Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji c.o.


Cygan81
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Cygan81,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i wszystkich pozdrawiam.

Pierwszy raz korzystam z pomocy jakiegokolwiek forum mimo wieku a schemat rysowałem w Paint bardzo długo... Ogólnie jestem świeżak w instalacjach...

 

Mam zamiar zmodernizować moją kotłownię od podstaw. Aktualnie stoi tam kocioł Defro DS 20kW, wodę rozprowadza stara pompa LFP z obejściem grawitacyjnym. Instalacja robiona jeszcze przez majstrów starej daty, czyli główna rura zasilająca z kotła oraz powrót i do niej dospawywane za pomocą kolan hamburskich odgałęzienia w prawo i lewo do grzejników na piętrze. Grawitacja gdy nie ma prądu działa super (różnica poziomów to 3.5m). Naczynie wyrównawcze umiejscowione w najwyższym punkcie klatki schodowej do kotłowni i wyżej od najwyższego punktu o ok 1.5m i zawsze jest tam ciepło od kotłowni. Całość wygląda jak wielki stalowy pająk z mnóstwem zaworów w różnych miejscach.

Kocioł zasila dziewięć grzejników Purmo 600x1200mm, w tym trzy potrójne oraz dwie drabinki (brak termostatów, tylko zwykłe zawory), bojler 140l (na lato grzałka 2kW).

Powierzchnia domu to 190m2, dość dobrze ocieplony ( mur 98cm z poduszką powietrzną 5cm, strop nad piętrem ocieplony wełną 20cm, strop podłogowy 50 cm szlaki, styropian 5cm i beton)okna plastik podwójne szyby, nowe drzwi. Spalanie roczne to około 4 ton kamiennego orzecha. 

I teraz modernizacja- wszystko wyciąć i wstawić:

KOTŁOWNIA

Kocioł Defro eko lux 20kW (sterownik K1pv4)

Sprzęgło Terwat ZM SS01 1" (pompy Grundfos UPM3 AUTO L 15/70, zawór trójdrożny z siłownikiem Esbe ARA 661, zawory zwrotne, odpowietrznik i spust)

Zawór temperaturowy Afriso ATV 45*C

Pompa powrót IBO BETA 25/40

Dwa rozdzielacze po pięć sekcji zrobione z trójników i nypli 1"

Wszystko na miedzi. Wyjście oraz wejście od kotła do sprzęgła rura 1 1/2", za sprzęgłem 1", potem odpowiednio stopniowane

Izolacja termiczna rur.

DOM:

Sterownik pokojowy ST-296 w najzimniejszym pokoju (grzejnik bez głowicy termostatycznej)

Centrala MEROSS MST100

Głowice termostatyczne MEROSS MST100 (pozostałe grzejniki oprócz barierkowych)

Czujnik pogodowy ( nie jestem pewien jeszcze).

Chcę zrobić sterowalną kotłownię oraz odpowiednią dystrybucję ciepła do domu.

Zrobiłem schemat instalacji sam, lecz nie jestem do końca pewien czy jest w porządku i potrzebuję pomocy w postaci oceny zacnych tu forumowiczów.

Na rysunku naczynie oczywiście jest powyżej najwyższego punktu. Wszystkie wyjścia oraz wejścia z rozdzielacza widocznego na schemacie są  teraz dospawane do zasilania i powrotu powyżej obejścia grawitacyjnego (stalowy pająk).

Pierwsza odnoga od prawej będzie zasilać pięć grzejników rurami odpowiednio stopniowanymi (nie ma możliwości rozdzielenia tej grupy).

Tu będą usestymatyzowane zawory w jednym miejscu (dwie ostatnie odnogi patrząc od prawej na rozdzielacze będą poprowadzone przez ścianę). Analogicznie- pierwsze odgałęzienie z rozdzielacza to zasilanie, pierwsze odgałęzienie z rozdzielacza to powrót itd, aż do ostatniego.

