Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Argos Black, sterowanie zaworem 4d


K-r-y-s

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, PioBin napisał:

Ustalmy ze wyjscie z zaworu jest w kierunku instalacji CO. Bo tak sie przyjelo. Powrot do kotla jest powrotem z zaworu. Zasilanie zaworu jest zasilaniem z kotla. Powrot z grzejnikiw jest powrotem do zaworu.

Ok, tak zróbmy i postaram się dostosować 😉 

Czujnik zaworu, zamontowany jest na powrocie do kotła. Dodam tylko, że nie ma dodatkowego czujnika CO. Jeśli chodzi o przepięcie kabli to rozumiem, że chodzi o przepięcie kabli ze sterownika siłownik lewo/prawo. Testowałem tą opcje i żeby było śmieszniej, to podczas rozpalania i wstępnego palenia siłownik ustawia zawór tak aby priorytetem dogrzać obieg kotłowy, dopiero potem po dogrzaniu powinien ogrzewać stopniowo grzejniki, co nie ma miejsca. Obawiam się, że jest jakaś zmienna która nie jest zachowana podczas "auto", a która nie jest mi znana. Niestety producent ma wyj... co bardzo mnie martwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, K-r-y-s napisał:

Obawiam się, że jest jakaś zmienna która nie jest zachowana podczas "auto", a która nie jest mi znana

Mozliwe. Informacje jakie podaje sa ogolne. Nie mam tego sterownika wiec w „menu” nie znam jego mozliwosci. Byc moze sa tam do wyboru bardziej szczegolowe informacje.

Wracajac do czasu zaworu - jesli programista przewidzial mozliwosc jego wpisania to tak nalezy zrobic. Jesli nie to tez powinno dzialac.

8 minut temu, K-r-y-s napisał:

Testowałem tą opcje i żeby było śmieszniej, to podczas rozpalania i wstępnego palenia siłownik ustawia zawór tak aby priorytetem dogrzać obieg kotłowy, dopiero potem po dogrzaniu powinien ogrzewać stopniowo grzejniki, co nie ma miejsca

Tak powinno dzialac… Przy czym temperatura na czujniku moze byc wyzsza niz zadana. Zawor nie powinien wtedy sie zamykac gdyz nie ma mozliwosci go „schlodzic”. Czy jest tam opcja ktory ze sposobow wybierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, K-r-y-s napisał:

 Testowałem tą opcje i żeby było śmieszniej, to podczas rozpalania i wstępnego palenia siłownik ustawia zawór tak aby priorytetem dogrzać obieg kotłowy, dopiero potem po dogrzaniu powinien ogrzewać stopniowo grzejniki, co nie ma miejsca. Obawiam się, że jest jakaś zmienna która nie jest zachowana podczas "auto", a która nie jest mi znana. Niestety producent ma wyj... co bardzo mnie martwi

Ten sterownik tak ma, otwiera zawór jak kocioł jeszcze nie ma swojej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy @HarryH @PioBin jeśli mogę jako świeżak tak do Was się zwracać ... Chciałbym i powinienem dodać na wstępie, że zawór i siłownik są od Afriso. Siłownik raczej na pewno ma czujniki krańcowe położenia lewo/prawo, raczej nic pośredniego pomiędzy. Dodam także, że nawet podczas ręcznego wysterowania siłownika lewo lub prawo, możemy go "wysterowywać" do czasu osiągnięcia pozycji skrajnej, po osiągnięciu tej pozycji, zasilanie siłownika się wyłącza. Więc moim zdaniem sterownik działa na siłownik zero-jedynkowo, daje napięcie lub nie. Nie ma kompletnie żadnego pomiaru otwarcia zaworu. Na wcześniej załączonym zdjęciu jest złączka siłownika zaworu  L-P-N

Lewo, Prawo, Neutralny

14 minut temu, Kociołek napisał:

Ten sterownik tak ma, otwiera zawór jak kocioł jeszcze nie ma swojej temperatury.

Czy mógłbyś coś więcej napisać? Swoje spostrzeżenia? Doświadczenia? 

Jeśli faktycznie tak jest, a ja zamieniłbym sterowanie siłownika ze sterownika L na P to faktycznie mogłoby się to zgadzać z Twoja teorią, jeśli te sterowniki faktycznie tak mają. Byłoby to kompletnie bez sensu walić całą wodę na grzejniki, bez uprzedniego nagrzania powrotu

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiemy. Bardzo dobrze to opisales. 🙂

Nie chodzi o pomiar bo to juz pisalismy ze go nie ma. Chodzi o parametr „czas otwarcia” zaworu - masz to na tabliczce na silowniku i jesli programista sterownika uwzglednil go w sofcie to trzeba go wpisac jak nie uwzglednil to go olej.

Czy jest tam parametr max. temperatura CO? (lub podobnie z nazwy)

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie i jedyne co mogę ustawić w sterowniku i ma wspólnego z zaworem 4d to temperatura zadana. Nic więcej. Pomiar temperatury zadanej z zaworu to czujnik "zaworu" na powrocie do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przeczytałem instrukcję. Prymitywizm tego sterownika jest szokujący. On ani nie wyświetla %otwarcia, ani nie można wpisać minimalnego otwarcia, ani nawet histerezy, nie ma ochrony powrotu ani ochrony kotła. Wpisuje się tylko czas otwierania (jako 1/10 czasu otwarcia z tabliczki) i czas postoju. No i tak sobie kręci w lewo i prawo bez ładu i składu, próbując utrafić w temperaturę z czujnika. A jak np. Wiatr przeciągnie temperaturę na kotle .... to zawór odetnie go od instalacji, niech się gotuje;-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HarryH napisał:

Wpisuje się tylko czas otwierania (jako 1/10 czasu otwarcia z tabliczki) i czas postoju

To ile autor ma wpisane? Pytanie do autora tematu rzecz jasna.

