią się spieki, a przy mocnym nadmuchu rozżarzone węgle zamiast się spalać zostają zgaszone. To jest właśnie skutek braku pompy i braku stabilności. Może na forum znajdzie się znawca tego sterownika i podpowie czy ewentualna zmiana nastaw PID pozwoli ograniczyć to zjawisko.

Ale najpierw podaj te nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 09:31, bercus napisał:

Podstawowe jest to,do jakiego opalu kociol jest dla defro.Jesli jest do wielopaliwa,niech powiedzaja co to normowane wielopaliwo jest.Jesli jest to kociol groszkowy,ma miec korona groszkowa i byles zakupom uwiedzony w blad,bo jesli palilbys cos inego,niž przedpisane nie beda sa oni tež znac na gwarancji.Po trzech latach ale ciežko juž ugadac,nie zbywa niž kupic i dosypac jim dalsze zlotki 😞 

Ten palnik jest dedykowany do granulatu 0-32 mm czyli jak w pysk strzelił możesz palić GREENPAL EKOMIAŁ który teoretycznie możesz kupić w sklepie internetowym PGG, a praktycznie nie możesz go kupić bo w rzeczonym sklepie największej firmy górniczej w Europie jest chwilowy brak towaru, od kilku miesięcy,  ehhh.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.