Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Argos Black, sterowanie zaworem 4d


K-r-y-s

Rekomendowane odpowiedzi

To jest sterownik prosty, na proste instalacje. 1zawor, 1pompa co, 1pompa ładująca cwu oraz pomoa dodatkowa. Tyle 

Zawór to czujnik mieszacza do odczytu. Ustawia za zaworem 50, to sterownik dąży na zaworze do 50. Jak ma poprawnie zrobioną instalację, to trzyma to proste jad drut a jak ma choinkę, to będzie tańczyć.

 

Daleko od zadanej- szybciej i mocniej otwiera mieszacz, im bliżej zadanej i trend zwyżkowy, to zaczyna zwalniać i wolniej rusza zaworem dla stabilizacji.

Tu nie ma programowanych czasów pracy czy otwarcia. Ważne jedynie, aby instalacja była poprawna.

 

Czujnik pogodowy, zadanie temperatur dla danych zewnętrznych i to koryguje nastawy zaworu.

To wszystko.

 

ArgosMax v2 ma obsługę 2mieszaczy oraz bufora lub zamiennie pompy kotłowej, tu jest dodatkowy czujnik na powrocie, którego Black z racji swojej prostoty nie posiada.

 

18 godzin temu, K-r-y-s napisał:

Tak w skrócie to rola mojego zaworu 4d wygląda jak na załączonym schemacie, różnica jest taka, że u mnie jest dodatkowa pompa kotłowa o mniejszej wydajności niż obiegowa CO.

 

4dr_schemat.jpg

Pompa co do gniazda pompa co.

Ta mała kotłowa daj do dodatkowa i zrób tam pracę ciągła.

Czujnik mieszacza daj na układ grzewczy nad zawór za pompę. Steruj tym co idzie na instalację. Jak dasz odpowiednio wysoko na kotle, to powrót będzie dogrzany. W taki sposób można nastawiać SKZP 02 z kotłową, ta pompa w nim wówczas chodzi tak długo jak działają obiegi grzewcze, tutaj tego warunku nie spełnisz, ale co do zasady będzie tak samo, tyle, że pomiar powrotu musisz zrobić jakimś analogowym termometrem.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pieklorz napisał:

Daleko od zadanej- szybciej i mocniej otwiera mieszacz,

To jest proste  „P”

33 minuty temu, Pieklorz napisał:

j i trend zwyżkowy…

To jest proste „D”. Watpie zeby tam bylo ale OK wierze ze jest.

Powinno dzialac… nawet u autora tematu. I w tym układzie co ma teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pieklorz napisał:

To jest sterownik prosty, na proste instalacje. 1zawor, 1pompa co, 1pompa ładująca cwu oraz pomoa dodatkowa. Tyle 

Zawór to czujnik mieszacza do odczytu. Ustawia za zaworem 50, to sterownik dąży na zaworze do 50. Jak ma poprawnie zrobioną instalację, to trzyma to proste jad drut a jak ma choinkę, to będzie tańczyć.

 

Daleko od zadanej- szybciej i mocniej otwiera mieszacz, im bliżej zadanej i trend zwyżkowy, to zaczyna zwalniać i wolniej rusza zaworem dla stabilizacji.

Tu nie ma programowanych czasów pracy czy otwarcia. Ważne jedynie, aby instalacja była poprawna.

 

Czujnik pogodowy, zadanie temperatur dla danych zewnętrznych i to koryguje nastawy zaworu.

To wszystko.

Witam.

Myślę, że instalację mam dobrze zrobioną. Zastanawia mnie tylko, dlaczego jak rozpalę piec, obieg kotłowy się dogrzeje na zadaną temperaturę (temperatura zaworu) to nie ma żadnej reakcji sterownika gdy już zostanie przekroczona zadana temperatura zaworu? Jeśli rozpalam i ręcznie steruję zaworem, aż do dogrzania całej instalacji i wtedy przełączę siłownik na sterowanie ze sterownika to wszystko jest ok, sterownik koryguje położenie siłownika.

Opiszę przy okazji przyłącza zaworu :

Z lewej-powrót z instalacji,

Z dołu-powrót na kocioł,

Z prawej-wyjście z kotła,

Z góry-wyjście na instalację.

Czujnik zaworu to ten niebieski pod zaworem. Piec jest wygaszony, temperatura dużo niższa niż zadana, zawór ustawiony przez sterownik tak by ciepła woda szła na dół i dogrzewała powrót, po dogrzaniu i lekkim przekroczeniu (50 stopni) sterownik powinien zacząć otwierać zawór, a tego nie robi i to jest problem. Temperatura zadana na kotle to 55 stopni.

IMG_20210911_173054.jpg

IMG_20210911_173103.jpg

Załączam skan oryginalnej instrukcji, aby każdy mógł spojrzeć co można ustawić i jakie czujniki są ...

instrukcja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne jeszcze to

jaka jest ustawiona temperatura zalaczenia pomp CO?

