Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście na pellet


PjoterR

Rekomendowane odpowiedzi

Ta rozmowa po prostu nie miała sensu, pokazała mi jakie jest miejsce urzędnika a gdzie jest moje miejsce, zero empatii, wczucia się w sytuację tylko 180 regulaminowych dni i przyjdą w ostatni dzień. Dobrze że to było przez telefon bo może miałbym już postawiony zarzut?. A telewizji aż dudni jak Wodzisław i Rybnik najbardziej zanieczyszczone miasta, nie dziwię się z takim podejściem byle urzędnik miał święty spokój i co kwartał podwyżkę i premię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ona mi zaraz powiedziała że jak chcę zrezygnować z dofinansowania czyste powietrze to mogę robić. Sam już nie wiem kto ma rację. Nawet nie wiem na jaką kwotę mogę liczyć, czy może samo odliczenie z PIT-u bardziej się opłaca a mniej nerwów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co czytałem to jeszcze jest uzależnione od dochodów,ale sam nie wiem, bo jak by było te 6 tys to gra byłaby "warta świeczki', ale tu jest wielka niewiadoma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Paniami na infolinii Czystego Powietrza i dowiedziałem się, że graniczny dochód to 100 000 zł, ale jeśli członek rodziny (mąż, żona), który jest współwłaścicielem, zarabia mniej to on może złożyć wniosek i wtedy jego dochody będą brane pod uwagę.

Jeśli pozwolicie opiszę Wam moje perturbacje z ustalaniem czy Laguna spełnia wymagania do zwiększonej dotacji. W tamtym tygodniu i w tym rozmawiałem z dwoma doradcami energetycznymi, ale bez echa, bo jeden się rozchorował, a drugi zapomniał oddzwonić. Dlatego zadzwoniłem do trzeciej Pani doradczyni energetycznej WFOŚIGW. Także ona zrobiła wielkie oczy na moje pytanie i powiedziała, że jeszcze nie zajmują się takimi zagadnieniami, bo przepis wchodzi w życie dopiero 1.07.2021 r. (wtedy będą się szkolić - moje wtrącenie). Ale nie zbyła mnie jak inni i podała mi numer telefonu do wojewódzkiego koordynatora Programu Czyste Powietrze. W czasie rozmowy Pani również nie umiała mi powiedzieć, które dane jeśli chodzi o emisję pyłu będą brane pod uwagę, czy te przy mocy nominalnej, czy przy mocy zredukowanej. Poprosiła jednak, aby opisał jej moje pytania i wysłał do niej mailem, a ona wyśle je do osób zajmujących się programem Czyste Powietrze w Ministerstwie Ochrony Środowiska, aby mi dać ostateczną odpowiedź. Chyba wsadziłem kij w mrowisko, ale maila do Pani koordynator właśnie piszę. O wynikach na pewno Was powiadomię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RyszardF bo to co podałeś i jest do pobrania ze strony na dotacje to jest kpina a nie Ecodesign. 

To jest tabela z wynikami badań na 5klase i tyle i nic więcej. Jedynie literalny zapis o spełnianiu Ecodesign bez przedstawienia wyników badań wg wymogów Ecodesign.

Takie coś to sobie można w wordzie napisać i wydrukować podając, że badanie na Jamajce i drukując dziwną miejscowość.

 

Ecodesign jest średnią i nie ma w niej czegoś takiego jak pył na mocy znamionowej i obniżonej. Te wartości i te pojęcia dotyczą 5ej klasy i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o takich spostrzeżeniach Pani koordynator nic nie mówiła, mimo że cytowałem jej treść tego dokumentu

I dlaczego twierdzisz że to kpina. Tam jest podany numer raportu z badania i pewnie tam są wszystkie wyniki, o których piszesz. Ale nie będę się sprzeczał, bo nie jestem specjalistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak się właśnie znają. Zapłacone urzędnikowi, jest na liście, są tabelki to dajemy kasę. Cyrk i chory kraj.

To jest kpina i robienie w ch..  naszych producentów i tych faktycznie przedstawiajacych Ecodesign, bo ten papierek to mogą pokazywać w razie kontroli PIH co najwyżej ,a z dotacji to z gwizdem i swistem do wywalenia jest a jak ma wrócić, to z właściwym dokumentem i właściwymi wynikami badań Ecodesign a nie 5ej klasy. W Polsce od 01.2020 obowiązuje Ecodesign a nie 5klasa.

