Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Compact 20kW ST-555 Ustawienia


7wi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o podpowiedź jak właściwie ustawić kocioł SAS Compact 20kW ze sterownikiem ST-555.
Dom nieocieplony 160m + garaż + ogrzewanie CWU. Kocioł zainstalowany 5 dni temu, dopiero go poznaję.
Groszek Bartex gold, spieków brak, w popielniku wszystko dobrze zmielone.
Efekt jest taki, że pali za dużo, ściana kominowa wyraźnie ciepła, zbyt dużo ciepła ucieka w komin, czopuch otwarty 100%.
Pracy w PID jeszcze nie sprawdzałem.

Ustawione przez instalatora na start, kiedy dom był wyziębiony:
Temp CO: 60 C
Temp zaworu 4D: 50 C
Czas podawania: 18 sek
Czas przerwy: 42 sek
Siła nadmuch: 29
Praca podtrzymania: 20 sek
Przerwa podtrzymania: 20 min
Czas pracy: 10 sek
Czas przerwy: 15 min
Bieg wentylatora w podtrzymaniu: 50 %
Temperatura na czopuchu: do 200 C

Po 3 dniach kiedy dom nabrał temperatury zmieniłem:
Temp CO: 58 C
Temp zaworu 4D: 46 C

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tw dużo pali to ile w kg na dobe ???



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze specyfikacją powinien spalać około: 1.4kg/h
Aktualnie wychodzi: 2.0kg/h

Wsypałem 8 worków po 25kg i skalibrowałem max, zaczekałem aż odsłoni się krawędź leja w zasobniku (oznaczyłem minimum) i wsypałem 7 worków. Po 42h z tych 7 worków mam 51%.

Po zmianie widoku gdzie wyświetlają się wszystkie parametry Moc mam 23kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz nie ocieplony dom , mam ta sama powierzchnie spalam 27 kg przy mrozach 35 kg wegiel 26-28 mj moc maksymalna 11 kw
2. Masz garaz, ogrzewany ??? U rodzicow jest garaz w domu spalaja ok 20 % wiecej ale dom jest ocieplony
3. Ogranicz moc maksymalna na np 15 kw
4. Masz glowice ???



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 2 Mam możliwość ogrzewania garażu. Uruchamiam sporadycznie przy dużych mrozach, teraz zakręcone.
Ad 3 Moc dotyczy tylko pracy w PID czy dwustanowej też ?
W instrukcji znajduje się zapis: "Przy pierwszym uruchomieniu sterownika, należy wybrać typ oraz moc kotła. Dane te odczytać można na tabliczce znamionowej."  Gdzie w menu znajdę opcję ponownej konfiguracji mocy kotła ? Dlaczego mam 23kW skoro kocioł ma 20kW ?
Ad 4 Nie mam głowic. Mam kupiony regulator pokojowy ST-292 v3. Jeszcze nie podłączyłem, priorytetem było zagrzanie domu po ostatnich mrozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw w sterowniku maksymalna moc 15 kw

I podlacz ten termostat pokojowy

Sprawdz jaka jest temperatura powrotu do kotla

Zawor 4d masz w funkcji ochrony powrotu czy reguluje temp. Na obieg ?
Masz silownik ??

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu jest niższa o 5C niż zadana na zaworze 4D, zawór jest z siłownikiem.
Wydaje mi się, że zawór 4D reguluje temp na obieg.
Sukcesywnie zmniejszam temperaturę na 4D z 50C, 46C, 44C - ma to przełożenie na temperaturę kaloryferów.
Uruchomiłem kocioł w największe mrozy, teraz temperatura zewnętrza rośnie to też robię korektę na temp zaworu 4D.
Dziś zamontuję regulator pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tu nie ma co gdybać. Przy takich ustawieniach komin gorący do samej góry. Przecież tj dawka 1:2,3 .Kupa żaru na palniku i stoi w podtrzymaniu pewnie też sporo. Na te temperatury dawka powinna być 1:6 w najgorszym wypadku 1:5. Nie chcę się rozpisywać ale ustaw ;

Podawanie 6 

Przerwa 36

Nadmuch 26- 29 wybrać właściwy

Temperatura kotła 60

Zawór 46

Podtrzymanie 1 s co 3 minuty 

Wentylator w podtrzymaniu 30 s co 7 min, siła nadmuchu max 30%

Moc można regulować dawką a bardziej precyzyjnie przerwą podawania.