Mam jeszcze dwa pytania:

1. Czy w przypadku braku prądu kocioł się wygasi? (brak dmuchawy, podawania paliwa, mała ilość palącego się węgla), temperatura trochę na pewno wzrośnie (brak obejścia grawitacyjnego- nie wiem gdzie można je wstawić)

2. Czy taka modernizacja instalacji może przynieść jakieś oszczędności np w paliwie?

Rysunek pokazuje kocioł oraz przyłącza tak jak będą zamontowane na ścianie.

Dziękuję z góry za jakiekolwiek sugestie i krytykę.

Pozdrawiam, Cygan.1552337866_SCHEMATCODEFRO.thumb.png.d46fc869d1757070020b657c3996a56e.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za rury idące do naczynia do rozdzielacza?do wywalenia.Naczynie ma być podłączone jedynie z kotłem.

Bojler CWU przed sprzęgłem.Jak same grzejniki to wystarczy pompa 40ka.Filtry osadnikowe tuż przed każdą pompą.

45 st dla zaworu temperaturowego to za mała wartość.

sche.jpg

Teraz, Grundfos napisał:

Co to za rury idące od naczynia do rozdzielacza?do wywalenia.Naczynie ma być podłączone jedynie z kotłem.

Bojler CWU przed sprzęgłem.Jak same grzejniki to wystarczy pompa 40ka.Filtry osadnikowe tuż przed każdą pompą.

45 st dla zaworu temperaturowego to za mała wartość.

sche.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Naczynie miało być narysowane powyżej tych rur. Te rury to zasilanie i powrót na dwa grzejniki. Mój błąd w rysunku.

Czyli tak:

Zawór temperaturowy Afriso ATV 55*C

Sprzęgło na jedną pompę 40 

Bojler przed sprzęgłem z pompą ( jeśli można przykład pompy)

Filtr skośny przed pompą c.w.u.

Za pompą zawór zwrotny

Przed zaworem temperaturowym filtr wypada

Za pompą powrotu zawór zwrotny.

Reszta zostaje bez zmian?

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Pozdrawiam, Cygan.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dodaję poprawiony schemat według sugestii Grundfos.

Pytanie odnośnie obiegu na c.w.u. Dlaczego dajemy przed sprzęgłem?365944507_SCHEMATCODEFRO-1.thumb.png.255681e3ad8a0b3fe750f7737040a04d.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o porę letnią gdy grzana jest tylko woda użytkowa.Jak obieg CWU za sprzęgłem to musi chodzić wtedy niepotrzebnie pompa ta od VTC bo musi dostarczyć czynnik grzewczy do sprzęgła a gdy obieg CWU przed sprzęgłem to chodzi tylko sama pompa CWU.Chociaż w twoim przypadku mogłaby być i za sprzegłem bo jak mówisz w lecie grzejesz grzałką.Ale mimo to w niczym  nie przeszkadza aby obieg CWU był przed.Można też zrobić taniej tą instalację czyli jedna opcja na zaworze 4D i druga,jeszcze tańsza) na pompie obiegu kotłowego która jest odpowiedzialna za zabezpieczenie temp.powrotu do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za odpowiedź.

Zastosuję się do twoich sugestii i zrobię według tego nowego schematu. Grzałka grzałką ale różnie to bywa. 

Grzebałem po internecie i złożę sprzęgło sam. Z pompą IBO Beta 25/40 i zaworem 3D z siłownikiem Afriso ARM 343, sprzęgło jednoobiegowe, zawór zwrotny, zawory kulowe i filtr zapłacę o niebo mniej niż za gotowca. Dzięki tobie kasa która zostanie pójdzie na głowice termostatyczne i centralki🙂.

Na c.w.u. zastosuję taką samą pompę jak do sprzęgła.

Pytanie jeszcze:

Czy pompa powrotu musi być jakaś większa? Nie wiem jaką tam zastosować.

I drugie pytanie:

Czy taka gruba przeróbka instalacji w kotłowni oraz w domu może przynieść jakieś oszczędności? Czysto teoretycznie.

