Skocz do zawartości
IGNOROWANY

W tym roku koniec kotłów poniżej 3 klasy


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Małopolska 01.01.2023.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dolnośląskie również @berthold61 nie trafiłeś - 1 stycznia 2024, a 3 i 4 klasa do 28 r.

A najlepsze jest to, że w Twoim województwie w ogóle nie trzeba wymieniać żadnych kotłów 367 uch - antysmogowa (opolskie.pl)?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba transport węgla zamówię,bo lubuskie jak na razie nie ma żadnej uchwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
5 godzin temu, HarryH napisał:

W dolnośląskie również @berthold61 nie trafiłeś - 1 stycznia 2024, a 3 i 4 klasa do 28 r.

A najlepsze jest to, że w Twoim województwie w ogóle nie trzeba wymieniać żadnych kotłów 367 uch - antysmogowa (opolskie.pl)?

Ale w Opolskim chyba jest inna ustawa taka sama jak na Śląsku chyba że źle to kiedyś zrozumiałem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, na stronie urzędu jest tylko to, co zalinkowałem. Co czyni z Opolszczyzny najbardziej liberalne województwo w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

W sumie to by mnie cieszyło , bo z jednej strony człowiek się jara miota co tu wymyśleć a to PC a to PC gruntowa a to to a to tamto a prawda jest taka że ekogroszek jest najtańszym ogrzewaniem domu jak by tego nie liczyć on zawsze wygrywa bo ani za drogo zakup nie kosztuje a i ekogroszek do tanich należy bo do kopalń na Śląsk odemnie jest ok 50 km więc to prawie jak na Śląsku kosztuje a jak bym miał odpowiednie auto to z kopalni poniżej 600 zł można kupić maj=lipiec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robert1991 napisał:

Wielkopolska 2024r

Dla kotłów bezklasowych i do 2028 dla kotłów 3 i 4klasy.  http://poznan.rdos.gov.pl/files/aktualnosci/105182/uchwała-antysmogowa---Miasto-Poznań_news_image.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwały antysmogowe będą zmienione o czym zresztą już informowano np. w województwie śląskim. Terminy użytkowania kotłów bezklasowych mają zostać przesunięte o kilka lat. Na przykład w województwie śląskim znajduje się 700 tys. kotłów do wymiany, czyli około 2,1 mln mieszkańców musiałoby je wymienić - 2,1 mln ludzi to połowa mieszkańców województwa czyli połowa wyborców. Najniższy koszt takiej inwestycji to 10-15 tys. zł (cena kotła węglowego 5. klasy). Każda inna zmiana na ogrzewanie niewęglowe jest dużo kosztowniejsza dla wyborcy niż ogrzewanie węglowe. Próba zabrania mieszkańcom 10-15 tys. zł byłaby równoznaczna z likwidacją programu 500+ co skończyłoby się polityczną śmiercią samorządowców i parlamentarzystów. Dodatkowo emeryci i renciści stanowią największą grupę wyborców w Polsce (31% elektoratu) a mediana świadczenia emerytalnego wynosi około 1700 zł netto. Tu również próba zabrania wyborcom 10-15 tys. zł oznaczałaby polityczną katastrofę dla wszystkich, którzy takie próby by podejmowali.

Cytat

Marszałek województwa śląskiego zapowiedział, że jeszcze w tym roku lub najpóźniej w styczniu przyszłego sejmik zajmie się nowelizacją tzw. uchwały antysmogowej. Z naszych informacji wynika, że może ona zostać nieco zliberalizowana. Wszystko dlatego, że mieszkańcy i gminy nie zdążą wymienić wszystkich źródeł ciepła, które już niedługo będą nielegalne.

Cytat

Będziemy pewnie zmierzać do tego, żeby w jakiś sposób, dla jakiejś części, może procentowej, ta linia (daty graniczne wymiany pieców – przyp. red.) została przesunięta. Nie chcemy się cofać w sensie takim, że to musi być wykonane. Bardzo dużo osób mówi, że trzeba to zrobić, ale nie ma na to funduszy. Może będzie konieczność, żeby leciutko przesunąć termin wykonania uchwały antysmogowej 

https://katowice24.info/bedzie-zmiana-uchwaly-antysmogowej-raczej-zlagodzenie-niz-zaostrzenie/

W przypadku innych województw uchwały antysmogowe także będą zmienione a terminy przesunięte.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier przyjmie wszystko a rzeczywistość weryfikuje głupotę bezlitośnie ? Zmiany mają wynikać z siły ekonomicznej i technologicznej a nie z ustawy czy działalności lobby.

Powiem więcej na śląsku są takie miejsca gdzie węgiel, drewno, paliwa stałe będą używane jeszcze długo po terminach i nic tego nie zmieni jedynie śmierć danego pokolenia. Chyba, że będą ich zamykać jak kiedyś rowerzystów w więzieniach ale więzienia też mają ograniczoną pojemność ?

