Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji c.o.


Cygan81
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Cygan81,

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Cygan81 napisał:

Czy w takim wypadku jest potrzebny regulator pokojowy kiedy temat będą załatwiać głowice elektroniczne?

Pozwoliłby na obniżenie o kilka stopni temperatury za zaworem kiedy temperatura pomieszczenia zostałaby osiagnięta. Taki regulator mógłbyś dać w jednym z pomieszczeń, bez głowicy. Wymaga to nieco obserwacji i regulacji ale z tym dasz sobie na pewno radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Dzięki za odpowiedź. To tak: Mam najzimniejsze pomieszczenie, zakładam głowicę zwykłą otwarta na 5,

Pozostałe pomieszczenia są dogrzane, głowice przymykają strumień wody a ta trafia do tego najzimniejszego pomieszczenia,dogrzewa je i regulator pokojowy wysyła sygnał do sterownika i on wyłącza pompę.

Zawór 3D sterowany jest pogodówką podłączoną do sterownika, która ustala jaka temperatura wody ma iść na dom a pompa co regulatorem pokojowym na zasadzie on/off. Dobrze rozumiem?

A jak chcę żeby pompa się nie wyłączała mimo sygnału regulatora, nawet jak są wszystkie pomieszczenia  dogrzane tylko pracowała na małej mocy zasilając cały czas drabinkę i grzejnik na klatce to jak to zrobić?

Histerezą? Ale jak?

Nie mogę tego zakumać jak to ugryźć.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głowic termostatycznych kupiłem zawory termostatyczne aksjalne z nastawa wstępną, więc przepływy też wyreguluję bo mam w szeregu pięć grzejników i ostatni jest do połowy zimny i tam będzie regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Cygan81 napisał:

Pozostałe pomieszczenia są dogrzane, głowice przymykają strumień wody a ta trafia do tego najzimniejszego pomieszczenia,dogrzewa je i regulator pokojowy wysyła sygnał do sterownika i on wyłącza pompę.

Wtedy nie powinien jej wyłączać, ale obniżać za mieszaczem temperaturę o nastawioną ilość stopni. Sterownik musi posiadać taka funkcję w menu zaworu.

12 godzin temu, Cygan81 napisał:

pompa co regulatorem pokojowym na zasadzie on/off.

Tu właśnie chodzi o to, aby pompa się nie wyłączała, zaś regulator pokojowy albo termostat miał wpływ wyłacznie na pracę zaworu.

12 godzin temu, Cygan81 napisał:

A jak chcę żeby pompa się nie wyłączała mimo sygnału regulatora, (...) tylko pracowała na małej mocy zasilając cały czas drabinkę i grzejnik na klatce

W opcjach sterownika poszukaj funkcji stałej pracy pompy CO. 

W K1Pv4 masz opcje obniżenia temperatury. Powinno być to opisane w rozdziale o pogodówce. Ta opcja może być zależna od innych ustawień i nie być widoczna,

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedź.

Zaraz popatrzę w instrukcji, mam sterownik Argos Pid Plus Pellet bo kupiłem kocioł z palnikiem SV200.

Albo włączę go i pogrzebie po stronach. Mam nadzieję, że ma takie opcje.

Zawór będzie sterowany pogodówką i regulatorem, nie będzie się to gryzło razem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zasięgnąć opinii na temat układu, który poskładałem wstępnie bez lutowania na razie.

Na podłodze zrobiłem schemat ściany i kotła 1do 1 i połączyłem poszczególne elementy instalacji.

Z kotła wychodzi śrubunek i trojnik do góry bezpośrednio do naczynia rura 28 a bok trójnika na zasilanie.

Jeszcze tego nie składałem bo pewnie się coś przesunie jak wypoziomuję kocioł.

Od kotła do sprzęgła rury 35, dalej za sprzęgłem 28.

Pierwsza pompa Wilo to zasilanie grzejników, druga to cwu, czeka na połączenie i też będzie na ramie, która przykrece do ściany i na to elementy. Tak będzie szybko i czysto. Pompa cwu będzie przyłączona do trójników widocznych przed sprzęgłem i za zaworem ATV.

Trzecia pompa to kotłowa za zaworem ATV 5/4 z wkładką 55*.

Zawory zwrotne są trzy.IMG_20220124_173857.thumb.jpg.6d293b3c18eac83d2ff8675fcc84d753.jpgIMG_20220124_173913.thumb.jpg.fbbb5aea13f23773b0adcaae95b0059c.jpg

Proszę o opinię czy robota jest dobrze wykonana i może trzeba coś dodać lub coś jest nie tak.

Chce palić pellet, mam nadzieję, że pod pellet będzie instalacja w sam raz.

Powrót i baypas zrobiłem na kolanach 45* bo nie zmiesciłbym się z całym powrotem do kotła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Panowie mam problem. W jaki sposób ma być ustawiony zawór 3D ten na zdjęciu. Po prawej stronie jest kocioł a po lewej rozdzielacz na dom.

Nie mogę dojść do ładu z nim.

W tej pozycji jak na foto puszcza max temperaturę na dom.

Oznaczenie na kablu w sterowniku to Niebieski w prawo, brązowy w lewo.

Jak to ma być?

Proszę i poradę.

Pozdrawiam.

