Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mhm w zasadzie wszystko zostało już napisane i wywróżone. Na dzień dobry sprawdziłbym jednak dopływ powietrza do kotła (kotłowni). Bo w zasadzie nie wiemy nic o kotłowni poza tym że jest w piwnicy. Jak teść zamyka wszystkie otwory bo tam zimno, to też się palić nie będzie. Tak jak radził Maronka - warto też spróbować podawać powietrze drzwiczkami od rusztu, ale tych dolnych całkiem nie zamykać. Piec powinien mocniej ruszyć - minus taki, że będzie więcej spalał.

Przy obecnych mrozach ok. -10 stopni może jednak przy takiej powierzchni grzewczej, braku ocieplenia i ilości grzejników palić ciągle? Piec dużo więcej zapewne nie spali, dobrze się wygrzeje i może część bolączek zniknie. No i spróbować z innym węglem, bo to że na starym paliło się super, nie znaczy że tutaj będzie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Akurat co do komina to raczej jestem pewien że powinien sobie poradzić - z pełnej cegły 20x20 cm i 12m wysokości

Zapałka ha ha miernik zajefajny. Zacznij od wyczyszczenia komina bo nie wiadomo co stary kocioł zostawił. Wg mnie to nie opał winny tylko ciąg. Spróbuj rozszczelnić okno i zobacz czy na krótkim obiegu będzie lepiej(chodzi mi o wielkość płomienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi 

Prawdopodobnie winnym całego zamieszania jest węgiel. Rozmawiałem z teściem o paleniu ciągle i nawet się zgodził jak mu powiedziałem że wszyscy piszą żebyśmy tak palili. Powiedział jednak że na razie nie ma szans na to bo robią się takie spieki, że przez ruszt nie przechodzą i trzeba wygasić żeby je usunąć.

 

Dziś udało nam się go rozdmuchać na 80 i ogień nieźle dawał w palnik :D więc może nie będzie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopływ powietrza do kotłowni bardzo ważny ja miałem problemy z ciągiem i odkąd zrobiłem wlot do piwnicy czerpnia na wysokości 1.8m i rura spiro 125 podciągnięta ok 1.5m od klapki popielnika wszystkie problemy znikły.

Nawet piec o małej mocy potrzebuje duuużej ilości pow. do spalaniaB-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 9kw to jest ich maksymalna moc jaką razem mogą osiągnąć?

9kw to jest moc jaką osiągną przy 70 stopniach przy 80 stopniach dają ok 11-12 kw ale przy 50 4,5 kw tak to mniej więcej się liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi 

Prawdopodobnie winnym całego zamieszania jest węgiel. Rozmawiałem z teściem o paleniu ciągle i nawet się zgodził jak mu powiedziałem że wszyscy piszą żebyśmy tak palili. Powiedział jednak że na razie nie ma szans na to bo robią się takie spieki, że przez ruszt nie przechodzą i trzeba wygasić żeby je usunąć.

 

Dziś udało nam się go rozdmuchać na 80 i ogień nieźle dawał w palnik :D więc może nie będzie tak źle.

a na którym biegu pompkę miałeś i czy uchyliłeś te drzwi od popielnika  że aż tak dmuchało tak z ciekawości pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że na -20 jest w sam raz czyli dobór pieca zgodny ze sztuką a na wyższe temperatury to każdy jest za duży ale nie dajmy się zwariować można palić delikatnie i też w miarę czysto i oszczędnie a w ostateczności przepalać pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry wszystkim użytkownikom tego forum.
Mam problem. Naczytałem się strony czyste ogrzewanie i mam mętlik w głowie. 

DOM

Odziedziczyłem dom po rodzicach z 90lat 140m2 powierzchni grzewczej + baaardzo wysoki strych 70m2 z nieocieplonym dachem. Strop od strychu ocieplony styropianem 8cm w dodatku okna stare drewniane szyba podwójna. Dom wykonany z cegły białej dziurawki grube ściany 60 cm z dylatacją. Straty ciepła sa duze. jak się odkuje finansowo wymienie okna oceiple dach itd. po kolei.

