Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc, od paru dni jestem w posiadaniu pieca SAS Efekt 23 KW z sterownikiem st-555, mój problem polega na tym ze nie umiem go poprawnie ustawić, opał się nie wypala do końca 3 razy dziennie muszę czyścić popielnik bo jest pełen!! (Z podajnika eko groszek szybko znika) Ponadto piec nie może osiągnąć temperatury zadanej czyli 60 stopni cały czas się wacha pomiędzy 56 - 58 stopni. Opał mam suchy z KWK Chwałowice. Moje ustawienia :

czas podawania 13 sek

czas przerwy 43 sek

siła nadmuchu 60 procent

praca podtrzymania 20 sek

przerwa podtrzymania 20 min 

ponadto mam podłączoną pompę na bojler temp zadana 50 stopni i ją osiąga.

PROSZE O PORADĘ I POMO

DD466577-4069-4AC1-A758-FC6AAC29D150.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej mocy dmuchawy to ty ogrzewasz okolice a nie dom. Spróbuj zacząć od takich ustawien 5/40/25% co odpowiada podawanie/przerwa/nadmuch. I obserwuj co się dzieje na palniku jak jest kopiec za mały to zmniejsz przerwę,jak za duży to zwiększ przerwę. Podawania nie ruszaj. Jak płomień jest kopcących to trochę nadmuch w górę jak za mocny i ma kolor jasnożółty to nadmuch w dół. Zasada jest taka że piec ma pyrkac do zadanej a nie w momencie ja osiągnąć a przy tym czysto spalać. Zmieniaj po jednym tylko parametrze i tylko o kilka punktów i zostawiaj kociol na parę godzin( najlepiej dobę) na oswojenie się z takimi ustawieniami i potem ewentualną korekta. Trochę czasu musisz poświęcić na to. A ten sterownik nie ma pida?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj dziękuje za ważne informacje mam nadzieje ze będzie dużo lepiej bo jak narazie to jest dramat Wg. Opisu sterownik ma posiadać PID jednak mój monter nic mi nie wyjaśnił na temat jego funkcjonowania.

Dane sterownika:

TECH ST-555
• standard: kolorowy dotykowy wyświetlacz, algorytm PID, obsługa pomp (c.o., c.w.u., dodatkowa 1, dodatkowa 2), obsługa dwóch zaworów mieszających, czujnik temperatury spalin, czujnik pogodowy, wbudowany ETHERNET (eModul)
• opcja: moduł sterujący ST-431N, i-1, i-1m do dodatkowego zaworu mieszającego, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy) lub ST-280 + ST-260 (komunikacja bezprzewodowa), moduł obsługi bufora ciepła ST-66B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj slawkoxx aktualnie działam na ustawieniach, czas podawania 13sek czas przerwy 49 sek dmuchawa 40 procent osiąga mi bez problemu temp zadaną 60 stopni czas działania w podtrzymaniu to około 7 minut lecz nadal nie wypala mi się odpowiednio opał nadal walczę, podaj mi na jakich nastawach Ty działasz może razem coś dobrego ustalimy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytm PID włącza się w menu ustawienia instalatora. Wszystko pewnie jest opisane w instrukcji. wstaw kilka fotek palnika i popiołu jak możesz. Nadal ten wiatr masz za duży. Węgiel masz dopalony czy niedopala?? Pewnie przy takim ustawieniu dmuchawy masz spore spieki?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mi się wydaje ze węgiel jest nie dopaliny dość spore kawałki są w popielniku oraz popielnik przez okres działania około jednej doby jest pełen, piec działał na ustawieniach: 

czas podawania 12 sek

czas przerwy 49 sek

dmuchawa 40 procent 

efekt jak na zdjęciach.

2FCBC27E-D40A-4EE6-B3F6-527684D1DDDF.jpeg

C01A5905-18B1-4556-82B0-5187F491DCA9.jpeg

610AAE96-B6E6-4DFA-B231-41B4D6ADE521.jpeg

5F90048C-9E9F-4C8D-9BB9-25DE41DD6085.jpeg

F859090A-7C2D-4B69-B944-13FC88775DC5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne zminiłem parametry na:

