Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji c.o. pod kocioł gazowy


Rothe06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Proszę o poradę odnośnie modernizacji instalacji c.o. pod kocioł gazowy.

Jest to instalacja z górnym rozprowadzeniem z lat '70 na rurach stalowych o zmiennym przekroju na długości 22m. W instalacji na piętrze jest łączenie 10 grzejników o łącznej mocy 17kW.  Obecnie zasilana jest kotłem węglowym zasypowym umieszczonym w piwnicy 5m niżej. Budynek to dom wielorodzinny z lat '50 z cegły i ocieplonym poddaszem. Okna i drzwi pvc.

W związku z budowanym przyłączem na gaz ziemny chciałbym zamontować u siebie kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny (c.w.u+c.o.) na piętrze. Wtedy za ścianą miał bym zarówno kuchnię jak i łazienkę. W związku ze zmieniającym się przekrojem rur rozdziału martwi mnie możliwość niedogrzania części mieszkania.

Czy takie podłączenie jak na rysunku zda egzamin jeśli odpowiednio wyreguluję głowice termostatyczne grzejników (może warto wymienić je na elektroniczne z regulacją temperatury?). Instalację do pieca węglowego chcaiłbym zostawić na wypadek awarii kotła gazowego, braku dostaw gazu lub po prostu znacznego wzrostu cen gazu. W związku z tym czy warto montować wymiennik płytowy czy wystarczą zawory odcinające?

 

Dziękuję za pomoc

 

 

comment_McNPtmlAgb2PFhWtUSG5sLYKcz7aIXnJ.jpg

comment_S7KVc21zrzW7rSlijM0yI3bVT6OCiz0d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ksieciunio

Dziekuję. Rozumiem, tylko gdzie umieścić wymiennik płytowy? Zasilanie i powrót 2" idą w środku mieszkania, więc dopiero na poddaszu jest miejsce na ingerencje. Czy grzejniki i rury warto wymieniać czy zostawić i zobaczyć jak się będzie zachowywać instalacja? Z tego co czytałem wymiennik płytowy będzie powodował dodatkowe starty ciepła gdy nie będę grzał piecem węglowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem stwierdzenia"przy okazjonalnym palenie w kotle węglowym ....."?jakiego nie grzanego obwodu?Rozumiem że wszystkie grzejniki są zasilane albo kotłem węglowym albo gazowym.Instalacja jak w załączniki +zawory zwrotne w odpowiednich miejscach +zawory odcinające +filtry przed pompami.Naczynie otwarte przenieść do pomieszczenia gdzie kocioł węglowy

KHK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@odpowietrznik

Miałem na myśli grzanie piwnicy i parteru poprzez obieg przez wymiennik płytowy przy wygaszonym piecu węglowym i pracującym piecu gazowym (zaznaczyłem na kolor zielony).

Generalnie piec węglowy chciałem zostawić jaki awaryjny, jeśli wszystko będzie pracować poprawnie na piecu gazowym to nie zamierzam używać pieca węglowego.

 

Czy warto przerobić instalację, żeby wpiąć zasilanie i powrót pieca gazowego mniej więcej w tym samym miejscu co piec zasilanie i powrót do pieca węglowego? Chodzi mi o zmienne średnice rur i mogące przy tym powstać problemy z rozprowadzeniem ciepła do innych grzejników.

 

Zapotrzebowanie na ciepło wyszło dość duże: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/45v8

KHK.thumb.jpg.18a626297839b286aad3acf5e90e2362.jpg

794198203_rzutinstalacjico.thumb.jpg.dd61f4fd199eb89b89b07177219e3282.jpg

INSTALACJA C.O. PDF.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.