Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie to znalazłem, tak to wygląda że chyba pompa, 

jakiś czas temu podczas startu pieca pompa dość głośnio zachrobotała, ale od tamtej pory tak się nie odzywała. 

teraz co jakiś coś tam w niej słychać, nie chodzi tak cicho jak te na ogrzewaniu.

gdy instalacja zaczyna buczeć to czuć jak przy drżą rury jakby nie było przepływu

 

Edytowane przez KristofSX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2020 o 18:16, KristofSX napisał:

Panowie, jak to jest z tym tlenem?

w końcu pojawił się serwisant na rozruch zero,  niestety nie mogłem przy tym być, ale nie chciałem go już odmawiać na inny termin bo czekał bym kolejny miesiąc.

wracając do tematu:

serwisant poustawiał swoje ustawienia, lambda działa, ale kazał mi dołożyć wentylację w piwnicy (mam jedną w kominie fi120) gdyż przy paleniu na 100%  gdzie tlen zadany 8.5% , sonda pokazywała 6.2-6.5% , stwierdził że to zdecydowanie za mało

wentylacja dołożona (zetka od okienka - rurą fi150 puszczona na podłogę i skierowana do pieca w odległości ok 150cm) jest lekka poprawa, ale np na 50% przy tlenie zadanym 10% tlen spada do 8.5%

na 30% tlen zadany 12.5% i tutaj dochodzi nawet do 15% , 

to brakuje tego tlenu czy nie?? 

 

Miałem w swoim kotle podobny problem. Tlen przy pełnej mocy kotla powinien być wg zadanej przeze mnie 8.5%, a spadał nawet do 4%. Szlag mnie trafiał bo kupiłem sondę za 1300 i w ogóle nie spełniała swojej roli. Zbawienne okazało się przestawienie parametrów fabrycznych Parametr A i B sondy lambda. Teraz wentylator reaguje znacznie szybciej, skacze co kilka sekund lekko w dół i górę. Teraz econet pokazuje że zmierzony tlen jest w zasadzie idealny co zadany. Zetka naturalnie jest fi 150 na ponad 2mb wysokości i 30cm nad podłoga w kotłowni. 

Edytowane przez Plot3k
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 Parametr A 60, Parametr B 50. Fabrycznie było 10/100. Teraz działa bynajmniej u mnie tak jak bym tego chciał 

 

6Q2HNASQ3ECHZ1K7000G0_2020-02-15 22_16_2020-02-15 23_25.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tez mialem wartosci w tych okolicach ale byly skoki. Nie wiem, jak u was w lazarze ale moj Plum ma jeszcze parametr C i Zakres korekcji nadmuchu. Poza tym nma tez wzmocnienie wentylatora i jego stala calkowania. Dojsc do optimum nie jest latwo :)

U mnie A 61, B 125, C 19. Zakr. kor. 19%, Stala calk. 13 a wzmocnienie 50

 

Tlen.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o wentylator na 30%? Tak u mnie to za dużo. Bardzo często a w zasadzie większość pracy to 18-25%. Tak reguluje sobie sonda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie miesięcznie około 40 zł. Mam sonoffa podłączonego i zlicza zużycie. Oczywiście kwota ruchoma w zależności od temperatury zewnętrznej/zapotrzebowania na ciepło.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Czyscilem wczoraj kociołek i zaskoczył mnie widok w popielniku. Jak nigdy był pełen...spieków.  I teraz mam zagadkę, ponieważ zacząłem palić innym pelletem,a i ustawienia nadmuchu zmniejszylem . Czy mniejsze obroty wentylatora mogły by aż tak wpłynąć na pojawienie się spieków? Pomału do tego dojdę  jak wroce do domu,ale zapytać już teraz nie zaszkodzi :)

20200215_105046.jpg

20200215_105052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ArturJu wygląda mi na pellet klejony otrębami. Przerabiałem to samo. Czy spieki miejscami się błyszczą i są takie zielonkawe? 

Ustawieniami nic nie zmienisz. Przestaw tylko czyszczenie kotła na 4 godziny. Palnik Ci za to podziękuje. Przepaliłem prawie 2 tony takiego. Przy czyszczeniu pieca otwieraj także górną komorę i sprawdź czy palnik nie jest zatkany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, igor1989 napisał:

Pytanie z innej beczki, ile placicie za prad? Za 2 msc przychodzi mi ok 330 zł. W domu przebywa jedna osoba i podejrzewam ze wysoki rachunek za prąd jest winą kotła, a jak u Was? 

Witaj, ja też mieszkam praktycznie sam, i za 2 m-c w okresie grzewczym jakoś ok 250-300 zł idzie, w okresie letnim, przy piecu grzejącym tylko bojer - za 2 m-c 150-200 zł. Ale nie ma co się dziwić - piec: pompa kotła, pompa mieszacza, pompa podłogówki, pompa cwu, wentylatory w piecu, grzałka przy rozpalaniu :) i licznik się kręci :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,posiadam takie ustawienia serwisowe(kocioł LAZAR15kw/240l)

Będę wdzięczna za pomoc i odpowiedz co zmienić,a co zostawić w tych ustawieniach,nie ogarniam tego wcale.

temp. kotła 70stC,  krzywa grzewcza-0.8,  50% histerezaH2  10stC,  30%histerezaH1-7stC, histereza kotła-15stC

Rozpalanie:nadmuch rozpalania-80% ,czas testu zapłonu-5min ,czas testu zapłonu2-10min, czas podawania-82sek, czas rozpalania-10min,delta spalin-5stC,delta spalin2- 10stC, tem końca rozpalania-180stC,dawka testowa-0%

