Skocz do zawartości
IGNOROWANY

CWU obniża temperaturę pieca


mikis

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz @Gonzo19 powtórzę się jeszcze raz.... To nie wina zaworu i niema tu znaczenia czy pelet czy groch, poprostu spitolony montaż instalacji.

Wiesz czemu niema tematów o problemach z zaworem 3d na ochronie? Bo takich instalacji jest pewnie jedna na 1000. A ten kto ją robił miał już trochę pojecia, a ci co go nie maja to instalują bez pomyslenia źle schematy albo bo tak już mój dziadek robił.

Jeśli wszystko jest zrobione odrazu tak jak ma być to i z peleciakiem i 4d nie będzie żadnych problemów.

Ps

wiesz że ten temat jest z kotłem na groch :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Darekgra napisał:

Wiesz czemu niema tematów o problemach z zaworem 3d na ochronie? Bo takich instalacji jest pewnie jedna na 1000. A ten kto ją robił miał już trochę pojecia, a ci co go nie maja to instalują bez pomyslenia źle schematy albo bo tak już mój dziadek robił.

no właśnie, "bo tak zawsze robili"

 

20 minut temu, Darekgra napisał:

wiesz że ten temat jest z kotłem na groch :)

Ups.....Faktycznie, jakoś zapomniałem, ze jeszcze takie istnieją, Za dużo tych tematów ostatnio, sorry :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie gniewam tylko można by cię przez to zakwalifikować do tej grupy "bo tak zawsze robili" na jedno kopyto :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nad zz pompa kotlowa i bedzie wszystko git . Nie zapominając o zz na powrocie z op przed łączeniem się z powrotem grzejnokow 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście 16 zaznaczyłem gdzie muszą być ZZ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko jasne.

Trochę to zajęło czasu gdyż jestem 1300km od tego pieca i żonkę musiałem cały czas fatygować :):):)

Wywnioskowałem iż przy włączeniu pompy CWU część wody pcha się w stronę zaworu czterodrogowego.

Dowodem tego jest to iż temperatura poniżej zaworu czterodrogowego(zielona kropka) jest zdecydowanie niższa niż temperatura w dolnej części rury(pomarańczowa kropka)

Czujnik powrotu zamontowany jest w miejscu pomarańczowej kropki.

Zawór czterodrogowy dostaje informację że temperatura powrotu jest wystarczająco duża(z powodu nagrzania czujnika powrotu przez pompę CWU) i zaczyna otwierać się prawie lub na 100% gdyż temperatura nad zaworem jest za niska(z powodu zaciągania zimnej wody z powrotu grzejnika)

Czyli obieg kotłowy czasowo nie pracuje.

Darekgra;

Tak jak napisałeś do założenia zawory ZZ oraz pompa kotłowa pomiędzy zaworem czterodrogowym a powrotem do kotła wspomagająca obieg.

Kazio321;

Masz też rację :)

 

 

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak już to wszystko kupisz i zamontujesz, a następnie lżejszy o kilka(naście) stów spojrzysz na panel, to skonstatujesz, że:

W dniu 17.10.2020 o 15:05, mikis napisał:

Po włączeniu się pompy CWU spada temperatura na piecu nawet do 50 st.

No, może ze 2 stopnie mniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę 1 post, który tu napisałem - problem jest ze zbyt nerwowym zachowaniem elektroniki, a nie realnym zagrożeniem dla kotła węglowego, w którym przez kilka sekund popłynie zimniejsza woda i nie zdąży wychłodzić ścianek i doprowadzić do jakiejkolwiek kondensacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mikis napisał:

Czujnik powrotu zamontowany jest w miejscu pomarańczowej kropki.

 

 

 

Czujnik temperatury powrotu jest w złym miejscu jakby co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej czujnik powrotu na rurę przed samym kotłem.