-gdzie lub co zalacza pompe kotlowa oraz CO?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czujnik to to ciulstwo pod zaworem? W życiu nie będzie działać, daj czujnik na górę, za pompą. I solidnie dociśnij, czymś zaizoluj, choćby kawałkiem szmaty.

Tu masz rurki cieniutkie, kształtek nawalone, ochrony powrotu z tego nie będzie. Te ogromne kolektory w tle są w użyciu?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PioBin napisał:

Jedyne jeszcze to

jaka jest ustawiona temperatura zalaczenia pomp CO?

-gdzie lub co zalacza pompe kotlowa oraz CO?

 

Temperatura załączenia pompy CO aktualnie wynosi 45 stopni. Pompa CO załączana jest przez sterownik, a kotłowa bezpośrednio do gniazdka, pracuje na stałe.

12 minut temu, HarryH napisał:

A czujnik to to ciulstwo pod zaworem? W życiu nie będzie działać, daj czujnik na górę, za pompą. I solidnie dociśnij, czymś zaizoluj, choćby kawałkiem szmaty.

Tu masz rurki cieniutkie, kształtek nawalone, ochrony powrotu z tego nie będzie. Te ogromne kolektory w tle są w użyciu?

Pod zaworem jest czujnik zaworu (niebieski). Tylko co mi da przeniesienie czujnika zaworu, jeśli ja nie chcę kontrolować temperatury wychodzącej na instalację, tylko powracającą do kotła. Izolacja będzie, tylko jeszcze nie wiedziałem czy wszystko zostanie jak jest więc nie dawałem.

Kolektory są w użyciu i co gorsza wszystko spawane, w tym roku nie było czasu aby cokolwiek z tym zrobić, ze względu na chłody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO na grzejniki startuje z automatu po przekroczeniu na kotle 45C? Jesli pompa nie ruszy to i zawor nie ruszy.

Czujnik swoja droga ze moglbys zaizolowac i troche dalej umiescic ale jesli twierdzisz ze mierzy (niedokldnie i to bardzo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO startuje z automatu po przekroczeniu 45 stopni, temperatura jaką powinien utrzymywać sterownik ba zaworze to 50 stopni.

Ja nie potrzebuję dedykowanej funkcji ochrony powrotu. Jaka jest różnica dla sterownika i siłownika czy on będzie chronił powrót czy ustalał temperaturę na grzejniki?? Może czegoś nie rozumiem? Jest czujnik zaworu, zadana temp. zaworu i sterownik powinien ją utrzymywać, niezależnie co pod wyjście zaworu podłącze, zakładając poprawne podłączenie zaworu 4d do instalacji, a moim zdaniem podłączony jest poprawnie. W sterowniku nie zaznaczam do czego będzie użyty zawór.

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarryH nawet jesli jej nie ma to w tej konfiguracji moze ja zapewnic. Da sie to zrobic - wiem bo zrobilem to u siebie.

Woda na CO (kaloryfery) bedzie szla taka jak na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PioBin napisał:

Woda na CO (kaloryfery) bedzie szla taka jak na kotle.

Dokładnie tak założyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@K-r-y-s wyczerpal mi sie limit pomyslow co moze byc przyczyna. Obstawiam ze w sterowniku sa ukryte (zaprogramowane) funkcje do ktorych nie masz dostepu a blokuja zawor z automatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PioBin napisał:

@K-r-y-s wyczerpal mi sie limit pomyslow co moze byc przyczyna. Obstawiam ze w sterowniku sa ukryte (zaprogramowane) funkcje do ktorych nie masz dostepu a blokuja zawor z automatu.

Niestety też się tego obawiam, liczyłem, że na forum może znajdzie się jakiś użytkownik tego sterownika, który wie coś więcej o tym sterowniku. Wracając do tego co napisałeś to ta konfiguracja naprawdę działa, ale nie od samego początku i nie z automatu, najpierw ręcznie muszę rozgrzać instalację, potem włączam siłownik w auto i sterownik juz wszystkim normalnie steruje.

Szkoda, że nikt z Technixa nawet nie próbuje podjąć tematu, próbowałem już każdej drogi kontaktu i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizuje u siebie dokladnie to samo co Ty tylko na sterowniku kotla (Defro). Roznica jest taka ze zamiast instalacji CO mam bufor 700l - bez znaczenia z reszta dla analizy tego problemu.
ochrona powrotu dziala na tej samej zasadzie co Ty chcesz uzyskac - zadana 45 i tyle trzyma silownik uchylajac sie i dopuszczajac chlodnej z bufora. W przypadku gdy bufor jest naladowany dolem powyzej tej temperatury zawor pozostaje otwarty na 100% o wtedy rzecz jasna temperatura zadana zaworu nie pokrywa sie z ustawiona tylko jest od niej wyzsza, duzo wyzsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@K-r-y-sJak nie chcesz kontrolować temperatury na instalacje to po kiego grzyba Ci ten 4d  ? 