@K-r-y-s wyciagnij ten czujnik i wsadz go do goracej wody, opisz nam w ktora strone przekrecil sie zawor , wsadz go do zimnej wody i tez nam opisz co sie dzieje. Bedzie szybciej niz czekac na kociol..,

ps. Nie pomyl sie z opisem 🙂

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HarryH napisał:

Wpisuje się tylko czas otwierania (jako 1/10 czasu otwarcia z tabliczki) i czas postoju.

Mam instrukcję przed sobą, ale nigdzie nie przeczytałem gdzie mógłbym wpisać czas otwarcia ...

1 minutę temu, HarryH napisał:

Instrukcja zaleca też czas otwarcia 1 minuta, a prawie wszystkie zawory 4d na rynku mają 2 minuty. 

Czy mógłbym kolegę poprosić o podesłanie tej instrukcji, bo ja w swojej nic takiego nie wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem obeznany, ale śmiem twierdzić, że to nie  mój sterownik co na fotografii. U mnie nie ma w ogóle takiej opcji jak "mieszacz". Domyślam się, że foto z Argosa PID + lub coś w tym stylu... Ja mam Argosa Black

... Nie mam tak fajnie 😉

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest tak hak wyzej to parametry ruchu zaworu odpowiadaja tylko za jego „stabilnosc”.

Pytalem czy jest tam max. temperatura CO? Bylo ze nie ma. Jesli masz tam faktycznie wpisane cos w stylu 55 to dlatego zawor sie „zamyka”.

Domyslna konfiguracja tego stetownika jest do ustalenia temperatury na CO a Ty chcesz go „zmusic” do regulacji powrotu. W tym celu musza byc zamienione przewody „lewo/prawo” po Twojemu oraz max. temperatura CO ustawiona na „nieskonczonosc” czyli tyle ile da sie maksymalnie tam wpisac.

4 minuty temu, HarryH napisał:

czy musi mieć moduł Aligator

Co za durna nazwa. Przepraszam taka dygresja 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz włączoną w sterowniku opcję ochrony powrotu to ją wyłącz i wszystko zacznie działać jak należy. Teraz sterownik bardziej pilnuje temperatury powrotu niż temperatury CO. Miałem podobną sytuację tylko na SKZP02.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Popkorn1 postawił właściwą diagnozę. Przy włączonej  ochronie powrotu to ta opcja jest priorytetem dla sterownika i cały czas sterownik będzie tego pilnował. Zastanawiam się tylko po jaka cholerę włączyłeś tą opcję gdy masz pompę kotłową i ona realizuje ochronę powrotu. Z reguły przy zaworze 4 drogowym z pompą powrotu temperatura powrotu jest niższa od 4-7 stopni od temperatury na kotle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@K-r-y-s Miałem ten sam problem tylko że na Argos pid max v1 (to samo co black tylko że z dużym, dotykowym, kolorowym wyświetlaczem), działa jak chce, zadane 45 a raz jest 50 a raz 38. Temperatura jest mu zbędna bo i tak z niej nie korzysta.

Zacytuję słowa serwisanta Technixa : "sterowanie siłownikiem działa czasowo, on tak ma" i nic z tym nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH to jest tak samo: czy czujnik spalin jest konieczny/zbedny zeby kociol zagrzal wode? Czy sonda lambda jest konieczna/zbedna dla procesu spalania? Czy hallotron na dmuchawce jest konieczny/zbedny zeby dmuchac do palnika. I można by tak inne…

Czas otwarcia zaworu nie jest konieczny aby regulowac temperaturę, jest pomocny gdyz można zrobic to dokladniej, szybciej, lepiej…

3 godziny temu, 1mps napisał:

Wydaje mi się że Popkorn1 postawił właściwą diagnozę. Przy włączonej  ochronie powrotu to ta opcja jest priorytetem dla sterownika i cały czas sterownik będzie tego pilnował. Zastanawiam się tylko po jaka cholerę włączyłeś tą opcję gdy masz pompę kotłową i ona realizuje ochronę powrotu. Z reguły przy zaworze 4 drogowym z pompą powrotu temperatura powrotu jest niższa od 4-7 stopni od temperatury na kotle.

 

To juz bylo podane wczesniej. Przeczytaj ze wedlug autora tematu tam nie ma ochrony powrotu. Tam nie ma podlaczonego czujnika powrotu. Jest tylko jeden.

Autor czujnik CO zamontowal na powrocie do kotla… chcac w ten sposob realizowac ochrone a tym samym puszcza temperature kotla na instalacje.

Popraw mnie jesli zle zrozumialem autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem i zrozumieć autora i odszukać instrukcję, ale jedyne co znalazłem to opinie o nędzy tego sterownika. Prawdopodobnie tam po prostu jest 1 czujnik i jakiś prosty algorytm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HarryH napisał:

Prawdopodobnie tam po prostu jest 1 czujnik i jakiś prosty algorytm.

Pisal to student na zaliczenie I roku. Tak to jest kiedys kotly robili kowale teraz programy pisza w „zawodowce”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na że " mimo szczerych chęci z .... bata nie ukręci. A co do problemu autora powinni się wypowiedzieć tylko i wyłącznie użytkownicy tego pożal się Boże sterownika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.