 

To pokazuje na czym się Ci urzędnicy znają, na robieniu kawy ... Taka prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Puławiak napisał:

Niestety nie łapie się ponieważ przekracza emisję pyłu 

Laguna2 P18 ECODESIGNE.pdf 134 kB · 8 pobrań

Tu znowu jak się na to patrzy to wygląda na przetłumaczony zapis ze współpracą z buforem, gdzie zaleca się jego minimalną pojemność. 

Wcześniej link podawał wyniki z 2017r moim zdaniem z 5klasy i tak zdaje się było dla znamionowej 21 a obniżonej 13. Ecodesign to średnia z badania 100 oraz 30%mocy zatem powinno się zmieścić. Ecodesign to 15%wyniku z badania mocy znamionowej i 85%wyniku z badania obniżonej.

 

Te papiery są dziwne albo te ich tlumaczenia są do dupy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce znamionowej kotła również są wszystkie informacje. Przecież nie wszystko musi być badane w Łodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

 

Oczywiście,że nie musi byc z instytutu energetyki, może być ICHPW, ZETOM, Sorbchem, Termo-Tech itd.

Chodzi o to,że wczesniej podany link do tej laguny to nie sa wyniki Ecodesign, to jakies dzikie tłumaczenie wyglądające na przygotowane na kolanie w wordzie.

Tam nie ma żadnych danych od Ecodesign, tam sa tylko wyniki badania 5ej klasy i napisano sobie spełnia Ecodesign a gdzie sa te parametry Ecodesign?

Ecodesign to średnia a jak @eliks wiesz w Polsce od stycznia 2020 obowiązuje Ecodesign

 

To co wyżej wkleił Puławiak to tez dziwactwo jest, tam jest zapis o zbiorniku wody o minimalnej pojemności 324litry, czyli jak to rozumieć,że bez bufora atest nieważny??

To się kupy nie trzyma, albo tłumacz dał ciała albo...

 

Mogą dać papier z Niemiec, Austrii ale mają byc wyniki Ecodesign, ma być oprócz sezonowej - EEI (przy pelecie powinno tak być) tak, aby było na papierze jaka to jest klasa energetyczna, w przypadku pelletu dotowane sa min. A+, z tych papierów za dużo nie wynika

Dla ekogroszku masz często na Ecodesign dwie pozycje sezonowa sprawność i np. ona jest np. 88% i do tego masz sezonowa efektywność energetyczna np. 84 (EEI) z tego dla węgla wynika wprost,że EEI to 84 i klasa energetyczna B a dla pelletu tak nie jest, ze względu na inny przelicznik paliwa i powinno na ateście dojśc wyliczone przez instytut EEI i wówczas z takiego strzelam 82 robi się 112 i klasa energetyczna A+....

 

Zobacz, wycięte wyniki z jakiegos atestu Ecodesign kotła na pellet, zaznaczyłem kolorami i dodałem opisy

Niżej opisy badania Laguny i powiem więcej, ten papier jest kpiną z drugiego powodu. Na bdaniu z wynikami 5ej klasy wyraźnie widać,że skopiowany został ten sam wynnik jednego badania mocy obnizonej, co jest niezgodne z Ecodesign, bo Ecodesign wymaga osobnego badania każdej jednostki grzewczej i nie ma fizycznej możliwości aby na paliwie stałym wszystkie wyniki wyszły identyczne. Takie papiery to jest jeden wielki wałek

 

opis wyników Ecodesign pellet.jpg

opis wyników laguna dotacje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tych przepisach jak ty, ale znam 2 osoby które brały Lagunę z Czystego Powietrza i nie było problemów.  Badanie Ef. sezonowej, EEI i klasę energetyczną mam w DTRce kotła i z pupy nie są bo Laguna 2 ma te wartości inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, eliks napisał:

Nie znam się na tych przepisach jak ty, ale znam 2 osoby które brały Lagunę z Czystego Powietrza i nie było problemów.  Badanie Ef. sezonowej, EEI i klasę energetyczną mam w DTRce kotła i z pupy nie są bo Laguna 2 ma te wartości inne.

