Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć wszystkim miłośnikom ogrzewania 😉

Jestem na etapie wymiany instalacji a co za tym idzie wyboru kotła więc dość mocno przeglądam ofertę, ściągam dokumentację - jak każdy chciałbym rozsądnie i jak najlepiej wydać kasę bo niestety żadna dotacja w grę nie wchodzi.

Co myślicie o tych wszystkich certyfikatach, świadectwach i zaświadczeniach wydawanych przez UDT, Zakłady Badań i Atestacji, Laboratorium Badań Kotłów, Instytut Energetyki, itd. itp? 5 klasa, Ecodesign, emisja, normy, pyły - teraz wszyscy się mieszczą jedni mniej inni bardziej i to temat rzeka bo jak ktoś zasypie pelletem z MDFu to te liczby są nic nie warte, ale najbardziej zaciekawiły mnie wskaźniki "sezonowej efektywności energetycznej" i "EEI". Różnice są znaczne a przy porównywaniu na forum nigdy nie widziałem wymiany zdań o tych wskaźnikach..

Przykładowo "SEE" kotły 30kW różnych producentów (od 20 kW musi być wyższa lub równa 77 - dla spełnienia ecodesign):
Tekla TYTAN BIO 30 - 77%
Tekla DRACO BIO 30 - 79%
Lazar Smartfire 31 - 80%
Kotłospaw SLIMKO5 30 - 80,50%
Ferroli Biopellet Premium 30 - 84,50%
Ferroli Biopellet Pro 30 - 86,28%
Witkowski Smart5 30 - 86,96%

Prawie 10% różnicy - czy można przyjąć, że montując te dwa kotły do takich samych instalacji zaoszczędzimy 10% opału na sezon? Ja szukam czegoś jescze większego bo w zakresie 35-40 kW (prawie 500m2 do grzania) a wybór jest na lata i tak sobie z zaciekawieniem dumam. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Te parametry o niczym nie świadczą, i tak jest w każdej branży w budowlance

Ja pracuję w oknach i tam wszyscy porównują przenikalność cieplna U która też o niczym nie mówi. Okno przez które wieje ma na papierku świetne niskie U, a starego typu pancerne okno na sprawdzonym profilu o grubszych ściankach będzie szczelne, ale parametr U będzie miało gorszy

Te sprawności są podane dla idealnego pelletu, podciśnienia w kominie, blisko max mocy kotła i przy idealnie czystym wymienniku. Zaburzysz jeden z tych parametrów i możesz mieć sprawność 50proc

Popytaj na forum, określ potrzeby, chłopaki doradzą. Jak masz sporo hajsu to bierz edilkamin lagunę, jak masz jeszcze więcej to windhager

Ale dużo większą robotę niż pięć robi i instalacja. Bufor, automatyka, zawory mieszające, siłowniki, dobry projekt i rzetelny fachowiec który to ogarnie są dużo ważniejsze niż sam piec

Opublikowano

Budynek gdzie grzane prawie 500 m2, pomieszczenia wysokie 3-4 m... po porządnym dociepleniu wg audytu powinien potrzebować 33 kW z uwzględnieniem wentylacji z rekuperacją. Przyszłościowo będziemy grzać więcej bo chcemy dodatkowe biuro na strychu więc najlepiej dać zapas.

Teraz co kupić w zakresie 35-40 kW? Liczę, że będę zużywał 10-12 ton peletu na sezon więc 10% oszczędności to już dobry 1000 zł :-)

Laguna tylko do 29 kW, Biawar 29 kW, Ferroli 30 kW (widziałem większe 35 na stronie producenta ale nie w PL), zostaje RED 35 (realnie 33) albo Lazar 41, który mnie nie przekonuje.

Prawdę mówiąc zainteresował mnie palnik Viper 38 kW bo raz, że mocowo pasuje to jeszcze niby dobrze pali w niskim zakresie bez kopcenia i syfu i chyba mógłbym pominąć bufor. No ale nie widzę kotłów, które mają fabrycznie montowany ten palnik a czasu ani chęci na rzeźbę nie mam bo i ciężko dostać w dobrej cenie kadłubek z dobrym wymiennikiem, żeby tego Vipera ze sterowaniem wepchnać.

Na razie stoję nad Ferroli pro 30 i ewentualnie dogrzewka klimatyzatorami w te kilka najzimniejszych dni. Tylko tu z kolei wkurza mnie mały zasobnik na popiół 😞

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.