Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC powietrze-woda, zasady prawidłowej instalacji.


carinus

Rekomendowane odpowiedzi

Może w ty wątku pociągniemy temat tworzenia instalacji do tego typu pomp, żeby uniknąć problemów w ich działaniu i niepotrzebnej roboty.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przewertowaniu stosu materiałów doszedłem do jednego wniosku z umiejscowieniem buforka 80l. Wstawię to na powrocie w szeregu prawie przy samej pompie. Szukałem zaworu różnicowego Kaleffi o średnicy 1'', identycznej jak rura, ale patrząc na oferty to większych jak 3/4 nie da sie kupić. W sumie pomyślałem że może i dobrze wstawić mniejszy przekrój, żeby wymusić też przepływ dla wody z instalacji, nie tylko z samego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o takim{ 2T i 3T) sposobie wpinania bufora do pompy ciepla? Przy polaczeniu 4 t woda miesza sie w zbiorniku zanim dotrze do celu. Polaczenie  2T i 3T ciepla woda z pompy podobno bezposrednio plynie w obwod grzejny a bufor laduje tylko z tego ciepla ktore jest nie odbierane przez grzejniki podczas cyklu pracy pompy.Do tej pory znajdowalem tylko informacje o rownoleglym lub szeregowym laczeniu bufora z pompa.

bufor.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dla mnie najsensowniejsze jest grzanie bezpośrednio z pompy, bufor jedynie do zwiększenia zładu wody lub gromadzenia ciepła dla korzystających z drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to z buforom senzowne tak:Kiedy w dzien jest na dworze cieplej,pompka ma wieksza sprawnosc,zrobic w buforze zapas na chlodniejszu noc i jutro,gdzie jest wieksze zapotrzebowanie na grzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 14.11.2021 o 10:51, carinus napisał:

Po przewertowaniu stosu materiałów doszedłem do jednego wniosku z umiejscowieniem buforka 80l. Wstawię to na powrocie w szeregu prawie przy samej pompie. Szukałem zaworu różnicowego Kaleffi o średnicy 1'', identycznej jak rura, ale patrząc na oferty to większych jak 3/4 nie da sie kupić. W sumie pomyślałem że może i dobrze wstawić mniejszy przekrój, żeby wymusić też przepływ dla wody z instalacji, nie tylko z samego bufora.

Na powrocie ma sens i nie ma sensu cieżko to dokładnie ocenić bo załóżmy że jest na zasilaniu i podczas defrostu pompka  cyrkulacyjna nie zmienia kierunku tylko dalej tłoczy jak tłoczyła i w przypadku podłogówki nawet nie zauważymy ubytku celsjuszy natomiast na powrocie niby logicznie że dostanie odpowiednią porcję ciepła do defrostu ale jednocześnie czy ta woda w czasie normalnej pracy nie będzie się zbytnio grzała w czasie i zacznie spadać delta tzn temp między zasilaniem i powrotem a co za tym idzie spada cop , tyle gdzieś wyczytałem i gościu jak zdjął buforek z powrotu to ilość defrostów spadka i ileś tam na dobę dokładnie nie pamiętam , na fejsie jest grupa haier ,

ps fundament przebity rury zapiankowane ,szukam krawężnika drogowego aby ją usadowić na nim potem zawór 3 drogowy przełączający i filtr magnetyczny jakiś no i najgorsze to zasobnik300l z dwoma wężownicami  znaleźć gdzieś w rozsądnej kasie bo chyba zgłupieli z cenami , 

wykorzystam obecny zasobnik dwupłaszczowy jako wstępny bufor a jednocześnie wstępne podgrzanie zimnej wody która zasilać będzie właściwy zasobnik jednym słowem zwiększę ala taki bufor , namalowałbym jakiś schemat ale kiepsko maluję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgryzam podłączenie bufora do nitki zasilającej grzejniki. Problemem jest dla mnie rozwiązanie przełączaniem we/wy bufor-nitka. Gdy pracuje pompa chciałbym żeby pobierała sobie z bufora ciepłą wodę na powrót i prowadziła dalej na instalację. Sprężarka wtedy staje i działa pompa obiegowa. Wy. z bufora wchodzi w powrót instalacji gdzie PC zasysa wodę i prowadzi dalej. W momencie wychłodzenia bufora, sprężarka wznawia pracę i ciągłość grzania instalacji jest zachowana, nic nie zamarznie i dom jest grzany. Ja nie musze myśleć o jakimkolwiek sterowaniu, rozpalam kociołek, który ładuje grawitacyjnie bufor, a pompa wyciąga z bufora ciepło ze stałą temperaturą przez zawór VTA ESBE.

