Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Mi teraz moduluje ładnie na sofcie testowym 1,88, temp. spalin do 160 st ale węgiel jest fatalny ,tyle kalafiorów które stoją na retorcie i ograniczają wydmuch powietrza na boki i do góry ale jak je zrzucę z retortty to się rozlatują , trzeba cześciej się pojawiać w kotłowni.

Nawet chocby idealnie chodziło wsio to i tak nie ma wyjścia ,a te otwory od nadmuchu w retorcie się też ciągle zatykają, jak spalę ten węgiel z 200kg jeszcze  to jeszcze gorszy mnie czeka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten popielaty kabel, w pierwszym rzędzie od dołu i pierwszy od lewej krawędzi jak patrzysz na wyświetlacz,

 

WYSTARCZY GO WYJĄĆ ...

 

 

 

;)

Widzę, że zart Ci się wyostrzył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojtam łojtam, zaraz wyostrzył :)
Taki sobie żarcik sytuacyjny, myślę że bez urazy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojtam łojtam, zaraz wyostrzył :)

Taki sobie żarcik sytuacyjny, myślę że bez urazy ...

PrzeMal palisz z czujnikiem temp wew? Na zasadzie włącz...wyłącz pompę. I jak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal palisz z czujnikiem temp wew? Na zasadzie włącz...wyłącz pompę. I jak

Tak paliłem. Bardzo sobie chwalę ten sposób. Piec normalnie moduluje, tyle że się często odstawia gdy nie ma spadków temp. w mieszkaniu. Obowiązkowo coś do ochrony powrotu musi non stop pracować, bo inaczej po kilku godzinach odpoczynku kotła zalewasz go zimną wodą z całego układu i później ciężko mu się podnieść. U mnie obieg CWU robi za ochronę. 

Pompa CO załącza się przy spadku zadanej temp. i wyłącza się po jej osiągnięciu, dzięki temu trochę na prądzie zaoszczędzam. Na ochronę powrotu, po sezonie, zastosuję albo sprzęgło albo jakąś małą kilku watową.

Uważam że gdy nie ma dużych spadków temp na zewnątrz, oraz gdy nie ma mrozów, to jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Natomiast na noc gdy temp bardzo ostrą lecą w dół, wówczas warto dać pracę ciągłą, bo piec potrafił mi się odstawić na 4 do 6 godz. a to przy niskiej temp nie jest pożądane.

Dołączony mam czujnik zewnętrznej temp. i podłączony jako "pogodówkę", ale to jest raczej jako bajer, zbyt duże rozbieżności do skalibrowania, ale u mnie wisi on na 25m przewodzie 0,52

 

 

Obecnie palę na ruszcie wodnym, i walczę z nadmierną temp na kotle i w kominie ;) spalanie 20kg na dobę orzecha I.kl z dodatkiem groszku ...

Te wszystkie ruszta awaryjne to też taki pic na wodę fotomontaż, no ale jest w razie by co :)

 

PS

 

Przy użyciu czujnika temp w sterowniku pokojowym, musisz w pokoju w którym on dokonuje pomiarów rozkręcić na maxa głowicę termostatyczną.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam głowice termostatyczne otwarte na max wszedzie prawie ,w miejscu gdzie jest za ciepło to mam ustawione na 22st

 czy 23.

Zawór 4D reguluje sobie temp. na podstawie odczytu z czujnika temp wewn  i piec sie w ogóle nie odstawia ,cały czas pracuje

równo  moduluje.Skoki modulacji są ale jasne musza być tego nie uniknę ma być ciepło i tyle.

Czujnik zewn korekcja mam 0,1 i jak jest -10 na zewn.  to parę stopni potrafi podskoczyć temp. wody za zaworem 4D.

Teraz mam kiepski okropnie eco bo zmieszany z groszkiem normalnym i męczarnia spora.

Piec sie syfi ale cóż tak ma być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnego wpływu, ma za to wpływ na zadaną temp w kotle.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja dotyczy temp. w kotle lub temp. za zaworem mieszającym . Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIitam ja mam ten sterownik rowne dwa tygodnie piec 25kw na 250m krzystal pierwsze 10 dni był podłaczony bez auratona regulowałem głowicami modulacja ustawiona od 5 do 80 i cały czas piła na wykresach jak startował to od razu na 80 teraz podłączyłem rozłączonego auratona i to samo zawor 3 drożny ustawiony na 5 ręcznie bez siłownika sluży do regulacji wody na CO .I jeszcze jedno pytanko co zyskam jak dokupie zdalny panel pokojowy tego producenta,zamiast mojego auratona 2025 rth.Pozdrawiam.