Powodzenia i pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podesłanie ustawień, będę je testował.
Umknął mi Twój post stąd zwłoka w odpowiedzi.
Aktualnie na dom mam na zaworze ustawione 38C przy dodatniej temperaturze na zewnątrz +5C.
W domu komfortowo 22-23C, czy jest potrzeba kręcić kocioł do 60C ? Aktualnie 55C, stare przyzwyczajenia z kopciucha.
Jestem początkującym palaczem ? ale ogarniętym pod względem technicznym.
Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z tym obniżaniem temperatury tj. ciekawa sprawa. Producent swoje a właściciel swoje. Powiem tak to nie jest sposób na oszczędności groszku. Bo co to za różnica dla pieca podgrzać 2 stopnie, z 53 do 55 czy z 58 do 60 zakładając histerezę 2 stopnie, żadna. A do regulacji temperatury i tak służy 4 drogowy zawór z siłownikiem i nastawy w sterowniku.

Czy zmniejszając temperaturę kotła o 1/4 będę miał oszczędności 1/4 groszku, no nie, śmiem twierdzić że odwrotnie, ale to jest moje zdanie- wszystkich i tak nie przekonam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem do kalkulatora mocy palnika i kalkulatora czasu przerwy.
Ponoć w SAS montują podajniki remo komplex  http://www.remo-komplex.com.pl/!data/pdf/psp.pdf
W dokumentacji znajduje się potencjał PSP: 18÷31 kg/h, czyli ile wpisać do kalkulatora  ?
Aby sobie to uporządkować, przygotowałem arkusz gdzie będę wpisywał ustawienia i wnioski ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie nie będę mógł wiele pomóc. Ale nie wiem czy wydajność a potencjał podajnika to samo. 18kg/h to sporo. Moja ekoenergia 25kw ma potencjał 13.092 kg/g . Potencjał podajnika ma zastosowanie  tylko w paleniu PID. W dwustanowym nie jest do niczego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowane przez Ciebie ustawienia:

Temperatura kotła 60 C
Zawór 39 C
Podawanie 6 sek
Przerwa 36 sek
Nadmuch 28 %
Praca podtrzymania 1 sek
Przerwa podtrzymania 3 min
Czas pracy wentylatora 30 sek
Czas przerwy wentylatora 7 min
Bieg wentylatora 30 %

W pracy jest ok, w podtrzymaniu robi się dołek w retorcie.
Za dużo kocioł musi później nadganiać, jak mu się uruchomi pompa CWU to dopiero goni z 55 do 60.
Dać praca podtrzymania na 2 sek, czy zmniejszyć przerwę np. do 2min45sek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, wiecznie w podtrzymaniu stal nie będzie. Jak sama nazwa wskazuje podtrzymanie służy do podtrzymania żaru na palenisku , niektórzy twierdzą że do podtrzymania temperatury kotła. Sam decydujesz czym jedziesz tramwajem czy samochodem ważne żeby dojechać. Czy przerwa czy dawka obie dozwolone z tym że przerwa jest bardziej precyzyjna. Zasada jest jedna im dłużej w podtrzymaniu tym dłuższa praca. Więc wybrać musisz sam.

A w podtrzymaniu ile obecnie stoi.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Daj więcej wiatru albo wudluz przerwę jeśli masz duży kopczyk też mam sasa lecz inny model. Palnik jaki masz pancerpol obrotowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch mam aktualnie na 28 %, kiedy zwiększyłem do 30% nie umiał podnieść temperatury.
Teraz przy 28 % się dłużej zbiera ale sukcesywnie podnosi do zadanej.
Obecnie temp zadana 55C na kaloryfery idzie 37C, w domu aż za ciepło 23C, temp zewnętrzna wiosenna 17C.
SAS Compact ma stałą retortę. http://www.remo-komplex.com.pl/!data/pdf/psp.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś nie mogę wejść w ten link ale jak stała to inna niż ja mam. W efekcie i solid jest obrotowa Compact jest chyba nowszym wydaniem sasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wystartował w największe mrozy -14C, wciągnął 175kg w 3 dni nagrzewając dom z 13C do 23C.
Jeszcze parę dni temu około 35kg/24h.
Miałem go tak ustawiony, że przebijałem z mocą i ciepło szło w komin.
Aktualnie zadałem parametry zaproponowane przez kolegę 1mps , testuję od wczoraj od 19:00.
Na nowych ustawieniach czas w "pracy" się wydłużył, łagodnie nabiera temperatury, też ciut niżej schodzi z temperaturą, kompletnie mi to nie przeszkadza, w domu i tak ciepło.
Odnośnie spalania trudno coś powiedzieć, za krótki czas i też pogoda się zmienia na plus.
Dom z lat 80 nie ocieplony 160m2 + 150l CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w pracy ci się podoba to ok. ale jak w podtrz. zapada się kopczyk to musisz to zmienić. A jak masz za ciepło to po przykręcać wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.