Edytowane przez maniek83
literówki
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko poprawa sytuacji finansowej połowy polskiego społeczeństwa o najniższych dochodach doprowadzi do zmian w domowych systemach ogrzewania. Uchwały antysmogowe, konferencje, medialne kampanie są zwykłą stratą czasu i pieniędzy, szczególnie że cała ta hucpa jest organizowana przez grupę bogatych mieszkańców z dużych miast a oni niewiele znaczą.


Za każdym razem gdy mowa o ogrzewaniu w Polsce trzeba pamiętać o następujących faktach:


1) Tak wygląda mapa pokazująca rozkład mediany wynagrodzenia w Polsce. Połowa Polaków ma dochody niższe niż mediana. Widać duże zróżnicowanie wysokości mediany między kilkoma dużymi miastami i resztą kraju:


https://pbs.twimg.com/media/EsVAPcGXMAAcHBF?format=jpg&name=4096x4096


2) Ponad 70% Polaków mieszka poza dużymi miastami (miasto duże liczy więcej niż 100 tys. mieszkańców). 40% Polaków mieszka na wsi, 32% mieszka w miastach do 100 tys. mieszkańców, przy czym połowa z tych miast to miasta liczące do 10 tys. mieszkańców czyli są to trochę większe wsie. Tak struktura zamieszkania pokazuje wyraźnie, że decyzje podejmowane przez decydentów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu nie mają znaczenia - większość Polaków mieszka gdzie indziej, ma niższe wynagrodzenia niż w dużych miastach, inne poglądy i potrzeby. Z politycznego punktu widzenia poglądy i przekonania grupy bogatych mieszkańców z Warszawy, Krakowa, Wrocławia nie mają znaczenia. 


3) Niemal 20 mln Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. 70%-80%  (około 4 mln domów) to budynki stare i nieocieplone (zapotrzebowanie na moc często jest w nich większe niż 100 W/m2). Odejście w nich od węgla wymaga wcześniejszego przeprowadzenia kosztownej termomodernizacji. Poza tym przy tak skrajnie dużym rozdrobnieniu pod względem zamieszkania ciepło sieciowe ma niewielką przyszłość (zbyt wysokie koszty budowy infrastruktury).


4) Prawie 50% Polaków (wyborców) ogrzewa się spalając węgiel i/lub drewno w kotłach głównie bezklasowych. Większość z tych osób z chęcią zmieniłaby system ogrzewania gdyby państwo/gmina dawała im 10-15 tys. zł w gotówce na przeprowadzenie inwestycji lub w przypadku domów jednorodzinnych odchodzących od węgla 60-70 tys. zł w gotówce (konieczna termomodernizacja). 


5) W Polsce jest 2477 gmin. Większość gmin w Polsce jest biedna a pandemia dodatkowo spustoszyła gminne kasy. Gminy dysponują swoimi zasobami mieszkaniowymi i w tysiącach z tych lokali głównym źródłem ogrzewania są piece kaflowe i bezklasowe kotły. Większość samorządów domaga się zmian uchwał antysmogowych i przesunięcia terminów o kilka lat bo nie mają żadnych szans na realizację zapisów obecnych uchwał. Realna modernizacja ogrzewania w w zasobach gminnych zajmie wiele lat. 80% gmin W Polsce nie ma straży miejskiej (gminy są za biedne na jej utrzymanie), a więc nie ma nawet możliwości wyegzekwowania zapisów uchwał antysmogowych.
 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jackoo napisał:

Większość z tych osób z chęcią zmieniłaby system ogrzewania gdyby państwo/gmina dawała im 10-15 tys. zł w gotówce na przeprowadzenie inwestycji lub w przypadku domów jednorodzinnych odchodzących od węgla 60-70 tys. zł w gotówce (konieczna termomodernizacja). 

Państwo utrzymywane jest z pieniędzy najbiedniejszych, biednych i przeciętnych bo ich jest najwięcej i równocześnie ta grupa najwięcej wydaje na swoje podstawowe potrzeby.

Wiec skąd państwo ma im dać po 15 tysięcy skoro weźmie od nich po 3 tysiące w podatkach i jeszcze musi opłacić urzędników? Cudownie rozmnoży te pieniądze? Nie! Są dwie drogi albo państwo zadłuży się samo albo opodatkuje najbogatszych nieproporcjonalnie. Czy to realne?  Czy czyste powietrze jest tego warte?

NIE! Czyste powietrze to bzdura i utopia!

Czy transformacja jest możliwa? Tak, jest to możliwe i na pewno się stanie ale na pewno nie w 10 lat!

