Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwutlenek węgla + Kolektor


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytałem na temat różnych pomysłów budowy kolektora

Ma pytanie: Czy takiego kolektora nie można wypełnić gazem - dwutlenkiem węgla, aby w środku uzyskać efekt cieplarniany

Dwutlenek węgla jest przezroczysty dla promieni słonecznych, więc ogrzewa absorber.

Absorber emituje promienie podczerwone z powrotem i odbijaja się od cząsteczek gazu z  dwutlenku węgla

Jeżeli panel sie szczelnie zamknie to co z para wodną?

Z drugie strony solary próżniowe sa szczelne i z tego co wiem to nie parują  

Jest to na podstawie pomysłu @Juzef

Znalazłem taki filmik o efekcie cieplarnianym z dwutlenku węgla

'

Proszę o opinie

SOLAR1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2021 o 09:20, genesis72 napisał:

Czy takiego kolektora nie można wypełnić gazem - dwutlenkiem węgla, aby w środku uzyskać efekt cieplarniany

Można. Ale pewnie się nie opłaca. Zysk prawdopodobnie nie uzasadni kosztów i komplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2021 o 11:00, szakallo napisał:

Jakim tajemnym sposobem CO2 pochłania promieniowanie podczerwone tylko w jedną stronę?

spacer.png

Nie pochłania, tylko odbija

Promieniowanie podczerwone, z tego co wiem,  jest promieniowanie typu długiego i dwutlenek węgla go zatrzymuje,

 a  promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem krotkofalowym, dlatego jest "przezroczyste" dla dwutlenku wegla

Film jest chyba dowodem dowodem

"wiadomo już, że dwutlenek węgla (a także metan i para wodna) są przezroczyste dla promieniowania widzialnego, pochłaniają natomiast promieniowanie podczerwone. To właśnie tej ich własności zawdzięczamy istnienie efektu cieplarnianego, który pozwala naszej planecie utrzymywać przyjazne dla nas temperatury powierzchni Ziemi (a nie niższe o ok. 30 stopni). Gdy ogrzewana promieniami słonecznymi Ziemia emituje promieniowanie podczerwone, gazy cieplarniane je absorbują, dzięki czemu podnoszą swoją temperaturę i same również promieniują w podczerwieni, częściowo w stronę Ziemi (więcej na ten temat w tekście"

Źródło: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/chcecie-dowodow-ze-co2-ma-wplyw-na-efekt-cieplarniany-prosze-bardzo-80

Tylko nie wiem czy efekt jest na tyle duży, aby to było opłacalne 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę dołączyć tą "Wypowiedż do poprzedniej wypowiedzi"

Sorry

Dwutlenek węgla pochłania promieniowanie "dwutlenek węgla intensywnie pochłania promieniowanie " , ale to nie zmienia stanu rzeczy

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/efekt-cieplarniany-dla-sredniozaawansowanych-411

 5e775e992f53a_widmo-promieniowania-tab.pNiestety jest to tylko teoria

Nie wiem jak to by było w praktyce, czy moje przypuszczenia się prawdzą?

Natrafiłem na

 

"Miedziany absorber powierzchniowy posiada pokrycie wysokoselektywne wykonane w technologii próżniowej, które zapewnia szczególnie dobre przewodzenie ciepła do podwójnego meandra, znajdującego się z drugiej strony, który połączony jest z absorberem metodą zgrzewania ultradźwiękowego (rys. 8.7). Wypełnienie kolektora gazem szlachetnym między absorberem a szybą znacznie zmniejsza straty ciepła. Zamknięta komora - tak jak przy szybach termicznych - wypełniona jest ciężkim gazem szlachetnym ograniczającym konwekcję. Dzięki hermetycznie szczelnej konstrukcji kolektora, pokrycie absorbera dodatkowo chronione jest zarówno przed wpływem środowiska naturalnego, jak i wilgotnego powietrza, pyłu i substancji szkodliwych. Zastosowane rozwiązanie przyczynia się do wydłużenia żywotności kolektora (rys. 8.8)"

Źródło:

Proszę o komentarze

 

 

Projekt Norweski - Instalacje Solarne(1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na wykresie masz które części długości fali promieniowania słonecznego pochłania ziemska atmosfera oraz ilości dla danego gazu.

Więc pochłania czy nie?

Każda dziura w czerwonym to ilość pochłanianego promieniowania do poziomu morza. Dodatkowo zanim zaczniemy wierzyć ślepo w wszystkie teorie z ociepleniem dołączę jeszcze coś o czym nikt nie wspomina i nie widziałem żadnej korelacji z badaniami klimatu.

