Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Compact 10kW na ekogroszek - spieki, duże spalanie


alice199

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch tygodni (14 dni) posiadam kocioł Sas compact 10kW ze sterownikiem ST555. Wcześniej przez dwa miesiące (bo tyle mieszkam na nowym lokum) miałam kocioł Metal Fach Sokół 14kW (w skrócie kopciuch na wszystko). Stary piec nie ukrywam, że był prosty i nieskomplikowany. Aczkolwiek sadza straszna, częste czyszczenie, jak się trafiło na bardziej kaloryczny brykiet drzewny, to temperatura zamiast zadanej 60 st, potrafiła skoczyć powyżej 80, ale jakoś się w nim paliło i było ciepło. Przeszłam na kocioł nowej generacji z powodu nieukrywam wygody - stała temperatura w domu, stała temp CWU, podajnik dzięki, któremu nie trzeba co 4 godz biegać do pieca.

Ale przechodząc do sedna - kocioł zamontowany przez firmę, wszystko podłączone, pompa CO jest (wcześniej nie było), zawór trójdrożny jest. Przyszło do pierwszego rozpalenia, wszystko okej. Metraż jaki ogrzewam to 51 mk, mieszkanie na parterze w niewielkim bloku (cztery mieszkania w kwadracie), grzejniki żeberka żeliwne sztuk 3 plus grzejnik łazienkowy. Do tego CWU z bojlera. Wszystko byłoby okej gdyby nie to, że raz, popiołu jest bardzo dużo (potrafie w przeciągu tygodnia wynieść 3 te szufladki), dwa popiół to w wiekszosci duże i małe spieki (spieki się robią na palenisku, najbardziej z jednej strony, jakby vis a vis podajnika), trzy - przez te 14 dni spaliłam 200 kg, co daje nam 14 kg na dzień :O  mam wrażenie, że chyba jest coś nie tak. Jeśli się mylę bedę wdzięczna za wyprowadzenie z błedu.

nastawy jakie mam wyglądają tak (nastawy jakie miał już piec nadane przez producenta) :

temp zadana 50 st.

czas podawania 13 sec

czas przerwy 58 sec

siła nadmuchu 30 %

praca podtrzymania 20 sec

przerwa podtrzymania 20 minut

bieg wentylatora w podtrzymaniu 50%

tryb pracy - ogrzewanie domu

 

załączam zdjęcie wyglądu mojego popiołu.

Na koniec mam jeszcze jedno pytanie... czy jest coś takiego jak ekogroszek orzech ??

 

IMG_8250.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech ST-555 ten sam co siedzi w pelleciakach SASa. Dość wykastrowany, ale PID ma. Jak tak patrzę po opisie to tam pewnie nawet nie ma ani regulacji temperatury na mieszkanie ani ochrony powrotu.

Poza tym nie ma kotła groszkowego który był by w sam raz do tak małej powierzchni mieszkania, wszystkie będą za wielkie. Pelleciakiem jeszcze byś się wyratował, tutaj będzie ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eliks napisał:

Dość wykastrowany, ale PID ma. Jak tak patrzę po opisie to tam pewnie nawet nie ma ani regulacji temperatury na mieszkanie ani ochrony powrotu.

@eliksPomyłka ten sterownik ST 555 jest dobrze rozbudowany jak na Techa, to co wymieniłeś ma a nawet dużo więcej, np. obsługę dwóch zaworów wbudowanych w standardzie moduł internetowy również,  jedynie czego w nim nie znalazłem w porównaniu do innych techów to harmonogram tygodniowy dla CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pod opieką SASa Bio Solida na pellet z tym sterownikiem. Nie mówię o obsłudze tryliona pomp i mieszaczy ale o funkcjach użytkowych takich prostych które są w innych popularnych sterach Techa ST-978 i jego klonów jak podgląd ilości spalonego paliwa czy chociażby wykres temperatury kotła, CWU z ostatnich 24h. Poza tym ten sterownik nie jest już rozszerzany i wiem że największy płacz był o to, że użytkownicy posiadający moduł internetowy przez kilka lat domagali się słupków poziomu spalania w aplikacji, z tego co wiem, bezskutecznie. Poza tym nie podoba mi się samo buszowanie po menu sterownika, jest mało intuicyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

to nie popiół to szlaka w  w 50% ( przetopiony popiół) trzeba zmienić nastawy popróbuj pozmieniać w szczególności nadmuchy te w podtrzymaniu na max 30% , i obniż parametry pracy w podtrzymaniu o połowę tj praca 10s, przerwa 5 min,  i ostatnia najważniejsza kwestia co to za węgiel

temp zadana 50 st.

czas podawania 13 sec

czas przerwy 58 sec

siła nadmuchu 30 %

praca podtrzymania 20 sec

przerwa podtrzymania 20 minut

bieg wentylatora w podtrzymaniu 50%

tryb pracy - ogrzewanie domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tuka napisał:

to nie popiół to szlaka w  w 50% ( przetopiony popiół) trzeba zmienić nastawy popróbuj pozmieniać w szczególności nadmuchy te w podtrzymaniu na max 30% , i obniż parametry pracy w podtrzymaniu o połowę tj praca 10s, przerwa 5 min,  i ostatnia najważniejsza kwestia co to za węgiel

a i temperatura na kotle na poziomie 60/62 stopnie wtedy jest dużo lepsze spalanie i nie ma aż tak dużo sadzy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.