Wygaszanie: czas wygaszania -5min, moc przedmuchu-90%

Nadzór: czas nadzoru- 30min , przerwa podawania- 4min, wydłużenie pracy nadmuchu- 30se

Ustawienia kotła:min temp.kotła- 65stC , max temp kotła- 80st C ,min moc nadmuchu -30% ,czas  detekcji braku paliwa- 5min, temp spalin przy braku paliwa- 50st C, max temp podajnika- 90st C, czas pogrzebacza - 190sek, czas pracy podajnika2- 25sek, czas przerwy podajnika2- 20sek, temp schłodzenia kotła-88st C,

Ustawienia mieszacza1:min temp mieszacza1- 25stC , max temp mieszacza1- 65stC , zakres proporcjonalny - 5, stała czasu całkowitego- 130, czas otwarcia zaworu- 120sek, nieczułość mieszacza1-1.0stC

Modulacja mocy:100% mocy nadmuchu- 78% ,   100% praca podajnika- 4 sek., 100%przerwa podajnika- 17sek.,

50%moc nadmuchu- 68%, 50%praca podajnika- 4sek.,  50%przerwa podajnika- 25sek.,      30%moc nadmuchu- 58%    30%praca podajnika- 4sek.,     30%przerwa podajnika- 28sek.,                                                              

  Zrobiliśmy pewne zmiany w ustawieniach, ale nie wiem czy dobre-proszę o cenne rady i rady w  zmianach jakich jeszcze możemy dokonać .                                                                                                                                 Nadzór: przerwa podawania z 4min na 5min     Ustaw.kotła: max temp kotła z 80stC na 70stC, czas pracy podajnika2- 25sek na 15sek,  czas przerwy podajnika2- 20sek na 55sek,      ustaw. mieszacza1:max temp mieszacza1-65stC na 43stC, czas otwarcia zaworu z 120sek na 150sek    Modulacja mocy: 100%praca podajnika z 4sek na 3sek, 100%przerwa podajnika z 17sek na 40sek, 50%praca podajnika z 4sek na 2sek, 50%przerwa podajnika z 25sek na 45sek, 30%praca podajnika z 4sek na 2sek, 30%przerwa podajnika z 28sek na 50sek.

Edytowane przez Dortka2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, linxus napisał:

@ArturJu wygląda mi na pellet klejony otrębami. Przerabiałem to samo. Czy spieki miejscami się błyszczą i są takie zielonkawe? 

Ustawieniami nic nie zmienisz. Przestaw tylko czyszczenie kotła na 4 godziny. Palnik Ci za to podziękuje. Przepaliłem prawie 2 tony takiego. Przy czyszczeniu pieca otwieraj także górną komorę i sprawdź czy palnik nie jest zatkany.

Nawet nie zwróciłem uwagi na to czy są zielonkawe,ale dam znać. A tak z ciekawości, to co oznacza ten zielonkawy kolor?Ustawię częstsze czyszczenie,teraz mam co 8godz. Pellet niby z drzew lisciastych,więc może było coś z nim kombinowane by się zlepił :p .Dzięki za podpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ArturJu Do liściastych zwykle jakieś lepiszcza są dodawane. Taki typowo zielonkawo/niebieskawy kolor spieku sugeruje otręby.

Miałem ostatnio 1t bukowego pelletu z jakimś lepiszczem, które nie robiło żadnych spieków a pellet palił się rewelacyjnie i utrzymywał wyższe temperatury na piecu niż czysty iglasty A1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2019 o 21:47, gwint napisał:

15kw

15760973029587908377528282142136.jpg

1576097319490820315305724568119.jpg

15760973304382370122595395260277.jpg

@Dortka2020 strasznie namieszane. Na twoim miejscu wróciłbym do ustawień fabrycznych bo one sprawdzają się najlepiej. Każdy kombinował na samym początku a później wrócił do początkowych :) Na zdjęciach wyżej masz fabryczne dla 15kw. Możecie jedynie coś pokręcić przy ustawieniach dla 30%. 100% i 50% nie ruszać bo mają one za zadanie jak najszybciej dogrzać kocioł do 30%.

Temperaturę kotła ustaw na 75stopni, na 50% niech przechodzi przy 60 stopniach a na 30% przy 65 stopniach. Najzdrowsze temperatury dla kotła. Nadzór, rozpalanie i wszystkie inne parametry zostaw fabryczne. 

Kocioł spali tyle ile musi. Spalanie możecie obniżyć przez niższą temperaturę CWU oraz niższe temperatury w pokojach. Na grzejniki pozakładajcie takie głowice termostatyczne: https://www.conrad.pl/p/gowica-termostatyczna-programowalna-eqiva-model-n-5-do-295-c-eq-3-1168832
Bardzo dobrze pilnują temperaturę i znacznie wpływają na zmniejszenie spalania. Pomiędzy utrzymywaniem w pokojach 21 a 22 stopni już jest znaczna różnica w zużyciu pelletu.

Edytowane przez linxus
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kalibracji pisałem wcześniej i dodałem filmiki trzeba się cofnąć parę stron, post#2277

Edytowane przez gwint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przywróciliśmy ustawienia serwisowe,piec chodził tak jak trzeba:pracował,nadzór,postój,ale chyba coś jest nie tak bo nie przechodzi w system praca,temp  kotła zadana 75stC(raz rośnie raz maleje),ciepło nie idzie na kaloryfery.Czy to może trwać tak długo-od 10.oo do teraz piec sie nie włączył.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy się włączają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.