Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałka elektryczną w instalacji C. O.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Planuję zmodernizować kotłownię. 

Kocioł gazowy dwa obiegi podlogowki i jeden grzejniki. 

W chwili obecnej wszystko pracuje na pompie z kotła gazowego. 

Chcę założyć sprzęgło hydrauliczne oraz grzalke elektryczną z termostatem aby dogrzewać wodę nadmiarem energii z fotowoltaiki. Gdzie założyć tą grzalke? Czy zabudować ją w zbiorniku sprzęgla? Myślę że to będzie dobrze miejsce. Jak sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat tego co masz teraz i ewentualnie propozycja jak to widzisz z podaniem modelu kotła. Jak wstawisz grzałkę w sprzęgło to trzeba to „nie głupio” sterować”. Kocioł musi obsługiwać sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystkie 3 obiegi dwa niskotemperaturowe i jeden grzejnikowy pracuje tylko na pompie z kotla Ariston https://www.ceneo.pl/56798583

Grzalke sterował bym wbudowanym termostatem a jej zasilanie uzaleznil od trzech pomp obiegowych dwie podlogowki i trzecia grzejniki. Jeśli którąkolwiek z pomp by pracowała to i grzalka byłaby załączona. Np na kotle ustawiam temp 45 stopni a na termostatem grzałki 50. Grzałka byłaby załączona tylko w momencie pracy kotła i conajmniej jednej z trzech pomp obiegowych. Stronę elektryczną ogarnę bez problemu.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz samemu jak masz smykałkę. Profil, mufy, wejścia na czujniki kotła i grzałki, odpowietrznik, spust wody.

Grodzie mogą być nie musza zależy od pomysłu i przeznaczenia.

Nie patrzyłem na ten kocioł. Zakładamy ze potrafi pracować ze sprzęgłem.

Elektrycznie to sterowanie grzałki zrób na regulatorze PID/PWM. Do tego przekaźnik SSR. Termostat się nie nadaje ze względu na duża histereze.

W przypadku załączenia grzałki kocioł gazowy pauza żeby nie gonić przez niego wody lub szeregowo bez sprzęgła zależy co i jak jest po stronie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł może pracować że sprzęgłem na 100%. Jeśli chodzi o grzalkę to myślałem raczej żeby zrobić to jak najprościej czyli zasilić ją tak aby grzala tylko kiedy pracuję którakolwiek pompa obiegową i kocioł. Kiedy pompy i kocioł byłyby wyłączony to i grzałka by się wylaczala. Grzałka w sprzegle grzalaby tylko wtedy gdy pracuje kocioł i co najmniej jedna pompa obiegowa. Czy to by działało? 

Nasuneła mi się jedna myśl. 

Jeśli kocioł ustawię na Temp. 35 stopni a grzałka w sprzegle podbije temperaturę np da powrocie przy kotle będzie np 40 stopni go może pojawiać się komunikat o przegrzewie. Mam rację? Jak tego uniknąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuneła mi się jeszcze jedna myśl. 

Jeśli kocioł ustawię na Temp. 35 stopni a grzałka w sprzegle podbije temperaturę np da powrocie przy kotle będzie np 40 stopni go może pojawiać się komunikat o przegrzewie. Mam rację? Jak tego uniknąć? 

Może bezpieczniej będzie zabudować ta grzałkę za sprzęgłem szeregowo w obwód grzejników? Zasilę grzałkę z tych samych zacisków co pompę obiegową grzejników. 

Edytowane przez adamaa22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jak będziesz sterował on/off termostatem to będzie bajzel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o utrzymywanie stałej zadanej temperatury na CO. Grzałka 1,5 kW jest za mała i będzie albo grzać albo nie z histereza a tu chodzi o płynne sterowanie mocą grzałki od 10% do 100% w zależność od zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka to nie kocioł, nawet reaktory chemiczne grzane są on/off i trzymają temperaturę z dokładnością do ułamka stopnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 15:37, adamaa22 napisał:

Witam. 

Planuję zmodernizować kotłownię. 

Kocioł gazowy dwa obiegi podlogowki i jeden grzejniki. 

W chwili obecnej wszystko pracuje na pompie z kotła gazowego. 

Chcę założyć sprzęgło hydrauliczne oraz grzalke elektryczną z termostatem aby dogrzewać wodę nadmiarem energii z fotowoltaiki. Gdzie założyć tą grzalke? Czy zabudować ją w zbiorniku sprzęgla? Myślę że to będzie dobrze miejsce. Jak sądzicie? 

Aby prawidłowo wykorzystać nadmiar energii z PV musisz mieć coś w rodzaju (uwaga reklama ;-)) Fronius SmartMeter + Ohmpilot oraz oczywiście falownik typu Fronius Symo i to wszystko musi ze sobą po sieci gadać. Zobacz w instrukcji do Ohmpilota jak oni proponują wpiąć grzałki. UWAGA! Inne firmy mają podobne rozwiązania.

