Skocz do zawartości

Plot3k

Nowy Forumowicz
 • Liczba zawartości

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Plot3k

 • Tytuł
  Nowy Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Białystok

Metody kontaktu

 • Adres strony www
  http://grav-tech.pl
 • GaduGadu
  985995

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny, 138m2, stryopian 15cm
 • Instalacja
  9 grzejników, 2 drabinki, zawór 4d, dwie pompy, bojler 140l
 • Kocioł
  Metal Fach Smart Pellet 16kW

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. W ustawieniach serwisowych zapewne możesz zmienić minimalną temperaturę jaką może ustawić użytkownik. Np w moim przypadku nie zdaje egzaminu wyłączenie pompy od termostatu bo wychładza się instalacja i kocioł później musi mielić by odrobić straty. Mam po prostu większe obniżenie ale pompa CO chodzi cały czas. Elektroniczna pobiera raptem 6-9W.
 2. No niestety. Nikt nie jest chętny udostępnić soft do regulatora, ani jedni ani drudzy... Poniekąd zapewne ma to związek z obawą ingerencję przez os trzecie. Jak będę kiedyś obrzydliwie bogaty to kupię sobie popularny palnik z sąsiedniego wątku razem z regulatorem i będzie pozamiatane. Jego sprawność jest na pewno Większa niż obecnego, pomijam kwestie możliwości ustawień. W fazach regulacji i bez wydłużenia drogi spalin kocioł żarł 22kg na dobę. Spaliny miały na wylocie 180-200 stopni. Przy zastosowaniu szamotu i dodatkowego zawirowywacza, na tych samych ustawienia paliwa mam na wylocie 140 stopni. Dla mnie to kosmos.. Ile udało się ciepła zatrzymać. Sprawdzimy teraz jaki będzie mieć apetyt.
 3. @robi60 jeszcze raz dziękuję za pomoc w sprawie wydłużenia drogi spalin. Spadły w porywach nawet o 40 stopni - o tyle mniej puszczam w komin i odzyskuję ciepło :)
 4. Tak tak, zdaję sobie sprawę że h1 i h2 nie działa w trybie fl. Jednak gdy wybiorę tryb modulacji standard, również nie mam opcji ustawienia h1 i h2. Albo palimy wg nastawy dawki paliwa, wiatru i przerwy albo w ogóle :) No cóż. Co prawda to prawda, serwis MF nie odpisuje w ogóle na zapytania, Plum też na moje pytania jakoś nie kwapi się do odpowiedzi. Trzeba do tego przywyknąć i tyle. Jakby było mało, mam jeszcze ciekawostkę ;) Zaznaczam, że mam tylko jeden kocioł w domu. Regulator raz na jakiś czas zmienia sobie UID. Rano wychodzę do pracy z jednym UID, a wracam z drugim :)
 5. Szanowna społeczność, jest tu wiele mądrych głów, może ktoś podpowie... Kocioł Metalfach Smart Pellet 16kW, sterowanie ecomax920 touch. Chatka ok 140m, szczegóły w moim profilu, grzejniki bez termostatów. Jak wiecie w plumie mamy co najmniej 2 rodzaje modulacji: standard i fl. Modulacja w trybie standard w moim przypadku to jazda wg. dawki paliwa, odstępu czasu i wiatru tak jak ustawię. Kocioł nie zwalnia im bliżej do zadanej. W ustawieniach nie ma takiego czegoś jak h1 i h2 - w nowym sofcie tego nie ma... Mógłbym zostawić tą opcję, jednak kocioł ma niewielką pojemność (48l) i po przejściu w postój mija 40 minut i kocioł rozpala się ponownie, gdyż temperatura spadła o określoną histerezę 15*C. Czyli 70 stopni na kotle spada o 15 w ciągu 40 min. Zawór 4d afriso z siłownikiem ustawiony na 35*C na grzejniki. Czyli poniekąd rozpalałby się powiedzmy 17-18 razy dziennie w obecnych warunkach. Myślę, że lepszą opcją byłaby praca na pograniczu zadanej, ale nie mogę rozgryźć parametrów FL A B i C tak, by pracował w okolicach zadanej. Może i strach się tu przyznawać... Z trybu nadzór udało mi się zrobić tryb pracy gdzie temp kotła waha się 70-73 stopnie. Powrót mam na poziomie 60 stopni. Tylko zastanawia mnie, co będzie jak spadnie odbiór ciepła. Temperatura kotła dojdzie do maksymalnej i nastąpi przymusowe wychładzanie :) Zatem pytanie, zmiana której wartości fl mogłaby zmniejszyć dalszy przyrost mocy w okolicy zadanej? Czytałem instrukcje inne wątki, regułki, ale wszystko brzmi jakoś zbyt mądrze.. albo to ja jestem inny. Pozdrawiam