Edytowane przez Dominoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zyskasz tyle że nie będziesz chodził do kotłowni. osobiście lubię tam zaglądać, bo widzę jak wygląda palenisko i popiół. Stosuję tylko czujnik temp. wewnętrznej. Polecam założenie siłownika do zaworu. Najważniejsze jest ustawienie kaloryczności, i potencjału, nadmuch nie za duży lepsza jest ustawiona  mniejsza wartość na poziomie ok. 40% - ew. zwiększanie lub zmniejszanie. dlatego trzeba obserwować popiół.  Moc ustawił bym na poziomie min-15% max 55 jak będą mrozy poniżej 10 st. to zwiększyć do 65%.czas przekroczenia na 60 min. Po takiej nastawie obserwować, nie ruszać nic przez min 3 godz. dopiero robić korekty. Sterownik posiadam od 3 sezonów. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja też tak mam reguluje kalorycznoscią a jak brakuje juz regulacji  bo mam opał kiepski teraz to zwiększe moc o 3 kw np. i suwakiem reguluje kopiec jak tu kolega wyżej a najlepsze efekty rezultaty osiąga sie czujnikiem wewn pokojowym no i  regulatorem pokojowym tylko w menu reg. pok. cza zaznaczyć użyj czujnika w regulatorze ,opisywął to sam autor kiedyś Ja też miałem takie problemy różne  i teraz wypróbowałem że lepiej czujnik wewn. niż jakiś regulator pokojowy który tylko pompie powie stop jak temp. za wysoka lub załacz jak za niska to jakby praca w dwustanie tak to można nazwać bo po wyłączeniu pompy CO nagle robi się mniejsze 

zapotrzebowanie na ciepła wodę ale sterownik [piec]  nie ma nad tym kontroli i się odstawia więc wchodzi w pracę dwustanu.

Reszta to lawina całosć nie stabilna dużo pali po starcie, kopci w środku dużo sadzy i to z kolei izoluje odbiór ciepła i lawina większa po tem znowu za mało mocy itp. dmuchawa na większą moc co robi spore temp. spalin i opał idzie w komin nie można dojść do ładu co jest nie tak.PIec ma pracować ciągle takie jest założenie autora i każda regulacja temp. wody za zaworem 4D odbywa sie powolij i piec powolij zchodzi z mocy obniża temp. na co na podstawie pomiaru z czujnika wewn. lub panelu po prostu zawór 4D sam przymyka dopływ wody na CO zeby uzyskać odpowiednio ustawioną temp.wewn we  wbudowanym w sterownik układem reg, pokojowego+korekcja pogodowa.Tez polecam założyć 4D z siłownikiem.Działa wsio autatycznie sterownik nad wszystkim panuje bez problemu wszystko jest tak ułozone w oprogramowaniu własnie.Testuję teraz soft 1,88 i jest lepiej rozwiazana praca zaworu 3/4D tak że nie czeka  się już z parę godzin na rozbujanie pieca i osiągnięcie temp. zadanej od razu otwiera sie zawór 4D i grzeje cały układ po tem sobie reguluje temp. wewn.Są użytkownicy którzy nie mają żadnego zaworu lub zawór 3D i radzą sie z tym.

Jak nie ma zaworu 3/4D to chyba nie ma wyjścia trzeba dac regulator do pompy CO jeżeli   chce sie miec równą  temp. ustawioną cała dobę ale kosztem sporego spalania niestabilnej pracy itd.

Ja mam ustawione max mocy jaka jest na tabliczce znamionowej nie ograniczam modulacji czy mocy w %-ntach daję pełną swobodę

sterownikowi na uzyskanie mocy pełnej nawet ale robi to przez chwlię np. po rozpaleniu zimnego pieca np. lub upuszczaniu wody CWU ale potrzebuje tą moc żeby szybko osiągnąć temp. zadaną i mniej spala przez to a jak ograniczę moc ,modulację ,nie wiem 

nawet temp. powrotu wyższą dam to sterownik nie potrafi przez te ograniczenia dac pełnej mocy i rozpalznie trwa i trwa rośnie spalanie .a jak jeszcze ogranicze do 30% wietr to  kopci w piecu sadzy sporo.

Tak jak w samochodzie któś tu pisał tak silnik mocny pali mniej niz słaby silnik tu jest identycznie.

Nikt nie musi tak robic jak jak mnie to zadzaiłało i sprawdza się świetnie.Dmuchawę mam 5-50% i nigdy nie osiaga tej najwyższej mocy tylko max 40-45% było tera to 15-22% cały tydzień tak.Warunek instalacja musi byc wygrzana z prę dni musi grzac i będzie 

na ful dmuchawa moc modulacja wykres piła itd. tego nie da się uniknąć ,tak własnie miałem jak już tu ktoś opisywał.

Na forum jest wszystko co trzeba w postach wstecz .

pozdrawim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj wieczorem zmieniłem opał na nowy rodzaj paliwa...

attachicon.gif20170127086.jpg

Jak widzicie jest to pestka z wiśni, sucha, zakupiona w cenie 320/t workowana. Lekko "jedzie" stęchlizną jak się nos włoży...

