Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec gazowy kondensacyjny Vaillant czy Buderus?


Marcin-zac

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Ostatnie tygodnie spędziłem na „edukowaniu się” z zakresu wyboru pieca i doboru mocy, ale wciąż mam wątpliwości co do słuszności wyboru.

Mam do ogrzania powierzchnię 148 m2, wszędzie jest podłogówka, dwa rozdzielacze parter i piętro. Dodatkowo dogrzewany garaż 35 m2 (również podłogówka). 

Wynik ze strony ciepłowłaściwe wynosi 6,1kW. Dom ocieplony styropianem grafitowym 20 cm, podłogi 17 cm, a poddasze 25 cm piany, do tego okna trzyszybowe.

Wstępnie wybrałem piec Buderus model GB072v2 14kW lub GB122i 15kW. Oba piece mają niską modulację. Niestety hydraulik, który montuje mi instalację poddał w wątpliwość ten wybór, powiedział, że Buderus ma słaby serwis i dostępność części, że tej firmy kotły były popularne kilka lat temu, ale marka się zepsuła, czy to prawda? Interesuje mnie serwis z okolic Warszawy.

Poleca natomiast Vaillanta model ecoTec plus 236. Piec ten ma wysoką modulację, powyżej 5 kw, więc chyba go sobie odpuszczę. Co myślicie o modelu VC 15CS/1-5. Modulacja minimalna 2.8 kw. 
 

Czy Vaillant jest lepszym wyborem niż Buderus?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Vaillant jest droższy od Termetu, ale jestem w stanie ten koszt ponieść, zależy mi na dobrym piecu. Oba piece widzę, że mają podobną moc minimalną. Hydraulik również wspominał o Termecie mówiąc, że jest to bardziej budżetowy piec, myślisz, że nie ma sensu dopłacać do Vaillanta? Czy oba piece pracują podobnie, podobne są konstrukcyjnie? A może coś przemawia za Termetem? Niestety jestem laikiem w tych sprawach, a chciałbym wybrać jak najlepszy piec w średnim budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem forum i wstępnie skłaniam się do Termeta Gold 25kw. Z tego co wyczytałem termet 25 kw ma mniejszą moc minimalną niż 20kw:

Termet Gold 25 

- 50/30C - 2.8-24.5kw

-80/60C. - 3.0-27kw

oraz większy wymiennik niż 20kw, co mam nadzieję przełoży się na ekonomię.

Zasobnik Termica 120L. Czy to dobry wybór? Dla trzech osób w porywach do czterech. 

Jaki do tego dobrać sterownik? Panel sterowania w salonie do tego czujnik temperatury wyprowadzony na północ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły termeta współpracują ze sterownikami pokojowymi on/off lub open therm.

Te drugie są lepsze, mają więcej możliwości - opisy co mogą masz na stronie firmowej termetu

System open therm niby jest uniwersalny dla wielu kotłów , ale nie wszystkie sterownik OT pracują z termetem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Marcin-zac napisał:

Zasobnik Termica 120L. Czy to dobry wybór? Dla trzech osób w porywach do czterech.

Indywidualnie według potrzeb.

Ja osobiście wolałbym większy i grzać do niższych temperatur co przy kondensacie jest na plus. W razie konieczności (najazdu gości) tez będzie z korzyścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Kotły termeta współpracują ze sterownikami pokojowymi on/off lub open therm.

Te drugie są lepsze, mają więcej możliwości - opisy co mogą masz na stronie firmowej termetu

System open therm niby jest uniwersalny dla wielu kotłów , ale nie wszystkie sterownik OT pracują z termetem

Czy sterownik TERMET ST-2801 byłby dobrym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z modulacją kotła Termet Gold Plus 20 i 25?

Niby oba kotły mają podana w ulotce moc minimalną dla 50/30C:

20 kw - 3.4 kw

25 kw - 2.8 kw

ale jak się wczytałem w instrukcję to ta moc jest podana dla kotła bez komina?

Dla kolanka + 3m komina moc minimalna jest już inna:

20 kw- 3.1 kw

25 kw - 4.3 kw,

a to już dużo zmienia, i wychodzi mi że lepiej wziąć kocioł 20 kw, mam rację?

0442E00E-5C1F-4EB9-85D1-CB327324D132.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie ponownie. Od miesiąca czekam na Termet Gold Plus 20, niestety pieca wciąż nie ma. Instalator poleca w zamian Termet Silver 20, który jest dostępny.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi piecami? Porównywałem dane techniczne tych dwóch modeli, jedyną różnicą jaka rzuciła mi się w oczy to zastosowanie palnika Bluejet w Goldzie. Oba modele mają wymienniki ze stali nierdzewnej, z tym że Gold ma aluminiowe drzwiczki.

Czy warto czekać na Golda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

Witam , jestem nowym posiadaczem pieca gazowego kondensacyjnego buderus . Mam nadzieję że pomożecie byłbym wdzięczny. Posiadam ogrzewanie podłogowe ( parter) oraz grzejnikowe (piętro) problem polega na tym że jak załączy się pompka od podłogowego to piec nie daje ciepla na grzejniki na górze a jak się pompka wyłączy od razu idzie cieplo .. Raczej to nienormalne więc sądzę że majster dal ciała., ale może se mylę . z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Pablo25 napisał(a):

Witam , jestem nowym posiadaczem pieca gazowego kondensacyjnego buderus . Mam nadzieję że pomożecie byłbym wdzięczny. Posiadam ogrzewanie podłogowe ( parter) oraz grzejnikowe (piętro) problem polega na tym że jak załączy się pompka od podłogowego to piec nie daje ciepla na grzejniki na górze a jak się pompka wyłączy od razu idzie cieplo .. Raczej to nienormalne więc sądzę że majster dal ciała., ale może se mylę . z góry dziękuję za pomoc 

Ustaw pompe od podlogowki na niższy bieg.A najlepiej narysuj schemat tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2022 o 12:12, sambor napisał(a):

Nie wszystkie instalacje wymagają sprzęgła za kotłem.

Wystarczy trochę poustawiać pompy zarówno tą w kotle jak i te na odbiory.

 

Owszem, ale taki układ wymaga sporej wiedzy hydraulika i czasu na prawidłowe wyregulowanie, a dzisiaj czas to pieniądz więc łatwiej rozbić układ na sprzęgło plus dwa obiegi.

Ale oczywiście da się to zrobić bez sprzęgła i na jednym obiegu, zresztą sam mam tak właśnie zrobione 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.