 6. Czołem :) Od miesiąca mamy w kotłowni nowe źródło ciepła. Przyznam, że nie pamiętam od kiedy przyswoiłem tyle nowej wiedzy jeśli chodzi ogółem o kwestię CO i CWU w tak krótkim czasie :) Serwisant podsunął mi opcję Wybór termostatu dla kotła - Uniwersalny. Czyli kocioł startuje kiedy sterownik pokojowy przekaże sygnał na styki. Ogółem działa to ok, tylko zastanawia mnie kwestia, jak bardzo (nie) cieszy się kocioł, kiedy pomieszczenie się nagrzewa do 21,5C, a on osiągnął ledwo 55C i się wygasza. Dziennie rozpala się 3-4 razy w tej konfiguracji. Z uwagi, że dzisiaj temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach 0, próbuję ograniczyć ilość wygaszania i rozpalania kotła, niech sobie hula w granicach zadanej temperatury, aby dłużej żył w szczęściu i sielance. Póki co do testów ustawiłem zadaną na 60C, kocioł pracuje w FL. Domyślnie ustawienia nadzoru są dziwne, gdyż podanie paliwa to bodajże 15s, przerwa to 30min. Obecnie próbuję podanie 3s, przerwa 3min, wydłużenie nadmuchu 25s. Płomień niestety wg sterownika mocno skacze i schodzi po kilku razach podania do 0%, ale podglądam przez drzwiczki i widać, że bez problemu mógłby jeszcze się rozpalić. Może ktoś użytkuje taki sprzęt i podsunąłby mi swoje ustawienia? :) Jeszcze kwestia trybu pracy. Teraz śmigam na FL, czyli pali się o 5C więcej niż zadana. W nowej wersji softu nigdzie nie ma opcji H1 i H2, kiedy miałby obniżać moc. Robi to sam. Ogółem przeglądając inne wątki ze sterownikami plum'a, u mnie jest sporo mniej opcji, brak h1 h2, jakieś ważenia, moc kotła w kW, kaloryczność paliwa itp. Ogółem producent uprościł sprawę bo chyba było za dużo problemów :) Staram się ogarnąć poszczególne progi nawiewu i podania paliwa dla progów mocy kotła tak aby po osiągnięciu zadanej+5C nie rosła temperatura kotła. W chwili obecnej zadana to 60C, aktualna kotła w nadzorze 72.3C i minimalnie rośnie bo spaliny mają rzekomo jeszcze ok 87.6C. Będę musiał zatem jeszcze obniżyć trochę krzywą w PID by kocioł łagodniał kiedy będzie zbliżać się do zadanej+5C. A i jedna sprawa... Czy w trybie pracy Standard sterownik im bliżej do zadanej powinien obniżać moc kotła czy cały czas leci na ustawieniach wprowadznych dla trybu Standard? Instrukcję rozumiem tak, że powinien schodzić mocą w 2 krokach H1 i H2, ale jak obserwuję to pracuje cały czas jednym ciągiem do zadanej bez spadków. Także jakby był ktoś uprzejmy rozwiać moje dwie zagwozdki, byłbym mega wdzięczny :)
 7. Witam, mam pytanko, może ktoś wyjaśni.. Wczoraj dotarł do mnie moduł econet. Podłączyłem z kotłem i serwerem podając unikalny uid. Wszystko śmigało bdb. Dziś patrzę, że apka i serwer nie widzi mojego kotła. Jak się okazało, kocioł zmienił sobie uid :D To norma czy przypadek? :)
 8. Plot3k

  Witam :)

  Czołem wszystkim! Forum przeglądam co jakiś czas od blisko roku - od momentu kiedy zapadła decyzja o modernizacji kotłowni... jednak dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować. Z pozdrowieniami z Podlasia, Daniel :)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.