Druga sytuacja to praca instalacji na pompie obiegowej bufora i całkowite wyłączenie pracy PC. Wtedy jestem zmuszony zmienić podłączenie i wy.bufora musi być wpięte w we. instalacji. Jedyny pomysł to wykorzystanie zaworu czterodrogowego i przełączanie zaworem w/g potrzeby. Nie wiem tylko czy te zawory są na tyle szczelne w krańcowych pozycjach, żeby nie mieszały wody pomiędzy oddzielonymi obiegami. Stosując siłownik mógłbym zautomatyzować działanie układu i tak załączając pompę bufora, zawór automatycznie przestawia połączenie z instalacją i odłącza PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No jak grzejesz kaloryferami to zabawa większa trochę u mnie prosto wpuszczam w rozdzielacz i po sprawie i tylko jedną pompą tą w pompie ciepła nic poza tym także bojler z tego samego bo wstawię zawór 3 drogowy przełączający na zsilaniu i albo w podłogę albo w bojler zależnie co tam czujnik bojlera uzna tylko nie wiem jeszcze czy da się sterować histerezą coś tam piszą że 5 procent a wg mnie to przydałoby się z 10 procent aby za często się to nie przełączało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc mieć prostotę obsługi i uniwersalność muszę zrobić taki myk. Nie jestem w stanie zasilać awaryjnie UPS-em samej pompy obiegowej w monobloku, nie chcę też zakładać osobnej pompy na by-pasie a jedynie wykorzystać jedną pompę przy buforze i używać jej do niezależnej pracy bez użycia PC. W prostocie siła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie przy takim podłączeniu jak powyżej jak pompa PW złapie defrost w trybie grzania CWU wykorzysta zbiornik CWU czy automatycznie przełączy się na CO korzystając z bufora czy innych zładów wodnych do których jest podłączona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie w splicie jeśli podczas grzania CWU złapie defrost to ciągnie dalej na nim a po zakończeniu nic nie przełączając kontynuuje grzanie CWU. Myślę że logika w sterownikach w Panasonica jest podobna i raczej nic nie przełączy.

Pozdrawiam. YARO.

Edytowane przez YaroXylen
korekta
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To idzie z obiegu CO (ew.bufora czy sprzęgła).

U mnie wykonane jest praktycznie dokładnie jak w górnym schemacie i działa 🙂

Dolny schemat dla kolegi (oczywiście w/g mnie) jest w miarę poprawny przy wykorzystaniu obiegówki PC do grzania grzejników, gdyż po otworzeniu 3D na grzanie CWU zamyka się obieg CO, pompa przy drugim mieszaczu(podłoga) będzie pobierać wodę z obiegu bez pompy(grzejniki).

Ten zawór H8 to różnicowy?

Niestety ale w trybie CO pompa obiegowa (PC) i ta przy rozdzielaczy delikatnie mówiąc będą "walczyć o wodę" no... może podbierać sobie jeśli druga jest podpięta do rury a nie do bufora i stabilne wyregulowanie układu przy różnych i do tego zmiennych przepływach może być problematyczne... Chociaż może się mylę

Pozdrawiam. YARO

 

Edytowane przez YaroXylen
korekta i dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H8 - zawór nadmiarowo upustowy różnicy ciśnień (przelewowy), sprzęgła już nie są od lat na zachodzie i wschodzie modne, dlatego afriso tak je reklamuje, po prostu nie ma zbytu.

Przy pompach elektronicznych i dobrym dobraniu pomp oraz prawidłowej regulacji nie ma "walki o wodę".

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że masz 100% rację.

Jednak są takie momenty szczególnie podczas dłuższych okresów grzania CWU czy defrostach w niższych temperaturach i jednoczesnego stygnięcia instalacji szczególnie mieszanej bez bufora, gdzie dodatkowo są termostaty na grzejnikach, wtedy po powrocie w tryb CO jest huśtawka zaw. mieszającego spowodowaną spadkiem temp.wody np. do 20stopni termostaty się pootwierają zawór 3D również... PC się rozpędza itd.... I niestety ale elektronika może sobie do końca nie poradzić w krótkim czasie a tu znów defrost... CWU i tak wokoło.

U siebie mam na podłogę pompę stałą natomiast na grzejniki idzie elektroniczna bo termostaty były założone i tak zostało.

W PC pompa obiegowa już drugi sezon chodzi na minimum czyli ok.18L/min delta 12stopni, w tej chwili ustawione 35 stopni i tyle idzie na grzejniki i tak termostaty się przymknęły bo pompka pobiera teraz 9W, na podłogę idzie 25-26stopni.

Faktycznie sprzęgło przy PC to porażka.

Pozdrawiam kolegów z forum. YARO.

