Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście na pellet


PjoterR

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.03.2021 o 20:57, PjoterR napisał:

Co racja to racja nie ma co iść w poł środki.  Ale taka laguna na 16 patyków odpada. Górna granica to 10 tysięcy a jeszcze  lepiej coś poniżej. Coś może podpowiecie wystarczy mi 10 - 12 kw. 

Dodam jeszcze że nie ma szans na dofinansowanie  ponieważ mam dosyć nowa chałupę. 

Jeśli masz dom oddany do użytkowania to dostaniesz dofinansowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.03.2021 o 20:08, radik81 napisał:

Są jeszcze dofinansowania, ja korzystałem z programu "Czyste powietrze", trochę kasy zwrócili no i Laguna trzy lata temu kosztowała sporo mniej. Dlatego warto trochę poświęcić czasu, popytać, poczytać, posłuchać dobrych kolegów z forum i przede wszystkim znaleźć dobrego instalatora.

Laguna teraz kosztuje ponad 16 tyś. ale mimo tej ceny, znając już ten kocioł gdybym miał jeszcze raz dokonać wyboru raczej zdecydowałbym się właśnie na nią.

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, dlatego chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Proszę o informację czy Laguna łapie się na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, bo nie mogłem jej znaleźć na liście ZUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie wiecie czasem czy Laguna łapie się na zwiększoną dotację, tą od 1.07.2021. Mają ją dostać urządzenia, które emitują poniżej 20 mg/m3 pyłu. Laguna ma na mocy nominalnej 13,5 mg, a na mocy minimalnej 20,9 mg i nie wiem, która wartość jest brana pod uwagę przez NFOŚIGW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia 2020 wymagany jest Ecodesign a to jest wartość uśredniona z badania na 30 i 100%mocy

Kotły badane po styczniu 2020 w Instytucie Energetyki maja juz wydawane tylko same Ecodesign, nie są wydawane "stare" 5klasy

 

Zatem należy spojrzeć na dokument Ecodesign, po polsku ekoprojekt i sprawdzić czy emisja pyłu jest <=20mg/m3

 

15 godzin temu, RyszardF napisał:

Tak właśnie myślałem, ale doradca energetyczny z NFOŚIGW miał mi sprawdzić, czy chodzi o moc nominalną czy minimalną i już 2 dni się nie odzywa. Wstępnie mi mówił, że powinno chodzić o moc nominalną, ale miał sprawdzić w ustawie, ale do tej pory echo?

Jak tak mówił, to znaczy ,że za przeproszeniem wie jak kawę zaparzyć.

od stycznia 2020 jest Ecodesign i dane z tego dokumentu są wiążące. Część instytutów przestała wydawać po styczniu 2020 stare 5klasy, ale jak urzędnicy wydający dotację nie nadążają za tym, co sami wymyslają, to jest jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja znalazłem dla Laguny jedynie dokument z badania na Ecodesign we Włoszech

https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2018/07/Badania-laguna-P.pdf

A na temat badania w Polsce nic nie znalazłem. Babka na infolinii Czystego Powietrza nic nie mówiła, że urządzenie musi mieć badanie w Polsce tylko, że musi mieć klasę Ekodesign (Ekoprojekt). Upewnijcie mnie, czy nic się nie zmieniło w kwestii Laguny jeśli chodzi o dofinansowanie do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło. Nie wszystko musi być badane w Łodzi. Z Czystego Powietrza brał @radik81 i mój znajomy co mieszka 15km ode mnie

Wyceniałes już tą Lagunę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak u kolegi @Puławiak, dostałem dobrą cenę zważając na dzisiejsze ceny, ale jeszcze jestem na etapie trawienia, czy stać mnie na kotłownię za 30.000 zł (mówię o całej modernizacji).

Tak przy okazji (przepraszam za zaśmiecanie tematu) chciałbym się przywitać z Panem Wojtkiem. Jakby co to jestem ten chłopak z Dolnego Śląska z tego miasta, gdzie kiedyś Pan Wojtek mieszkał kilka lat - WITAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecodesign jest średnią z badania mocy 30% oraz 100%, bierze się %wyniku z badania 100%mocy i %wyniku z badania 30% i podaje się średnią plus emisja NOx i wskaźnik EEI. W Ecodesign nie ma mowy o mocy znamionowej i zredukowanej.

