Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na eko groszek


pablo32

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, HarryH napisał:

No to już siedzisz w takim samym gównie jak ja. Tylko mnie ZE nie dał mocy, a Ty zanurzyłeś się sam. 

W jak zacząłem budować dom 2 lata temu był groch i teraz szukam piec. Ale "teraz" zastanawiam się nad czymś innym jeśli będzie to możliwe A jak nie to kupię piec na groch. Muszę pomyśleć nad zasobnikiem cwu by w lecie nie grzać wody groszkiem tylko prądem (grzałka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

https://allegro.pl/oferta/bojler-galmet-neptun-kombi-140-terma-elektryczny-p-9056199231?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=Cj0KCQjwzN71BRCOARIsAF8pjfheu0HJFj3MMNVxt9QKt6FJcubwS_HRAvgNmL8v7H4Z6uDx7XnFy1caAsznEALw_wcB

Tu masz tańszą opcje. Mam taki od 6-iu lat. 

Jak już chcesz iść w ten kocioł na paliwo  stałe, to ja osobiście wybrałbym pellet. I nie dlatego, że nim ogrzewam, ale dla wygody, czystości... Jak stwierdzisz, że prądem za drogo, to zasobnik podłączysz do kotła pelletowego i będzie się automatycznie rozpalał w razie potrzeby grzania CWU. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Defro 9kW i Biawar dwupłaszczowy. Serwis fabryczny uruchamiał to wszystko pół roku bezskutecznie (kocioł pracował w dwustanie), aż wreszcie pozwolili mi zrobić to samemu przesyłając tylko części. Od tego czasu działa wszystko idealnie, nawet na 3kW. 8lat gwary na wymiennik i 4 na sterownik. Ale ja mam piwnicę 70 m2. z osobnym wejściem, więc cały ten syf nie gnoi mi mieszkania, nie muszę tam też schodzić częściej niż co 10 dni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do CWU to pompa może grzać ci wodę. Jeżeli pójdziesz w pellet, to można sobie zafundować coś jak poniżej. Grzanie wody samym prądem puści cie Kolego z torbami. Dla planowanych czterech osób zużycie wody może już być znaczne. Tu na jedna zużytą kwh masz 3 do 4kwh uzysku cieplnego. 

https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/pompa-ciepla-wody-uzytkowej-zamiast-bojlera-elektrycznego.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, HarryH napisał:

Ja mam Defro 9kW i Biawar dwupłaszczowy. Serwis fabryczny uruchamiał to wszystko pół roku bezskutecznie (kocioł pracował w dwustanie), aż wreszcie pozwolili mi zrobić to samemu przesyłając tylko części. Od tego czasu działa wszystko idealnie, nawet na 3kW. 8lat gwary na wymiennik i 4 na sterownik. Ale ja mam piwnicę 70 m2. z osobnym wejściem, więc cały ten syf nie gnoi mi mieszkania, nie muszę tam też schodzić częściej niż co 10 dni.

 

Ile wyszło Ci grochu w tą zimę? Też mam piwnicę i tam kotłownię piwnicę mam 35m2 więc nie będzie problemu z brudnym mieszkaniem. Ogólnie ten piec defro ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Outsider napisał:

Co do CWU to pompa może grzać ci wodę. Jeżeli pójdziesz w pellet, to można sobie zafundować coś jak poniżej. Grzanie wody samym prądem puści cie Kolego z torbami. Dla planowanych czterech osób zużycie wody może już być znaczne. Tu na jedna zużytą kwh masz 3 do 4kwh uzysku cieplnego. 

https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/pompa-ciepla-wody-uzytkowej-zamiast-bojlera-elektrycznego.html

Ostatnio widziałem coś takiego. Użytkuje to Pan?

1 minutę temu, pospisz napisał:

To jest jedyny producent którego polecam unikać. 

Ok 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach będę miał zamontowany podobny boiler Aristona o pojemności 80 l. U mnie jest małe zapotrzebowanie.

A na forum nie zwracamy się do siebie per Pan.

Wytwarzanie_ciepłej_wody_-_Katalog_marzec_2019_24.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla paliwa stałego można wybrać Technix Pel 10

Dać do niego zasobnik od 15ki i będzie wygodnie. 