 

 

Edytowane przez YaroXylen
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak by mi ktoś doradził w sprawie zaworu 3drogowego przełączającego bo na oczy tego nie widziałem ale słyszałem że niektóre mimo śrubunku 1 cal mają zwężenia w środku prawie na 1/2 cala .

czy taki nadaje się do zasilania podłogówki w stanie beznapięciowym a po podaniu 220v przełączy na baniak-bojler  czy jakiś inny ?

SALUS Zawór trójdr. 1" napęd el. PMV31 465 9967147394 - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, YaroXylen napisał:

Faktycznie sprzęgło przy PC to porażka.

 

 

Pozwolę sobię się nie zgodzić z tym stwierdzeniem

normalne pompy mają zmienną wydajność obiegówki w zal od mocy, tzn dążą do zadanej delty ok 5K.

przy pracy na malej mocy powstaje bardzo duża dysproporcja w przepływach po stronie PC i zapotrzebowania po stronie CO. Grzejnikom to może nie zaszkodzi, ale podłogówka musi mieć swój przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z utęsknieniem na zimniejsze dni, żeby sprawdzić jak przebiegać będzie defrost. Ostatnio miałem problem i wywalało mi błąd przegrzania grzałki w kilka minut po rozpoczęciu defrostu. Poczytałem mądrą instrukcję co należy sprawdzić w tym przypadku i okazało się, że mając wyłączone zabezpieczenie grzałki wspomagającej, uniemożliwiłem przeprowadzenie defrostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Teraz dod problem - jak przy sprzęgle wygląda defrost- teoretycznie powinno być dostępne ok  50l wody - to wymóg Panasonica, a sprzęgło dzieli obiegi?

I co wtedy?

Pomp wew i pompy zewn za sprzęgłem pracują cały czas, pompa pobiera ciepło z całej instalacji i zład wody tam wielokrotnie większy niż 50L. Z drugiej strony rzadko stosuje się typowe sprzęgło przy PC, przeważnie idą małe 80-120L buforo-sprzęgła. Równoważy obiegi i dostarcza dodatkowego ciepła do defrostu. Grzałki taż potwierdzam, LG nie zrobi defrostu, jak DIPy na płycie ustawione na pracę bez grzałki. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vlad24 napisał:

Z drugiej strony rzadko stosuje się typowe sprzęgło przy PC, przeważnie idą małe 80-120L buforo-sprzęgła

Witam kol. @Vlad24

Oczywiście masz rację, że nie sprzęgło tylko buforek/bufor(wpięty równolegle), który zazwyczaj z racji konstrukcji pełni rolę sprzęgła w instalacjach gdy jest więcej niż tylko jedna obiegówka z PC. Z pompami powietrznymi jest właśnie ten problem że musi być zapewniony duży przepływ podczas odszraniania i tak jak już było pisane albo realizowane przez (bufor/sprzęgło) albo przez nieregulowany obieg podłogówki, lub jeśli same grzejniki to nieprzymknięty przez termostaty obieg grzejników. Generalnie musi by przepływ inaczej PC wywali błąd przepływu albo za niskiej temperatury wyjścia wody z wymiennika (groźba zamrożenia).

Pozdrawiam kolegów. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, rozmieniam sobie schemat pompy ciepła do domu (dopiero leją ławy więc jeszcze potrwa) i zastanawiam się nad taką kwestią:

Bufor - często przewija się opinia że nie jest konieczny gdy pompa jest dopasowana do potrzeb energetycznych budynku LUB nie ma automatyki do sterowania podłogówką (sytuacja, gdy zamkną się wszystkie zawory a pompa musi sobie defrost zrobić do której potrzebuje czynnik - woda lub glikol).

Przygotowałem sobie uproszczony schemat instalacji (wywalone wszystkie zawory itp. bo to nie cel dyskusji):

image.png.6d1263f52ff97fdcadd45c7bd8e259ef.png

Ale próbuję zrozumieć jedno - jeżeli będą mrozy -30st to pompa się wyłączy i wskoczą grzałki (nie wiem czy monoblok ma coś wbudowanego, chyba prędzej splity to mają). W zbiorniku CWU taką będę miał więc to nie problem ale ogrzewanie podłogowe jest bezpośrednio z pompy (popularne podłączenie) i tu już dupa zbita 😕 Wydaje mi się, że bufor z grzałką podłączony do pompy to właściwie konieczność na taką sytuację - marginalna ale jednak 😉 

Czy dobrze rozumuję? a może coś mi umyka? 

I jeszcze 2 rzeczy:

1) Za buforem a zaworem 3-drożnym powinna być dodatkowa pompka do obiegu ? 

2) Czy praktykuje się 1 solidną grzałkę w buforze (o ile wystarczy mocy ) do obsługi podłogówki i CWU czy daje się 2?  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.