Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Na Eko Groszek + Cwu + Podłogówka


bykmark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Modernizuje instalację CO, będzie nowy piec w układzie zamkniętym Defro Komfort Eko NZ 20 kW.

 

Instalacja CO to stara poczciwa grawitacja częściowo od piętra zmieniona na miedź.

 

Foto z zaznaczonym cięciem na instalacji CO do grzejników i podłogówki.

 

 

Czy schemat, który znalazłem jest poprawny ?

Czy poprawne jest wpięcie obwodu podłogówki za zaworem różnicowym ??

post-73480-0-75519800-1501004679_thumb.jpg

post-73480-0-34428800-1501005124_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest prawidłowy . Tylko musisz pamiętać że dla prawidłowej pracy obiegu kotłowego musi od działać grawitacyjnie. Czyli rury i zawór 4D o średnicy wyjścia z kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  o średnicach już doczytałem.

 

Zastanawiam się czy wpięcie obwodu podłogówki za zaworem różnicowym jest poprawne? Nie powinno być po zaworze 4D a przed wyjściem na obwód grzejnikowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie wpięcie podłogówki jest poprawne. To czy będzie przed zaworem różnicowym czy za jest bez znaczenia. Zresztą są tacy którzy powiedzą że różnicowy jest zbędny i też trochę będą mieć racji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo? Podlogówka wpięta szeregowo z CO zamiast równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zweryfikować. Ten schemat chciałbym zostawić w zakresie układu do ogrzewania podłogowego na 1 piętrze jak na zdjęciu real - tzn, z wykorzystaniem zaworu mieszającego termostatycznego ESBE VTA 322 35-60, pompy - to w kotłowni a na pietrze mam tylko rozdzielać na 3 pętel z rotametrami.

 

Czy tak to w rzeczywistości miałoby wyglądać jak na poniższym schemacie. To co na piętrze wygląda jak na drugim zdjęciu.

 

 

Przepraszam za zamieszanie i proszę o uwagi czy to poprawne albo co zmienić aby poprawnie działało.

 

PS. Pompa i zawory muszą być w piwnicy bo na pietrze w skrzynce rozdzielaczowej nie ma miejsca na to.

post-73480-0-72222500-1501090155_thumb.jpg

post-73480-0-73307800-1501090783_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "zaw 3-D mieszający" masz na myśli zawór termostatyczny VTA  ?

 

2. Czy teraz schemat ok ?

 

3. Czy układ do podłogówki można rozwiązać taniej ? tzn. zawór trój drożny bez siłownika ? tylko jak wówczas ustalić stałą temperaturę ?

 

4. Jaką pompę o niskim zużyciu proponujecie jako nr 9 - do obwodu grzania wody ? 

Na obwód grzejników i podlogówke mam odpowiednio Wilo Yonos Pico 25 /6 m i 4 m.

post-73480-0-21160900-1501098327_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz schemat jestOK

Choć wg mnie zaw różnicowy za zaw 4-D nie pracuje prawidłowo a często może zakłócać pracę pompy CO

VTA jest bez siłownika, jak chcesz zwykły zaw mieszający to niestety trzeba i siłownik i automatykę do obsługi. sam zaw bez siłownika jest do niczego.

Pompa do CW dowolna - ona i tak pracuje krótko.

A z pompami to do podłogi daj 60 a na grzejniki 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

1. Do  jako pompę do CW zostawić starą LFP Leszno typ 25 P0 r.40C 3 biegową z zużyciem 30/45/60 W na poszczególnych biegach ?

Czy zamienić na wskazane ?

2. Dlaczego do podłogówki dajemy 60 a na grzejniki 40  ( w sumie ok 140 żeberek Fondital parter i 1 piętro - wszystkie aluminiowe ?

3. Nie mam obwodu cyrkulacji WU czy zatem jest sens dawać przy zasobniku 300 l 2 wężownicach zawór termostatyczny mieszający np. ten wykorzystać ESBE VTA 322 35-60 ?

4. Czy zawór zwrotny klapowy ma być również w obwodzie grzania wody zasobnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Jak nie zalezy ci na oszczędności energii to ta LFP moze zostać

2)Jak pętle podłogówki są rozsądnej długości do ok.85m to i 40ka wystarczy(chyba że już masz 60kę), do grzejników spokojnie 40ka

3)Nie wiem czy jest sens dawać ten VTA na CWU

4)Powinien być zawór zwrotny  za pompą na CWU ale sprężynowy nie klapowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej mnie nurtuje kwestia pomp.