@Kazio321 koledze zapewne chodziło o tuleje.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kazio321 napisał:

Czujnik temperatury powrotu jest w złym miejscu jakby co :)

Wiem że powinien być przy samym piecu ale znowu przy pracy pompy CWU temperatura gwałtownie się zmienia i znowu zawór gwałtownie by reagował

 

9 minut temu, HarryH napisał:

Powtórzę 1 post, który tu napisałem - problem jest ze zbyt nerwowym zachowaniem elektroniki, a nie realnym zagrożeniem dla kotła węglowego, w którym przez kilka sekund popłynie zimniejsza woda i nie zdąży wychłodzić ścianek i doprowadzić do jakiejkolwiek kondensacji. 

zachowanie elektroniki jest nerwowe prawdopodobnie ze względu na bardzo szybką zmianę temperatur -powrotu oraz zasilania CO

i w zasadzie brak obiegu kotłowego

 

 

6 minut temu, Kazio321 napisał:

Niby jakie kapilary ? Zwykly czujnik na kablu 2 żyły .

Zgadza się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Darekgra napisał:

Tak czy inaczej czujnik powrotu na rurę przed samym kotłem.

na pewno?

3 minuty temu, mikis napisał:

Wiem że powinien być przy samym piecu ale znowu przy pracy pompy CWU temperatura gwałtownie się zmienia i znowu zawór gwałtownie by reagował

 

 

Raczej zaraz za 4D, tam gdzie zielona kropka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 nie czujnik powrotu na rurę powrotu do kotła przed samym kotłem! Jak dasz go przy zaworze to czujnik nie będzie uwzględniał wody płynącej z obiegu CWU  i błędnie odczytywał faktyczna temperaturę wody wracającej do kotła, i bez potrzeby zamykał zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Darekgra napisał:

@Gonzo19 nie czujnik powrotu na rurę powrotu do kotła przed samym kotłem! Jak dasz ja przy zaworze to czujnik nie będzie uwzględniał wody płynącej z obiegu CWU  i błędnie odczytywał faktyczna temperaturę wody wracającej do kotła.

no i o to chodzi, ile czasu będzie płynęła ta zimna z cwu? 10-20sekund? jak dasz przy kotle, to czujnik odczyta że za zimno i dawaj kręcić 4D w te i nazad.

 

A jak wstawiasz 3D termostatyczny do ochrony powrotu to gdzie on sobie mierzy temperaturę powrotu? przy kotle czy sam w sobie i pilnuje aby z niego wyszła odpowiednia temperatura?

5 minut temu, Kazio321 napisał:

Widze znow ktos miesza jak mały cygan nóżką:)

No cóż mam napisać jak brak zrozumienia idei u kolegi widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 jeszcze raz powtórzę czujnik powrotu przy samym kotle.

Jak zimną wodą z zasobnika pójdzie 2 czy 3 sekundy to gwarantuje Ci że zawór nawet nie drgnie.

 

Jak ty możesz w ogóle porównywać zawór termostatyczny do układu 4d i sposobu jego regulacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kolega pił dzisiejszego wieczoru, ale to źle wplywa na Twoje "myślenie" . W ustawieniach zaworu można ustawic czas co ile ma mierzyć temperature zadana i to samo liczy się powrotu . Tu ewidetnie widac brak pompy kotlowej co w połączeniu z włączoną ochroną powrotu skutkuje nadmierną pracą silownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gonzo19 napisał:

no i o to chodzi, ile czasu będzie płynęła ta zimna z cwu? 10-20sekund? jak dasz przy kotle, to czujnik odczyta że za zimno i dawaj kręcić 4D w te i nazad.

Właśnie o to mi chodzi.

16 minut temu, Darekgra napisał:

@Gonzo19 nie czujnik powrotu na rurę powrotu do kotła przed samym kotłem! Jak dasz go przy zaworze to czujnik nie będzie uwzględniał wody płynącej z obiegu CWU  i błędnie odczytywał faktyczna temperaturę wody wracającej do kotła, i bez potrzeby zamykał zawór.

Zawsze mogę przenieś ten czujnik  powrotu przed samym kotłem i zobaczę czy lepiej będzie pracował zawór czterodrogowy z czujnikiem przy zaworze czy przed kotłem

Fachowo powinien być przed kotłem :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.