Dziękuję za odpowiedzi.

Dzięki jeszcze raz Grundfos...

Pozdrawiam, Cygan.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Poczytałem trochę tu na forum i opinie na necie. Zakupię Grundfos albo LFP Leszno.

Czyli wychodzi na to, że wszystkie trzy pompy 25/40.

Odnośnie schematu:

Te odpowietrzniki na rozdzielaczach to są konieczne czy to tylko mój wymysł zbędny?

Rura bezpieczeństwa 28 miedź?

Dzięki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Cygan81 napisał:

Te odpowietrzniki na rozdzielaczach to są konieczne czy to tylko mój wymysł zbędny?

Jeżeli są odpowietrzniki na grzejnikach(powinny być) to na rozdzielaczu nie są konieczne ale nie zaszkodzą

Odpowietrznik za to musi być za pompą na zasilaniu CWU

13 godzin temu, Cygan81 napisał:

Rura bezpieczeństwa 28 miedź?

jeżeli miedź to tak - 28 minimum. Samo podłączenie przy naczyniu też inaczej powinno wyglądać

0300178c.jpg.33a8800452072caccf1ab2821d90c5aa.jpg

I tego zaworu na wyjściu z kotła(na rurze bezpieczeństwa) nie może być. Możesz go dać na odejściu, na poziomym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za podpowiedzi.

Dodaję poprawiony schemat.

W instalacji zastosuję pompy Grundfos Alpha 1L 25/40.

Czy te wszystkie zabiegi pozwolą na lepsze sterowanie ilością ciepła w domu oraz ilością spalanego paliwa? Dotychczas w cieplejsze dni nie miałem co robić z nadmiarem ciepła jak kocioł był zasypany i pewnie szło w niebo bo w domu grzejniki zakręcone niektóre.

Dodam, że komin w tym roku wymieniałem na żarokwas 1mm. Wysokość komina to 13 m, rura 140mm.

Mierzony ciąg anemometrem w normie.

Później wkleję zdjęcie jak kiszenie opału zalepiło wkład kominowy 150mm u znajomka.

Pozdrawiam, Cygan.169889937_SCHEMATCODEFRO-2.jpg.cb5e39ba3ea063dbda2d22e0e82a8f60.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, Cygan81 napisał:

Czy te wszystkie zabiegi pozwolą na lepsze sterowanie ilością ciepła w domu oraz ilością spalanego paliwa?

Oczywiście że tak - raz że w podajnikowym spalisz opał z większą sprawnością a dwa kocioł będzie w podtrzymaniu jak nie będzie zapotrzebowania na ciepło.

Kocioł 20kW sporo przewymiarowany. Celuj w 10 - max. 12kW

Podłaczenie naczynia nadal źle - rura bezpieczeństwa ma iść przy naczyniu do górnej jego części(porównaj z załączoną wcześniej grafiką)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za odpowiedź. Rura umieszczona przy samej krawędzi naczynia.

Później dodam poprawiony schemat.

Miałem dylemat z mocą kotła.

Wychodzi na to, że wstawię Defro eko lux 15kW. Czy on mi wystarczy?

Nie będzie nie domagał?

https://cieplo.app/wynik/h4at

Ok. A teraz obiecane fotki.

Znajomy ma dom 110m2 z czego 15 m podlogówka. Kocioł Żubr 25kW. Ocieplił 10 cm styropian. Komin 11 m z czego 5 m od góry wyglądał tak jak na zdjęciach.

Od czasu do czasu spalał płyty meblowe bo węglem za gorąco w domu.

