Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Zaworu 4D-Pomocy :)


jarlor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ach te zawory 4d, mam podobny problem i szukam rozwiązania. posiadam piec SAS UWT z sterownikiem optima eco 3 i zaworem 4D 2 pompy jedna na CO a druga na CWU. i zawór zwrotny na CWU. Na zaworze 4D zamontowałem siłownik i piec mi steruje tylko w jaki sposób ? jakie ustawienia mieszacza są optymalne przy temperaturze na piecu 50-60 st. C.

Siłownik mam 120s na zamykanie, nie mam pojęcia jak poustawiać te temperatury, ochrona kotła , temp przed zaworem, za zaworem, itd. co prawda sam podłączałem większość z tego ale poustawianie to już inna bajka.

Jak sam regulowałem zaworem to w mieszkaniu raz chłodniej raz cieplej a teraz pomimo iż sterownik pokojowy nie włącza pieca to ten otwiera zawór na grzejniki nawet jak na piecu jest 40st.C

siłownik jest prawidłowo podłączony bo sprawdziłem wyzwalając zamykanie i otwierania a jak włączam program rozpalania to zamyka i grzana jest woda w kotle.

Więc jak by ktoś mógł mi objaśnić jaką temperaturę , gdzie i dlaczego zastosować to bym był wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Dość już miałem z samym zaworem, który okazało się, że miał fabrycznie źle zamontowaną, ja to nazywam zasuwę. Niemożliwe, a jednak(...)

 

Jak dla mnie możliwe ale że źle podłączone zasilanie zaworu czyli raczej wina fachowca ;) Każdy z nich lubi zwalić winę na fabrykę albo poprzednika tłumacząc swoją niewiedzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tej wady zaworu, to naprawdę był wadliwy. Podłączenie było dobre. Powinien chodzić między 1 a 9. 5 - położenie "zasuwy" pionowe. U mnie chodził (zamknięty, otwarty) - od 5 do drugiej piątki (za 9 skala idzie do 5). Regulując ręcznie to wiedząc, że tak jest to nie miało znaczenia. Powtarzam wiedząc. Niestety przy siłowniku to zaczęło mieć znaczenie. Siłownik można przykręcić do tego zaworu tylko w jeden sposób. Błąd dotyczył 45 stopni, a nie 90, żeby to można było np. skorygować inaczej ustawiając "grzyb" z wycięciem, przed przykręceniem siłownika, niż jest podane w instrukcji. Teraz mam zawór wymieniony i pięknie "chodzi" ( zamknięty, otwarty) od 1 do 9, czy to ręcznie czy z siłownikiem. Zaznaczam, że widziałem te zawory w środku i faktycznie chodziły jak opisałem (czyli różnie).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pompa na powrocie zamontowana. Na razie nie palę ale jak tylko zacznę zobaczymy co będzie. Teraz zastanawiam się jak nią sterować:

1.Główną pompę (kaloryfery) mam podłączoną do pieca. Pompę powrotu podłączam do sterownika zaworu 4D (jest wyjście). Czyli obydwie działąją na tej samej zasadzie: włączają się od ustawionej temperatury, wyłączają poniżej.

2.Główną pompę (kaloryfery) mam podłączoną do pieca. Pompę powrotu podłączam do dodatkowego sterownika (działa jak termostat w bojlerze). Tutaj pompa powrotu pracuje do ustawionej temperatury (np. tych moich 55 stopni), a powyżej wyłącza się.

Który wariant jest OK?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.