IMG_20220327_180508-2.thumb.jpg.6dd6e044fb1c8af12b3120e93c66a2b5.jpgIMG_20220327_180508-2.thumb.jpg.6dd6e044fb1c8af12b3120e93c66a2b5.jpgIMG_20220327_180607.thumb.jpg.7b385ed6e5f2ca37235cae2583458247.jpgIMG_20220327_180501.thumb.jpg.2b2535e36c5a43a1f28f7fd5897a8134.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki to zawór 3D ale teoretycznie w większości zaworów spłaszczenie na trzpieniu powinno pokazywać usytuowanie zawieradła.

Ustawienie spłaszczenia wg.foto #2 =zawór w pełni otwarty=najwyższa temp.za zaworem

Ustawienie spłaszczenia wg.foto #1 =zawór zamknięty=najniższa temp.za zaworem

Innymi słowy zawieradło powinno "pracować"pomiedzy króćcem gdzie filtr osadnikowy(godz.3) a króćem dolnym(podmieszania godz 6)

Jedno jest istotne aby zawieradło zaworu nie odcinało króćca od strony pompy

Jeżeli zawór będzie się zachowywał jak w opisie(z temperaturą za nim) można przejść do montażu siłownika

3ddd.jpg

3dd.jpg

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Ogarnąłem siłownik do zaworu 3D. Okazało się, że spalił się napęd.

Opis na sterowniku Argos Pid Plus mówi, że brązowy w prawo, niebieski w lewo a czarny to neutralny.

Na siłowniku niebieski jest neutralny i tym sposobem podpiąłem zero do fazy...

Czy moglibyście odpowiedzieć mi na pytanie czy w tym sterowniku jest histereza kotła? Jak pracuje w Pid na pellet to mam ustawione 62* i kocioł mi się wygasza dosłownie na pięć minut. Przebija lekko do 64 i wygasza się i zaraz odpala.  Za zaworem mam na dom ustawione 36*, na dworze +10 a on mi spala 30 kg na dobę pelletu.

Nie mam pomysłu na ustawienie pracy kotła. W każdym ustawieniu spala za dużo jak na mój dom.

Może histereza kotła? Tylko nie widzę jej nigdzie.

Na ekogroszek w dwustanie widziałem.

Proszę o pomoc.

Na wszystkie pytania odpowiem i dołączę zdjęcia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość oraz wybaczenie błędów słownictwa. Jestem nowicjuszem i nie wiele kumam z ogrzewania. Ale do rzeczy. 

Dwa lata temu zakupiłem dom (budowa 2011) parterowy o pow. 140m. Ogrzewany jest na ekogroszek piecem SAS 17kW (wymieniony w 2017). Ustawienia na sterowniku zostały po poprzednim właścicielu. I tu mam pytanie: na pierwszym obiegu mam ustawioną temp. 22.4C (zakres od 10-30C) a na drugim ustawioną mam 32C (zakres od 10-60C). Temp. CWU to 42C (zakres 40-75C). Pierwszy obieg to kaloryfery a drugi to podłogówka (tak mi powiedział poprzedni właściciel). Jedna pompa napędza cały układ ogrzewania i jest podłączona do pieca pod nr 1 obiegu a druga pompa zasilająca podłogówkę podłączona jest pod obieg nr 2. Czy tak powinno być? Narysowałem schemat (mogę przesłać bo tu nie potrafię wkleić) jak to wszystko jest podłączone. Nie wiem czy wszystko dobrze objaśniłem. 

Poproszę o porady. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

Niby tak.

Zszedłem że spalaniem z 30 kg na 24, 23 na dobę. Jeszcze ocieplenie rur zrobię i zobaczę jak to będzie. Pogrzebałem w Pid żeby przebijał temperature kotła i odpalał się rzadziej.

Cały czas ręka na pulsie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich, 

Chciałbym podziękować każdemu na forum za pomoc przy modernizacji kotłowni. Bez was błądził bym we mgle. 

Kotłownia ukończona. Załączam fotki i zapraszam do komentowania. 

Jak będzie sezon napiszę co i jak, to na pewno. 

Kotłownia przed przeróbką. 

 

IMG_20220311_140709.jpg

IMG_20220311_140705.jpg

Już po modernizacji, ale wszędzie wiszą przewody i brak izolacji oraz ogólny nieład. 

IMG_20220325_221125.jpg

IMG_20220406_211716.jpg

Zabudowa pionów płytą, taniej było to zrobić i wypełnić wełną szczelnie. 

IMG_20220611_215633.jpg

I już po zaizolowaniu wszystkiego, schiwaniu kabli, itp. Taka kosmetyka. 

System ocieplenia to rockwool 800.

IMG_20220802_093331.jpg

IMG_20220802_093334.jpg

IMG_20220802_093340.jpg

IMG_20220802_093348.jpg

IMG_20220802_093401.jpg

IMG_20220714_214916.jpg

IMG_20220714_214940.jpg

IMG_20220802_093322.jpg

IMG_20220802_093414.jpg

Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 

Będę jeszcze pisał jak to pracuje. Paliłem ok miesiąc ale pomyliłem płytki, nic nie było ocieplone wuc ten sezon pokaże wszystko. 

Dzięki pozdrawiam 

Cygan. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.