Ochronę powrotu w takiej postaci jak Ty chcesz realizować robi się inaczej Np zawór Stałotemperaturowy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kordjano napisał:

@K-r-y-sJak nie chcesz kontrolować temperatury na instalacje to po kiego grzyba Ci ten 4d  ? 

Ochronę powrotu w takiej postaci jak Ty chcesz realizować robi się inaczej Np zawór Stałotemperaturowy 

 

Teraz za późno niestety. Nie zmienia to jednak faktu, że coś nie działa do końca jakby użytkownik sterownika tego oczekiwał. Możliwe, że na przyszły sezon grzewczy coś pozmieniam w tym temacie. Nie zmienia to faktu, że w takiej konfiguracji mam teraz instalacje i działa tak jak należy, jednak nie od samego rozpalenia w automacie. Kompletnie bez różnicy, czy zostawię tak jak jest, czy zamienię zawór 4d i dam 3d stało temperaturowy na ochronę powrotu, a 4d przełożę na pilnowanie temperatury CO, skoro i tak nie będzie działać w automacie od początku. Do czego wykorzystam zawór 4d jest kompletnie bez znaczenia, znaczenie ma to, że sterownik nie steruje nim od samego początku palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno , nie wiem jak tam w twoim sterowniku ale na przykład u mnie żeby mieszacz był aktywny musi być podłączony czujnik mieszacza nie wystarczy sam czujnik kotła i powrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik mieszacza (zaworu) jest podłączony, czujnika powrotu nie ma, pewnie dlatego, że sterownik nie posiada takiej funkcji jak "ochrona powrotu"

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pana nie dociera co się pisze.

W takim ukladzie jak pan zrobił, to nie będzie działać i żaden serwis tego nie zmieni.

 

Zawór 4 d nad nim główna mocniejsza pompa a na dole słabsza. Sterownik na 3pompy cz.kotla, cz.cwu cz.zaworu. czujnik zaworu dany na dół

To nie ma prawa działać, to robił pan sam czy jakiś instalator?

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz nie zgodze sie z Toba. Bedzie dzialac. U mnie dziala i jedyna roznica to nie mam tego sterownika. Z Defro dziala.

@K-r-y-s jesli bardzo Ci na tym zalezy aby zostalo to w tej konfiguracji to kup inny zewnetrzny sterownik samego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak będzie działać - założysz babie spodnie, to kutasek jej nie urośnie. Kolega przełożył sobie czujnik na powrót, a hydraulicznie pozostało normalnie. Czyli gdy temperatura na czujniku jest cały czas za niska, sterownik całkiem otworzy przepływ z kotła na instalację, a cały powrót z instalacji wróci do kotłą. To działa tak, jakby tego 4d nie było wcale.

A jak jeszcze odwrotnie podłaczysz przewody, to masz dokładnie sytuację z 1 postu - czyli zawór stoi, a kocioł sie gotuje.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH zapraszam do siebie zeby „nieda sie, nie dziala” stalo sie nie prawdziwe.

Ja doskonale rozumiem ze tak sie nie robi bo tamto bo sramto. Dziala zarowno z Defro jak i „moim” Siemens’en. Siemsa programowalem ja, Defro to gotowiec fabryczny…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Pieklorz napisał:

Do pana nie dociera co się pisze.

W takim ukladzie jak pan zrobił, to nie będzie działać i żaden serwis tego nie zmieni.

 

Zawór 4 d nad nim główna mocniejsza pompa a na dole słabsza. Sterownik na 3pompy cz.kotla, cz.cwu cz.zaworu. czujnik zaworu dany na dół

To nie ma prawa działać, to robił pan sam czy jakiś instalator?

No dobrze, ale dlaczego nie ma prawa działać? to po pierwsze, a po drugie dlaczego gdy już rozgrzeje instalację całą ręcznie sterując zaworem to potem w działa w "automacie"??? sterownik wszystko trzyma jak trzeba. Czym jest "to coś" o czym nikt nie pisze a powoduje że ma to nie działać mimo , że działa po godzinie powiedzmy?

Ten kawałek instalacji robiłem sam, zresztą według wytycznych z filmików Afriso. 

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HarryH napisał:

No jak będzie działać - założysz babie spodnie, to kutasek jej nie urośnie. Kolega przełożył sobie czujnik na powrót, a hydraulicznie pozostało normalnie. Czyli gdy temperatura na czujniku jest cały czas za niska, sterownik całkiem otworzy przepływ z kotła na instalację, a cały powrót z instalacji wróci do kotłą. To działa tak, jakby tego 4d nie było wcale.

A jak jeszcze odwrotnie podłaczysz przewody, to masz dokładnie sytuację z 1 postu - czyli zawór stoi, a kocioł sie gotuje.

Z całym szacunkiem, ale kolega spojrzy na moje ostatnie zdjęcia mojej instalacji i dokładnie przeczyta opis, a także spojrzy jak jest położone zawieradło zaworu i wyciągnie wnioski jeszcze raz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.