Położenie magnetycznego bieguna ziemi, nie muszę wspominać chyba że tamtędy dostają się do ziemi najbardziej energetyczne cząsteczki ze słońca.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozważanie ma sens dla odpowiednich grubości atmosfery np dla 10-20 km, a nie dla 10-20 mm w kolektorze solarnym.

Gdyby konkretny gaz w kolektorze solarnym dawałby jakiś pozytywny efekt, to na pewno byłby w nim zastosowany , a nic mi nie wiadomo o takich działaniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, genesis72 napisał:

Wytłumacz mi, dlaczego na filmie " Dwutlenek węgla i efekt cieplarniany" absober "pochłania" więcej promieniowania, czyli więcej sie nagrzewa?

Nim odpowiem, intepretując to zagadnienie, to należy pewne zagadnienia uściślić. 

 

Zawartość pierwszego pojemnika z umieszczoną wewnątrz płytką absorbera, została wypełniona CO2, czyli gazem składającym się z trzech atomów i na dodatek różnych pierwiastków.

Gazy o takiej budowie, absorbują promieniowanie w zakresie podczerwieni.


Zawartość drugiego pojemnika z umieszczoną wewnątrz płytką absorbera, została wypełniona powietrzem atmosferycznym, czyli mieszaniną gazów o budowie cząsteczek dwu atomowych, ale zbudowanych z tych samych pierwiastków.

Gazy o takiej budowie, nie absorbują promieniowania w zakresie podczerwieni.


No to teraz skrótowo wzmianka o metodach przekazywania ciepła: promieniowanie, konwekcja, przewodzenie.
 

W pierwszym i drugim pojemniku płytki absorbera, absorbowały ciepło wskutek promieniowania.
Natomiast, w pierwszym pojemniku ciepło na skutek promieniowania absorbował także CO2. 
Pobudzone w drgania cząsteczki CO2, przekazywały swoją energie cieplną drogą konwekcji (a może także drogą promieniowania) do płytki absorbera.

Stąd takie różnice wyników pomiarów temperatury, w wnętrzach pojemników.

ps.
Nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem to skomplikowane zagadnienie, na język prosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w pierwszym pojemniku CO2 jest dodatkowym absorberem

Czyli w teorii, gbyby wypełnić panel solarny (szczelny) CO2 to by zyskał dodatkowy absorber, czyli bylby sprawniejszy?

Z filmu wynika, że w ciagu 10 min wzost temeratury jest o 25 % (0.8C z 28,0C) stopnia

Rozumiem, że to nie jest liniowo i w pewnym momecie ten wrost sie zatrzyma

Czy dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest przewodność cieplna CO2 a jaka próżni? Pytam bo nie wiem czy to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próżnię masz chyba w kolektorach rurowych

image.jpeg.ddff76a3ecf0d823a28ccf0bbba0e5b5.jpeg

Tylko próżni raczej nie uzyskasz na kolektorze plaskim. Normalnie warunki to ok 1 atm. a prożnia to blisko 0 atmmosfera

Więc robiąć próznie, trzeba by było wypompowac powietrze czym ok 1 atm (1 kg na cm2) uzyskujac tym samym, że powietrze na zewnatrz panelu napiska na szybe ok 1 atm (1 kg/cm2)

Zamieniając powietrze na dwutlenek węgla uzyskuje się to samo ciśnienia, tak jak w szybach zestolonych (też nie masz w srodku prozni tylko gaz, dawniej się mylnie mówiło, że jest próżnia)

Próżnia nie przewodzi ciepła

Chyba dobrze wytłumaczyłem

 

Gaz λ W/m K
0°C 100°C 200°C 300°C 400°C 500°C 600°0 700°C 800°C 900°C 1000°C
wodór 0,1595 0,198 0,2310 0,2612 0,2880 0,314 0,3395 0,3668 0,3935 0,4194 0,4167
azot 0,0227 0,0291 0,0347 0,0407 0,0465 0,0522 0,0578 0,0634 0,0687 0,0737 0,0785
tlen 0,0232 0,0309 0,0383 0,0458 0,0550 0,0597 0,0661 0,0723 0,0779 0,0831 0,0882
tlenek węgla 0,0215 0,0274 0,0529 0,0383 0,0440 0,0495 0,0550 0,0601 0,0651 0,0697 0,0743
dwutlenek węgla 0,0137 0,0213 0,0288 0,0367 0,0441 0,0512 0,0579 0,0645 0,0707 0,0765 0,0821
metan 0,0294 0,0480 0,0701 0,0926 0,118 0,143 0,1707 0,1968 0,2202 0,2502 0,2769
etan 0,0180 0,0309 0,0466 0,0639 0,0829 0,1023 0,1213 0,1400 0,1584 - -
etylen 0,0168 0,0295 0,0441 0,0594 0,0762 0,0923 0,1083 0,1237 0,1349 - -
para przegrzana 0,015 0,0217 0,0289 0,0365 0,0446 0,0531 0,0618 0,0709 0,0804 0,09

0,0997

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiczne jest chyba dla wszystkich że mamy 3 podstawowe sposoby wymiany ciepła.