0. kocioł w podpiwniczeniu będzie na ekogroszek Defro Komfort EKo NZ w układzie zamkniętym.

 

1. Na obieg podłogówki umieszczony na 1 piętrze, pow. grzania : kuchnia, łazienka, i przedpój - pow. łączna ok. 27 m2 wys, używam aktualnie  Wilo Yonos Pico 25/1-6. 

 

2. Na obiegu grzejnikowym - zaznaczam instalacja na grubych rurach - 2" po ok. 1m przy piecu, dalej 5/4 ", 1", 3/4",.... wszystkie stopniowane (cieniowane zgodnie  z starą zasadą) - obecnie ogrzewane parter i piętro, ale rury już wypuszczone na poddasze, gdzie na pionach ( zasilających) mają odpowietrzniki. - od poziomu kotłowni do odpowietrzników na pionach zamontowanych na poddaszu to 8,5 m.

 

Czy zatem pompa Wilo Yonos Pico 25/1-4 starczy ? Czy może coś w podobnej cenie  512 zł brutto z funkcją Autoadapt ?

 

3. Pompa do obwodu grzania bojlera, który będzie stał obok kotła - proszę o propozycję pompy elektronicznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość podnoszenia pompy ma.się nijak do rzeczywistej różnicy wysokości między pompą a grzejnikami. To.wartość umowna i tyczy się oporów hydraulicznych a te u Ciebie w CO przy takich przekrojach są niewielkie więc pompa 25/40 w zupełności wystarczy.

Może być z autoadapt

Do CWU spokojnie wystarczy ta LFP co pisałeś na 1 biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok. Czyli jak mam ustawić 2 pompy Wilo Yonos PICO 25 /1-6 zamontowane do obiegu CO i podłogówki oraz pompę Wilo Yonos PICO 25 /1-4 do obiegu grzania CWU w bojlerze? 

 

Na jakie parametry h - ? mam ustawić przedmiotowe pompy ?

Z instrukcji wynika że obwód podłogówki i grzania wody w zasobiku to charakterystyja stałej różnicy ciśnień a obwód grzejnikowy - charakterystyka zmienna różnicy ciśnień.
 
Dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok będę i tak nastawiam.

 

Teraz dajcie mi odpowiedź co jest "złego" (jak mówi sambor spieprzone) w tej  instalacji - hydraulik kończy pracę i już wiem że grzejąc wodę w bojlerze elektrycznie ogrzewa przez wężownicę pompę w układzie - czyli coś z zaworek klapowym który zamontował w poziomie.

 

Powiedzcie co jeszcze jest "zepsute" w tej instalacji - OBIEG ZAMKNIĘTY ZABEZPIECZONY 35 L NACZYNIEM

post-73480-0-34927500-1502394402_thumb.jpg

post-73480-0-67062700-1502394405_thumb.jpg

post-73480-0-60013900-1502394407_thumb.jpg

post-73480-0-59662900-1502394409_thumb.jpg

post-73480-0-17757400-1502394412_thumb.jpg

post-73480-0-42466100-1502394414_thumb.jpg

post-73480-0-62286000-1502394416_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jest błędów to z fotografii trudno ocenić, natomiast ty zrobisz to bez problemu .

Potrzebny jest schemat wg którego było robione, wykonana instalacja i  2 ręce - jedną idziesz palcem po planie a drugą ręką po instalacji i wyłapujesz różnice.

Wszystko zapisujesz a następnie pytasz co i jak.

Szare naczynie to do CO - jaką ma temp pracy, jakie ustawione ciśnienie robocze?

Jaką rurą i gdzie jest podłączone?

Dobranoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie naczynia przeponowego CO to jest podłączone do powrotu miedzią CU 28 i 22 krótki odcinek - jak na foto.

 

" jaką ma temp pracy, jakie ustawione ciśnienie robocze?" foto z naczynia - nie wiem więcej a co trzeba zrobić - proszę o wskazówki

 

Zawór bezpieczeństwa na piecu to 2,5 bara.

post-73480-0-99880000-1502405591_thumb.jpg

post-73480-0-86608300-1502405619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie regulował ciśnienia w zbiornikach a ciśnienie w instalacji CO na manometrze dobił do 1 bara.

 

Czy ciśnienie w naczyniu ma być zgodnie z informacją wa www

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.