Kocioł posiada Ecodesign, 5klase i ma 4kanaly przy czym ostatni stanowi wymiennik rurowy. Dzięki temu, że SVka grzeje wymiennik od samego dołu kocioł ma małe wymiary i bardzo wydajny wymiennik nie potrzebujący ton ceramiki czy męczących i brudzących przy poziomym wymienniku zawirowaczy (swoją drogą dodatki niezbędne dla retort palących w górę przy wzroście wymiarów wymiennika)

Kocioł jest na pellet, ale można zejść do ekogroszkowego

 

Przyznam, że pojawiają się zapytania, czy można podnieść górę wymiennika i wykonać mufy pod montaż grzałek do prądu z paneli fotowoltaicznych

 

http://kotly.es24.pl/opis/2664080/technix-pel-10kw-pellet--ekogroszek.html

 

Ten mały palnik będzie modulować ładnie od 2kW na dobrym pellecie. Pellet daje możliwość wygaszania więc grzanie samego bojlera jest wygodne. Dać duża histerezę na bojler na 10st.C i pewnie rozpali oraz dogrzeje bojler ze dwa razy na dobę. Zależy ile wody te 4osoby zużywają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na sterowanie nie zdecydował bym się. Pod ekogroch tak pod pellet nie. Musi upłynąć trochę czasu i pierwszych użytkowników testerów zanim dostanie drugie życie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sterowanie jest pod pellet z możliwością zejścia do ekogroszku. 

Póki co użytkownicy zadowoleni,bo jest prosto, instalatorzy też. Bardziej rozwinięte sterowania na 2-3zawory będą do jesieni, jak ktoś lubi sobie życie komplikować.

Faktem jest, że zapewne rozwinięcia czy zmiany softu będą się z czasem pojawiać, to normalne dla każdego producenta sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pablo32 napisał:

Grzałke dajesz do niego?

Już mam grzałkę 2kW i zegar na taryfę G12. Prądem taniej i bezobsługowo w lecie, zimą gdy kocioł i tak pracuje-taniej węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brzmi rozsądnie.

Jedna sprawa mnie jednak nurtuje. U mnie przy każdym rozpalaniu wymiennik jest mokry. Jak się to ma do korozji? Z jednej strony walka o temp.powrotu, a z drugiej mokry kocioł codziennie przez całe lato?  Co z gwarancją i trwałością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie przy palniku SV200 opalanym o tej porze roku groszkomialem takiego zjawiska nie obserwuję.

 

W domowym kotle kropelki wody mi się pojawiają przy dłuższym postoju latem tak po 10-14dniach niepalenia w kotle (wygaszony trwałe,bo są solary) kocioł zawsze po lecie przed startem nowego sezonu jest pokryty powierzchowna korozją, zjawisko ustępuje po paru dniach normalnego palenia. Wymiennik jest bodajże z 2010 czy 2011roku,nie pamiętam dokładnie.

 

Istotnie jednak wystepowało w kotle pelletowym i najważniejszym elementem, który pomógł było ustawienie, że przy wygaszaniu ma domyślnie pilnować minimalnej temperatury wody na kotle 50st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HarryH napisał:

To brzmi rozsądnie.

Jedna sprawa mnie jednak nurtuje. U mnie przy każdym rozpalaniu wymiennik jest mokry. Jak się to ma do korozji? Z jednej strony walka o temp.powrotu, a z drugiej mokry kocioł codziennie przez całe lato?  Co z gwarancją i trwałością?

Tak dla testu:

Odpalaj kociol gdy jego temperatura wynosi nie mniej jak 45C. Powtorz gdy temperatura kotla jest ponizej 40C.

Jezeli temperatura kotla jest nizsza niz 40C to rozpalaj przy otworzonych/uchylonych drzwiczkach - dla testu.

Wnioski wyciagnij sam i opisz. To tak dla powiazania z tematem "ochrona powrotu", RCK oraz kondensacja skroplin w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę rozpalac przy uchylonych drzwiach, bo sterownik ma przepływomierz powietrza. A 55C na powrocie jest warunkiem gwarancji i sterownik rejestruje temp. powrotu od pierwszego uruchomienia.

Z rok temu pisałem o kotle w starym domu, który ochrony nie miał żadnej i bezawaryjnie pracował kilkanaście lat, aż doszła do mnie sieć ciepłownicza. Więc bardziej tu obawiam się gwarancji, niż chemiczno-fizycznych zjawisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HarryH napisał:

Nie mogę rozpalac przy uchylonych drzwiach, bo sterownik ma przepływomierz powietrza

Jesli masz na mysli ten dodatkowy wiatraczek na dmuchawie to on w niczym nie przeszkadza. On jest "slepy" na otwarte drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.