Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zaworem 3d defro ekopel smart 16kw


Kaczorex1996

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od paru dni mam piec defro smart ekopell 16kw. Cały montaż, podłączenie kotła robił mi Pan co prowadzi usługi hydrauliczne  od ponad 20 lat więc myślę że doświadczenie spore. Ale mam trochę dziwne odczucie ze coś jest nie tak... 

Mianowicie czy zawor 3d jest dobrze zamontowany? Bo często mi się zamyka i odcina ciepla wodę od grzejników, póki na dworze są  temp po 15st to wystarcza ale boję się co jak będzie minus ikes tam. 

Jak zawor się zamyka to jakby całkowicie odcina przepływ ciepłej wody, pompka pracuje dalej ale chyba nie ma poprostu jak "pchać" tej xieplej wody bo przed nią zamknął się zawor. Rezultat jest tak że kociol Ok super ma zadana temp , zawor też,  powrót ma dobre temp ale grzejniki zimne.  A koniec końców chodzi o to żeby właśnie grzejniki miały Dobra temp ? 

Pozdrawiam FB_IMG_1632799531362.thumb.jpg.0cbbf18d90613296e7e0e9a483608b2a.jpg20210926_202116.thumb.jpg.2a36bfa9da4f9d16a3cce900885ce0f3.jpg

 

20210927_215149.jpg

20210926_202059.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kaczorex1996 napisał:

Pan co prowadzi usługi hydrauliczne  od ponad 20 lat więc myślę że doświadczenie spore.

Pan nie bardzo się popisał. Zawór 3d ma regulować temp. na grzejniki a nie na powrót do kotła. Instalacja jest do przerobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie da. Ta niebieska pompa powinna być wpięta jako pierwsza zaraz za zasilaniem kotła tzw. pompa kotłowa. Następnie pompa CWU, dalej zawór 3d i pompa na grzejniki. 

Ta instalacja jest do przerobienia i bierz gościa niech to zrobi porządnie bo ma już zapłacone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pompy są. Jedyna zmianą to wywalić zawór trojdrogowy i wstawić czterodrogowy. Schematów w internecie od groma. Zajrzyj na stronę producenta kotłów Kamen schematy czy układ otwarty czy zamknięty.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kanał Afriso na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do zmiany zaworu, to 4 spełnia 2 funkcje mieszania i rozdzielania wody, 3 spełnia tylko jedna z nich albo mieszania albo rozdzielania w zależności od miejsca podłączenia pompy , przed zaworem czy za zaworem i w tym przypadku zawsze coś kuleje. Przy 4 drogowym masz spokój i co najważniejsze dogrzany powrót. .

Co do regulatora to hydraulik cię ściemnia ,sterownik nie służy do regulacji czy puszczania wody od tego jest sterownik i siłownik na zaworze. Twoja instalacja ma pompę kotłową i zamiana zaworu na 4 drogowy to mały pikuś, pół godziny roboty nie licząc spuszczania wody. Więc nie licz że po podłączeniu sterownika pokojowego coś się zmieni. Zrób jak mówiłem i będziesz zadowolony. O schematach pisałem i mam nadzieje że się z nimi zapoznałeś. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Snurq napisał:

 

Teoretycznie. Znasz ten sterownik, czy tylko teoretycznie ? Bo ja nie słyszałem o takiej opcji w sterownikach tech, aby to sterownik pokojowy zmieniał temperaturę zadaną na zaworze. Od tego jest sterownik pieca a ustawiona na zaworze temperatura jest stała a pilnuje jej siłownik zaworu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @1mps sterownik Defro (tech) ma funkcje zmiany temperatury zadanej zaworu. Moze sie to odbywac o stala wartosc w przypadku regulatora pokojowego on/off lub proporcjonalnie gdy jest to regulator typu RS.

Co do zaworu 4d to wiekszosc instalacji obie pompy ma zamontowane na ssaniu z zaworu czyli zawor nie realizuje rozdzielania tylko obie funkcje sa mieszania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym rozwiązaniem jest osobny obieg z pompą kotłową i zawór 3d na instalację grzejnikową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin oczywiście masz rację. Wiem obniżenie pokojówki,róznica temperatury pomieszczeń, zmiana zadanej zaworu czy jeszcze pogodówka i krzywa grzewcza ale te parametry znajdują się w sterowniku kotła a nie w sterowniku pokojowym. Chodziło o stwierdzenie autora tekstu a raczej hydraulika że nowy regulator pokojowy będzie dokładniej regulował puszczanie ciepłej wody na grzejniki. I tu jest sedno bo przesyłać sygnał a regulować to nie to samo. Bardziej precyzyjny był kolega Snurq któremu zwracam honor. Pozdrawiam i miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki chlopaki za pomoc , naprawdę dużo dużo duzo czytam przez ostatnie dni i szukam info w necie to dochodzę do wnioskuu ze najlepsza opcja będzie zmiana 3d na 4d bo siłownik i tak zostanie jedynie wyleci staty 3d. Wraz z  pomocą Pana z fb zrobiłem taki schemat, tak to powinno wyglądać tak ? 

received_271644314673255.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o tym pisałem, wystarczy przepiąć 1 rurę , pół godziny roboty w porywach do godziny.👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kup zawór kompatybilny z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne jasne. Teraz jeszcze jedno pytanko skoro tamten temat jest wyczerpany i znaleźliśmy najlepsze rozwiązanie za co bardzo dziękuję.  Kupiłem regulator pokojowy z techa (najtańszy bezprzewodowy, ustawia się tylko temp jaka ma być w pokoju). Jak go podlaczyc zeby sterował właśnie zaworem a nie kotłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby proste a jednak nie ... dla mnie nie 😛

niby wszystko podłączone ale nic nie działa  😛

mam ustawiona temp na regulatorze w domu np 23, ikonka świeci się na piecu ze regulator wysyła sygnał dogrzewania domu, osiagnie te 23 st  to ikonka robi się czerwona ale w sumie nic więcej. Piec się nie wygasza , zawor się nie przymka. Jedynie potrafię ustawić tak że pompa co przestaję działać ale to raczej głupie bo grzejniki robią się zimne.( mam rację?)

 

20211007_212650.jpg

20211007_212645.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupie nie głupie ja tak palę i jest ok, grzejniki owszem zimnie chodź nie do końca bo mając obejście i zawór różnicowy oraz pompę na powrocie częściowo działa grawitacja. Chcąc aby zawór zmniejszał temperaturę musisz mieć czujnik zewnętrzny i wtedy włączyć pogodówkę . Jest jeszcze jedna możliwość tj obniżenie pokojówki, po uzyskania temperatury w pomieszczeniu, sterownik obniży zadana temperaturę kotła, ale czy to spełni twoje oczekiwania nie wiem. Musisz wybrać optymalna opcję. Ja wybrałem wyłączenie pompy c.o i jestem zadowolony, chociaż słyszałem głosy negatywne. Nie wszystkich się zadowoli tak jak nigdy teoria nie będzie się zgadzała z praktyką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę czytać instrukcję. Instrukcja sterownika kotła str. 22 funkcja rozpalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest ten sterownik

https://www.defro.pl/download,pliki,519,519_instrukcja-apc-3.pdf

to na stronie 14 instrukcji jest dokładny opis konfiguracj. Przejrzyj to drzewko z menu: ustawienia typu zaworu i regulatora pokojowego. Całkiem rozbudowana ta konfiguracja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.