INSTALACJA

Piec krzaczek chyba 11KW z dmuchawa spalanie górno-dolne - nieszczelny jego sprawność o d#!pe potłuc nie chce go używać! chce się go pozbyć. Instalacja CO na grubych rurach grawitacyjna przerobiona na pompkę, robiona z początkiem lat 90 początkowo kaloryfery były żeliwne teraz są aluminiowe. Problem jest taki że piec wymaga ciągłej obsługi nie mozna go spuścić z oka. Zarzucić za dużo nie mozna i za mało tez nie przez co w domu jest zimno bo nie mam stałego niewolnika wybierajacego co chwila popiół i dokładającego węgla. Napale o godz 16-18 "ciepło" robi się po 2 godzinach. Wstaje rano jest zimno. Wracam z pracy koło godz 15-17 przy -11 na zewnątrz w domu mam około 12 stopni więc dość chłodno. Idzie około 6 ton węgla/sezon i jest zimno i bezustannie trzeba walczyć z krzaczkiem 

PROBLEMY

Chce zakupić piec dolniak MPM DS o mocy 18 kw i palić bardziej drewnem niż węglem(węgiel przy niższych temperaturach) mam dostęp do taniego drewna. Czy takie rozwiązanie zda egzamin bez większej ingerencji w instalacje CO ? Czy 18 kw to odpowiednia moc ? jeśli ocieplę dom i wymienię okna i moc okaże za duża to bufor ciepła załatwi sprawę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na którym biegu pompkę miałeś i czy uchyliłeś te drzwi od popielnika  że aż tak dmuchało tak z ciekawości pytam

Pompkę miałem na 2 biegu. Drzwiczki od popielnika miałem uchylone ale te od rusztu przymknięte, bo jak je otwierałem to był słabszy ogień. Węgiel jednak mamy dziadowski, bo spieki zatykają ruszt i i go blokują 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek wrzuć parametry domu na cieplowlasciwe.pl. Będziesz wiedział jakiej mocy rzeczywiście potrzebujesz. Na początek zainwestuj w uszczelki z marketu i uszczelnij okna w miarę możliwości, bo wydaje mi się że masz przeciągi w domu.. Jeśli chcesz palić drewnem licz się z tym, że potrafi się zawieszać a i czas wypalania załadowanego kotła będzie dużo krótszy niż na węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/20nb

 

Wychodzi 19 kw więc stąd ten pomysł na 18 kw. Masz trochę racji okna uszczelnione ale są stare i nimi ciągnie. do tego drzwi do wymiany ale chodzi mi o piec naprawdę palenie w nim jest problematyczne i chce go zmienić na pożadnego dolniaka a okna drzwi ocieplenie juz sa w planach. Jak z tym 18 kw nie za duza moc ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co nie będzie za dużo, strona sugeruje 21kw... Po ociepleniu zaś za dużo będzie napewno, więc jeśli masz miejsce na bufor i planujesz jego montaż to będzie przyzwoicie. Pamiętaj jednak że cały czas będzie to zasypowiec i ma on swoje wymagania. Komin wydoła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek1910, producent MPM lada moment ma wprowadzic typowy piec do drzewa ,zadzwon,popytaj

