Skocz do zawartości

Marcin-zac

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Marcin-zac

  1. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad ekonomicznym ustawieniem podgrzewania wody CWU. Wodę w zasobniku 125l podgrzewam kotłem Termet Ecodondens Silver. Steruje tym sterownik Termetu ST-2801. Dodatkowo podłączoną mam cyrkulację wody ciepłej za pomocą dodatkowej pompki oraz programatora czasowego. Czy moglibyście podzielić się ze mną swoim doświadczeniem jak najlepiej ustawić powyższy zestaw by było ekonomicznie ale i komfortowo zarazem? Gorąca woda potrzebna jest w godzinach 6-10 oraz 16-24 ( godziny przebywania domowników). Biorę pod uwagę ustawienia: 1. Na sterowniku ustawiam gorącą wodę 45C w godzinach 6-10 oraz 16-24. W pozostałych godzinach ECO na 35C. Pompka cyrkulacji chodzi cały czas tylko w godzinach gorącej wody. 2. Ustawiam gorącą wodę 45C w godzinach 6-10 oraz 16-24. W pozostałych godzinach woda nie grzeje się. Pompka cyrkulacji chodzi cały czas tylko w godzinach gorącej wody. Gdzieś na forum czytałem, że bardziej ekonomicznie jest ustawić pompkę by załączała się co 15 min na 2 minuty pracy. Czy to prawda, że pompka najbardziej wychładza zasobnik?
  2. Wybrałem Termet Silver Ekodens 20kw. Piec śmiga aż miło :)
  3. Opiszę moje spostrzeżenia odnośnie sterownika ST-2801 Termet. Jestem na etapie wygrzewania podłogówki w nieocieplonym domu, więc grzeję max temperaturą 25C. Testowałem dwa ustawienia regulatora, oba bez pogodówki, temperatura ustawiona w pomieszczeniach 16C. Piec Termet Silver, moc ograniczona do 70%. 1. Pierwszym ustawieniem była regulacja temperatury z włączonym termostatem. Kocioł włącza się co kilkanaście minut i grzeje z mocą 70% ( czyli maksymalną, ograniczoną), by przed samym wyłączeniem zmodulować moc na niższą. Czyli większość czasu grzeje z maksymalną mocą. Temperatura utrzymana 16C. 2. W drugiej opcji wyłączyłem termostat, zmuszając piec do modulacji zamiast wyłączania. Piec działa w trybie ciągłym używając 1%-3% mocy, nie więcej. Temperatura uzyskana 17.5C, podejrzewam, że nie mogąc się wyłączyć działa na 1% mocy, ale i tak to jest za dużo, dlatego przegrzewa. W następnym tygodniu zrobię testy, która opcja zużywa więcej gazu.
  4. Nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu. W obecnej chwili jestem na etapie wygrzewania posadzki więc grzeję niską temperaturą kotła ograniczoną do 25C. Podłoga już się nieco nagrzała więc regulator ST-2801 zaczął modulować. Mam go tak ustawionego by piec się nie wyłączał. Na regulatorze pokazuje mi, że grzeję z mocą 3%. Zastanawiam się jak to odczytać skoro moc kotła wynosi 2.8-20kw. Czego te 3% dotyczą?
  5. Chętnie bym to zrobił, lecz jest to niewykonalne, strych jest zawalony „przyda się”. Przez lata uzbierali niezłą kolekcję 😉 Kupiliśmy otulinę rur ze sprasowaną wełną i folią aluminiową. Owinąłem tak każdą z rur na strychu, mam nadzieję, że to coś da.
  6. Witajcie ponownie. Od miesiąca czekam na Termet Gold Plus 20, niestety pieca wciąż nie ma. Instalator poleca w zamian Termet Silver 20, który jest dostępny. Jaka jest różnica pomiędzy tymi piecami? Porównywałem dane techniczne tych dwóch modeli, jedyną różnicą jaka rzuciła mi się w oczy to zastosowanie palnika Bluejet w Goldzie. Oba modele mają wymienniki ze stali nierdzewnej, z tym że Gold ma aluminiowe drzwiczki. Czy warto czekać na Golda?
  7. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc 🙂 Kocioł oraz sterownik ustawiony. Dziadkowie zaczynają doceniać wygodę 🙂
  8. Ustawiłem kocioł na 40C, a temperaturę w domu na 20C na dzień i 19C na noc. Wieczorem podjechałem sprawdzić sytuacje, w domu było przyjemnie ciepło, kaloryfery lekko ciepłe w górnej części. Wygląda na to, że kocioł przy obecnej temperaturze bez problemu sobie radzi. Sławek007, na początku było dokładnie jak napisałeś. Serwisant pozostawił kocioł ustawiony na 60 stopni. Grzejniki były bardzo gorące albo zimne. Pewnie kocioł grzał dużą mocą. Czy warto testować niższe ustawienia temperatury na piecu, sprawdzając czy zadana temperatura zostanie osiągnięta?
  9. Rozumiem, jeśli na 40 da rade osiągnąć temperaturę zadaną to wystarczy, jeśli nie to będę podnosił co 5. Rozumiem, że to jest ograniczenie mocy kotła by pracował z jak najniższą modulacją?
  10. Tommy07 dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię. Po okresie przejściowym ustawić około 50 stopni na grzejniki?