Ale jeżeli mogę ci coś doradzić, to daj sobie spokój z elektrycznym CO na fotowoltaice. CWU absolutnie tak, ale wtedy gdy ty będziesz potrzebował energii na CO, to słońca w naszym kraju jest jak na lekarstwo. Ile masz rocznie/półrocznie tego nadmiaru energii do wykorzystania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HarryH napisał:

Grzałka to nie kocioł, nawet reaktory chemiczne grzane są on/off i trzymają temperaturę z dokładnością do ułamka stopnia. 

Grzałka przy PWM tez będzie chodzić on/off tylko częstotliwość załączenia inna w połączeniu z bezwładnościa układu da płynność. To samo co w reaktorach 🙂

Grzałka w sprzęgle zasili tez podłogówkę.

Przy nadmiarze produkcji z PV lepiej wepchnąć te 80% w CO aniżeli oddać do Taurona/PGE za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem będę wdychał kw do Taurona. Ile to jeszcze nie wiem. W tym tygodniu bede zakladal panele.  Nie będzie to Fronius bo jest za drogi. Growatt 4 kw. Tą grzalką planuje wykorzystać jesienią/zima nadmiar kw które wyprodukuje latem. Nie wiem ile tego będzie. Teraz płacę ok 200 zł za energię miesięcznie. 

Czy grzałka zabudowana w sprzegle nie zaburzy pracę kotła gazowego? 

Nie będzie przegrzewow? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w dtr kotła.

Jak dla mnie to powinno wyglądać tak ze gdy elektryka działa to kocioł stop. Po cholerę tam wodę przez niego jeszcze gonić? Grzać kocioł grzałka? Po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli powiedzmy instalujesz ok 5kWp. Zobacz na YT kanał Panele Fotowoltaiczne (https://www.youtube.com/channel/UC_hKNqqHohjfhsUyjV5-I9w patrz filmy z podsumowań miesięcy i roku). Człowiek podaje tam produkcję z dwóch instalacji na gruncie i na dachu. Pierwsza ok 6kWp druga 10kWp. Sprawdź jaką ma produkcję i jak to kształtuje się w ciągu roku. Ma statystyki z 5 ostatnich lat. Pi razy drzwi określisz ile tobie tej energii zostanie do wykorzystania, jak odliczysz to co teraz zużywasz na bieżące funkcjonowanie.

Wg mnie na kuchnię indukcyjną i CWU wystarczy. Ale jak napisałem o grzaniu tym domu zapomnij, chyba że PV sprzęgniesz z pompą ciepła. Tylko że to już zupełnie inny wymiar cenowy. Sorry że tak cię zniechęcam, ale zrobisz jak uważasz za stosowne. Tylko najpierw na spokojnie sobie to po prostu policz. Zabrałeś się do tego trochę nie od tego końca. Najpierw - ile energii będę miał, potem ile jej potrzebuję na ogrzewanie w okresie wiosna i jesień (zobacz zużycie gazu i policz ile to jest kWh na grzanie) i na jaki okres czasu wystarczy ci tej 'zmagazynowanej" energii, tylko pamiętaj żeby odliczyć jeszcze jej 20%.

Jak napisałem nie tylko Fronius oferuje takie rozwiązania. Widziałem coś takiego jeszcze w Solaredge.

Wg zgrubnych obliczeń zużywasz rocznie ok 3MWh, powiedzmy że wyprodukujesz 5MWh więc zostanie ci 2MWh*0.8=1600kWh do wykorzystania. Tej energii będzie mniej bo tyle byłoby przy założeniu że nie pobierasz energii z sieci. To w zależności od dostawcy gazu to ok 150m3 gazu (nie weryfikowałem poprawności kalkulatora EWE). Ja np. na elektryczne grzanie CWU zużywam 150kWh/miesiąc więc tego nadmiaru starczyło by mi może na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH Fajne to, w wersji pro działa też jako sprzęgło. To jacyś wojskowi tę firmę prowadzą ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkwapisz napisał:

OK, czyli powiedzmy instalujesz ok 5kWp. Zobacz na YT kanał Panele Fotowoltaiczne (https://www.youtube.com/channel/UC_hKNqqHohjfhsUyjV5-I9w patrz filmy z podsumowań miesięcy i roku). Człowiek podaje tam produkcję z dwóch instalacji na gruncie i na dachu. Pierwsza ok 6kWp druga 10kWp. Sprawdź jaką ma produkcję i jak to kształtuje się w ciągu roku. Ma statystyki z 5 ostatnich lat. Pi razy drzwi określisz ile tobie tej energii zostanie do wykorzystania, jak odliczysz to co teraz zużywasz na bieżące funkcjonowanie.