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jackoo napisał:

Tylko poprawa sytuacji finansowej połowy polskiego społeczeństwa o najniższych dochodach doprowadzi do zmian w domowych systemach ogrzewania. Uchwały antysmogowe, konferencje, medialne kampanie są zwykłą stratą czasu i pieniędzy, szczególnie że cała ta hucpa jest organizowana przez grupę bogatych mieszkańców z dużych miast a oni niewiele znaczą.

Super napisane!

3 godziny temu, Jackoo napisał:

3) Niemal 20 mln Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. 70%-80%  (około 4 mln domów) to budynki stare i nieocieplone (zapotrzebowanie na moc często jest w nich większe niż 100 W/m2). Odejście w nich od węgla wymaga wcześniejszego przeprowadzenia kosztownej termomodernizacji. Poza tym przy tak skrajnie dużym rozdrobnieniu pod względem zamieszkania ciepło sieciowe ma niewielką przyszłość (zbyt wysokie koszty budowy infrastruktur

Mieszkam na Slasku w starym domu z lat 50 tych ub. w. W 2017 trzeba bylo zrobic generalny remont zwiazany z wymiana drewnianych stropow ,ze zmiana dachu i oczywiscie termomodernizacja.

Koszt remontu okazał sie dużo wiekszy niz przewidywał projekt,ale to nie temat tu.

Co do kosztow termomodernizacji to koszty wyszly ponad  30 tys. zl,do tego wymiana kotła na ekg na 5 klase ok. 11000zl.

Był w tym czasie na Ślasku program "Stop smog", zaaplikowałem do niego i dostalem za te termomodernizacje ok. 4500zł dotacji Plus  2500 zł na wymiane kotła od miasta .Od dotacji z z programu "Stop smog"- 1300 zł zwrotu podatku  za rok do US).Tak bylo wtedy.

Bez kredytu (a jestesmy z zona emerytami )nie da sie takiego remontu i termomodernizacji  zrobic) , choc nasze koszty wychodziły na pół ,bo cale szczęscie mieszka z nami syn z rodzina na parterze.

W zasiegu wzroku mam cieplownie i Elektrownie, ale cieplownia nie jest zainteresowana prowadzenia 8 km instalacji do dzielnic domkow jednorodzinnych 100000 miasta. Koszt ogrzewania 150 m2 ekg wynosi mnie po modernizacji ok.1600zl/sezon, bo ekg przywoze bezposrednio z kopalni.Ale najpierw trzeba wydac na termomodernizacje ponad 30000zł!!!

Mam budynek gospodarczy z garazem , w 2016 wymienilem i zakupiłem  nowy kociol zasypowy do ogrzewania tam, z tabliczka znamionowa i norma na tabliczce   z 2012 .Teraz okazuje sie ,ze to kopciuch? W 2016 r, nikt o  tak restrykcyjnych przepisach nie mowił. Musze go zutylizowac za 4 lata? Ma dopiero 4 lata.

3 godziny temu, Jackoo napisał:

W Polsce jest 2477 gmin. Większość gmin w Polsce jest biedna a pandemia dodatkowo spustoszyła gminne kasy. Gminy dysponują swoimi zasobami mieszkaniowymi i w tysiącach z tych lokali głównym źródłem ogrzewania są piece kaflowe i bezklasowe kotły. Większość samorządów domaga się zmian uchwał antysmogowych i przesunięcia terminów o kilka lat bo nie mają żadnych szans na realizację zapisów obecnych uchwał. Realna modernizacja ogrzewania w w zasobach gminnych zajmie wiele lat. 80% gmin W Polsce nie ma straży miejskiej (gminy są za biedne na jej utrzymanie), a więc nie ma nawet możliwości wyegzekwowania zapisów uchwał antysmogowych.
 

Wiekszosc gmin zadbała o swoje samorządowe budynki , szkoły przedszkola,szpitale ...i je ociepliła z różnych programow, i naszych podatkow . Zmodernizowała ogrzewanie na sieciowe  , wykonała  OZE, natomiast mieszkancow , nawet gminnych lokali zostawila na "pastwe" losu.

Teraz jest bardzo trudno w miescie  o dotacje na zmiane kotła, , kolejka na końcu ub. r. sie wyczerpała po 1 dniu dzwonienia ( pandemia ....)

....a dopłaty z miasta ok. 3000 zl.Skad reszta??

Natomiast bedąc ostatnio w Krakowie jakos nie zauwazyłem tej generalnej poprawy jakosci powietrza, mimo zlikwidowania "kopciuchow".

Sorry,to nie na temat ,....ale dopiero po godzinie od wpisu doszło do mnie ,ze sredni miesieczny ( w rozliczeniu rocznym ) koszt ogrzewania 150 m2 pietrowego domu ,zamieszkalego przez 6 ludzi  wynosi 133 zl, a wywóz sortowanych i segregowanych smieci z posesji zamieszkanej przez te 6 osób wynosi 198 zł miesiecznie .

