Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Potencjał podajnika zaniżyłem bo na ekogroszku jak mierzyłem to wychodziło 300 gram na minutę a ten pelet Varmo jest znacznie lżejszy od ekogroszku, co do miejsca zamocowania czujnika podajnika, jest on włożony w oryginalny otwór który jest przewidziany przez producenta, spróbuje jeszcze zamienić czujniki może faktycznie coś nie gra z tym od podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewania się rury podajnika bardzo mocno zależy od węgla, mocy średniej na jakiej piec działa, drożności pieca i komina oraz szczelności zasobnika. Dość często miałem przypadki na bardzo kalorycznym węglu, że przy niskich mocach rura nagrzewała się do 50 stopni. Pomagało podnoszenie mocy minimalnej tak aby piec się odstawiał. Dodatkowo zamontowałem układ osuszania zasobnika co przy okazji powoduje wyrównanie ciśnień między palnikiem a zasobnikiem. Przy dużych mocach raczej problemu z temperaturą nie ma ze względu na szybkie przesuwanie węgla który raczej nie jest w stanie tak szybko się nagrzać( chyba że zasobnik jest otwarty).

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Defro EKR-10 PZ ma fabrycznie wyprowadzony przewód dosuszający do zasobnika z opałem, wcześniej paliłem ekogroszkiem czarna perła i podajnik miał 35 stopni, ale eko miało około 24 MJ , ten pelet Varmo ma podobno 27 - 29 MJ i wychodzi na to, że ma dużo wyższą temperaturę spalania niż czarna perła, może faktycznie podniosę moc pieca na wyższą bo teraz tak pracuje na 6KW , i praktycznie w ogóle się nie odstawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika zaniżyłem bo na ekogroszku jak mierzyłem to wychodziło 300 gram na minutę a ten pelet Varmo jest znacznie lżejszy od ekogroszku, co do miejsca zamocowania czujnika podajnika, jest on włożony w oryginalny otwór który jest przewidziany przez producenta, spróbuje jeszcze zamienić czujniki może faktycznie coś nie gra z tym od podajnika.

Po co od razu kombinować z zamianą czujników,przecież wystarczy przyłożyć rękę,jak będzie faktycznie te 60* to nie wytrzymasz i trzeba szukać przyczyny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus93, tak jak koledzy tu wcześniej pisali, temperatura podajnika zależy od wielu rzeczy, a żeliwniaka jest zazwyczaj wyższa.

Sprawdzić czujnik możesz, jeśli jest jakiś błąd, to go wychwycisz.

Paliwo, temperatura zadana, prędkość przepływu wody przez kocioł, moc na jakiej kocioł pracuje, nawiew powietrza do kotłowni, wysokość kopczyka, ilość paliwa w zasobniku - te wszystkie składowe mają wpływ na temperaturę podajnika.

U mnie temperatura oscyluje w przedziale 40 - 63. Uznaję to za normalną temperaturę podajnika w zależności od wystąpienia kombinacji składowych w danym momencie.

Gdy poznałem zależności wzrostu i spadku temperatury podajnika, nie zwracam już na to większej uwagi.

Poniżej zamieszczam zrzut zmian temperatury podajnika w ciągu doby.

 

post-70418-0-35551400-1517570375_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego marcos potencjał podajnika do do twojego paliwa jest 10.7 jest tu kolega co palił kiedyś tym paliwem i nie sugeruj się wagą bo objętość tego też jest ważna przeprowadź testy i próby ale znam ludzi co mają nasz sterownik i palą tym paliwem i własnie stąd znam te wartości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra z tym podajnikiem , powiem tyle dać podawanie 1 sek a potemdalej cza myśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ktòrym parametrem regulować by zwiększyć dawkę podawanego paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność lub korekta paliwa

Tylko kaloryczność działa na odwrót zwiększając ją zmniejszasz nawęglanie

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostępne są wersje testowe oprogramowania V2.11A.

Można je pobierać tutaj.

Póki co jest soft dla SKZP wolnostojącego i panelu w wersji ślimak.

Opis zmian dostępny na stronie pobierania.

 

ups. Załączony był błędny plik. Jeśli ktoś pobrał przed godz. 21.00, to proszę pobrać ponownie.

Edytowane przez TomekBrz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno. Będę instalował jeszcze raz, bo już się testowało.... ;)

 

Po załączeniu pompy CWU skok modulacji w pierwszym kroku o 10! Jest dobrze B)

Poczekam aż się kocioł się ustabilizuje i wtedy zacznę baczniejszą obserwację temperatury powrotu.

Łatwość przełączania wykresów - bajeczka, skala PT - podobnie, średnie temperatur - ok, Pauza - działa!

TomekBrz - WIELKIE DZIĘKI

 

Na tym pierwszym sofcie wykresy dość szybko płynęły... :lol:

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wersje testowe również będą dostępne dla zabudowy? Jaka jest różnica w sterowniku "wolno stojącym" a "zabudową"? Oprócz tego, że różnią się oprogramowaniem i tego że jeden jest w zabudowie a drugi nie :D. Jeżeli to nie tajemnica.

Edytowane przez Dreyser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kiedy planowana jest wersja stabilna?

Czy wersja testowa może uszkodzić sterownik?

 

 

Będę stopniowo uwalniał wersje testowe w miarę  dodawania funkcji. W przyszłym tygodniu opublikuję 2.11, ze zmianami wykresów, zmianą rozdzielczości pokojowego, przyciskiem PAUZA, zmianą modulacji względem powrotu.

Wówczas zacznę działać z temp. kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wersje testowe również będą dostępne dla zabudowy? Jaka jest różnica w sterowniku "wolno stojącym" a "zabudową"? Oprócz tego, że różnią się oprogramowaniem i tego że jeden jest w zabudowie a drugi nie :D. Jeżeli to nie tajemnica.

Będą dostępne z około tygodniowym poślizgiem.

Różnica jest taka jak napisałeś. Zabudowa nie ma własnego wyświetlacza i korzysta z panela LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz, domyślam się, że wzmocnienie modulacji zaczyna działać w momencie spadku temperatury powrotu poniżej ustawionej temperatury ochrony, czy tak?

Siła wzmocnienia jest proporcjonalna do spadku temperatury powrotu?

Tzn. czy jak jest ustawiona wartość wzmocnienia 10, to przy spadku powrotu o 1 stopień, to modulacja wzrasta o ile %?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz, domyślam się, że wzmocnienie modulacji zaczyna działać w momencie spadku temperatury powrotu poniżej ustawionej temperatury ochrony, czy tak?

Siła wzmocnienia jest proporcjonalna do spadku temperatury powrotu?

Tzn. czy jak jest ustawiona wartość wzmocnienia 10, to przy spadku powrotu o 1 stopień, to modulacja wzrasta o ile %?

Wzmocnienie modulacji działa cały czas, niezależnie od ustawionej t. ochrony powrotu. ( o ile parametr wzm. modulacji różny od zera)

Tak - siła przyrostu modulacji jest wprost zależna od spadku t. powrotu. Z tym, że algorytm modulacji zmienia swe parametry co 20 sekund, więc efekt może być widoczny z opóźnieniem.

Co do konkretnej wartości wzrostu modulacji -  u każdego może być inaczej.  Algorytm korzysta z parametrów dynamicznych wyliczonych przez sterownik podczas pracy.

Prędkość opadania temp. powrotu ma znaczenie - im szybciej opada tym większa korekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za info.

A jakie wytyczne ma sterownik, gdy temperatura powrotu zaczyna wzrastać, a temperatura kotła jeszcze opada?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.