Ładne to, nie brudzi, lekkie prawie same zalety... prawie.. przy rozpalaniu zasmrodziłem kotłownię jakbym drzewem palił i to właśnie jest wada, teraz(rano) zapach wywietrzał i nic nie czuć, ale wczoraj moje obawy były spore...

Zatem do rzeczy...

attachicon.gif20170128099.jpgattachicon.gif20170128092.jpgattachicon.gif20170128093.jpgattachicon.gif20170128094.jpgattachicon.gif20170128095.jpgattachicon.gif20170128096.jpgattachicon.gif20170128097.jpgattachicon.gif20170128098.jpg

...

zastanawiam się jak z ta kalorycznością tej pestki wkońcu jest, czy przypadkiem nie za mało ustawiłeś?? I jak się to ma do tego:

https://www.olx.pl/oferta/sucha-pestka-wisni-pellet-ekogroszek-CID628-IDh3Ph1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIitam ja mam ten sterownik rowne dwa tygodnie piec 25kw na 250m krzystal pierwsze 10 dni był podłaczony bez auratona regulowałem głowicami modulacja ustawiona od 5 do 80 i cały czas piła na wykresach jak startował to od razu na 80 teraz podłączyłem rozłączonego auratona i to samo zawor 3 drożny ustawiony na 5 ręcznie bez siłownika sluży do regulacji wody na CO .I jeszcze jedno pytanko co zyskam jak dokupie zdalny panel pokojowy tego producenta,zamiast mojego auratona 2025 rth.Pozdrawiam.

Co zyskasz? Moim zdaniem duży spokój, keinen nerwen, dzięki możliwości obserwowaniabnp. z salonu tego co się dzieje w kotle.

Po nabraniu wprawy gdy spojrzysz na wykresy odrazu wiesz co się dzieje w piecu i możesz skorygować parametry.

Do tego tak jak obecnie w moim przypadku, palę na ruszcie awaryjnym i nie muszę siedziedzieć w kotłowni i pilnować temperatur na piecu w kominie i na obiegu, a palenie na tym ruszcie to naprawdę nie lada wyczyn szczególnie jak piec mały bo wkręca się na obroty niesamowicie. Dodatkowo masz automatyczne sterowanie procesem spalania dzięki wykorzystywaniu czujnika temp w tym panelu. Pompa CO będzie się załączać gdy czujnik na panelu zanotuje spadek temp poniżej minimum. Do tego możesz z salonu decydować które pompy w danym momencie załączać a to się przydaje gdy wystąpi awaria. Jest dużo plusów, jednym z nich że nie trzeba biegać tam i nazad do kotłowni i to jeszcze gdy trzeba wyjść na zewnątrz, a tak właśnie mam. Dzięki temu w domu zero pyłu i smrodu od pieca :)

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jak z ta kalorycznością tej pestki wkońcu jest, czy przypadkiem nie za mało ustawiłeś?? I jak się to ma do tego:

https://www.olx.pl/oferta/sucha-pestka-wisni-pellet-ekogroszek-CID628-IDh3Ph1.html

Pestka ma ok 20mJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie koledzy jak założę sobie siłownik na zawór i kupię ten panel to czy on ma mozliwość pracowania w zmniejszeniu temp za zaworem [obnizenie od pokojówki] chodzi mi oto żeby nie wyłanczał pompy po osiągnięciu temp. w pomieszzceniach jak robi mi teraz auraton, tylko zmniejszal temp. na grzejniki..Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dokładnie jest to w ustawieniach, że " jeśli zawór całkowicie zamknięty" to nie wyłącza lub wyłącza pompę. Natomiast zdarzyło się dziś w nocy o czwartej nad ranem  coś dziwnego( brzmi prawie jak horror) na załączonym zdjęciu widać jak spada modulacja do zera, nie wiem co jest powodem. Ktoś miał coś podobnego- to czekam na komentarze. Pozdrawiam post-54686-0-76519700-1486292876_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horror to byś miał jakby Ci się kocioł na maxa rozkręcił  :D

Prawdopodobnie kocioł osiągał temp zadaną, uzależnioną od histerezy i przekroczył czas podtrzymania.

Nic strasznego się nie stało,.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może brak napięcia przez parę minut???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawiony czas przekroczenia temperatury na 60minut, po tym czasie sterownik przechodzi z mocy minimalnej w czuwanie i taka sytuacja miała miejsce u Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo ostatnio przyczyną było że temperatura zadana była przekroczona powyżej 0.3stopnie przez czas który ustawiles jako czas przekroczenie modulacją nie mógł obniżyć to przeszedł w czuwanie ostatnio tak samo miałem i rozmawiałem z P.Tomkiem i tak ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.