@eliks

Tu wisi:

https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2018/07/Badania-laguna-P.pdf

urzędnik zerka, że jest na liście i dostaje dotację a na podstawie tego świstku o wartości papieru toaletowego to sobie można pogwizdać a skoro taki urzędnik na podstawie tego daje dotacje, to powinien z roboty wylecieć i tyle.

2 godziny temu, Puławiak napisał:

O właśnie takie coś powinno wisieć
To na górze to 5klasa

To na dole to na podstawie tego badania wystawiony Ecodesign

Teraz tak, na certyfikacie 5klasy widzimy
4,7kW moc obnizona emisja CO w przeliczeniu na 10% tlenu wymagane normą to 177mg

z tego wyniku do Ecodesign bierzemy wartość 150,45

moc znamionowa 16,2kW w przeliczeniu na 10%tlenu 41mg z tego bierzemy do Ecodesign 6,15

mamy zatem 156,6mg w zaokrągleniu 157mg do Ecodesign, patrzymy w ten drugi dokument Ecodesign i widzimy wartośc 157mg/m3

 

NOxy z 10%tlenu moc 16,2 wartość 135mg i do Ecodesign zabieramy 20,25mg

moc 4,7kW 151mg/m3 i z tego wyniku bierzemy 128,35

w ecodesign mamy zatem 148,60 w zaokrągleniu 149, rzut oka na papier Ecodesign i widzimy wartość 149mg/m3 a więc wszystko się zgadza

Pył na mocy 16,2  wynosi 7,6mg i do Ecodesign bierzemy 1,14 na mocy 4,7kW pył 23,2mg i tu bierzemy do Ecodesign 19,72,

mamy zatem w Ecodesign 20,86 czyli w zaokrągleniu 21mg/m3, patrzymy na Ecodesign i widzimy wartość 21mg zatem zgadza się ina nowych, prawidłowych papierach na wyższa dotację się nie załapie

 

Przy takiej emisji pyłu OGC nie wyjdzie jednak 1, prawdopodobnie zatruciu uległa cela to mierząca i taki wynik przepisali, wg mojego doświadczenia OGC dla takich wyników powinno być raczej lekko powyżej 4, ale to już mniej istotne, bo są wyniki i z nimi juz się nie dyskutuje

 

To czego brakuje to jest EEI, ale na podstawie ns82 można zakłądać,że jest pewnie w granicy 117 więc ma A+

 

Podsumowując, aby kocioł dostał dotację muszą wisieć te dokumenty a tamto co wisi w małopolsce to jest najzwyczajniej w świecie prokurator i odrzucone wszystkie wnioski na dotacje wydane na podstawie tamtego czegoś

Tam jest coś zachamęcone, wyniki badania mocy obniżonej sa skopiowane i praktycznie wszystko jest z 5klasy, ale policzę i sam zobacz co na tej podstawie powinno być w Ecodesign na podstawie tamtego czegoś

Laguna P18 moc 16,5kW a obniżona 3,1kW

emisja CO nominalna 104mg tu bierzemy 15,6mg do ecodesign, obnizona 251mg tu bierzemy 213,35mg, w Ecodesign mamy 228,95 w zaokrągleniu 229mg/m3 emisji CO

emisja NOx nominalna 198, zabieramy 29,7mg/m3 i obnizona 167 tu bierzemy do ecodesign 141,95mg i mamy w Ecodsign 171,65 w zaokrągleniu 172mg/m3

OGC 2,1 nominalna i tu bierzemy 0,315 a obniżona 5,1 i tu zabieramy 4,335 i mamy w ecodesign 4,65 w zaokrągleniu 4,7 OGC

Pył nominalna 13,5mg i tu zabieramy 2,025 i obniżona 20,9mg i tu zabieramy 17,765 mamy w Ecodesign 19,79 w zaokrągleniu 19,8mg/m3 i łapie się na wyższe dotacje......

tyle,że brakuje danych całej reszty i Ecodesign jest osobnym badaniem każdej mocy, nie można kopiowac wyniku z badania mniejszego kotła

 

opis wyników laguna dotacje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły referat, fajnie to wyjaśniłes. Wygląda na to że moja stara Laguna łapie się na wyższą dotacje. Moja ma jednak EEI 117 a ta nowa 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Właśnie złożyłem dokumenty o dofinansowanie do kotła LAGUNA 2 18kw i okazało się że potrzebny jest jeszcze certyfikat 5 klasy, sam ECODESIGN nie wystarcza jak przez to przebrnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.