czas podawania 12 sek

czas przerwy 50 sek 

wentylator 35 procent 

co o tym myślisz ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jakie ustawić prawidłowe parametry podtrzymania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze to ja nie mam takich problemów z weglem bo mi spala fajnie oczywiście że troszke spieków zostało ale w większości jest drobniutki popiół ale u mnie nie chce dopalic do temperatury bo mam nastawione na 70 a on mi napali do 58 ,59. A czy ty Mario 6421 albo ty lechumb jedziecie może na pogodówce bo ja mam włączoną i nie wiem czy potrzebnie działa z pidem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam w posiadaniu Sas Efekt 36kW na St-555 od około miesiąca, palę od początku na PID'e nie mam spieków popiół drobny, nie próbowałem palić bez PID'a, jak zmieniłem granulację na grubą to mam wrażenie, że lepiej to jeszcze funkcjonuje. Czasami wentylator jedzie na 100% jak jest potrzeba, popiół raz na dobę też wyciągam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawkoxx powiedz mi na jakich ustawieniach palisz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damiand9 hmmm w takim razie to ja coś robię nie tak właśnie przestawiłem piec na PIDa powiedz mi Ty zmieniałeś jakieś ustawienia w PID ?? Czy działasz na standardowych ?? Na noc zostawię na PID zobaczymy co będzie rano 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas mam włączoną pogodowke oraz pokojówkę. Tylko teraz to ja mam sterownik skzp-02 a techa wywaliłem. Kolego jeśli nie może ci dobić kocioł do zadanej to trochę mocy brakuje. Chyba ze to nowy dom i wygrzewasz i takie ogromne zapotrzebowanie na ciepło jest. Coś moze więcej o instalacji?

A do drugiego kolegi pytanie czy kupiłeś może innego opału parę worków jak ci tutaj radzili?? A tak na teraz to za często wszystko zmieniasz i nigdy tak nie dojdziesz do ustawień odpowiednich. Jeśli chcesz dwustan to zacznij od 5s podawanie i zostaw te twoje 45s przerwy i wiatr zmniejsz na 23% i zostaw na min pół dnia niech kocioł to przetrawi i zobaczysz co wtedy i zrób foto jak wygląda palnik i wykresy. Jeśli wybierasz PID to troszkę jest możliwe że będzie trzeba zmienić ustawienia serwisowe. Ale poczekamy na efekty po uruchomieniu pida.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przez 24 godziny paliłem na PID i sytuacja się poprawiła piec cały czas palił bez problemu temperatura osiongana czyli 60 stopni tez nie sprawiała problemu poniżej zdjęcia po 24 h w popiele są spieki lecz się kruszą w palcach. Lecz to nie wszystko po zrobieniu tych zdjęć pisałem na noc do pracy a rano piec był już zgaszony resorta zasypana węglem w popielniku tez sosy teoche niespalonego węgla dlaczego to się stało na PID pomimo ze przez nawet ponad 24 godziny było dość dobrze ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia po 24 godzinach palenia na PID przed wyjściem do pracy 

0B1B6FCF-4B3F-453E-AAC8-135061CCDECB.jpeg

AD01C2FA-2D4B-4C63-8C27-6B35A0A99465.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj zdjęcia zrobione dziś około 12:00 po pracy na PID przez około 36 godzin 

1F979893-740F-47DB-A6C1-72D242BED110.jpeg

68D197F8-8880-459E-9A81-6AF2BD437F0B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanko czy wy tez nie macie w drzwiczkach popielnika drugiej dziurki na śrubę aby całkowicie zamknąć tą małą klapkę w nich ?? Czy tylko ja trafiłem na jakieś niedociągnięcie ? Pytam ponieważ w starszych sasach ona była 

447385D7-9100-43E0-9A97-85C4D3DDF169.jpeg

3AC4DC6C-94AE-4E94-8793-F687123BDF4A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 14:00 ponownie rozpaliłem piec i pozostawiłem na PID  o godzinie 21:00 efekt jak na zdjęciu co o tym sądzicie ?? Dobrze czy nie ??

50F080A6-5406-4E51-8FE6-ACBDE1CC9B54.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żle skoryguj trochę wiatr na-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario6421 piecyk się tobie wygasił możliwe że z dwóch powodów.
1. Przekroczył temperaturę alarmu i zadziałało zabezpieczenie i wypchnął żar ( idzie sprawdzić na wykresie temp)
2. Nie mógł podbić do zadanej temp przez ustalony czas w sterowniku( nie pamiętam gdzie ta opcja jest) i podawał i podawał a nie zdążył wypalić i w pewnym momencie wypchnął żar i się wygasił. ( Też idzie to wywnioskować z wykresu).

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.