Skocz do zawartości

ŁukaszOP

Forumowicz
  • Postów

    32
  • Dołączył

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Opolskie

Ostatnie wizyty

402 wyświetleń profilu

Osiągnięcia ŁukaszOP

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Właśnie chodzi o rozwiązanie jak z cysterną tylko bez cysterny, ponieważ lokalizacja tego pomieszczenia w piwnicy wymagałaby rozciągnięcia po podwórku ok. 40 mb węża a to już raczej nie pociśnie. Nie ma też jak bliżej podjechać. Mam możliwość zamówienia u lokalnego producenta w big bagu lub nawet luzem na przyczepie, później trzeba zrobić zsyp i jakąś dmuchawę bo pomieszczeni jest ok. 4,40 x 6,00 i H=2,40 w najwyższym miejscu (sufit po łuku) - są to zazwyczaj dwie rury chyba 160 lub 200, jedną ciśnie do zbiornika a druga to wyrzut powietrza. Jeśli rozwiążę to po mojemu to rura będzie stosunkowo krótka ok. 2 mb. A co do ciekawości to do ogrzania jest hala i zapotrzebowanie na zimę będzie ok.12-14 ton. Najchętniej załadowałbym to na raz latem i niech siedzi. Nie ma czasu ani warunków, żeby co miesiąc dosypywać.
  2. Cześć. Chce zbudować w piwnicy zbiornik na 10 ton pelletu. Transport z tego zbiornika do zasobnika pieca zapewni mi oryginalne vacum z Lazara. Kiedyś takie nabyłem. Mam tylko zagwozdkę jak te 10 ton równomiernie rozłożyć w zbiorniku. Moja koncepcja to dmuchawa do siana z wsypem za wentylatorem (żeby nie mielił pelletu). Grube rury i powinno lecieć. Może ktoś próbował, ma jakieś doświadczenie. Na jaką odległość powinno to ciśnienia dać radę pchnąć Pellet w rurze 200-250mm?
  3. Mam w Pelluxie 100 ten stary sterownik Estymy (kupiłem używany piec) i zastanawiam się czy wymienić na dotykowego Pluma bo niby lepszy algorytm spalania ma No i właśnie ten Econet mi się spodobał po doświadczeniu z Esterownikiem i teraz jeszcze systemem online z Rtb Feniks. Ale teraz to mam wątpliwości skoro tak to działa czy warto wydać kasę.
  4. Co lepsze Biawar Pellux 100 30 kW czy Lumo Bio Max Plus 30 kW z Kipi? Czy Biawar z tym starszym sterownikiem (z przyciskami) jest dużo gorszy?
  5. https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rachunki-za-gaz-wyzsze-o-54-proc,nId,5713955 zaczęło się..
  6. Dzwoniłem do Ogniwo ale nie mogą mi sprzedać korpusu Eko Plus + bo jest to nowy produkt i jeszcze nie minęła gwarancja dla pierwszych sprzedanych sztuk. Chyba jest to w jakiś sposób związane z zakazem sprzedaży kopciuchów.
  7. Nic nie znalazłem to zakładam nowy temat. Czy ktoś może miał styczność z tym kotłem? Wymiennik wygląda ok, palnik Pellas ale żadnych szczegółów nie podają. Bardzo wysoka sprawność w badaniach. Mam do zasilenia duży obiekt i wstawiłbym dwa niewielkie gabarytowo kotły po 20 kW, ewentualnie jeden 38-40 kW ale wtedy na 100% konieczny będzie bufor bo taka moc nie zmoduluje tak nisko.
  8. Czytałeś karty z 5 klasy i Ecodesign? Są praktycznie do pobrania ze strony producentów dla każdego kotła w każdej mocy kotła i dotyczą 100% mocy jak i obniżonej do 30% mocy.
  9. Czy są na rynku jakieś sensowne kotły (z dobrym wymiennikiem) z palnikiem Viper w mocy powyżej 30KW?
  10. Budynek gdzie grzane prawie 500 m2, pomieszczenia wysokie 3-4 m... po porządnym dociepleniu wg audytu powinien potrzebować 33 kW z uwzględnieniem wentylacji z rekuperacją. Przyszłościowo będziemy grzać więcej bo chcemy dodatkowe biuro na strychu więc najlepiej dać zapas. Teraz co kupić w zakresie 35-40 kW? Liczę, że będę zużywał 10-12 ton peletu na sezon więc 10% oszczędności to już dobry 1000 zł :-) Laguna tylko do 29 kW, Biawar 29 kW, Ferroli 30 kW (widziałem większe 35 na stronie producenta ale nie w PL), zostaje RED 35 (realnie 33) albo Lazar 41, który mnie nie przekonuje. Prawdę mówiąc zainteresował mnie palnik Viper 38 kW bo raz, że mocowo pasuje to jeszcze niby dobrze pali w niskim zakresie bez kopcenia i syfu i chyba mógłbym pominąć bufor. No ale nie widzę kotłów, które mają fabrycznie montowany ten palnik a czasu ani chęci na rzeźbę nie mam bo i ciężko dostać w dobrej cenie kadłubek z dobrym wymiennikiem, żeby tego Vipera ze sterowaniem wepchnać. Na razie stoję nad Ferroli pro 30 i ewentualnie dogrzewka klimatyzatorami w te kilka najzimniejszych dni. Tylko tu z kolei wkurza mnie mały zasobnik na popiół 😞