Wymieniałem mu wkład, ważył chyba 1000 ton... Wkład 150mm, prześwit w środku ok 50mm...IMG_20210726_143712.thumb.jpg.5cbc899f4e579c8acc6b7bcec7034d9f.jpgIMG_20210726_143712.thumb.jpg.5cbc899f4e579c8acc6b7bcec7034d9f.jpgIMG_20210726_143703.thumb.jpg.11f09235a8382292299d908eaf8b3e1c.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20210726_143723.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 15kW za duży. To wyliczenie(zapotrzebowania na moc) to dla temp -20st a takich dni zimą masz 10. Przeciętną Ci wyliczyło 7 kW więc 12 to już za dużo. W dodatku to zapotrzebowanie razem z CWU. U siebie mam 12kW i 170mkw i kocioł w mrozy poniżej 20st spokojnie dawał radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cygan81 napisał:

Witam,

Dzięki za odpowiedź. Rura umieszczona przy samej krawędzi naczynia.

Później dodam poprawiony schemat.

Miałem dylemat z mocą kotła.

Wychodzi na to, że wstawię Defro eko lux 15kW. Czy on mi wystarczy?

Nie będzie nie domagał?

https://cieplo.app/wynik/h4at

Ok. A teraz obiecane fotki.

Znajomy ma dom 110m2 z czego 15 m podlogówka. Kocioł Żubr 25kW. Ocieplił 10 cm styropian. Komin 11 m z czego 5 m od góry wyglądał tak jak na zdjęciach.

Od czasu do czasu spalał płyty meblowe bo węglem za gorąco w domu.

Wymieniałem mu wkład, ważył chyba 1000 ton... Wkład 150mm, prześwit w środku ok 50mm...IMG_20210726_143712.thumb.jpg.5cbc899f4e579c8acc6b7bcec7034d9f.jpgIMG_20210726_143712.thumb.jpg.5cbc899f4e579c8acc6b7bcec7034d9f.jpgIMG_20210726_143703.thumb.jpg.11f09235a8382292299d908eaf8b3e1c.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20210726_143723.jpg

 

Takie są skutki palenia płyt meblowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

15kW będzie chyba w porządku. Mam do adaptacji jeszcze około 50m2. Tylko oczywiście brak czasu na remonty. W kotłach na ekogroszek można modulować moc cieplną?

hajtaler428 a ile ogrzewasz m²? 

 

170m² sorry. Pytanie miało dotyczyć czy masz nowe budownictwo czy stary dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na Leszno, zwykłe są miarę cenowo ale elektroniczne to już dosyć drogie. Powiem ci szczerze, że mam duży problem z wyborem pomp.

Bez elektroniki trzy sztuki to trochę energii pochłoną. Chyba, że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie słyszałem... Już szybciutko patrzę.

Dzięki Ci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale u mnie grundfos ponad dwadzieścia lat chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB evosta2 25/40/70. Sambor jak sądzisz? Trzy sztuki i będę miał po temacie...

Obecnie w instalacji mam starą Grundfos. Będzie z 17 lat. Ale idźmy z duchem postępu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cygan81 napisał:

Pytanie miało dotyczyć czy masz nowe budownictwo czy stary dom.

Dom po rozbudowie. Ocieplony styropianem 15cm, dach 15cm wełny, strop 15 cm wełny, strop w piwnicy nieocieplony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Cygan81 napisał:

Bez elektroniki trzy sztuki to trochę energii pochłoną. Chyba, że się mylę.

Proste liczenie. Przykładowo te trzy pompy pracują non stop i pobierają 25W *3 pompy= prawie  2kwh /dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniki dostosowują się z poborem energii do aktualnych potrzeb instalacji.

Wydaje mi się, że pochłoną w ten sposób mniej energii.

hajtaler428 ja mam stare budownictwo, w miarę ocieplony. 

Może masz rację z taką wielkością kotła.

Tylko jak mi zabraknie tych kilku kW to może być lipa...

15kW rozsądne by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Cygan81 napisał:

DAB evosta2 25/40/70

To dobra pompa, do wyjęcia na allegro za ok 320zł, to ok 60zł więcej od ibo.

Myślę że warto.

Choć czerwony grundfos lub wilo są lepsze i mniej jedzą prądu

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.