Co do "ocieplenia " okien na juz i tanio to możesz stare okna wyposazyc w dodatkowe komory powietrzne co poprawi izolacje,sam zastosowalem ten patent nim zmieniałem okna na nowe i było w domu wyraznie cieplej

a tak to wyglada w budowie przekrój : czarne kwadraty to rama okna ,niebieska linia to szyba ,zielone linie to tasma dwustrona lepna piankowa ,a czerwone to folia PC czyli przeźroczysty poliweglan

post-65608-0-59027800-1484241908_thumb.jpg

dzieki temu tworzą sie dodatkowe komory powietrzne w oknie i powietrze nie krąży w oknie i nie przekazuje zimna z szyby zewnętrznej do wewnętrznej,a poliwęglan mniej przewodzi cieplo niz szyba ,sprawdzone i dziala

arkusze foili PC z zewnatrz grubość 0,6 mm od wewnatrz 0,3 mm wystarczy

http://tplast.com.pl/p1989,folia-pcv-0-6-mm-100x140-cm-polysk-polysk-pcw-twarde-sft006.html

http://tplast.com.pl/p1990,folia-pcv-0-3-mm-100x140-cm-polysk-polysk-pcw-twarde-sft012.html

folia jest twarda ,uwazać prezy cięciu ,wytrzymała i jej nie widac a swoje robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł opanowany :)

podniesiony komin do 6m nad czpuchem 18x18-poprawa ciagu

podniesienie przodu kotła o 1 cm drzwiczki -otwieram bez łomika :)

a na grube i długie drewno -przesypywanie zrębką   płaskownik na ruszcie od palnika słabo się sprawdzał żaru było więcej lecz szybko zapopielał palnik, lekarstwem okazały się dwa kwadraty z płaskownika 10x10 umieszczone pod wezyrkami (już ich nie ma) na pierwszym ruszcie

I TO JEST TO:)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU jest na gaz nie wpięte w instalacje CO.

 

Fakt 21kw  mój błąd. To 18 kw da rade czy uderzać w nominał 21-25 kw, a w przyszłości po ociepleniu bufor ciepła ??

Komin powinien to ogarnąć  to naprawdę wysoki budynek i na ciąg chyba nie ma co narzekać. Wymagania hmmm co masz na myśli Izydor86 ??

 

Brodekb dzięki za patent z oknami przemyśle to i może na następny sezon uda się wdrożyć!! Zadzwonię do producenta i popytam co i jak z tym piecem na drewno,

Edytowane przez wojtek1910
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc. Do tej pory paliłem ruskim węglem i wszystko było ok, jednak mi się skończył i niestety w chwili obecnej mogłem kupić tylko mokry węgiel. Zdecydowałem się na kupno węgla przez internet. Jest to węgiel z kopalni Silesia. Węgiel ten pali się płomieniem takim brudno pomarańczowym i to tylko przy podaniu powietrza przez drzwi zasypowe, przy czym temp praktycznie nie rośnie. Po zamknięciu drzwi i podaniu powietrza od popielnika przez chwilę pojawia się jasny płomień po czym się tylko żarzy. Mam trudności z uzyskaniem 60 stopni na kotle. Sprzedawca zapewniał mnie że węgiel będzie dobrze się palił w kotle dolnego spalania. Czy mimo pozytywnych komentarzy kupiłem gówniany węgiel, czy typ węgla 32.2 nie pozwala na poprawne spalanie w kotle MPM ?.Ciąg w tej chwili mam bardzo dobry, słychać powiew powietrza. Na ruskim węglu byłem w stanie uzyskać bez problemu 100 stopni, paliło się super, jasnym płomieniem bez dymu. Proszę o jakieś sugestie.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili mam 50 na kotle, temperatura spalin 127 stopni, miarkownik ustawiony na 90, płomień ledwo widoczny niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem podawać powietrze przez środkowe drzwi pojawił się lekki czerwono-pomarańczowy płomień, temperatura rośnie. Jutro spróbuję dać blachę na ruszt przed palnikiem i podać powietrze od popielnika może coś z tego będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp wzrosła do 80 stopni temp spalin 340 płomień niebiesko-pomarańczowy, zamknąłem drzwi środkowe otworzyłem od popielnika płomień zmienia się na kolor prawie biały. Czegoś takiego to jeszcze nie widziałem :). Co zrobić żeby palić z miarkownikiem ?

Edytowane przez Krzychon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.