To nastepny problem ....

 

 

Edytowane przez JorgusEmh
i
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JorgusEmh napisał:

Koszt ogrzewania 150 m2 ekg wynosi mnie po modernizacji ok.1600zl/sezon, bo ekg przywoze bezposrednio z kopalni.Ale najpierw trzeba wydac na termomodernizacje ponad 30000zł!!!

No dokładnie, w tej chwili mieszkam na nieco mniejszej powierzchni ponad stuletniego domu bez absolutnie żadnego ocieplenia (przy czym to tylko mieszkanie, a nie cała kamienica oczywista) i patrząc na koszt ogrzewania (będzie jakieś 2,5 t x699 PLN przy obecnej raczej chłodnej zimie jak na ostatnie lata) i nijak żadnych termomodernizacji nie widzę. Ludzie nie żyją 200 lat ?

2 godziny temu, JorgusEmh napisał:

a wywóz sortowanych i segregowanych smieci z posesji zamieszkanej przez te 6 osób wynosi 198 zł miesiecznie

Pewnie Cię to nie pocieszy, ale za wodę dla 2 osób płacę więcej. 

2 godziny temu, JorgusEmh napisał:

norma na tabliczce   z 2012

A która klasa kotła wg tej normy? Może masz więcej czasu, a może zamów sobie tabliczkę z odpowiednią normą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznać, że u mnie gmina stanęła na wysokości zadania oto co dostałem dzisiaj:

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, nie do końca tego roku, przynajmniej na Śląsku:

(cytat z pless.pl za urzędem marszałkowskim):

W zależności od daty produkcji twojego obecnego pieca powinieneś to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):

  • kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (według stanu na dzień 1 września 2017 r.) - do końca 2021 r.
  • kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji - do końca 2023 r.
  • kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji - do końca 2025 r.
  • kotły klasy 3 lub 4 - do końca 2027 r.

Dostałem ulotkę, która wprowadza w błąd sugerując, że jeżeli dzisiaj mój kocioł ma ponad 10 lat, to jest to jego rok ostatni. No nie!

Samorządowcy źle interpretują ustawę (włącza im się myślenie życzeniowe). Chodzi o sposób liczenia wieku pieca. W ulotkach mówi się o piecu eksploatowanym więcej niż 10 lat. Sugerują, że to dzisiaj, np. w momencie czytania ulotki, mamy te 10 lat określić. A nie jest to prawda. Pierwszy termin wymiany (do końca 2021r.) dotyczy kotłów, które 10 lat miały w momencie wejście ustawy w życie (wrzesień 2017). Przeczytajcie ustawę i przemyślcie to na zimno. 
Proste sprawdzenie: np. punkt 2, 1), c) mówi, że instalacje niespełniające warunków ustawy, a pracujące krócej niż 5 lat muszą być zmodernizowane do 1.01.2026.
Jeżeli moja interpretacja jest słuszna to logika działa tak: Np. ktoś w 2014 zainstalował "kopciucha". W 2017 (gdy weszła ustawa) kocioł ma 3 lata, więc musi się go pozbyć przed 1.01.2026.
Jeżeli posłużyć się sposobem myślenia samorządowców to np. w roku 2025 ktoś sprawdza swój kocioł, i jeśli kocioł nie spełnia warunków ustawy i ma mniej niż 5 lat, to musi go wymienić przed 1.01.2026. Tak? Nie! Bo w 2025 nie może być ani jednego takiego kotła - nowe instalacje już od września 2017 muszą być zgodne z ustawą. Więc w tej logice punkt c) i częściowo b) są bez sensu (nikogo nie dotyczą).
Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko wierzchołek góry lodowej, z wyjątkiem jednej wzmianki o kotłach, tej na żółtym tle, pozostała cześć ulotki mówi o piecach, więc na co mi ta informacja jak ja mam kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, robert1991 napisał:

W tej ulotce piszą tylko o podajnikowcach, O HG ani słowa, ulotka nierzetelna. 

Napisane jest, że można montować tylko kotły z automatycznym podawaniem paliwa.

6 minut temu, Ryni napisał:

To jest tylko wierzchołek góry lodowej, z wyjątkiem jednej wzmianki o kotłach, tej na żółtym tle, pozostała cześć ulotki mówi o piecach, więc na co mi ta informacja jak ja mam kocioł.

Żeby zwykli ludzie wiedzieli o co chodzi, napisali by kocioł to nikt by nie wiedział o co im chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykli ludzie mają dostać rzetelną informacje, to jest ulotka sygnowana, przez Urząd Miasta i Gminy, a nie ulotka, reklama centrum handlowego, czy marketu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.