  11. Witajcie, piszę z prośbą o pomoc w ustawieniu kotła kondensacyjnego w nieocieplonym domu 80m2. Dziadkowie w zeszłym tygodniu wymienili piec węglowy na gazowy kondensacyjny (Termet Silver). Mieszkają w domu z lat 80 murowanym z dwóch warstw cegły. Kilka lat temu wymienili okna na dwuszybowe. Na strychu, który nie jest ogrzewany leży cienka warstwa trocin. Na tym izolacja domu niestety kończy się, czyli można powiedzieć, że jej nie ma. W domu są grzejniki aluminiowe (współczesne). Instalator zamontował im sterownik Tybox 117. W domu mieszkają dwie osoby po 70 lat, dlatego chciałbym ustawić im sterownik tak by nie musieli nic regulować, tak zwaną temperaturę dzienną i nocną. Trochę czytałem w sieci, ale większość porad jest dla domów dobrze ocieplonych, w których straty energii są małe. Nie bardzo wiem jak ustawić im sterownik, by mieszkało im się komfortowo ale i ekonomicznie. Jako emeryci spędzają większość czasu w domu. Przychodzą mi do głowy dwie opcje grzania: 1. Ustawienie stałej temperatury dziennej od 6.00 do 21.00, w pozostałym czasie temperatura nocna 2. Załączanie temperatury dziennej w różnych godzinach np. 6-8 dzienna, 12-14 dzienna, 17-21 dzienna, pozostałe godziny temperatura nocna Druga sprawa. Piec, który mają jest modulowany w zakresie 2.8-25Kw. Może ograniczyć im moc pieca by chodził na mniejszej mocy, ale cały czas? Jeśli się da oczywiście. Babcia obawia się wysokich rachunków. Ledwo udało mi się ich przekonać do zmiany pieca, ale nie wyobrażam sobie by starsze osoby wciąż męczyły się z węglem. Byłbym bardzo wdzięczny za poradę w temacie.
  12. Jak to jest z modulacją kotła Termet Gold Plus 20 i 25? Niby oba kotły mają podana w ulotce moc minimalną dla 50/30C: 20 kw - 3.4 kw 25 kw - 2.8 kw ale jak się wczytałem w instrukcję to ta moc jest podana dla kotła bez komina? Dla kolanka + 3m komina moc minimalna jest już inna: 20 kw- 3.1 kw 25 kw - 4.3 kw, a to już dużo zmienia, i wychodzi mi że lepiej wziąć kocioł 20 kw, mam rację?
  13. Dziękuję. Pozostaje jeszcze dobrać zbiornik 120-130L. Początkowo myślałem o Termice 120 ze stali, ale widzę że Termet też ma zasobniki model SG 120 z warstwą emaili ceramicznej oraz UTS 130 ze stali nierdzewnej. Który z tych trzech zbiorników byłby najlepszy?
  14. Czy sterownik TERMET ST-2801 byłby dobrym rozwiązaniem?
  15. Trochę poczytałem forum i wstępnie skłaniam się do Termeta Gold 25kw. Z tego co wyczytałem termet 25 kw ma mniejszą moc minimalną niż 20kw: Termet Gold 25 - 50/30C - 2.8-24.5kw -80/60C. - 3.0-27kw oraz większy wymiennik niż 20kw, co mam nadzieję przełoży się na ekonomię. Zasobnik Termica 120L. Czy to dobry wybór? Dla trzech osób w porywach do czterech. Jaki do tego dobrać sterownik? Panel sterowania w salonie do tego czujnik temperatury wyprowadzony na północ.
  16. Mały update mocy minimalnej: Termet Gold: - 50/30C - 3.4-21 kw -80/60C. - 3.0-19.1 kw Vailant EcoTec plus: - 50/30C- 2.8-16.4 kw -80/60C - 2.5-14.8 kw
  17. Skupmy się zatem na tych dwóch piecach, Termecie i Vaillancie. Moc mają zbliżoną, ale zastanawia mnie, który jest lepszy konstrukcyjnie i ma lepsze sterowanie? Warto dopłacać 2 tys. do Vaillanta?
  18. Dziękuję za odpowiedź. Vaillant jest droższy od Termetu, ale jestem w stanie ten koszt ponieść, zależy mi na dobrym piecu. Oba piece widzę, że mają podobną moc minimalną. Hydraulik również wspominał o Termecie mówiąc, że jest to bardziej budżetowy piec, myślisz, że nie ma sensu dopłacać do Vaillanta? Czy oba piece pracują podobnie, podobne są konstrukcyjnie? A może coś przemawia za Termetem? Niestety jestem laikiem w tych sprawach, a chciałbym wybrać jak najlepszy piec w średnim budżecie.
  19. Witajcie. Ostatnie tygodnie spędziłem na „edukowaniu się” z zakresu wyboru pieca i doboru mocy, ale wciąż mam wątpliwości co do słuszności wyboru. Mam do ogrzania powierzchnię 148 m2, wszędzie jest podłogówka, dwa rozdzielacze parter i piętro. Dodatkowo dogrzewany garaż 35 m2 (również podłogówka). Wynik ze strony ciepłowłaściwe wynosi 6,1kW. Dom ocieplony styropianem grafitowym 20 cm, podłogi 17 cm, a poddasze 25 cm piany, do tego okna trzyszybowe. Wstępnie wybrałem piec Buderus model GB072v2 14kW lub GB122i 15kW. Oba piece mają niską modulację. Niestety hydraulik, który montuje mi instalację poddał w wątpliwość ten wybór, powiedział, że Buderus ma słaby serwis i dostępność części, że tej firmy kotły były popularne kilka lat temu, ale marka się zepsuła, czy to prawda? Interesuje mnie serwis z okolic Warszawy. Poleca natomiast Vaillanta model ecoTec plus 236. Piec ten ma wysoką modulację, powyżej 5 kw, więc chyba go sobie odpuszczę. Co myślicie o modelu VC 15CS/1-5. Modulacja minimalna 2.8 kw. Czy Vaillant jest lepszym wyborem niż Buderus?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.