  11. Cześć wszystkim miłośnikom ogrzewania 😉 Jestem na etapie wymiany instalacji a co za tym idzie wyboru kotła więc dość mocno przeglądam ofertę, ściągam dokumentację - jak każdy chciałbym rozsądnie i jak najlepiej wydać kasę bo niestety żadna dotacja w grę nie wchodzi. Co myślicie o tych wszystkich certyfikatach, świadectwach i zaświadczeniach wydawanych przez UDT, Zakłady Badań i Atestacji, Laboratorium Badań Kotłów, Instytut Energetyki, itd. itp? 5 klasa, Ecodesign, emisja, normy, pyły - teraz wszyscy się mieszczą jedni mniej inni bardziej i to temat rzeka bo jak ktoś zasypie pelletem z MDFu to te liczby są nic nie warte, ale najbardziej zaciekawiły mnie wskaźniki "sezonowej efektywności energetycznej" i "EEI". Różnice są znaczne a przy porównywaniu na forum nigdy nie widziałem wymiany zdań o tych wskaźnikach.. Przykładowo "SEE" kotły 30kW różnych producentów (od 20 kW musi być wyższa lub równa 77 - dla spełnienia ecodesign): Tekla TYTAN BIO 30 - 77% Tekla DRACO BIO 30 - 79% Lazar Smartfire 31 - 80% Kotłospaw SLIMKO5 30 - 80,50% Ferroli Biopellet Premium 30 - 84,50% Ferroli Biopellet Pro 30 - 86,28% Witkowski Smart5 30 - 86,96% Prawie 10% różnicy - czy można przyjąć, że montując te dwa kotły do takich samych instalacji zaoszczędzimy 10% opału na sezon? Ja szukam czegoś jescze większego bo w zakresie 35-40 kW (prawie 500m2 do grzania) a wybór jest na lata i tak sobie z zaciekawieniem dumam.
  12. Witajcie, muszę wybrać kocioł do ogrzewania firmy, powierzchnia razem ok. 550 m2. W tym biuro 100 m2, reszta produkcja ogrzewana do 18-20 stopni. Tylko grzejniki 200x60. Mam wybór między Lazarem i Teklą, którą używam w domu więc znam na wylot - pracuje bezawaryjnie 3 rok, tylko grzałkę wymieniłem teraz w zimę (15 minut roboty z przeczytaniem jak to zrobić). Lazar ma wymiennik pionowy i to niby rodzi oszczędności. Jak to jest w praktyce?
  13. Ależ absolutnie nie mam problemu z dogrzaniem.. moja pogodówka jak zresztą każda wymaga indywidualnych temperatur, które są mocno zależne od mocy urządzeń grzewczych i ich ilości. Moje ustawienia to (temp. zewn./temp. na grzejniki): Temp 10 stopni: 36 stopnie. Temp 0 stopni: 46 stopni. Temp -20 stopni: 60 stopni. Od samego początku interesuje mnie tylko czy ekonomiczniej jest pracować tak jak pracuje od 3 lat czyli zagrzewam do 75 stopni i piec się wygasza (półtorej godziny dzisiaj nagrzewanie, następnie godzinę stoi i znów półtorej godziny nagrzewanie) czy spróbować w FuzzyLogic ustawić tak, żeby pracował sobie cały czas w zakresie 20-60% mocy (w zależności od temp. zew.) - w tej drugiej sytuacji kocioł nie musi być nagrzany do 75 stopni tylko np. 60 i taką temp. będzie utrzymywał w modulacji. p.s. próbuje doszukać się informacji o sprawności mojej Tekli np. przy 30% mocy. Znalazłem do nowszego modelu bo mojego już nie ma na stronie ale Tekla podaje, że sprawność przy 30% mocy jest praktycznie taka sama jak przy 100%. Tutaj link do karty: https://www.teklakotly.pl/media/transfer/doc/draco_d_bio_22_ekoprojekt_min.pdf
  14. Uważam, że nie powinieneś pisać takich rzeczy bo nie wiesz jak stary mam budynek, ile mam grzejników, okien, drzwi czy chociażby jak dobre jest dwudziestoletnie ocieplenie mojego domu. Mam zawory termostaty na grzejnikach ale pogodówkę ustawiłem odpowiednio przy ustawieniu ich na 5 i przy -2 muszę pchać te 48 stopni, żeby aktualnie przy małym, zasmarkanym dziecku utrzymać komfortowe teraz 23 stopnie (gdy nie chorujemy to mamy 22 stopnie). Po ustawieniu dodałem +3 stopnie na obieg i termostaty ustawiłem aktualnie na 3 i pół (normalnie na 3). Mieszkam w bardzo przewiewnym miejscu i gdy mocno wieje to właśnie te 3 stopnie są zapasem. Testowałem zdjęcie zaworów termo i ustawienie dokładne co niestety przekładało się to na spadki temperatury na podddaszu do nawet 20 stopni przy mocno wietrznej pogodzie...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.