Wg mnie na kuchnię indukcyjną i CWU wystarczy. Ale jak napisałem o grzaniu tym domu zapomnij, chyba że PV sprzęgniesz z pompą ciepła. Tylko że to już zupełnie inny wymiar cenowy. Sorry że tak cię zniechęcam, ale zrobisz jak uważasz za stosowne. Tylko najpierw na spokojnie sobie to po prostu policz. Zabrałeś się do tego trochę nie od tego końca. Najpierw - ile energii będę miał, potem ile jej potrzebuję na ogrzewanie w okresie wiosna i jesień (zobacz zużycie gazu i policz ile to jest kWh na grzanie) i na jaki okres czasu wystarczy ci tej 'zmagazynowanej" energii, tylko pamiętaj żeby odliczyć jeszcze jej 20%.

Jak napisałem nie tylko Fronius oferuje takie rozwiązania. Widziałem coś takiego jeszcze w Solaredge.

Wg zgrubnych obliczeń zużywasz rocznie ok 3MWh, powiedzmy że wyprodukujesz 5MWh więc zostanie ci 2MWh*0.8=1600kWh do wykorzystania. Tej energii będzie mniej bo tyle byłoby przy założeniu że nie pobierasz energii z sieci. To w zależności od dostawcy gazu to ok 150m3 gazu (nie weryfikowałem poprawności kalkulatora EWE). Ja np. na elektryczne grzanie CWU zużywam 150kWh/miesiąc więc tego nadmiaru starczyło by mi może na cały rok.

Dziękuję za długą i wyczerpująca odpowiedź. Nie zniechecasz mnie. Jeśli mój pomysł nie będzie się kalkulować to z niego zrezygnuję. Z Twoich zgrubnych wyliczeń wynika że grzałka którą już mam w bojlerze wykorzysta nadmiar wyprodukowanej energii przy inwerterze 4 kw. Teraz jej nie używam bo taniej jest grzać cwu gazem. Kiedy będzie fotowoltaika cały rok będę grzali wodę energią elektryczną. Indukcję też mam. Zobaczymy po sezonie lub dwóch jak się to zbilansuje. Sprzeglo tsk czy inaczej zakładam na 3 obiegi bo na pompie z kotla przy większych mrozach instalacja nie nadąża. Da za małe przepływy. Od razu uprzedzam że brak sprzęgła na chwilę obecna był świadomie zrobiony. Po dwóch sezonach stwierdzam jednoznacznie że ta oszczędność nie była dobra. Macie jakieś pomysły jakie sprzeglo gotowe zastosować? Dwa zimne i jeden gorocy obieg. Podlogowka  dwa poziomy po 70 m i 4 kaloryfery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem coś bardzo podobnego. Na dachu mam 3,6 kWp podłączone do sieci. Na ścianie (pionowo)2,0 kWp offgrid. Żadnych akumulatorów. Cała energia idzie na grzałkę 2kW w buforze. Bufor grzany tą grzałką jest od dołu. W połowie bufora grzałka 6 kW (3x2kW). Górna grzałka podłączona do instalacji domowej. Sterowane regulatorami ESCO. Jeden regulator podłączony do PV ongrid. Jak będzie naddatek energii z PV ongrid, to pakuje to do bufora, żeby wykorzystać do ogrzewania podłogowego. Do tego taryfa G12w, tak żeby w zimie nie pobierać drogiego prądu z sieci, tylko tani. Grzałka offgrid ma za zadanie dostarczyć ciepło na ogrzewanie w okresach przejściowych (wiosna, jesień). W lecie bedzie grzała CWU. Do bufora jest jeszcze podłączony kocioł gazowy, jakby brakowało mocy grzałce. Trzeba zaznaczyć, że do ogrzania jest domek 100m2 dobrze zaizolowany. Moim zdaniem idziesz w dobrym kierunku, ale zastanów się nad buforem, zamiast sprzęgła. Będziesz miał gdzie magazynować nadmiar energii w postaci ciepła z naddatku z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie rozwiazanie kotłowni. Wiadomo jaka jest przewaga buforu nad sprzęgłem.. Aby zrobić coś podobnego u mnie po pierwsze musiałbym sporo zainwestować  (bufor dwie instalacje PV) po drugie trzeba mieć miejsce na bufor. 

Na ta chwilę zdecydowałem że ewentualny nadmiar energii z PV będę magazynowal za pomocą grzałki w bojlerze. Zobaczymy jak się to zbilansuje po sezonie lub dwóch.

Co to są regulatory ESCO? Czy one mają za zadanie monitorować czy w danym momencie jest nadprodukcja i wtedy zaliczają grzałkę? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamaa22 jakie masz roczne zużycie prądu jeżeli w okolicach 4000 kWh to nadwyżki nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 15:37, adamaa22 napisał:

Chcę założyć sprzęgło hydrauliczne oraz grzalke elektryczną z termostatem aby dogrzewać wodę nadmiarem energii z fotowoltaiki. Gdzie założyć tą grzalke? Czy zabudować ją w zbiorniku sprzęgla? Myślę że to będzie dobrze miejsce. Jak sądzicie? 

Chęci są dobre, ale wystarczy kupić to co pokazuję poniżej i problemy z głowy

1754173199_sprzgozgrzaka.thumb.jpg.44c17f77a9ddc26323f7f3d5468f5ae2.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.