Konwekcja, przewodzenie i promieniowanie.

W kolektorze próżniowym jest próżnia bo to najlepiej izoluje a hotpipe nie wytraca energii przez konwekcję na zewnątrz.

Dodatkowo przy gazach ciśnienie zmienia ilość ciepła przekazywanego przez konwekcję. Jest tu wiele zmiennych ciężko powiedzieć który sposób byłby najlepszy.

genesin - próżnia nie przewodzi ale promieniowanie działa cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, Wydajniejszy w zimiemie jest kolektor próżniowy, ale w warunkach domowych praktycznie nie do zrobienia.

A firmowe zestawy sa drogie :)) Koszty zwrotu zakupu się bardzo wydłużają?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko  kolektor próżniowy to koszt ok. 1800,  1900 zl

kolektor płaski zbudujesz za 400 zł, czyli zyskujesz ok 1500 , 1400 zł

teraz pytanie, Czy kolektor próżniowy jest na tyle wydajny aby zwróciło Ci sie te 1400 zł w miarę szybkim czasie

Czy nie lepszym zyskiem ekonomicznym jest budowa np 2 kolektorów płaskich, (które beda miały lepsza wydajność) niż jeden kolektor próżniowy, który ma o wiele dłuższy okres zwrotu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, genesis72 napisał:

Z tego co czytałem, Wydajniejszy w zimiemie jest kolektor próżniowy, ale w warunkach domowych praktycznie nie do zrobienia.

A firmowe zestawy sa drogie :)) Koszty zwrotu zakupu się bardzo wydłużają?

 

Wystarczy , że kupisz same rury próżniowe z ciepłowodami np tu  https://allegro.pl/oferta/rura-prozniowa-47-1800-np-do-kolektora-firmy-watt-10611640660?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_bathroom-heating_ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=Cj0KCQjw9_mDBhCGARIsAN3PaFPP7XyKJNeM79NiWq_0tkG0tewEOOeKRIO-uh__B217RIn6hcIzoxMaAmRwEALw_wcB

Skrzynkę sobie sam zrobisz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to są tylko same rury próżniowe bez absorbera?

https://allegro.pl/oferta/rura-prozniowa-58-1800-10586496130

A to jest z absorberem i z heat pipe - załacznik ?

 

 

 

1.Czy podczas gradobicia zdarzyło Ci się aby rurka pękła lub się rozszczelniła?

2. Czy takie rury potrafia się rozszczelnic - nie "trzymaja próżni"

heat_Pipe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie 

Czy w próżni przepuszcza promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone to fale 

Próznia jest doskonałym izolatorem ciepla. A cieplo to przekaz ruch cząsteczek - przekaz (w prózni nie ma co przekazywac - nie ma transportu cząstek i dlatego jest doskołym izolatorem)

Czy tu należzy rozdzielim promieniowanie (podczerwone) od ruchu czasteczek (cieplo)? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, genesis72 napisał:

Mam pytanie ,,,

Ja mam radę dla Ciebie.
Nie musisz znać się na wszystkim, ale komunikacje w formie pisanej, na dodatek w języku ojczystym należało by zdecydowanie poprawić.  


Ciepło przekazywane jest na drodze promieniowania, konwekcji i przewodzenia.

Ciepło zawsze przekazywane jest z ciała o wyższej temperaturze, do ciała (otoczenia) o niższej temperaturze.
Każde ciało, które ma temperaturę wyższą od temperatury -273,15 *C jest źródłem promieniowania podczerwonego.

Jeżeli promieniowanie podczerwone napotka na swej drodze ciało materialne, to w zależności od właściwości tego ciała będziemy mieli do czynienia z zjawiskami:

- promieniowanie będzie wnikać w to ciało, zamieniając się na energię wewnętrzną tego ciała.
- promieniowanie ulegnie odbiciu od powierzchni ciała.
- promieniowanie przejdzie przez to ciało, ale także może zmienić kierunek promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, genesis72 napisał:

Ale, czy próżnia zatrzymuje promieniowanie podczerwone? ,,,

Dla fal elektromagnetycznych, w przeciwieństwie do fal mechanicznych, próżnia nie stanowi żadnej przeszkody.
Czyli fale elektromagnetyczne rozprzestrzeniają się w próżni. 

Widmo fal elektromagnetycznych  obejmuje fale długie, radiowe oraz telewizyjne, promieniowanie
podczerwone, światło widzialne, światło nadfioletowe, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.


ps.
By uzyskać pożądany efekt cieplny, strumień promieniowania podczerwonego powinien mieć odpowiednie natężanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.