Moc znamionowa i zredukowana dotyczy 5klasy i badania wg PN-EN 303-5:2012

 

Tu wskaźnik EEI  dla pelletu powinien byc duzy wyższy jak to  78%
To oznacza klase energetyczna C i na żadne dotacje nie powinno się łapać.

Klase C to mają słabsze kotły na ekogroszek z retortami klasycznymi

 

Chyba, że to nie jest podane na tym tłumaczeniu a podane jest co innego. Na Ecodesign musi być EEI (oprócz samej sezonowej efektywności energetycznej)

W każdym razie to z tych tabel to 5klasa wg pn-en 303-5:2012 z dodatkowymi emisjami NOx ale to nie sa dokumenty Ekoprojektu ani Ecodesign. Tam jest tylko literalnie napisane,że spełnia Ecodesign bez przedstawienia emisji to dokumentujących. Kto się zgodził na podstawie takiego czegoś dawać dotacje????

 

75<EEI<82 = klasa energetyczna C
82<EEI<90 = klasa energetyczna B
90<EEI<98 = klasa energetyczna A
98<EEI<125 = klasa energetyczna A+ i tylko minimum taka jest dotowana w nowym czystym powietrzu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji Laguny znalazłem jeszcze jeden kwiatek:

"Produkt jest przeznaczony do spalania peletu drzewnego kategorii A1 zgodnie z normą UNI EN ISO 17225-2, w ilościach i w sposób opisany w niniejszej instrukcji".

To jeżeli będę palił gorszym peletem i coś by się stało np. z palnikiem producent może nie uznać mi reklamacji? Bo czytałem opinie innych forumowiczów, którzy pisali że palą także gorszej jakości peletem w swoich Lagunach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa producenci powinni pisać ze nadaje się do spalania pelletu ze starych mebli tworzyw sztucznych oraz starych opon i jeszcze dawać na to gwarancję do tego zakup taki powinien być dotowany z funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska - bo przecież w środowisku taka butelka plastikowa rozkłada się kilkaset lat a w kotle 2 sekundy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RyszardF napisał:

W instrukcji Laguny znalazłem jeszcze jeden kwiatek

To żaden kwiatek, tak jest w instrukcji wszystkich kotłów. Palenie "gorszej jakości pelletem" nie oznacza mebli tylko coś co nie ma certyfikatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Pellet bez certyfikatu - nie oznacza gorszej jakości, może być nawet wyższej jakości niż ten certyfikowany. Lava Stelemetu jest pelletem który nie posiada certyfikatu a jest pelletem wysokiej jakości. Ale określenie " pellet gorszej jakości " dla różnych osób będzie miało różne znaczenia może dla kogoś to będzie ta przywołana Lava ale zbyt często jest to taki totalny syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lava jest oficjalnie uznawana jako pellet A2. 

A jak nie masz certyfikatu to nie masz podkładki w razie awarii palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja jeszcze w sprawie dofinansowania, złożyłem wniosek w grudniu z programu czyste powietrze, Laguna już stoi i czeka na instalację i tu nagle pojawił się problem bo musi ktoś z urzędu stwierdzić jaki jest piec i dać zielone światło do roboty, a tu marzec prawie się kończy i nikt nie przyszedł, więc dzwonię oczywiście z problemami ale się dodzwoniłem, żeby się dowiedzieć że oni mają 180 dni na to. Na moją sugestię że mam z instalatorem (Puławiakiem) ustalony termin i on później może nie mieć czasu dowiedziałem się od urzędnika cyt"Czy w Polsce jest tylko jeden monter" (czasami dobrze że rozmawia się przez telefon). Tłumaczę jej że mi tylko chodzi o stwierdzenie jaki mam piec,a nie o pieniądze już teraz żeby móc to zamątować to tylko słyszę że mają 180dni na to, więc nie mówcie mi że komuś z rządzących zależy na czystym powietrzu, lepiej posłać straż miejską i nakładać mandaty, ale do rzeczy. jak to wygląda w przypadku ulgi termomodernizacyjnej czy lepiej z tego skorzystać, czy można tu i tu, bo z tego co czytam to program czyste powietrze to droga przez mękę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.